Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. септембар 2005. године

ПОЧЕЛА НАСТАВА
У ЗАГРЕБАЧКОЈ СРПСКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ГИМНАЗИЈИ

У понедељак 5. септембра 2005. године, после молитве почела је настава у Српској православној општој гимназији «Кантакузина-Катарина Бранковић» у Загрбу. У Боговићевој 7. зазвонило је школско звоно на истом месту где се некада налазила Српска основна школа. Тако је обновљена скоро двестогодишња традиција школства у Црквеној општини загребачкој. У среду 7. септембра текуће године Његово Високопреосвештенство Митрополит Г. Јован са загребачким свештенством, одслужио је Призив Светог Духа, за благословен почетак школске године. У свом обраћању Високопреосвећени Митрополит је рекао «Оно што нам се свима до скора чинило немогућим, да овде у Загребу искупимо нашу децу и да их поучавамо на српском језику, да имамо своју Српску школу, да имамо своје српске програме, и ево хвала Богу данас се обистинило. Великим напорима и трудом успели смо да учинимо све што је потребно за реализацију овако великог посла. Вама децо, која сте имали храбрости да дођете овде у Загреб и да се одазовете позиву своје Српске Цркве, од срца хвала. Драга децо, од овога дана обраћајте се мени и овим свештеницима као својим родитељима, за све оно што вам је потребно. Заједно ћемо поделити оно што имамо. Благослов Божји на вас, и нека вам је Богом благословен и сретан почетак вашег образовања у нашој Српској православној гимназији». Амин.

У четвртак 8. септембра текуће године, Високпреосвећени Митрополит Г. Јован заједно са г. Мирком Марковићем помоћником надлежног министра, посетио је зграду школе и упознао се са оперативним гимназијским плановима и програмима. Свештеник Милан Топић в.д. директора Гимназије, поднео је извештај у којем је присутне обавестио: Сваки радни дан у Српској православној гимназији почиње и завршава се молитвом; настава се одржава на српском језику по утврђеном наставном плану и програму, да су деца смештена у ученичке домове и обезбеђено им је све што је потребно. Министар Марковић је у своје име и у име министарства, поздравио децу, честитајући им почетак нове школске године.

Извор: www.mitropolija-zagrebacka.org

АКЦИЈА ЗА РАСЕЉЕНЕ СА КОСОВА ''ИДИ ВИДИ''

Акција ''Иди види'', која се већ неколико месеци организује у нашој Републици Црној Гори са циљем да се расељеницима са Косова и Метохије омогући обилазак домова и имовине, наишла је на велико интересовање расељених на подручје општине Бар.

Како нас је информисао општински повјереник за расељена лица др Цветко Павловић, расељеницима је омогућено да посредством овог повјереништва и осталих чинилаца укључених у акцију, обиђу своје домовине и имовину, да процјене безбједносне и економске прилиике на Космету и, након увида, сами и без притисака донесу одлуку о евентуалном повратку.

''Међутим, иако је интересовање расељеника за посјету и упознавање са тамошњим приликама велико, акција се споро реализује због опструкција међународне заједнице'', истиче др Павловић.

Разни видови притисака и посљедња убиства на Косову и Метохији доказ су те опструкције, због чега се код расељеника повећава страх за личну и имовинску безбједност. Расељеницима се поред обиласка имовине омогућава и разговор са тамошњим локалним властима, представницима међународне заједнице и са донаторима, који у случају одлуке о повратку треба да обезбиједе средства за обнову и економску стабилност њихових породица. Циљ је, како истиче Цветко Павловић, да након комплетног увида и упознавања са ситуацијом, расељеници сами процјене да ли су се стекли услови за безбједан повратак.

Међународна заједница и остали чиниоци који на то могу утицати требали би да уложе максимум својих напора, с обзиром да је стање расељеника на подручју Бара, али и цијеле Републике све горе. Укидање донација је утицало да расељеници не могу обезбиједити елементарне услове за живот.

Заинтересоване расељенике за обилазак својих огњишта општинско повјереништво та расељена лица позива да се пријаве у просторијама њихове канцеларије у Бару, гдје ће добити и детаљније информације о акцији ''Иди види''.

Извор: Светигора прес, М.В./Ж.В.

РАДИО СЛОБОДНА ЕВРОПА ЈАВЉА: СРБИ НЕЋЕ УЧИТИ ХРВАТЕ

Радио Слободна Европа је на свом Интернет сајту објавио вест коју преносимо у наставку. Користимо прилику да изjавимо да смо заиста поносни што у Србији никакав облик дискриминације по националној и верској основи једноставно није могућ. Запажамо и да Радио Слободна Европа у оваквој дискриминацији ни не примећује, а камоли истиче да се ради о кршењу људских права. Ни невладине организације у Србији које се баве проблемом људских права нису реаговале овим поводом.

“У Даљу крај Вуковара окончан је дводневни бојкот наставе због тога што су ученике хрватске националности требали учити наставници српске националности. Договорено је да наставници српске националности предају само ученицима који наставу похађају на српском језику, а ученицима хрватске националности предаваће само хрватски наставници.

Након два дана бојкота наставе ученика хрватске националности у Даљу, крај Вуковара, јуче је постигнуто решење, па су ученици данас кренули у школу. Створене тензије и противљење родитеља да децу хрватске народности уче и троје наставника српске националности, решено је прерасподелом часова. Наставници српске националности предаваће само ученицима који наставу похађају на српском језику, а ученицима хрватске националности, предаваће само хрватски наставници.

Свих 400 ученика Основне школе Даљ јутрос су се појавили у својим учионицама, па је након дводневног бојкота који су организовали родитељи деце хрватске националности и онде,са два дана закашњења, започела нова школска година

Најважније је што нитко од наставника српске националности, који нису имали довољно сати па је због тога било предложено да дио сатнице попуне предавајући ученицима хрватске националности, због тога неће остати без посла. Они ће мањак сати надокнадити предајући у другим школама, каже директор школе Коњарек.

Извор: www.slobodnaevropa.org (Драго Хедл)

ПРОГРАМ МЕЂУНАРОДНОГ НАУЧНОГ СКУПА
МАНАСТИР БАЊСКА И ДОБА КРАЉА МИЛУТИНА
(22-24. СЕПТЕМБАР 2005. ГОДИНЕ, БАЊСКА,
КОСОВСКА МИТРОВИЦА)

У манастиру Бањска и Косовској Митровици од 22. до 24. септембра 2005. године, одржаће се Међународни научни скуп на тему Манастир Бањска и доба Светог краља Милутина. Доносимо програм научног скупа у целини:

22. септембар 2005.

10:00 сати - Дом културе у Звечану:

- Отварање скупа
- Поздравне беседе
- Пројекција филма Петра Недељковића ''Доба краља Милутина и његове задужбине”
- Наступ Хора Факултета уметности
- Изложба фотографија Владике Артемија и Миодрага Миладиновића ''Манастир Бањска''

11:30 сати - Сала Филозофског факултета :
Почетак радног дела

Љубомир Максимовић (Београд), Краљ Милутин и царица Ирина – праскозорје идеје о царству код Срба
Милош Антоновић (Београд), Прагматизам на делу: политика краља Милутина према северној Албанији
Бранислав Милутиновић (К. Митровица), Становништво данашњег Косова и Метохије у 14. веку(етничка структура)
Синиша Мишић (Београд), Међе у Светостефанској повељи
Снежана Божанић (Нови Сад), Ибарско језгро Светостефанског властелинства
Божидар Зарковић (К. Митровица), Светостефанска повеља као извор за историју рударста
Владимир Алексић (Ниш), Сопоћански ужари
Elizabeth Malamut(Aix-en-Provence, ), Nouvelles hypotheses autour du Rapport d'ambassade de Theodore Metochite -1299 (Нове хипотезе око извештаја посланства Теодора Метохита 1299)
Радивој Радић (Београд), Краљ Милутин у венецијанском документу из 1313. године
Angeliki Delikari (Solun), The significance of the wedding of King Milutin with Princess Simonida in the Byzantine sources (Значај венчања краља Милутина са принцезом Симонидом према византијским изворима)
Stavros Mamaloukos (Vrilisia), Architectural trends in central Greece around the year 1300 (Архитектонски трендови у централној Грчкој око 1300. године)

Evangelia Hadjitryphonos (Solun), Thessalonike and churche planing in the times of King Milutin (Солун и планирање цркве у доба краља Милутина)
Милка Чанак-Медић (Београд), Бањски храм и Црква Вазнесења Христовог у Дечанима – сродности и заједнички узори
Радомир Петровић (Београд), Скулптура манастира Бањска из 14. века – реконструкција и ревитализација
Lioba Theis (Bon), The use of natural and artificial light in monastery churches (Употреба природног и вештачког светла у манастирским црквама)
Elizabeth Piltz (Upsala), King Milutin and the Paleologue tradition (Краљ Милутин и традиција Палеолога)
Бранислав Тодић (Београд), Бањско злато
Zarras Nektarios (Atina), The iconographical Cycle of the Eotina Evangelia in Monuments from the Age of King Milutin (Иконографски циклус Васкрсних јеванђеља у споменицима у доба краља Милутина)
Дискусија

23. септембар 2005.

9:00 сати - Сала Филозофског факултета:
Почетак радног дела

Војислав Кораћ (Београд), Откривање остатака Бањске
Георгиј Коваљов (Београд), Проблеми у Бањској током ископавања и садашње стање на том споменику
Конзерваторско-рестаураторски радови у манастиру Бањска (извештај)
Antonia Moropoulou, Petros Moundoulas (Atina), Proposal for the Greek-Serbian collaboration project on the subject of conservation and restoration of monuments of King’s Milutin era situated in Serbia and Kosovo and Metohia province (Предлог пројекта грчко-српске сарадње за конзервацију и рестаурацију споменика из периода краља Милутина који се налазе на територији Србије и покрајине Косово и Метохија)
Ненад Васић (Атина), Дијагноза и основне смернице за рестаураторске интервенције на цркви св. Стефана у Бањској – могућности избора компактибилних материјала
Радмило Петровић (К. Митровица), Гроб краљице Теодоре у Бањској
Никола Цветковић (Јагодина), Новац краља Милутина као аутентичан историјски извор у збирци и делима Сергија Димитријевића
Алексеј Сиренов(Санкт-Петерсбург), Животи краљева и архиепископа српских и ''Степенаја книга''
Дамњан Петровић (Београд), Најстарији препис Даниловог Житија краља Уроша
Чедомир Ребић (Лепосавић, Београд), Свете тајне и врлине као мотиви естетских конкретизација и дјелима Данила Пећког
Драгиша Бојовић (К. Митровица, Ниш), Два Данила и ''бањски краљ Милутин''
Лидија Гаврјушина (Москва), О неким поетским особинама Даниловог Житија краља Милутина
Александар Наумов (Венеција), Служба св. Краљу Милутину – проблеми теологије и поетике
Радмила Маринковић (Београд), Похвала краљу Милутину патријарха Данила
Валентина Питулић (К. Митровица), Краљ Милутин у народном стваралаштву/функција и значење
Слободан Милеуснић (Београд), Пренос моштију светог краља Милутина
Иванка Гергова (Софија), О култу светог краља Милутина код Бугара
Димо Чежмеџијев (Софија), Белешке о култу Св. Петке у Бугарској и Србији током 14. и 15. века
Олга Лосева(Москва), Култ св. Николе у доба краља Милутина
Нинослава Радошевић (Београд), Византијска дворска реторика првих деценија XIV века
Гордана Јовановић (Београд), Јеванђељска лексика с краја XIII и у XIV веку
Кирил Максимович(Москва), Моравски пенитенциал ''Заповеди светих отаца'' у српској редакцији 14. века
Татјана Пентковскаја(Москва), Српски преводи јерусалимског Типика у 14. веку: особености језика и преводилачка техника
Лора Тасева (Софија), Трећи јужнословенски превод триодних синаксара за Цветни циклус
Татјана Суботин-Голубовић (Београд), Једна група српских минеја из времена краља Милутина
Марија Јовчева (Софија), Значај Милутиновог октоиха (ГИМ, Уваров 521) за изучавање ране историје јужнословенских октоиха
Марија Корогодина(Санкт-Петерсбург), Српски покајнички текстови 14. века: два пута развоја

Дискусија

У 19 часова истог дана у Амфитеатру Универзитета биће представљен филм Елизабете Валђусти ''Косовске енклаве''. Том приликом ће говорити: Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. др Артемије, проф. др Александар Наумов и аутор филма Елизабета Валђусти.

За 24. септембар 2005. године предвиђена је посета манастирима Св. Краља Милутина.

Извор: www.banjska.org

РАДОСТ ЕВРОПЕ

Овогодишња манифестација РАДОСТ ЕВРОПЕ одржава се под мотом “РЕЧНИК ПРИЈАТЕЉСТВА” и окупља децу из 22 земље Европе. На сусретима пријатељства наступиће деца певачи, композитори и играчи модерног балета.

Једини фолклорни ансамбл који ће представљати Србију и Црну Гору на овој Међународној манифестацији је Црквени играчки ансамбл “Бранко” из Ниша.

Црквени играчки ансамбл ”Бранко” постоји годину дана и после свог првог наступа на Светосавској академији у Дому војске у Нишу, на Савиндан, имао је преко петнаест наступа. Учесник је Међународне смотре фолклора у Сомбору, победник је на фестивалу фолклора “Вилин град” у Нишу у категорији дечијих ансамбала. После повратка из Грчке где је боравио на позив Црквене општине Патра, Ансанбл “Бранко” је добио позив за учешће на Међународном сусрету деце Европе “РАДОСТ ЕВРОПЕ” у Београду која се одржава прве недеље октобра месеца.

Црквено–играчки ансамбл “Бранко” наступиће у оквиру ове манифестације 4. октобра 2005. године са почетком у 12 сати у позоришту “Бошко Буха” у Београду. Тог дана у преподневним часовима ансамбл “Бранко” биће гост Ансамбла народних игара и песама Србије “Коло”.

Саша Вучићевић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail