Информативна служба
Српске Православне Цркве

3. октобар 2005. године

АМБАСАДОР СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ У РЕПУБЛИЦИ ХРВАТСКОЈ ПОСЕТИО СЕДИШТЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ У ШИБЕНИКУ

После бруталног напада на седиште Православне Епархије далматинске у Шибенику, 29. септембра. 2005. године, Његова Екселенција Милан Симурдић, амбасадор Србије и Црне Горе у Републици Хрватској, посетио је у суботу, 1. октобра 2005. године, Епархију далматинску и Његово Преосвештенство Епископа далматинског Г. Фотија.

Приликом своје посете Шибенику Његова Екселенција Милан Симурдић се сусрео и са г-ђом Недељком Кларић, градоначелником града Шибеника, и г. Бранком Пераном, начелником Полицијске управе шибенско-книнске.

Амбасадор Србије и Црне Горе је после разговора у просторијама града Шибеника, обишао Двор Епископије далматинске да се и сам увери шта се догодило приликом бруталног напада на централну институцију Српске Православне Цркве у Далмацији.

Преосвећени Епископ Фотије је, у разговору са Амбасадором Симурдићем, рекао да напад на светињу живота као и на зграду Епархије далматинске нема цену, и да овај догађај не треба коментарисати јер он сам по себи све говори.

Извор: Епархија далматинска

ОСВЕШТАН ЗВОНИК МАНАСТИРА КОМ НА СКАДАРСКОМ ЈЕЗЕРУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је јуче, 2. октобра 2005. године, Свету Архијерејску Литругију у Манастиру Ком на Скадарском Језеру.

Током Свете Литургије Митрополит је освештао манастирски звоник и звоно, а потом и велики крст подигнут на врху острвског узвишења.

"Онај који рече да у тами засија свјетлост, Он засија у срцима нашим ради просвјетљења, знања, славе Божије у Христу Исусу". Свети Апостол Павле нам је оставио ове ријечи као свједочанство свога доживљаја, свога опита, свога богопознања и виђења славе Божије. Та свјетлост и то знање обасјала је и оне блаженог спомена осниваче ове Свете обитељи. Толико времена је прошло од времена Стефана и Љеша и њихових потомака Ивана и Ђурђа Црнојевића, а ево ово мало мјесто сија и зрачи светлошћу неугасивом. Много шта је ова Светиња видјела и претрпјела, али је опстала, јер се увијек изнова обнављала обнављањем вјере у онима који су јој приступали. Има их данас који кажу да отац Хризостом и Амфилохије који му благосиља обнову ове Светиње девастирају Комски Манастир и друге Светиње на Скадарском Језеру, припремају чак и тужбе пртив Цркве Божије. Зашто? Зато што Црква Божија обнављајући се у Црној Гори није могла да не обнавља и Светиње запуштене, загађене, оскрнављене, у рушевине претворене. У таквом стању нашли смо и манастире Морачник, Бешку, Старчеву Горицу, Врањину, Комски манастир, манастир Светог Николе на Ободу, манастир Успенија Пресвете Богородице у Будви и Стањевићки манастир, све рушевина до рушевине, све Светиња до Светиње оскрнављена, заборављена, запуштена. Зар смо могли да дозволимо да се и даље у Светињама Божјим легу змије и акрепи, да Светиње буду штале за стоку, да зјапе као рушевине?”, рекао је у бесједи Високопреосвећени Митрополит Амфилохије, и назвао оне који тврде да Црква уништава црногорску културу: неваспитанима, нецрквеним, некултурним, необразованим или полуобразованим људима, који су деценијама гледали ове пустолине и није им сметало што се претварају у штале, а смета им што се сада обнављају.

“ То су људи који су дозволили и помогли својим безбожним духом да бесцјен благо Црне Горе бесповратно нестане. Стотине хиљада књига старих по четиристо- петсто година сатрулиле су, а неке и сада труну по храмовима Катунске нахије и по другим мјестима, јер нам нијесу дозволили да их прикупимо, да их сачувамо. Пошто је зазвонило звоно са Комског Манастира, они сигурно доћи ових дана да кажу "ко вам даде право да подигнете звоник". Наше је да градимо, као што смо градили кроз вјекове, а њихово је, не дај Боже, да руше. И могу да руше, али опет ћемо ми да градимо јер ми друкчије не знамо него да вјерујемо у Живога Бога, Градитеља, Творца неба и земље и да надахнути Њиме и Његовом градитељством будемо Његови сарадници, да градимо непрекидно. Да уграђујемо себе и своју душу, своје кости, своје тијело и све што имамо у Светињу" нагласио је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Извор: Светигора прес, С.Ж./ С.К.

ИЗ ЕПАРХИЈЕ ОСЕЧКО-ПОЉСКЕ И БАРАЊСКЕ

ЕПИСКОП ОСЕЧКО-ПОЉСКИ И БАРАЊСКИ ЛУКИЈАН
ОСВЕШТАО ОБНОВЉЕНУ ЦРКВУ
РОЂЕЊА СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА У ОСТРОВУ

Његово Преосвештенство Епископ осечко-пољско и барањски Г. Лукијан освештао је у суботу, 1.октобра 2005.године, обновљену цркву Рођења светог Јована Крститеља (1747.) у месту Острово, код Винковаца.

Овај страдални храм је у ратним дејствима 1991. године погођен са више минобацачких граната.

Обнова цркве трајала је пуне три године. Највише материјалних средстава одобрило је Министарство културе Републике Хрватске, а део средстава су прикупили сами верници.

Преосвећени Епископ Лукијан се захвалио свима који су помогли обнову ове светиње. За труд и рад на обнови овог светог храма Преосвећени Владика уручио је архијерејске грамате заслужнима, а надлежног пароха о. Бранислава Полимца одликовао је чином протојереја.

протојереј Предраг Азаповић

ПОЛОЖЕН КАМЕН ТЕМЕЉАЦ НОВЕ ЦРКВЕ У ВИНКОВЦИМА

У Винковцима, на месту на коме је од 1794. до 1991. године, када је минама разорен, био православни храм Свете Тројице, у суботу, 1. октобра 2005. године, Његово Преосвештенство Епископ осечко-пољски и барањски Г. Лукијан освештао је камен темељац нове цркве.

Пројекат цркве је урадила г-ђа Јелица Боцка, грађевински инж. из Вуковара.
”Неће бити лако поново изградити овај Божији храм, али уз помоћ Владе Републике Хрватске, ресорног Министарства мора, туризма, промета и развитка, прилозима верника и других људи добре воље овај храм ћемо подићи у славу Tројединог Бога, Оца, Сина и Светог Духа”, поручио је Преосвећени Епископ Лукијан, и позвао присутне вернике на превладавање неправде и неслоге, као и на међусобно помирење и праштање.

Служби Божјој је, међу осталима, присуствовала г-ђа Бојана Ристић, Генерални конзул Србије и Црне Горе у Вуковару, и г. Драган Црногорац, председник Заједничког већа српских општина.

Свечаност протекла без инцидента и провокација, уз појачано полицијско обезбеђење.

протојереј Предраг Азаповић

ЕПИСКОП ШУМАДИЈСКИ ЈОВАН ОСВЕШТАО НОВИ ЖИВОПИС ЦРКВЕ У ЧУБУТКОВИЦИ И САЛУ ПАРОХИЈКОГ ДОМА У МИЛОШЕВУ

Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је у суботу, 1. октобра 2005. године, Свету архијерејску Литургију у храму Св. Великомученика Георгија у Чибутковици, код Лазаревца.

Том приликом освештан је живопис овог храма, рад г. Мата Минића - иконописца из Београда.

Задужбинар живописа, новог полијелеја и рестаурације иконостаса је г. Добривоје Танасијевић из Калифорније, родом из Чубутковице.

Осим живописа целокупна унутрашњост храма је обновљена добровољним прилозима житеља овог места.

Након Свете Литургије приређен је свечани ручак на коме је Преосвећени Епископ Јован похвалио и наградио Архијерејском граматом оне који су се истакли у овом Богоугодном делу, а најзаслужнијег међу њима, Добивоја Танасијевића орденом Св. Симеона I реда.

У беседи Преосвећени Владика је истакао да је градња и украшавање храма значајно за наш народ, али да је изградња живе Цркве циљ коме такво једно дело служи. Преосвећени Епископ Јован је позвао све да учествују у тој, и таквој, изградњи.


Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је јуче, 2. октобра 2005. године, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог пророка Јеремије селу Милошеву код Јагодине.

Том приликом Преосвећени Епископ Јован произвео је пароха милошевског, протонамесника Светислава Радосављевића, у чин протопрезвитера, а пензионисаног пароха дубочког, јереја Драгутина Поповића, у чин протопрезвитера-ставрофора.

По завршетку Свете Литургије Његово Преосвештенство освештао је салу парохијског дома.

Преосвећени Епископ Јован је беседио о потреби доласка у Свети храм на Свету Литургију.

Храм Светог пророка Јеремије у селу Милошеву је подигнут је 1863. године, а обновљен 1937. године. Унутрашњост храма је фрескописана и подигнут је нови иконостас 1993. године.

После Свете Литургије одржан је пригодан уметнички програм.

ђакон Филип Јовановић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail