Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. август 2005. године

МИРОСЛАВЉЕВО ЈЕВАНЂЕЉЕ УПИСАНО У ПАМЋЕЊЕ СВЕТА

У петак, 5. августа 2005. године, Народни музеј у Београду је примио сертификат о упису Мирослављевог јеванђеља у УНEСКО-ов програм „Памћење света“ („Memory of the World”), у који је уписано 120 предмета из читавог света, за које је оцењено да најбоље документују један од сегмената људског стваралаштва свог времена.

Мирослављево јеванђеље је настарији сачувани српски рукопис, који се сматра једном од најлепших рукописних књига света, доспео је у манастир Хиландар на Светој Гори вероватно још приликом његовог оснивања 1198. године и у њему остао као највреднија светиња пуних седам векова. Од тада до данас ова српска света књига преживљава својеврсно путешествије кроз страдања и ратове, да би на крају доспела на место где се и дан данас чува, као највећа драгоценост културно-историјске баштине српског народа - у Народни Музеј, у Београду.

Поред самог текста, исписаног руком "грешног дијака Григорија" посебну вредност овог Јеванђелистара представљају ликовни украси - иницијали - који се по лепоти и стилу израде сматрају јединственим у свету, јер нису писани по познатом узору. Сликани украси овог рукописа, чудесне минијатуре са византијским мотивима флоре и фауне, чине ово Свето јеванђеље ликовним и уметничким ремек-делом.

За сваког Србина и Српску Православну Цркву ово ремек-дело наших светих предака представља тестамент који су нам оставили на чување, да по њему препознајемо наше национално биће и свој индентитет.

Извор: www.narodnimuzej.org.yu

МАНАСТИР БАЊСКА
ОБЕЛЕЖАВА ПРВУ ГОДИНУ ОД СВОЈЕ ОБНОВЕ

У манастиру Бањска, 15. августа 2005. године, биће обележена прва година од обнове ове светиње, која је од изузетног значаја за простор северног Косова и читавог српског народа који живи у покрајини, навео је у данашњем саопштењу протосинђел отац Симеон.

Манастир Бањска је задужбина светог Краља Милутина који је овај храм подигао између 1312. и 1316. године. Налази се поред села Бањска у општини Звечан, северно од Косовске Митровице.

У манастиру Бањска 520 година није било монаштва, нити је служена служба Божија, само је народ обилазио зидине.

Извор: Информативна служба Епархије рашко-призренске

АКЦИЈА ДОБРИ САМАРИЋАНИН

Свештеници из састава КФОР-а спровели су јуче акцију "Добри Самарићанин" у којој су рашчишћавали рушевине у мартовском насиљу потпуно уништеног манастира Девич.

Свештеницима су помагали војници Инжињерске јединице Мултинационалне бригаде Североисток.

Манастир Девич саграђен је у 14 веку, а у насиљу које је захватило Косово и Метохију, у марту 2004. године, је оскрнављен и потпуно уништен.

Захваљујући Цариградској патријаршији обновљени су конаци у којима сада живи седам монахиња.

Командант КФОР-а Ив Де Кермабон је изјавио новинарима да је оно што се десило православним светињама на Косову и Метохији "срамота и за међународну заједницу која није заштитила споменике културе, али и за становнике Косова и Метохије који су омогућили да се тако нешто догоди".

Де Кермабон је рекао да је КФОР променио начин деловања, да су направљени планови за брзе интервенције, и да ће њихови припадници у случају насиља искористити оружје да заштите споменике културе.

"На Косову и Метохији има 17.500 војника и њихов број се неће смањивати, спремни смо да сачувамо мир и безбедност", нагласио је Командант КФОР-а и додао да ће им помагати 10.000 међународних и косовских полицајаца.

Извор: Информативна служба Епархије рашко-призренске

НА ЦЕТИЊУ ПОЧИЊЕ VI САБОР ПРАВОСЛАВНЕ ДЈЕЦЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Под покровитељством Митрополије црногорско-приморске данас ће на Цетињу почети традиционална манифестација «Сабор православне дјеце Црне Горе» који ће ове године окупити око 500 учесника разних узраста из свих крајева наше Црне Горе.

Сабор ће почети у девет часова Светом архијерејском Литургијом коју ће у Цетињском манастиру служити Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

По завршетку Литургије, у 11 часова, ће почети дјечји програм у којем ће у току два наредна дана дјеца полазници вјеронауке из разних црногорских крајева и дјечји црквени хорови показати своје умијеће у извођењу игроказа, рецитовању, пјевању и другим садржајима.

Извор: Светигора прес, Р.В.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail