Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. мај 2005. године

КОД ОБРОВЦА УБИЈЕН СРБИН,
А У ГРАЧАЦУ ГРАФИТИ "СРБЕ НА ВРБЕ"

У селу Карин код Обровца, 19. маја 2005. године, пронађено је тело закланог мртвог старијег човека српске националности. На телу су видљиви трагови насиља, саопштила је задарска полиција.

Потпредседник Самосталне демократске српске странке /СДСС/ и посланик у Хрватском сабору г. Милорад Пуповац изјавио је касно синоћ да се ради о "политички мотивисаном убиству", које се догодило непосредно након локалних избора, јавља дописник СРНЕ из Загреба.

" То је само један од трагичних примјера, који показују да су локални недјељни избори у Хрватској протекли у толерантној атмосфери, али да је одмах након њих почела нова хајка на Србе", рекао је Пуповац гостујући на Хрватској телевизији.

Он је навео да почетак "хајке на Србе" потврђују и нови графити у Грачацу, у Лици, "Србе на врбе" и велика слова "У" са кукастим крстовима.

Пуповац је истакао да Хрватска Демократска Заједница у Книну покушава да окупи све хрватске странке у стилу "сви Хрвати против Срба" како би СДСС, који је у тој општини победник на изборима са освојених 35 одсто гласова, био спрен да партиципира у будућој локалној власти.

Потпредседник СДСС-а је то оценио покушајем слабљења владе премијера Иве Санадера, кога је позвао да "размисли о порукама који се тиме шаљу".

"Ако се Србима и СДСС-у и десет година након “Олује” отворено каже да се “са њима не може”, онда је то забрињавајућа порука тим више што је СДСС једна од најјачих Санадерових карата за пут у Европу", рекао је Пуповац.

Извор: http://www.rtrs.tv

ДОЛАЗИ ЧАС И ВЕЋ ЈЕ НАСТАО – КЊИГА ПРЕОСВЕЋЕНОГ ВЛАДИКЕ ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКОГ Г. ГРИГОРИЈА

Јуче је у Коларчевој задужбини одржана промоција књиге Његовог Преосвештенства Епископа захумско-херцеговачког Г. Григорија Долази час и већ је настао. На представљању ове књиге говорили су Високопреосвећени Митрополит велески и повардарски Г. Јован, протојереј Петар Лукић, проф. др Владета Јеротић и др Зорица Кубуровић.

На почетку промоције протојереј Петар Лукић је присутнима представио књигу Преосвећеног Владике. Књига је подељена у шест делова: Беседе на јеванђељске теме, Празничне беседе, Обраћањањ епископа народу, Православни разговори, Одговори на питањањ новинара и О Светости и Светитељима. Отац Петар је нагласио да је стил Владике Григорија лак и препознатљив, да га могу разумети сви и да је то највеће вредност језика којим пише Преосвећени Епископ Григорије. Затим је прочитано неколико најупечатљивијих делова из књиге, те су се присутни са већ изреченим могли и непосредно упознати.

Затим је Високопреосвећени Митрополит велешко-повардарски Г. Јован у истом тону наставио о књизи, за коју је истакао да је веома важна јер се бави свим искушења која носи савремени начин живота православних верника.

У даљем разговору, проф. др Владета Јеротић је говорио о карактеру саме књиге и истакао је њен значај са психолошког аспекта. Надовезујући се на проф. Јеротића, др Зорица Кубуровић је нагласила да је књига важна и са медицинске тачке гледишта, тако да је свеобухватност Владикиних беседа и речи веома значајна за цео српски род у периоду великог страдања и мучеништва за веру.

Књигу је штампана у издању манастира Тврдош, Храма Херцеговачке Грачанице и братства Св. Симеона Мироточивог. Уредник издања је Ања Јефтић, а коректуру је извршила Данијела Јелић.

ОРДЕН ВУКА КАРАЏИЋА ЈЕРОМОНАХУ ИРИНЕЈУ (ДОБРИЈЕВИЋУ)

Данас је у просторијама Министарства дијаспоре Републике Србије Орденом Вука Караџића III степена, министар проф. др Војислав Вукчевић одликовао јеромонаха Иринеја (Добријевића) за посебне заслуге у побољшању веза српске државе са Србима у расејању, а затим и за заслуге у унапређењу односа Цркве и државе. Председник Србије и Црне Горе Светозар Маровић је децембра 2004. године донео указ одликовао јеромонаха Иринеја.

Овој свечаности су присуствовали Њихова Краљевска Височанства кнегиња Јелисавета и принцеза Линда; Станислав Стакић, у име Министра спољних послова г. Вука Драшковића; Ричард Мур, шеф Мисије у Амбасади САД; Алекс Милутиновић, војни аташе у Амабасади САД; г. Драган Бабић; Мирослав Ђорђевић, председник Конгреса Српског Уједињења; Славка Драшковић, директор Конгреса Српског Уједињења и Маја Арежина.

Јеромонах Иринеј је захвалио свима који су му омогућили да успешно ради на мисији Православне Цркве и на унапређењу угледа Србије у свету.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail