Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. мај 2005. године

НОВИ НАПАДИ НА СРПСКУ ЦРКВУ У ХРВАТСКОЈ

У ноћи између 21. и 22. маја 2005.године, у Врлици је обијена црква Светог оца Николаја (1618.).

Са цркве је скинута и запаљена црквена застава. Полиција је извршила увиђај, а непознати починилац још увијек није пронађен.

Ових дана су учестале и провокације према свештеницима. Приликом проласка кроз Кистање вређан је игуман манастира Крке г. Герман, као и група богослова која је с њим била у аутомобилу. Да ситуација буде још гора вређан је од стране људи који су бесправно заузели манастирску имовину. Православни Срби у Далмацији су због последњих неколико догађаја узнемирени, али се надају да ће власт смирити оне који не желе добро ни себи ни другима.

У МАНАСТИРУ ОСТРОГ ОТКРИВЕН ЖИВОТОПИС СВЕТОГ ПЕТРА ЦЕТИЊСКОГ ЧИЈИ ЈЕ АУТОР МИТРОПОЛИТ МИТРОФАН БАН

У архиви Острошког Манастира недавно је откривен јавности досад непознати документ о Светом Петру Цетињском, чији је аутор Митропoлит Црногорско-приморски Митрофан Бан. До открића је дошао службеник Државног архива историчар проф. Предраг Вукић.

Према његовим ријечима рукопис Митрополита Митрофана Бана носи назив Животопис Светог Петра Цетињског, састоји се од 26 рукописаних страница и у њему се описује живот Светог Петра, како на основу народног предања тако и на основу историјских чињеница.

''Постоји и потпис Митрофана Бана, чиме се ауторство јасно и недвосмислено потврђује. Осим већ познатих чињеница, у животопису се налазе и нека народна предања испричана на кратак и приступачан начин, која потврђују, условно речено, наднаравне моћи Светог Петра Цетињског. Дакле, ријеч је о његовим клетвама и благословима, које је Митрофан Бан записао. Наравно, то је само фрагмент у односу на богато народно предање о Светом Петру и његовим посебним духовним моћима'', казао је проф. Вукић, додајући да то предање ни до данас није сабрано на једном мјесту. Он је у разговору за Радио-Светигору рекао да је документ пронађен у фасцикли са документима који се односе тек на период Краљевине Југославије.

Вукић је казао и да ће настојати да се ускоро, уз благослов игумана острошког Владике Јована, овај документ публикује, чиме би са његовим садржајем била упозната и шира јавност.

Извор: Светигора

СВЕЧАНО ОТВОРЕН ОВОГОДИШЊИ КИРИЛО-МЕТОДИЈЕВСКИ СИМПОСИОН У ХЕРЦЕГ НОВОМ

Једанаести по реду богословско- философски симпосион који се ове године одржава на тему "Памћење и заборав" почео је јуче у Манастиру Савина у Херцег Новом.

"Заборав је коријен сваког гријеха, човјек је пролазан као прах и ако се веже за истину, свако памћење веже се за име Божије. Шта је друго име него памћење, јер именом се чува човјеково дјело", рекао је измећу осталог Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско- приморски Г. Амфилохије отварајући јуче у порти Манастира Савина Једанаести богословско- философски кирило- методијевски симпосион посвећен теми "Памћење и заборав".

Први је своју тему на овом богословско-философском скупу који организује Митрополија Црногорско- приморска и никшићки Философски факултет изнио Високопреосвећени Митрополит Варне и Велике Преславе Кирил. Он је упоредио словенске просветитеље Кирила и Методија, њихов допринос словенству са посебним освртом на, за Бугарску судбоносну 1876. годину и 1875. г. када је дигнут херцеговачки устанак у коме је учествовала и Црна Гора.

Историчар америчке књижевности на подгоричком Универзитету Радојка Вукчевић говорила је о памћењу и забораву кроз призму романа "Један могући живот" Стоје Магдалинић. Радња Магдалинићкиног романа смјештена је у 1942. годину у мјесту Башча код Рожаја гдје се у вихору Другог свјетског рата у концентричним круговима догађаји шире на дјелове Југославије, Албаније, Италије.


" Магдалинићева прави мост између историје и фикционалне нарације и показује својеврсну самосвијест о наративном и текстуалној природи прошлости. Природно и спонтано преплићу се историјска и библијска сјећања, митолошка рекапитулација, реминисценција, антрополошка и психолошка генерализација и неријетко дубље философске медитације", рекла је о роману "Један могући живот" Вукчевићка.

Владимир Ђорђевић из Смедеревске Паланке говорио је на тему "Заборав и анамнесис" о истини, забораву и присјећању, философији и технологији.

Професор Вуко Велаш из Херцег Новог изложио је тему "Вертикала памћења, свијет живота и културе", а Вишња Косовић говорила је о сабирању времена као битности смисла.

Извор: Светигора

ПОЗИВ НА КОНФЕРЕНЦИЈУ ЗА МЕДИЈЕ

У среду, 25. маја 2005. године у 13 часова у сали за конференције Министарства културе, Влајковићева 3, одржаће се конференција за медије и презентација тродимензионалног ласерског скенирања манастира Хиландар.

На конференцији ће бити представљени резултати скенирања обављених у манастиру Хиландару.

Републички завод за заштиту споменика културе Србије ангажовао је предузеће ВЕКОМ да обави тродимензионално скенирање манастира Хиландара.

Новинарима и стручњацима из области заштите биће презентована 3D анимација и резултати скенирања овог изузетног културног споменика.

Презентацији ће поред представника и стручњака предузећа ВЕКОМ присуствовати и министар Драган Којадиновић. Помоћник министра за заштиту културне баштине Миладин Лукић, директор РЗЗСК Гордана Марковић.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail