Информативна служба
Српске Православне Цркве

16. јун 2005. године

У КАМНИЧКИМ БИСТРИЦАМА
СЛУЖЕН ПАРАСТОС ПОСТРАДАЛИМА
У СЛОВЕНИЈИ 1945. ГОДИНЕ

Високопреосвећена Господа митрополити: Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Загребачко-љубљански Г. Јован, и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служили су данас, са свештенством, у словеначком месту Камничка Бистрица парастос за 15.000 невино пострадалих из Црне Горе, Боке, Херцеговине и Старе Србије, који су 1945. године убијени у Словенији.

Прецизан број пострадалих је тешко, ако не и немогуће утврдити, али се на основу неких процена број жртава креће око 15.000. Поред припадника четничког покрета, страдао је велики број цивила, старих, жена и деце.

Због немогућности да сви заинтересовани присуствују помену у Словенији, у исто време служен је парастос и у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици.

Извор: Светигора

Ж.В.

ИЗЛОЖБА ИКОНА И ФРЕСАКА
НА АКАДЕМИЈИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Традиционална Годишња изложба икона и фресака студената Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, биће отворена у петак 17. јуна 2005. године, у просторијама Академије у ул. Краља Петра I, бр. 2.

Иконе и фреске су живописали студенти свих година ове високошколске црквене установе, под менторством предметних професора на одсецима: црквени живопис и консервација (обнова) живописа.

ЈЕРОМОНАХ ДИМИТРИЈЕ (ЛАКИЋ): ДЕЦЕНИЈАМА СЕ ЗАТАШКАВА ИСТИНА О СРУШЕНОМ ХРАМУ СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ НА СВЕТОМ СТЕФАНУ

Већ више деценија у свим туристичким водичима смишљено се заташкава вандализам и безумље оног времена у којем ништа није било свето, па чак ни Светиња. По речима игумана Манастира Прасквица код Светог Стефана, јеромонаха Димитрија (Лакића) није им био свет ни храм из XV века Светог Александра Невског, који је до 1937. године био посвећен Рођењу Пресвете Богороцице а од те године великом руском Светитељу, Светом Александру Невском. Био је то један од четири храма на Светом Стефану, који је, 1959. године, срушен.

О овом безбожном и безумном и срамотном чину постоји бројна документација, како у Манастиру Прасквица, тако и у Митрополији црногорско-приморској, Републичком заводу за заштиту споменика културе или како јеромонах Димитрије (Лакић) каже "за рушење споменика културе", Комисији за вјерска питања Црне Горе и Савезној комисији за вјерска питања, у Београду.

Храм је саграђен у XV веку, а одолевао је вековима великим непогодама и разарањима туђинских освајача. Храм је на молбу краљице Марије Карађорђевић уступљен за дворску цркву и 1937. године преименован у храм Светог Александра Невског. Коначно је срушен 1959. године, за потребе проширења терасе хотела.

У овом животу ништа није случајно рекао је у изјави за наш Радио отац Димитрије јер је по великом Божјем промислу на сам дан прослављања Светог Александра Невског 12. септембра 2003. године на Светом Стефану шеф руске дипломатије Игор Иванов разговарао са предсједником и премијером Црне Горе, Филипом Вујановићем и Милом Ђукановићем баш на месту где се некада налазила црква овог великог руског Светитеља.

Поред срушене цркве Светог Александра Невског на Светом Стефану постоје још три цркве: црквица посвећена Преображењу Господњем, из XVII века; црква посвећена Светом Архиђакону Стефану, по којој је ово приморско насеље и добило име; и црква посвећена Преносу моштију Светог Архиђакона Стефана, из 1885. године, која је, да би се лажи заташкале, преименована у срушену цркву Светог Александра Невског.

Игуман Манастира Прсквица се пита како је могао др Мирослава Лукетић у својој књизи о историји овога краја "Будва- Свети Стефан - Петровац" да овековечи ову лаж. Којој су онда цркви дедови др Лукетића, Илија и Томо, поклонили полијелеј и иконостас. "Неукима се може опростити, али историчарима никако и никада" каже јеромонах Димитрије.

Од срушене цркве Светог Александра Невског из XV века остао је само део иконостаса чији се један део налази у црквици по којој је насеље добило име а други део јеромонах Димитрије чува у Манастиру Прасквица.

Само насеље посвећено Светом Архиђакону Стефану грађено је у XV веку, од турског плена. Подигнут као тврђава, која је требало да послужи као склониште за жене, децу и старце, убрзо је постало средиште општине паштровске, а сами Паштровићи вековима су робовали под Млецима, Французима и Аустријанцима. Кроз тешка времена забележено је пет случајева преласка у католичку веру због чега заслужују свако поштовање, рекао је у изјави датој радио Светигори игуман Манастира Прасквица, јеромонах Димитрије (Лакић).

С.К.

Извор: Светигора

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail