Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. август 2005. године

ЧЕСТИТКА ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ПАВЛА
НОВОИЗАБРАНОМ ПАТРИЈАРХУ ЈЕРУСАЛИМСКОГ ТЕОФИЛУ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле упутио је данас Његовом Блаженству Г. Теофилу, новоизабраном Патријарху јерусалимском телеграм којим му честита избор за 140. прејемника (= наследника) на трону светог апостола Јакова, брата Господњег. Текст телеграма гласи:

Блажењејши брате, примите наше најсрдачније поздраве и честитке поводом Вашег избора за Патријарха древног и славног апостолског трона јерусалимског. Аксиос (= достојан)! Молитвено Вам желимо плодоносно патријарашко служење и долгоденствије (= дуговечност), на добро Мајке Цркве Сионске и целокупнога Православља.

Патријарх српски Павле
са Свештеним Синодом

АМБАСАДОР ВАТИКАНА У СРБИЈИ И ЦРНОЈ ГОРИ
ОСУДИО ХАПШЕЊЕ ВЛАДИКЕ ЈОВАНА

Амбасадор Ватикана у Србији и Црној Гори, надбискуп Еуђенио Сбарбаро изјавио је данас у Бору да је Света Столица интервенисала код македонских власти како би се ослободио Архиепископ Јован који издржава казну затвора у тој земљи.

'Став Католичке Цркве и Свете Столице је јасан - не свиђа нам се што је Владика Јован ухапшен. Због тога су овдашња Бискупска Конференција и Света Столица интервенисали код македонских власти како би се постигло помиловање и милосрђе за притвореног Владику', казао је Надбискуп Сбарбаро.

Амбасадор Ватикана, који је данас болници у овом граду уручио донацију вредну 13.000 евра, додао је да је 'сваки сукоб између Цркава потешкоћа и невоља'.

'Желимо да Православна Црква буде уједињена и да може да преноси Христову поруку овом становништву коме је то и те како потребно', рекао је амбасадор Ватикана.

Извор: www.rts.co.yu

ПИСМО ПАТРИЈАРХА МОСКОВСКОГ И СВЕ РУСИЈЕ Г. АЛЕКСИЈА ПРЕДСЕДНИКУ МАКЕДОНИЈЕ ПОВОДОМ ЗАТВАРАЊА АРХИЕПИСКОПА ЈОВАНА

После телеграма који је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле упутио Његовој Светости Патријарху московском и све Русије Г. Алексеју, којим га обавештава о затварању Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јована, на званичној интернет презентацији Руске Православне Цркве је објављена следећа вест:

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Алексије је 22. августа упутио писмо Председнику Македоније Бранку Црвенковском.

Руски Патријарх је у писму истакао да се разлике у схватању црквеног поретка у Републици Македонији могу разрешити једино црквеним дијалогом, заснованим на светим канонима. Затварање Митрополита скопског Јована је постало веома значајна препрека за наставак овог дијалога и наноси знатну штету међусобним односима два братска православна народа.

Истог тог дана, Поглавар Руске Православне Цркве је, о своме писму председнику Црвеноковском обавестио Његову Светост Патријарха Павла и уверио га у топле молитве за што хитније пуштање на слободу напаћеног брата и зацелење поделе и сукоба у Републици Македонији тако болног за сав православни народ.

Извор: www.mospat.ru

БИСКУП ХОМАЈЕР ЗАХТЕВА
ХИТНО ОСЛОБАЂАЊЕ АРХИЕПИСКОПА ЈОВАНА

ПИСМО ПРЕДСЕДНИКА КОМИСИЈЕ БИСКУПСКИХ КОНФЕРЕНЦИЈА ЕВРОПСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ БЛЕРУ, СОЛАНИ И РЕНУ

Бискуп Јозеф Хомајер, председник Комисије Бискупских Конференција Европске Заједнице (COMECE), упутио је 22. августа текуће године, писмо британском премијеру, Тонију Блеру, који уједно председава Европским саветом, високом представнику Европске Заједнице за заједничку спољну и сигурносну политику Хавијеру Солани и Европском комесару за проширење Олију Рену, скрећући им пажњу на случај утамничења Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јована.

Бискуп Хомајер је од тројице лидера затражио да, на највишем политичком нивоу, учине све што је могуће за што скорије ослобођење Архиепископа Јована, који је 1. јула 2004. године, проглашен кривим због наводног изазивања етничке, расне и верске мржње, раздора и нетрпељивости. Ову пресуду је, 23. јуна 2005. године, потврдио Апелациони суд у Битољу. Овом пресудом је предвиђено да Архиепископ Јован остане на робији две године и шест месеци.

Бискуп Хомајер изражава велику забринутост због осуде Архиепископа Јована јер постоје индиције да су изјаве и ставови Архиепископа Јована у сагласности са одредбама о верској и слободи изражавања утврђеним члановима 9. и 10. Европске конвенције о заштити људских права и основних слобода. Из ових разлога је Бискуп Хомајер позвао ову тројицу лидера да наставе билатералне контакте и преговоре за што хитније ослобођења Архиепископа Јована.

Извор: www.comece.org

МОШТИ СВЕТОГ ГЕОРГИЈА У МОСКВИ

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Алексеј служио је Свеноћно бденије, 22. августа 2005. године, у Храму Христа Спаситеља, у Москви. Затим је Светејши Патријарх предводио је литију која је пронела Свете мошти Светог Великомученика и Победоносца Георгија, које су из монаси светогорског манастира Кутлумуша тог дана донели у Москву.

Мошти Светог Георгија су положене у дрвеној црквици посвећеној Икони Мајке Божје, која се налази поред Храма Христа Спаситеља, а Руска Православна Црква је затражила да Свете мошти буду пренете у Москву у години у којој се прославља шездестогодишњица од велике победе над фашизмом, јер је Свети Георгије био заштитник руских бораца.

Мошти Светог Георгија ће у Москви бити до 28. септембра 2005. године.

Извор: www.meparh.ru

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail