Информативна служба
Српске Православне Цркве

8. септембар 2005. године

РАЗГОВОР ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ПАВЛА И ПРЕДСЕДНИКА ДРЖАВНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ МАРОВИЋА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, заједно са Његовим Преосвештенством Епископом шумадијским Г. Јованом, чланом Светог Архијерејског Синода, примио је данас у Патријаршијском двору у Београду г. Светозара Маровића, председника Државне заједнице Србија и Црна Гора.

Поглавар Српске Православне Цркве и први човек Државне заједнице су се сагласили о потреби предузимања даљих мера које ће омогућити брже укључивање Србије и Црне Горе у европске интеграције, у чему свој допринос треба да пружи и Српска Православна Црква.

У разговору је истакнут и значај даљег унапређења сарадње са Римокатоличком Црквом, као и другим Црквама и верским заједницама, у чему Српска Православна Црква, као већинска има посебну одговорност.

Питање односа Цркве и Државе у Црној Гори треба решавати смирено у отвореној комуникацији надлежних црквених и државних органа, сагласили су се Патријарх српски Павле и председник Маровић.

Канцеларија Светог Архијерејског Синода
Кабинет Председника Државне заједнице Србија и Црна Гора

ПОЗИВ ВЛАСТИМА ПРИШТИНЕ
ДА НЕ ДИРАЈУ ХРАМ ХРИСТА СПАСА

Потпредседник општине Приштина г. Радојица Митровић, затражио је јуче, 7. септембра 2005. године, од руководства града да спречи усвајање урбанистичког регулационог плана, којим би се узурпирало земљиште у власништву Српске Православне Цркве у центру Приштине.

Господин Митровић, у писму општинском администратору г. Димитрију Прозидајеву и градоначелнику Приштине г. Исмету Бећирују, упозорава да је регулационим планом, између осталог предвиђено и рушење цркве Христа Спаса, јединог преосталог православног објекта у Приштини.

Пре израде и усвајања новог регулационог плана, потпредседник Митровић тражи да буде постигнута сагласност између Српске Православне Цркве и руководства општине о будућој намени земљишта у центру града, и да се новим планом у потпуности испоштује пројекат изградње храма Христа Спаса.

О новом регулационом плану "Центар 2" одборници Скупштине Приштине су расправљали на седници 27. јула ове године.
г. Радојица Митровић опомиње међународног (УН) аминистратора и градоначелника Приштине да се не ради о првом покушају нелегалног одузимања црквеног земљишта, али упозорава да је ово први пут да се то чини институционалним путем, преко регулационог плана, који би одборници требало да усвоје до краја овог месеца.

"Из документације Дирекције за планирање и урбанизам уочава се тенденција да се на сваки начин омаловажи и минимизира вредност православног храма, као грађевинског, верског, и културног објекта, како би се оправдала евентуална одлука о његовом рушењу, као што је то предвиђено једном од мера које је предвидела дирекција", навео је г. Митровић.

Иначе Дирекција је предвидела четири решења за храм Христа Спаса. Прва мера је рушење, друга да се црква иако незавршена претвори у експонат, трећа да се објекат преуреди за другу намену, и у последњој варијанти је предвидјено да задржи садашњу функцију.

Потпредседник општине Приштина је упозорио да је, доста било са рушењем православних цркава на Косову и Метохији и указује да је давно прошло време када су православни храмови претварани у коњушнице, штале, такозване галерије и музеје.

"Свако друго решење без сагласности Српске Православне Цркве и Срба само би погоршало ионако тешку ситуацију и послало поруку преко званичних институција, да за Србе нема места у Приштини и да им се и на овај начин затире сваки траг", истакао је г. Митровић.

На крају писма навео да не жели да подсећа да је православна црква Светог Николе порушена и запаљена у марту прошле године и да би рушење преостале, а недовршене цркве Христа Спаса значило да Приштина као главни град Косова, губи сваку могућност да буде мултиетничка и мултиконфенсионална средина.

Извор: www.kosovo.com

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ РАЗГОВАРАО СА
РУМУНСКИМ И МОЛДАВСКИМ КЊИЖЕВНИЦИМА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле примио је данас у Патријаршијском двору у Београду, заједно са Његовим Преосвештенством Епископом тимочким Г. Јустином, чланом Светог Архијерејског Синода,угледне писце и академике из Румуније и Молдавије, који ће учествовати на 42. Београдском међународном сусрету писаца, који се одржава од 6. до 10. септембра 2005. године.

У разговору са Патријархом Г. Павлом учествовали су г. Еуђен Симион, председник Академије Румуније; академик г. Мариус Салу; председник Савеза књижевника Молдавије, г. Михаја Чимпој; г. Развана Вонку, директора листа Румунска хроника и молдавски песник г. Валерију Матеи.

Гости из Румуније и Молдавије пренели су српском Патријарху поздраве Светјејшег Патријарха румунског Г. Теоктиста. У разговору је наглашен значај културне сарадње два једноверна и суседна народа.

У разговору је учествовао и песник г. Адам Пуслојић, председник Одбора за међународну сарадњу Удружења књижевника Србије.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail