Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. септембар 2005. године

РАЗГОВОР ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ПАВЛА
СА ПРЕДСЕДНИКОМ СРБИЈЕ БОРИСОМ ТАДИЋЕМ

Његова Светост Патријарх српски г. Павле примио је данас, заједно са Њиховим Преосвештенствима г. г. епископима бачким Иринејем и шумадијским Јованом, члановима Светог Архијерејског Синода, председника Републике Србије г. Бориса Тадића, у чијој пратњи су били г. Небојша Крстић, саветник, и проф. др Војислав Миловановић, протонеимар Спомен-храма Светог Саве на Врачару.

Председник Тадић је Његову Светост Патријарха г. Павла и чланове Светог Синода упознао са мерама и активностима које, у оквиру своје надлежности, чини у циљу унапређивања односa Српске Православне Цркве и државе Србије. Његова Светост Патријарх Г. Павле је замолио Председника Србије да приликом своје предстојеће посете Његовој Светости папи Бенедикту XVI пренесе и његове братске поздраве и поруку да Српска Православна Црква посебну пажњу придаје неговању и продубљивању добрих односа са Римокатoличком Црквом. Патријарх српски и председник Србије су се сагласили да међусобна сарадња Цркава и верских заједница у Србији суштински доприноси успостављању и одржању стабилности друштва у целини.

У разговору је било речи и о другим актуелним проблемима чијем решавању допринос треба да дају Црква и држава.

ПОСЕТА ЛУТЕРАНСКЕ ЦРКВЕ ШВЕДСКЕ
СРПСКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ

Разговор са Патријархом српским Павлом

Његова Светост Патријарх српски г. Павле, заједно са Његовим Преосвештенством Епископом шумадијским г. Јованом, чланом Светог Архијерејског Синода, Његовим Преосвештенством Епископом британско-скандинавским г. Доситејем и јеромонахом Иринејем (Добријевићем), референтом Светог Архијерејског Синода, примио је данас у Патријаршијском двору, у Београду, делегацију Лутеранске Цркве Шведске, коју је предводио Преузвишени Бискуп Карлштата г. Есбјорн Хагберг. У делегацији су били и Самуел Рубенсон, свештеник и професор Патристике на факултету у Лунду, Кајса Сандгрен – Бенгтсон и Бу Ларсон представници Архиепископске канцеларије, као и Михаел Елнемир, координатор за православно образовање при студијској организацији ''Билда''.

Поглавар Српске Православне Цркве и г. г. епископи су са гостима из Шведске разговарали о могућности развијања међуцрквене сарадње, дијалогу Православне Цркве и Лутеранске Цркве и размене искустава у социјалној и харитативној делатности.

Преосвећени Епископ Г. Доситеј је овом приликом истакао да Српска Православна Црква у Шведској ужива сва права и да у епископима и свештеницима Лутеранске Цркве има добре и искрене сараднике и пријатеље.

Пријему су присуствовали и свештеници из Епархије британско-скандинавске протојереј-ставрофор Миломир Атанасковић, парох вестерошки, протонамесник Живко Јакшић, свештеник парохије Свете Ане Ескилстуна

Иначе, ово је прва званична посета Лутеранске Цркве Шведске Српској Православној Цркви. Висока делегација ће од 9. до 15. септембра посетити епархије Зворничко-тузланску, Шабачко-ваљевску, Бачку, Браничевску и Жичку.

Лутеранску делегацију данас је примио и министар вера Републике Србије проф. Милан Радуловић.

ЕПИСКОП ЈЕГАРСКИ ПОРФИРИЈЕ
ОСВЕШТАО ЗВОНА ЗА НОВИ ХРАМ У БУДИСАВИ

На празник Усековања главе светог Јована Крститеља и Сабора српских светитеља, 29. августа/11. септембра текуће године, Његово Преосвештенство Епископ јегарски г. др Порфирије, викар Епископа бачког, служио је свечано вечерње богослужење – уз саслужење свештенства жабаљског и новосадског намесништва и тројице ђакона. Том приликом је Преосвећени Владика извршио чин освећења звона за новосаграђени храм посвећен празнику Сабора српских светитеља у Будисави.

По одслуженом вечерњем, вернима се обратио Епископ Порфирије преносећи поздраве, благослов и молитве Преосвећеног Владике бачког Г. др Иринеја, а у исто време архипастирском поуком и благословом духовно и молитвено окрепљујући окупљени верни народ уз наглашавање потребе изградње нових храмова и окупљања верног народа на молитву. Као пример томе навео је трудољубље и побожност српског народа из прошлих векова, када је снагом вере и љубави према Богу живом градио храмове широм свога Отачаства.

Честитајући храмовну славу пароху, свим члановима будисавске црквене општине, славским кумовима и свим сабраним верницима овога места и околине, Преосвећени је пожелео свима успеха у предстојећим активностима и подухватима око коначног уређења новосаграђеног светог храма.

Епископу Порфирију је, у име црквене општине, свих парохијана и у своје име, захвалио протонамесник Чеда Опарница, месни парох.

Ђакон Бранислав Мркић

НИКОЉСКО ЈЕВАНЂЕЉЕ ОПЕТ У МАНАСТИРУ НИКОЉЕ

Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” у Чачку, 12. септембра 2005. године свечано је уручила копију књиге старе шест векова сестринству манастира Никоље, начињену на основу дигиталног записа у боји, у Даблину.

“Од Библиотеке Сер Честер Бити из Ирске, која поседује драгоцене књиге наше средњовековне баштине, недавно смо добили четири електронске копије. То су два компакт диска Никољског јеванђеља и по један ДВД Српског јеванђеља, рукописа насталог крајем 13. и почетком 14. века, и Празничног минеја, штампаног 1538. године у Венецији, у радионици Божидара Вуковића. Захвални смо др Марку Рајану, директору Ирске библиотеке, за велики допринос српској култури јер се, после више од две деценије, први пут из иностранства вратио део нашег културног наслеђа,” рекла је Даница Оташевић, директор чачанске Градске библиотеке.

Штампану копију Никољског јеванђеља Даница Оташевић је уручила монахињи Михаили из богомоље у клисури између Овчара и Каблара. Библиотека је, иначе, локални координатор обележавања Дана европске баштине у Чачку од 14. до 21. септембра.

Јуна 2003. године, Библиотека у Чачку је, у име манастира Никоље, започела преписку са Министарством спољних послова Србије и Црне Горе и Дирекцијом за међународну културну сарадњу, с намером да обезбеди копију српске староставне књиге. Уз помоћ нашег посланства у Лондону и амбасадора Владете Јанковића, Ирци су услишили молбу и јула ове године електронске копије послате су из Даблина у Чачак.

Библиотека „Владислав Петковић Дис” поклониће електронске верзије све три књиге Жичкој епархији, Музеју Српске Православне Цркве, Народној библиотеци Србије, Српској академији наука и уметности и Библиотеци Матице српске. На овај начин, електронске верзије старих српских књига, изузетне калиграфске и археографске вредности, биће доступне културној и научној јавности. Када се стекну услови, биће могуће и објављивање фототипских издања.

Извор: Политика, Београд

ИЗЛОЖБА У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ

Поводом Дана европске баштине 2005, чија је тема ЗЕМЉА, Народни музеј у Београду, изложио је тематске целине у Галерији фресака и Атријуму Народног музеја. Поред изложби организовани су и пратећи програми који укључују радионице.

Представљање програма и обилазак изложби за медије предвиђен је за уторак, 13.09. од 12:00 у Атриуму Музеја и од 12:30 у Галерији фресака.

У атријуму Народног музеја изложена је тематска целина под називом „Приче из земље“, која посетиоцу дочарава основне елементе развоја земљорадње и почетака рударства на нашем тлу.

Изабрани експонати илуструју везаност човека за земљу, од оснивања најстаријих земљорадничко-сточарских насеља (Старчево, Винча...), првих рудника, преко римског периода све до Новог Брда, града “уистину сребрног и златног”.

Изложба “Био сам у Рају земљи зрачној” има три тематске целине:

Прва представља копије средњевековних фресака са представом Страшног суда, са нагласком на представе Раја, призоре изгона из Раја, као и илустрацију приче о мудрим и лудим девојкама.

У другом делу представљене су минијатуре из Минхенског псалтира које осликавају живот после смрти. Посебно место на изложби заузимају копије стећака, на чијој су консервацији, рестаурацији и реконструкцији радили стручњаци Центра за конзервацију Народног музеја у Београду, претходне две године. Изложени су најзанимљивији одливци стећака са подручја Херцеговине, Босне, западне Србије, северне Црне Горе и Далмације.

С обзиром на то да је стална поставка Народног музеја затворена због реконструкције, ово је јединствена прилика да посетиоци виде неке од експоната који се у њему чувају.

Александра Шојић

Извор: Народни музеј

ВАСОЈЕВИЋИ ПРОСЛАВИЛИ ЗАВЕТНУ СЛАВУ
- ПРАЗНИК СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служили су поводом завјетне славе Васојевића, Светог Александра Невског, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Архангела Михаила (Васовој цркви), на Ножици код Лијеве Ријеке.

“Овај сабор има изузетну вриједност, љепоту и значај јер је на њему глава онај који је глава Цркве Божије. Ми смо се сабрали, не око човјека него око Бога а у томе нам је данас предводник и заступник Свети Александар Невски, руски, словенски и васељенски Светитељ”, рекао је у цркви Светих Архангела у Ножици Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. “Свети Александар Невски је био храбар и пожртвован у биткама, а оно што га посебно одликује и по чему се он нарочито прославио је његова велика побожност. Био је владар али је у Цркву Божију долазио као обични раб Божији и скрушено се, како пише и у његовом житију, са монашким жаром увијек молио Богу. Молио се искрено од срца, постио и сав свој живот посвећивао Богу живоме и ништа земаљско није могло заузети оно мјесто у његовом срцу које припада Богу, које припада вјечности.”

Наком Свете Литургије и ломљења славског колача бројним вјерницима обратио се и Високопреосвећени Митрополит Амфилохије и између осталог рекао:

“Московски Патријарх и цијеле Русије Алексије II данас се налази на Куликовском пољу, тамо гдје је била она чувена битка на челу које је био часни и Свети, праведни књаз Александар Невски. Онај Александар који је рекао велику и Свету истину да Бог није у сили него у правди. Знајући да је Бог у правди, а не у сили Свети књаз Александар, поуздавши се у силу Божију а не у себе и силу своју, извојевао је на Куликовском пољу знамениту битку која је уписана у људску историју, побиједивши тада много моћније Швеђане.”

Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је нагласио да му је посебна радост што је данашњем сабору у Ножици присуствовао и потомак Александра Невског, Владимир Ванијев, конзул Руске Федерације у Србији и Црној Гори.

Током Свете Литургије у Ножици обављено је саборно крштење а овогодишњи домаћин храмовне славе Томислав Боричић кумство за наредну годину предао је др Ћиру Бабовићу.

Извор: Светигора прес (С.Ж./ С.К)

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ ПОВОДОМ МЕЂУНАРОДНОГ НАУЧНОГ СКУПА „МАНАСТИР БАЊСКА И ДОБА КРАЉА МИЛУТИНА“

Конференција за штампу која ће најавити Међународни научни скуп „Манастир Бањска и доба Краља Милутина“ биће одржана у Београду, 16. септембра 2005. године, у просторијама Танјуговог прес центра, Кнез Михаилова 6, III спрат. Конференција почиње у 11 часова.

Учесници конференције су: Преосвећени Епископ рашко-призренски Г. Артемије; проф. др Драги Маликовић, декан Философског факултета у Приштини; проф. др Драгиша Бојовић, управник Центра за црквене студије у Нишу; и игуман манастира Бањска о. Симеон.

Позивамо вас да присуствујете конференцији за штампу.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail