Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. септембар 2005. године

ИЗЈАВА ЕПИСКОПА ДАЛМАТИНСКОГ ГОСПОДИНА ФОТИЈА
ПОВОДОМ НАПАДА НА ЕПИСКОПСКУ РЕЗИДЕНЦИЈУ
У ШИБЕНИКУ

Синоћни напад на Епископску резиденцију у Шибенику изазвао је велико огорчење православног народа, свештенства и монаштва Епархије далматинске. Псовке, увреде и претње које свакодневно доживљавамо на улицама наших градова и села, сматрали смо и сматрамо изолованим инцидентима чији су виновници неодговорни појединци. Оно што код свих нас изазива неспокојство јесте чињеница да нико од извршилаца других, далеко тежих, недела – убистава, физичких напада на чланове наше заједнице и на свете храмове, бацања бомби на зграде – није откривен нити кажњен. Надамо се да се неће поновити исто и у случају бруталног насртаја на зграду Епископије у самом центру Шибеника.

Овај напад нас је поготову ожалостио јер је уследио само неколико сати после разговора Његове Светости папе Бенедикта XVI са председником Србије г. Борисом Тадићем и јеванђелских речи мира и љубави, изречених том приликом. Не сумњамо да ће Римокатоличка Црква у Хрватској са највишег места осудити ово недело и претходна недела.

Овом приликом позивамо све православне вернике да остану смирени, да се врате свакодневном животу и раду, да имају поверење и у свему сарађују са надлежним властима.

Користимо прилику да још једном позовемо све избегле Србе Далматинце да се врате у своје домове и на своја прадедовска огњишта и да дају пуни допринос стварању нове хрватске државе у којој ће овакви случајеви кршења људских и верских права или угрожавања саме светиње живота због верске и националне припадности бити незамисливи.

На крају напомињемо да су Његова Светост Патријарх српски Г. Павле и Свети Архијерејски Синод од Владе Хрватске више пута захтевали да храмови и други важни објекти Српске Православне Цркве буду заштићени од оваквих напада. Овај захтев понављамо још једном у нади да ће Влада Хрватске, после најновијег напада, схватити тежину ситуације. Јер, да полиција није, макар и са закашњењем, стигла, не сумњамо да би починиоци остварили своје далеко радикалније намере.

Из канцеларије Епархије далматинске

БРУТАЛНИ НАПАД
НА СРПСКУ ПРАВОСЛАВНУ ЕПИСКОПИЈУ У ШИБЕНИКУ

Дана 29. септембра 2005. године у 21,30 сати већа група људи прескочивши ограду упала је у двориште српске православне Епископије далматинске и узвикујући: Уби Србина! Србе на врбе! развалила је улазна врата на згради Епископије и демолирала све што је нашла иред собом - сто, клупе, прозоре…

Пошто је из Епископије позвана полиција, нападачи су се у међувремену разбежали, после чега је патрола Полицијске управе шибенско-книнске жупаније направила увиђај.

О овом небивалом догађају и скандаду, и најгрубљем нападу, те покушају линча особља Православне Епископије далматинске хитно је обавештено Министарство Унутрашњих послова Р. Хрватске у Загребу, као и амбасадор Србије и Црне Горе г. Милан Симурдић, а потом и Свети Архијерејски Синод у Београду.

Из канцеларије Епархије далматинске

СРБИМА ЗАБРАЊЕНА УПОТРЕБА ЋИРИЛИЦЕ

Шеф службе обезбеђења Јавног предузећа ''Лука'' у дистрикту Брчко, извесни Изудин Карахметовић, забранио је запосленима у тој служби да приликом попуњавања радне документације користе ћирилицу.

Карахметовић је, јављају медији Републике Српске, дописом од 22. септембра 2005. године, наредио да је сваки радник службе обезбеђења дужан да при свакодневној предаји смене уредно води извештаје и евиденцију у свим књигама, и то искључиво латиницом.

Извор: www.tanjug.co.yu

МИТРОПОЛИТУ АМФИЛОХИЈУ И АНДРЕЈУ ВОЗНЕСЕНСКОМ
УРУЧЕНЕ НАГРАДЕ ЗА КЊИЖЕВНО СТВАРАЛАШТВО

Синоћ, 29. септембра 2005. године, у атријуму Народног музеја одржана је Свечана академија, поводом уручења међународне књижевне награде «Богородица Тројеручица» коју додељује Фондација «Иванка Милошевић» из Чикага.

«Богородица Тројеручица» је прва књижевна награда православног света и додељује се православним књижевним ствараоцима који, надахнути хришћанством, изражавају биће својих православних народа, њихових темеља и светиња. Награде је, у име Фондације, предао Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован, чији родитељи потичу из Шумадије.

Награда се додељује у славу Пресвете Богородице Тројеручице, за добробит православног народа и православног песништва, а у спомен на Иванку Милошевић, ученицу петог разреда Латинске школе у Чикагу, коју су агенти југословенске комунистичке тајне полиције уморили у Чикагу 19. јуна 1977. године, у десетој години живота.

Ово високо признање за 2004. године додељено је једном од највећих живих песника, г. Андреју Вознесенском, а уручено му је на јучерашњој свечаности.

Образлажући додељивање награде руском ствараоцу, песник г. Ђорђе Николић, потпредседник и уметнички директор Фондације пише:»Поезија Вознесенског је била одсјај православног осећања на лицу модерне Русије и весник наде богобојажљивом и верујушчем руском народу и Славенству уопште у најтамнијем периоду њихове историје.»

О овогодишњем лауреату, Високопреосвећеном Митрополиту црногорско-приморском Г. Амфилохију, г. Николић, између осталог каже:»Онај који је као млади монах, био вођен великом хришћанском видовитошћу будућег српског Светитеља Николаја охридског и жичког и Ћелијског заточеника и Христоносца Јустина и појен њиховим светим миром морао је да се огласи највећим звонима којима Вишњи благосиља одабране. Ватрени беседник, Митрополит Амфилохије је свестрана личност и својим књижевним и духовним делом понос је Српске православне Цркве и српског рода, за који се неуморно моли и води борбу непрестану.»

Пред препуним Амфитеатром Народног музеја, синоћ је о делу г. Андреја Вознесенског говорио академик г. Никола Милошевић, а о књижевном стваралаштву Митрополита Амфилохија, г. проф. др Богољуб Шијаковић.

Учесници Свечане академије су били и г-ђа Сава Росић, преводилац, и г. Драгомир Ацовић, члан Крунског савета. Скупу се обратила и г-ђа Драгица Милошевић, председник Фондације, изразивши задовољство што су под кровом наше најстарије културне институције двојица добитника награде, из два братска и једноверна народа, Руског и Српског.

У уметничком делу програма учествовали су Академски хор «Обилић» и драмски уметник Данило Лазовић.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail