Информативна служба
Српске Православне Цркве

16. мај 2005. године

ОВОГОДИШЊЕ ЗАСЕДАЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА ПОЧЕЛО У ОБНОВЉЕНОМ МАНАСТИРУ ЖИТОМИСЛИЋ

У манастиру Житомислић, у Eпархији захумско-херцеговачкој, коју је још 1219. године основао Свети Сава, почео је са радом у недељу 15. маја 2005. године Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве. Овом приликом су се сабрали Aрхијереји и верни народ и поводом обнове манастира Житомислић. Првобитни храм је сазидан у XIV веку, па је обновљен 1563. године на темељима старе цркве, која је живописана фрескама 1609. године. Све монахе овог манастира су побиле усташе 1941. године. Манастир је обновљен 1963. године, а мошти мученички пострадалих монаха су 1990. године извађене из јаме и 3. фебруара 1991. године сахрањене у мермерну гробницу иза олтара. Мирни живот манастира је поново прекинут страдањем. У јуну 1993. припадници хрватских оружаних снага су манастир минирали и до темеља разорили.

У недељу 15. маја 2005. године, Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле је, уз саслужење Архијереја Српске Православне Цркве, поред ново-освећеног и обновљеног манастира служио је Свету Архијерејску Литургију. На Светој Литургији су саслуживали митрополити Црногосрко-приморски Г. Амфилохије, Дабробосански Г. Николај; епископи: Шабачко-ваљевски Г. Лаврентије, Нишки Г. Иринеј, Зворничко-тузлански Г. Василије, Канадски Г. Георгије, Америчко-канадски Г. Лонгин, Рашко-призренски Г. Артемије, умировљени Захумско-херцеговачки Г. Атанасије, Осечко-пољски и барањски Г. Лукијан, Средњоевропски Г. Константин, Шумадијски Г. Јован, Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, Захумско-херцеговачки Г. Григорије, Аустралијско-новозеландски Г. Милутин, Липљански Г. Теодосије, Диоклијски Г. Јован, Хумски Г. Максим, а затим и Митрополит велешки и повардарски Г. Јован, Епископ полошко-кумановски Г. Јоаким, Епископ дремвицки Г. Марко. У току Свете Литургије канонизовано је 29 новопросијавших исповедника и мученика унетих у Диптих Светих Православне Цркве, који су мученичком смрћу пострадали за Живу Веру у Првом, Другом светском рату, као и онима који су пострадали у послератном комунистичком периоду. Патријарх је у беседи истакао да су данас свима потребни правда, мир и слобода. Указао је и на неопходност биолошког, моралног и духовног опстанка српског народа. Такође је поручио да је нужно следити Христове, јеванђелске поруке мира и љубави. У току Свете Архијерејске Литургије игуман манастира Житомислића Данило добио је чин Архимадрита, а протојереј Саво Б. Јовић је добио право ношења напрсног Крста и постао протојереј-ставрофор.

Светом Архијерејском Литургијом је започело заседање Светог Архијерејског Сабора.

Свечаности су присуствовали председник Србије, Борис Тадић; представници Федерације Босне и Херцеговине, Борислав Паравац, председавајући Председништва; и Сулејман Тихић, члан Председништва; чланови Савета министара, као и многи министри Федерације. Свечаности су присуствовали и Драган Чавић, Председник Републике Српске; Перо Букелић премијер Владе; чланови Владе и министри; Њихова Краљевска Височанства кнегиња Јелисавета, принцеза Линда и принц Михајло; бројни представници Међународне заједнице, као и представници католичке Цркве и верских заједница муслиманске и јеврејске. Чланови дипломатског кора у Федерацији Босне и Херцеговине као и многи привредници, јавни и културни радници.

Поздрављајући Његову Светост, браћу Архијереје, високе госте као и представнике породице Карађорђевић, ктиторе и добротворе и верни народ, Преосвећени Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије је рекао да је ово велики дан за српски народ и српску Цркву, а посебно то што је обновљен манастир Житомислић. Даље је Владика нагласио да је председник Србије, Борис Тадић, учинио велику част доласком у манастир на ово славље обнове светиње.

Председник Републике Српске, Драган Чавић је нагласио да је догађај у Житомислићу пример како се са дигнитетом, а да притом нико не буде повређен или увређен може организовати један велики догађај.

Умировљени владика захумско-херцеговачки Г. др Атанасије (Јевтић) је, поздрављајући присутне, објаснио је, да по свом имену, манастир Житомислић са насељем, је место које је посвећено самом Христу, пошто је жито “хлеб живота”, и Божија мисао је “Логос”, који је Христос. Даље је владика рекао да када страда народ, страдају и светиње, а када се народ обнавља, обнављају се и светиње. Порука владике Атанасија је да обнова ове светиње у долини Неретве треба да послужи људима за обнову свега што је људско, божанско и достојанствено у њима, као што се и ова светиња обновила из пепела.

Одржана је свечана академија на којој су учествовали наши познати уметници: Бора Дугић, Катарина Радивојевић, Љиљана Благојевић, Марија Каран, Хор, Културно уметничко друштво из Црквине и Пјевачка група из Гацког.

МЕЂУНАРОДНA ДОНАТОРСКA КОНФЕРЕНЦИЈA УНЕСКО-А ЗА ЗАШТИТУ И ОЧУВАЊА КУЛТУРНОГ БЛАГА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Међународнa донаторскa Kонференција УНЕСКО-а за заштиту и очувања културног блага Косова и Метохије, која се одржала у седишту УНЕСКО-а у Паризу, у петак 13. мај 2005. године. Званичну Делегацију Србије и Црне Горе сачињавали су јеромонах Иринеј (Добријевић), Министар спољних послова г. Вук Драшковић и Министар културе г. Драган Којадиновић.

Заједно са Његовом Екселенцијом Амбасадором Србије и Црне Горе при UNESCO-у, г. Драгољубом Најманом, Делегација је посетила Његову Екселенцију Генералног директора UNESCO-а г. Којичира Мацуру. У току разоговора г. Мацура рекао је да ће на Конференцији бити прикупљен део средстава, а да томе није крај, већ пoчeтак.

Јеромонах Иринеј Добријевић говорио је о недавној посети Делегације Српске Православне Цркве Сједињеним Америчким Државама, и о захтевима везаним за повратак изгнаника, редефиницији повратка у компактним зонама око манастира или у местима где су Срби у већини; о обнови порушених храмова и осталих објеката и о запослењу повратника у обнови храмова; о реституцији одузете имовине, о узпостављању заштитне зоне око манастира Дечана, који ће сачувати и манастирско имање, локалну природу, као и непрекидни манастирски живот; о локалној самоуправи, у складу са процесом децентрализације.

Генерални директор УНЕСКО-а Којичито Мацура позвао је земље, фондације и приватне донаторе да помогну обнављање културне баштине Косова и Метохије, како би она се сачувала за будуће генерације. Отварајући Прву међународну донаторску конференцију за обнову и очување културног наслеђа на Косову и Метохији, коју је УНЕСКО организовао у Паризу, Мацура је рекао да је то "посебна прилика да међународне организације уједине снаге за тако вредан и важан циљ. Очување споменика и културне баштине на Косову и Метохији је важан, хитан и висок приоритет за међународну заједницу", и да је УНЕСКО, једини који има мандат на међународном нивоу да заштити светско културно наслеђе. Он је нагласио да је "културно наслеђе кључно за постизање помирења и постизања трајног мира. Време истиче и међународна заједница мора да реагује да би се културна баштина Косова и Метохије заштитила и тамо где треба обновила", рекао је Генерални директор УНЕСКО-а.

Министар Драшковић је на конференцији за новинаре рекао да српска страна тражи само не обнову већ и успостављање "заштићених зона" око манастира, попут оне око манастира Дечани, јер како је рекао, Срби желе да се врате у области око манастира. Он је поново позвао косовске Србе да се укључе у рад косовских институција и на српско-албански дијалог, поручивши им да они боље од Београда знају положај у коме живе.

Ову прву међународну донаторску конференцију за обнову и очување културног наслеђа на Косову и Метохији, организовао је у Паризу УНЕСКО, како би се прикупила средства за обнову, заштиту и очување бројних хришћанских (48) и исламских споменика (14) и других споменика од великог историјског значаја (13) који су уништени протеклих година. За време првог, јутарњег састанка, најављене су новачане донације од: Европске Комисије, Привремене Владе Косова, Италије, Швајцарске, Турске, Немачке, САД, Шведске, Француске, Чешке, Мађарске, а затим техничку и стручну помоћ од Грчке, Албаније, Бугарске, Румуније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Аустрије, Холандије, Португалије.

ОТВАРА СЕ СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ОПШТА ГИМНАЗИЈА У ЗАГРЕБУ

Министарство просвјете и спорта Републике Хрватске, 10. маја 2005. године донело је одлуку да Српска православна општа Гимназија Кантакузина-Катарина Бранковић, у Загребу, може отпочети са радом. Наиме, непуне две године Српска Православна Црквена Општина загребачка ради на пројекту отварања ове школе.

Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, најпре је отпочео преговоре са са највишим дужносницима у Републици Хрватској и када је створена повољна политичка клима, отпочело се на реализацији овог обимног посла. Планирано је да школска 2005/6. година почне са једним разредом у тзв. А моделу (настава на српском језику и писму). Ова школа ће функционисати по програму Опште гимназије, са правом јавности и после завршеног школовања ученици ће уписивати било који факултет. Школа је опремљена најсавременијим аудио-визуелним уређајима за праћење наставе. Наставнички кадар је дуго и предано биран и већи део предавача је са универзитетским искуством, док су предавачи светских језика изворни говорници. Свим будућим ученицима у наредној школској години обезбеђен је бесплатан смештај, уџбеници и храна. На све ово Српска Православна Црквена Општина загребачка спремна је да стипендира даровите ученике. Дуга традиција црквеног школства у оквиру ове црјвене општине овим је поново заживела. Даровита српска деца из целе Републике Хрватске имаће прилику да се у оквиру ове школе образују по најсавременијим педагошким моделима утемељеним у духу православне вере и националне традиције. Исто тако код будућих ученика развијаће се осјећај толеранције, мулттиетничности и свега онога што би користило интеграцији младог човека у савремено европско друштво.

Свештеник Милан Топић
парох загребачки

НАСИЛАН УПАД У ЦРКВУ У БАЈИЦАМА

Митрополија црногорско-приморска пријавила је Одељењу безбедности Цетиње да је 14. маја 2005. године, око 14 сати дошло до насилног упада лица рашчињених и анатемисаних од Православне цркве у храм Светог Јована Крститеља у Бајицама.

''Предвођени Мирашем Дедеићем у цркву у Бајицама су неовлаштено упали Милутин Цвијић, Неђељко Фуртула и бројна непозната лица која нијесу са Цетиња. Они су тамо покушали да обаве радње за које нијесу овлашћени и том приликом су насилно пореметили стање инвентара и новца у цркви, о чему вас молимо да сачините увиђај и случај законски предате на даљу судску процедуру'', наводи се у пријави.

Извор: Светигора прес

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У БОГОСЛОВИЈИ СВЕТИ САВА

У суботу, 14. маја 2005. године, у амфитеатру Православног Богословског факултета Универзитета у Београду, одржана је Светосавска академија поводом прослављања крсне славе Богословије Светог Саве у Београду. Свечаној академији су присуствовали Епископи: Средњеевропски Г. Константин и Хвостански Г. Атанасије, затим и декани: Богословског факултета Светог Василија Острошког у Србињу, протојереј др Предраг Пузовић, Академије Српске Православне Цркве за уметности (живопис) и косервацију и рестаурацију протојереј др Радомир Поповић, а затим и Манојло Вукотић, директор Компаније Новости АД и други угледни гости овог црквено-просветног завода. Ректор Богословије протојереј др Драган Протић, после поздравне беседе, наградио је ученике који су се истакли током претходне школске године.

Светосавску беседу је ове године произнео проф. Сретен Мићић. Учествовали су поред Хора Богословије, и хорови Војске Србије и Црне Горе и Растко при Храму Светог Саве. Овом приликом је одржана изложба копија дечанског живописа, које су живописали ученици Богословије Светог Саве, чланови иконописачке секције.

НОВИ МАНАСТИР У ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Фотија основан је нови манастир у Епархији далматинској и то манастир Светог Василија Острошког, у селу Црногорци, поред Имотског. Овај манастир је пети манастир у Епархији далматинској и биће духовни центар Имотске крајине.

ОСВЕЋЕНИ ТЕМЕЉИ ХРАМА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ ЧУДОТВОРЦА У БАЧКОМ ДОБРОМ ПОЉУ

На дан храмовне славе, 12. маја ове године, на радост свих житеља Бачког Доброг Поља, освећени су темељи за храм Светог Василија Острошког Чудотворца. Ово су први темељи православног храма на простору на коме се данас налази насеље, и тиме овогодишња прослава има, поред празничног, и свој историјски значај. Шест деценија након досељења у ове крајеве српски народ, пореклом углавном из Црне Горе и Босне, започео је градњу храма који ће, ако Бог да, ускоро бити и у целости завршен и освећен. Пре само неколико година у овом месту започела су прва богослужења, у богомољи коју је по благослову Његовог Преосвештенства Епископа Иринеја верни народ уредио за своје духовне и молитвене потребе. Недуго затим, увећањем броја верних појавила се потреба за већим храмом, те је Епископ бачки г. Иринеј благословио почетак градње новог и већег Светог храма. Тиме, овогодишња прослава и молитвени спомен Светог Василија Острошког Чудотворца, има двојаки значај, и као што је освећење темеља неопходан предуслов за благословену градњу, тако је и намера верних да подигну свети храм својеврстан камен темељац свеукупне духовне обнове и препорода како садашњих тако и будућих нараштаја.

Чин освећења темеља извршио је Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, уз саслужење свештенства новосадског намесништва, и молитвеног учешћа великог броја житеља Бачког Доброг Поља. По извршеном чину освећења, присутном народу, обратио се Епископ Иринеј, изразивши своју радост што је ово насеље почело изградњу Светог храма. У својој беседи, Његово Преосвештенство је изразио молитвене жеље за скорим завршетком храма који се гради у спомен угодника Божјег светог Василија Острошког, указујући, притом, на јаку везу садашњих градитеља са њиховим земаљским завичајем из кога је и донето камење које је положено, поред камена темељца, у нове темеље. Истичући саборни карактер и свенародно поштовање Светог Василија у целом српском народу, па и у народима иноверним, Епископ је указао на једну много снажнију спону од оне која се односи само на земаљско порекло, а то је спона духовна, која се остварује у Цркви.

После чина освећења Његово Преосвештенство Г. др Иринеј, одликовао је архијерејским граматама и захвалницама све установе и појединце, који су помогли изградњу темеља, чиме су посведочили своју несебичну љубав и доброчинство. На темељима храма Епископ је благословио славски колач и кољиво које су припремили кумови породицагосподина Стевана Врекића из Бачког Доброг Поља. За новог кума храмовне славе изабран је г. Горан Грубишић.

Јереј Петар Тривуновић

БЛАГОДАРНОСТ СЛАВОНСКИХ СРБА
СВЕТОМ ВАСИЛИЈУ ОСТРОШКОМ

Светом литургијом у месту Петрова Слатина код Осијека обележена је храмовна и сеоска слава ове новофромиране парохије чији је патрон и заштитник Свети Василије Острошки чудотворац.

У присуству бројног народа овог места свету литургију служили су протојереј –ставрофор Душан Колунџић, те протојереји Бранко Роган и Рајко Цабунац.

Поштовање угодника Божијег светог Василија у нашем народу огледа се у подизању у његову част многобројних храмова. Таква благодарност је приметна и код славонских Срба, где су Миланка и Бранко Будалић из Петрове Слатине поклонили имање својих родитеља светој Цркви те дали да се сагради и оснује нова црква и парохија посвећена светом Василију.

Парохију Петрова Слатина је Благословом Његовог преосвештенства Г.Лукијана оформио Протојереј-ставрофор Добривој Филиповић,парох маркушички, који је уложио много труда у организовању црквеног живота у овом месту.

У данашњој свечарској атмосфери по завршетку светог богослужења пресечен је славски колач и благословљено славско жито.

Благодатну помоћ коју пружа свети Василије острошки чудотворац , - очекује побожни многострадални народ Источне Славоније, који приносећи свој дар,- ову богомољу, приноси и своје сузе и своју муку, приносећи тако свенародно покајање.

УЧЕНИЦИ БОГОСЛОВИЈЕ СВЕТИ САВА УЧЕСТВОВАЛИ НА ОЛИМПИЈАДИ КУЛТУРЕ НА ОПШТИНИ ПАЛИЛУЛА

На првој Олимпијади културе Општине Палилуа, која се одржала од 3. до 13. маја 2005. године, учествовала је, по благослову Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, и Богословија Светог Саве у Београду. На Олимпијади је награђен ученик III разреда Немања Ћосић, члан иконографске секције коју води Горан Јанићијевић, за освојено III место у дисциплини сликања и цртања.

КОСОВСКИ ЗАВЕТ ЦАРА ЛАЗАРА

Удружење грађана “Српски сабор двери” организује у четвртак, 19. мај 2005. године у Великом амфитеатру Машинског факултета Универзитета у Београду, на промоцију диска “Царев завет”, по тексту Светог Николаја Косовски завет Цара Лазара. На прмоцији учествују: протојереј мр Александар Средојевић, Предраг Драгић Кијук, књижевник; Ранко Ђиновић, песник; Светлана Стевић, музички уметник; Павле Аксентијевић, појац и Данило Лазовић, драмски уметник.

МАНАСТИР СВЕТОГ САВЕ У ЛИБЕРТВИЛУ ПРОСЛАВИО КРСНУ СЛАВУ

Манастир Светога Саве у Либертвила је прославио своју крсну славу 10. маја 2005. године. Уз појање хора студената Богословског факултета и уз саслужење седам свештеника и два ђакона из околине града Чикага, Високопреосвећени Митрополит Средњезападноамерички Г. Христофор је рукоположио ђакона Зорана Савића у чин свештеника.

Ђакон Дамјан С. Божић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail