Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. јул 2005. године

ПОМЕН СРПСКИМ ЖРТВАМА У БРАТУНЦУ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије служио је јуче Свету Архијерејску Литургију у цркви Покрова Пресвете Богородице, у Сребринци, уз саслужење протојереја Петра и Видоја Лукића, јереја Борислава Тодића и Илије Митрића, и протођакона Славољуба Милошевића. Пре Свете Литургије Преосвећени Владика Василије је, на војничком гробљу у Братунцу, служио парастос свим пострадалим Србима на овом подручју у току рата 1992-1995. године. Преосвећени Владика Василије је на војничком гробљу у Братунцу рекао “да смо се Богу помолили за покој душа свих пострадалих у последњем рату и да чувамо успомену за оне који су пострадали имена Господњег ради. На гробовима најмилих се не говори. На њима се молимо, страхујући да се о њих не огрешимо. Прво што знамо је да не треба да се светимо, јер је Господ рекао: Не свети се, освета је моја. Овом приликом опет наглашавамо да се треба молити и за наше непријатеље, јер се тако молимо и за спасење душа наших. Треба опростити, али никада не треба заборавити све жртве у рату.”

Светој Литургији и парастосу су присуствовали г. Борислав Паравац, члан Председништва Босне и Херцеговине; г. Драган Чавић, председник Републике Српске; г. Перо Букејловић, премијер Републике Српске; г. Душан Стојичић, председник Народне скупштине; г. Младен Иванић, министар спољних послова у Савету министара Босне и Херцеговине; г. Дарко Матијашевић, министар унутрашњих послова; г. Чарли Пауел, изасланик високог представника за Босну и Херцеговину г. Педија Ешдауна; г. Јован Симић, саветник председника Републике Србије г. Бориса Тадића; као и представници Демократске Странке Србије, Српске Радикалне Странке и Социјалистичке Партије Србије.

На Светој Литургији је Владика Василије истакао значај Петровдана, као великог хришћанског празника. Том приликом Владика је опет подсетио је на страдање Срба у Сребреници и Братунцу.

На Духовној академији у Дому Културе, у Сребреници, г. Борислав Паравац је у свом говору, истакао да су “у општини Сребреница 1992. године попаљена сва српска села у једном дану. После тог чина је створена заштићена зона Уједињених Нација за Сребреницу, из које су нападана српска насеља, и том приликом су чињена разна зверства и геноцидни инциденти. Жеља свих нас који смо се окупили данас на овом месту мучеништва била је да се помолимо Богу за све жртве које су убиле снаге под руководством Насера Орића.”

“Поред две костурнице у Залазју, једној у којој су стељани убијени на хришћански празник Свете Тројице 1943. године, и другој, у којој су пострадали на Петровдан 1992. године, неће бити трећег споменика јер више нема никог у овом српском селу. Опустело је,” истакао је г. Драган Чавић у свом говору.

Чарли Пауел, изасланик Педија Ешдауна, казао је да је упутно што присуствује овој комеморацији у Залазју, јер се том приликом сећамо жртава два рата. Пауел је нагласио да све злочинце, који се морају гледати као појединци, треба привести правди.

ВАРВАРСКИ НАПАД НА СВЕТИЊЕ И СВЕШТЕНИКЕ
ОХРИДСКЕ АРХИЕПИСКОПИЈЕ

У току протеклог викенда групе вандала су варварски насрнуле на светињу и свештена лица Охридске Архиепископије у Скопљу. Прво је претучен свештеник Борјан Витанов, а после два дана претучена су четворица свештеника и Монах Климент у скопском насељу Драчево. Према речима очевидаца, стотинак младића из тог насеља претукли су свештена лица и демолирали параклис Светог Нектарија Егинског.

Како преноси Информативна служба Охридске архиепископије, 10. јула 2005. године, на десетине пијаних и обесних људи, које је предоводио Зоран Спасовски, радник Градског саобраћаја, је ушло у параклис и насилно напоље извукло свештеника Борјана Витанова. Свештеника Борјана су бацили на асфалт и брутално претукли, о чему постоји и лекарски налаз. Притом су му украли кључеве и мобилни телефон, а затим претукли и двојицу верника и демолирали свештеников аутомобил.

На Петровдан, у 7,30 часова, група од око педесет хулигана коју је предводио свештеник Зоран, старешина драчевског храма, којим руководи Синод у Скопљу, непостојеће и ни од кога признате тзв. Македонске Православне Цркве, наоружани секирама и лопатама, почела је са демолирањем параклиса. Том приликом је претучен појац Никола који је дошао на Службу Божју. У 8,30 часова, група од око стотину вандала са четири аутомобила блокирала је улицу у којој се налази параклис, и напала свештенике који су дошли да служе Свету Литургију на Петровдан. Приликом демолирања параклиса, група хулигана је на зиду урезала графит МПЦ, тако се разоткрила и легитимисала наручиоце овог својеврсног јавног линча.

Кућа, власништво монаха Славка Нинова, која је претворена у параклис и раније је била мета напада.

У полицији је саопштено да је овај вандалски случај пријављен и да се ради на проналажењу нападача.

Извор: http://www.poa-info.org

ЕПИСКОП БАЧКИ Г. ИРИНЕЈ НА ПЕТРОВДАН
СЛУЖИО ВЕЧЕРЊЕ У СРБОБРАНУ

У уторак, 29. јуна/12. јула текуће године, на празник Светих славних и првоврховних апостола Петра и Павла, Његово Преосвештенство Епископ бачки Господин др Иринеј посетио је Србобран и том приликом – уз саслужење протојереја Мирка Шипке, пароха србобранског, јереја Миодрага Шипке, архијерејског намесника и пароха суботичког, јереја Љубомира Станковића, пароха сиришког, и епархијског ђакона Бранислава Мркића – служио свечано вечерње богослужење у оквиру кога је осветио славско жито и колач.

Епископ Иринеј је том приликом изговорио веома надахнуту беседу у којој је истакао смисао и значај данашњег великог празника Цркве Христове, истичући поруку једне од духовних песама овога празника, да је први од ове двојице Христових апостола предначалник, предстојатељ, началствујући у Сабору светих апостола, по сили оне пламене вере у Господа Христа коју је исповедио речима: „Ти си Христос Син Бога живога”! Коју је исповедио у име свих светих апостола, у име свеукупне Цркве па и у име свих нас и у име свакога нараштаја у хришћанској историји. А други је онај апостол који је уложио напор и извршио подвиге и претрпео страдања за Христа већма од осталих, то је апостол Павле. Епископ је такође истакао да данас прослављани врховни и први међу светим апостолима Христовим у једнакој мери заслужују бесмртну славу у Царству небеском и да их зато овенчава том славом неувелим венцима те славе сaм Господ Христос, који и за којега су живели, а од Њега, истога Господа њиховог и нашег, и ми молимо да нас обаспе својом бескрајном милошћу, благошћу и љубављу.

На крају свога обраћања у храму Божјем Господин Епископ је честитао празник Светих апостола Петра и Павла, између осталог другу славу – молитвени сабор – Светобогојављенског храма у Србобрану, месном свештенству, црквеним и славским кумовима зажелевши им честито и благословено кумство објашњавајући да то није спољашња част и ствар људске сујете него да је то облик и начин да се служи Цркви и делу Христовом у Цркви, свим члановима србобранске црквене општине, као и свом присутном верном народу Србобрана и околине, пожелевши свима Божјег благослова, успеха и обостраног духовног и телесног здравља.

Ђакон Бранислав Мркић

ПЕТРОВДАНСКИ САБОР У БИОВИЧИНУ СЕЛУ

Храмовна слава Светих Апостола Петра и Павла у Биовичином селу, у Буковици, прослављена је Светом Архијерејском Литургијом коју је служио Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије уз присуство великог броја верног народа из овога краја.

На празник Светих Апостола Петра и Павла се увек окупљао велики број православних далматинаца у Биовичину селу.

Преосвећени Владика Фотије је у беседи исказао радост што је верни народ приступио у великом броју Светој Тајни Причешћа, међу којима и велики број деце. Владика је истакао и значај повратка православних Срба у опустошене делове Далмације.

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail