Информативна служба
Српске Православне Цркве

25. август 2005. године

ПИСМО ПАТРИЈАРХА МОСКОВСКОГ АЛЕКСИЈА
ПАТРИЈАРХУ СРПСКОМ ПАВЛУ:
МОЛИМО ЗА НАЈСКОРИЈЕ ОСЛОБАЂАЊЕ АРХИЕПИСКОПА ЈОВАНА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле примио је писмо Његове Светости Патријарха москвског и све Русије Г. Алексија, којим га обавештава да се залаже за што хитније пуштање из затвора утамниченог Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јована: Текст писма доносимо у целини.

“Примили смо Ваш телеграм у којем је реч о утамничењу Владике Јована у Републици Македонији. Та вест, одраније нам позната преко средстава масовне информације, дубоко нас је огорчила и забринула.

Саопштавамо Вашој Светости да смо, по приспећу Вашег телеграма, упутили председнику Републике Македоније господину Б. Црвенковском писмо у којем апелујемо на њега да ослободи јерарха Српске Православне Цркве, оптуженога, колико Нам је познато, само за ненасилне поступке који проистичу из његових верских убеђења.

У истом писму је указано на то да постојеће несугласице око црквеног устројства у Републици Македонији своје разрешење могу добити једино на црквени начин, путем дијалога утемељеног на свештеним канонима. Указали смо и на то да је стање до кога је дошло хапшењем Владике Јована постало веома озбиљна препрека за наставак таквог дијалога и да оно наноси велику штету узајамним односима двају братских православних народа.

Непоколебиво смо уверени да мешање државних органа у сферу канонске одговорности Цркве – и у подручје религијског живота уопште – само умножава неспоразуме у друштву. То једнако важи и за случај мешања Цркве у надлежности државних установа.

Уверавамо Вашу Светост у то да се усрдно молимо за најскорије ослобађање нашега страдајућега сабрата и за исцељење ране раскола и сукоба у Републици Македонији, болне за васцели православни свет, чије су се манифестације, на Нашу жалост, у последње време удвостручиле.

Са трајном и увек истом љубављу у Господу,”

+ Алексије,
Патријарх московски и све Русије

ЗАМЕНИК ШЕФА УНМИК-а ЛАРИ РОСИН БРАНИ ДЕЧАНСКЕ МОНАХЕ

У јучерашњем издању приштинског дневника на албанском језику - Епока е ре - објављено је отворено писмо које је главном уреднику упутио политички заменик шефа УНМИК-а Лари Росин. Росин је изразио своју озбиљну забринутост што је Епока е ре објавила оптужбе шефа Удружења ратних ветерана Дукађина против заједнице православних монаха који живе у манастиру Дечани.

У писму овог високог званичника УНМИК-а, између осталог стоји:

“Желим да одговорим на чланак који се појавио у вашим новинама 15. августа и у коме дајете простора озбиљним оптужбама које је изрекао шеф Удружења ратних ветерана Авдyл Мушколај.

Дубоко сам разочаран запаљивим нападом пуним мржње против монашке заједнице која живи у манастиру Високи Дечани. Овакав поступак игнорише чињеницу да су манастир и његови житељи одиграли важну и храбру улогу пружајући заштиту албанском цивилном становништву у току конфликта 1999. године. Монаси у Дечанима су надалеко признати као заступници мира и толеранције. Ове речи (у Епока е ре) такође су усмерене и против великих напора које чине ПИСУ, верске личности и грађани добре воље да би приближили заједнице косовских Албанаца и Срба. Међу недавним иницијативама су посете Епископа Теодосија и о. Саве општини Дечани и посета министара Харације и Ђинија, као и општинских власти манастиру Високи Дечани.

Овај чланак, нажалост, такође даје повода онима који тврде да Косово и Метохија није спремно за помирење и да у потпуности самостално води своје послове.

Развој подручја Дечанске клисуре и заштита природних лепота овог простора као и светског наслеђа УНЕСКО-а које са налази на њему од великог је значаја за све становнике Косова и Метохије. Због тога, у консултацији са ПИСУ и шефом УНМИК-а потписана је у априлу ове године Извршна одлука која Дечанску клисуру проглашава специјалном зоном. Ова одлука онемогућава даљу илегалну градњу са основним полазиштем да сви грађани, а не само појединци који делују ван закона, треба да одреде будућност овог подручја са изузетним природним богатствима.

Народ Косова је све више уморан од оних који инсистирају на томе да се само гледа у прошлост. Оно што треба Косову и Метохији и Дечанима су мушкарци и жене који гледају у будућност, у једну мирну, слободну и просперитетну будућност у оквиру европске породице. У Дечанима је недавно направљен добар почетак и још више се може урадити на добробит свих заједница. Желим да кажем Вама, Вашим читаоцима и г. Мушколају лично да је дошло време да се гледа напред и да управо комуникација, истински дијалог између заједница, а не силовита реторика, представљају најсигурнији пут да контролни пунктови једног дана више не буду потребни око манастира Дечани.”

Извор: Информативна служба Епархије рашко-призренске

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail