Информативна служба
Српске Православне Цркве

7. октобар 2005. године

ЗАХТЕВ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА ПЕТЕРСЕНУ ДА СПРЕЧИ "ПРОМЕНУ НАМЕНЕ" ИЛИ РУШЕЊЕ ХРАМА ХРИСТА СПАСА У ПРИШТИНИ

Његовa Светост Патријарх српски Г. Павле упутио је г. Серену Јенсену Петерсену, специјалном представнику Генералног секретара Организације Уједињених Нација за Косово и Метохију писмо у коме тражи да буде спречена намера привремених органа Косова и Метохије да поруше или да "промене намену". приштинског храма Христа Спаситеља У писму стоји:

"Верујемо да је цео хришћански и цивилизовани свет чуо апеле Српске Православне Цркве да се заштите њене светиње на Косову и Метохији. Од 1999. године, од када су Косово и Метохија под заштитом УНМИК-а и КФОР-а, до темеља је порушено, демолирано и оскрнављено 150 цркава и манастира. С обзиром на то да на Косову и Метохији власт држе представници великог броја светских држава, међу којима су и полицијски експерти, а да све предводите Ви лично, правник из Данске, угледне и правно уређене европске државе, ми смо још увек у доброј вери да ће починитељи ових злодела бити ускоро откривени и приведени правди. Ову своју наду, пре свега, темељимо на чињеници да овај вандализам није озакоњен, а да је УНЕСКО, заједно са привременим косовско-метохијским органима, покренуо и процес обнове, додуше малог броја уништених српских православних храмова.

Оно, пак, што нас у овом тренутку посебно онеспокојава и чак изазива неверицу је јавно изречена намера појединих косовско-метохијских привремених органа да се храму Христа Спаса у Приштини, промени намена или чак и да се поруши. О томе је Нас и Свети Архијерејски Синод, са оправдано великим узбуђењем, известио Преосвећени Епископ рашко-призренски Г. Артемије.

Једини преостали православни храм у Приштини је, од јула 1999. године, када је покушано његово рушење минама велике разорне снаге, непрестано на мети екстремних Албанаца, укључујући и њихове представнике у привременим институцијама.
Тренутно се у привременим органима, а посебно у Скупштини општине Приштина, у склопу промене урбанистичког плана, разматрају предлози за "легитимну" промену намене овог Божијег храма. Органи Скупштине општине Приштина треба да одлуче да ли ће од цркве направити ноћни клуб, музеј, атеље или ће остати оно што јесте.

Овим путем, апелујемо на Вас, Ваше Превасходство, да уложите ауторитет власти коју несумњиво имате, и осујетите ову погубну намеру, чије остварење би и символички и фактички означило да, што се тиче УНМИК-а и Вас лично, за Србе у Приштини, као и другим деловима јужне српске покрајине, више нема места.

У дубоком уверењу да ћете имати разумевања за овај апел Српске Православне Цркве и за наду прогнаних приштинских Срба да ће, једнога дана када се врате у своје противправно заузете домове затећи и богомољу коју су градили у славу Спаситеља и на понос свога града, поздрављам Вас са жељом за сваки успех у раду на добро свих житеља Косова и Метохије."

О опасностима које прете храму Христа Спаситеља у Приштини, Свети Архијерејски Синод је упознао и највише представнике Државне заједнице Србија и Црна Гора, Републике Србије, као и значајних међународних организација.

ПОРУКА ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ Г. ПАВЛА УЧЕСНИЦИМА СВЕТСКОГ ДРУШТВЕНОГ ФОРУМА “ДИЈАЛОГ ЦИВИЛИЗАЦИЈА”, ФОРУМА НА РОДОСУ

Његово Преосвештенство Епископ тимочки Г. Јустин, члан Светог Архијерејског Синода за међуцрквене и међурелигијске послове, представља Српску Православну Цркву на Светском друштвеном форуму “Дијалог цивилизација”, који се одржава на Родосу, од 3. до 6. октобра 2005. године. Овај значајни Форум организују Центар за националну славу Русије и московски Фонд Светог Андреја Првозваног. У шест сесија форума учествује око 200 научника и представника различитих религија из око 40 земаља широм света.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, у личној поруци упућеној учесницима форума јуче је изразио наду да ће ''Дијалог цивилизација'', допринети проналажењу решења за проблеме савременог света.

''Надамо се да ће угледни и ауторитетни учесници годишњег форума током дијалога пронаћи могућност за ваљан приступ исправном решењу највећих проблема савременог света'', навео је Патријарх Павле, уз напомену да је то немогуће без братског дијалога и међусобног разумевања. Више о форуму “Дијалог цивилизација” можете прочитати на сајту www.wpfdc.com

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ И ВЛАДИКА ЈОВАН
СЛУЖИЛИ У ЈОВАН-ДОЛУ КОД НИКШИЋА

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ диоклијски Г. Јован служили су данас Свету Архијерејску Литургију у манастиру Зачећа Светог Јована Крститеља, у скиту Острошког манастира, у Јован-долу код Никшића.

У својој бесједи Митрополит Амфилохије је казао да се величина Светог Јована Крститеља, зачетог од Захарија и Јелисавете, састоји у мјери примања у себе онога који је најмудрији, најсавршенији, најмоћнији и најистинитији.

''Сваки човјек је велики по томе колико има Бога у себи и свако је призван да умножава дарове којим га је Бог обдарио'', бесједио је Митрополит Амфилохије, наглашавајући да човјек рођењем на земљи добија улогу коју треба да испуни током свог земног пролазног живота, уклапајући се у Божији план.

''Свети Јован Крститељ је велики, највећи рођен од жене, управо зато што је примио у себе највише божанске силе и мудрости. Он током свог земног живота није приклањао главу пред тијелом ни пред крвљу, него пред Богом Живоносним. Свети Јован је приклонио главу пред Господом од свога зачећа и уселио се Господ у њега. Зато је Свети Јован Богу служио и био глас вапијућег у пустињи, проповједник покајања и преумљења људскога ума и људскога срца. Он је увијек припремао и данас припрема путеве Господње и чини исправним стазе Његове. Свети Јован је као такав остао примјер кроз сву историју људскога рода како се треба зачињати, рађати и жевјети на земљи. Дотакао се великога и бесконачнога и тако стекао сазнање да је његово да се смањује, а онога због кога је дошао на земљу да узраста. Измјерио је Свети Јован Крститељ себе том неизмјерном мјером и у складу са њом проводио је свој живот, чезнући за небеским хљебом живота. У томе и јесте величина Светог Јована и његовог зачећа у којем не важи људска логика'', казао је високопреосвећени Митрополит Амфилохије, додајући да Свети Јован Крститељ родио из поста и молитве.

''Историја свједочи да је он највећи рођени од жене, испуњен благодаћу, силом и снагом коју Бога даје'', закључио је у својој бесједи Владика Амфилохије.

Послије Свете Литургије је освештан и пререзан славски колач, и служен парастос за душе блаженопочившег острошког Архимандрита оца Лазара Аџића, оца Давида Мишељића и свих осталих који су, како је казао Митрополит Амфилохије, ''садјенути око ове светиње и око Зачећа Светог Јована Крститеља''.

Извор: Светигора прес, С.Ч./Ж.В.

ЧУДОТВОРНА ИКОНА МАЈКЕ БОЖИЈЕ У ЧИКАГУ

Чудотворна икона Пресвете Богородице која се налази у Саборној цркви Светог Архангела Михаила у граду Ситка на Аљасци, по први пут је кренула у обилазак Сједињених Америчких Држава. Позната по многим чудима која су се пројавила онима који су се пред њом молили, ова света икона постала је једна од најчувенијих и најпоштованијих светиња на Северноамеричком континенту.

Пореклом Србин, Владимир Лукић-Боровиковски (1758-1826) свој таленат и умеће исказао је живопишући ову чудотворну икону, насликану на платну и оковану у сребро и злато. Икона је рађена по узору на Казанску Мајку Божју. Икона је величине 91,4 цм X 44,5 цм. Саборна црква Светог Архангела Михаила добила је на дар ову икону 1850. година од радника оближње фабрике. После пожара који није ни мало оштетио икону, почела су да се дешавају чуда. У жељи да подели овај јединсвтени благослов, руски православни Епископ за Аљаску, Николај, пореклом Србин, послао је ову чудотворну икону по целом америчком континенту. Од Аљаске преко Калифорније, Аризоне, Минесоте, Канзаса, Средњег запада, Чикага па све до Њујорка, ова икона обилази све православне парохије.

Благословом Високопреосвећеног Митрополита средњезападноамеричког Г. Христофора, чудотворна икона Мајке Божје постављена је у недељу, 2. октобра 2005. године, у Саборној цркви Васкрсења Христовог у Чикагу, како би православни верници могли да је целивају и да јој се поклоне. Уз звона, молитву, чудотворна икона Мајке Божје је у литији унета је у препун храм, где је служен Акатист Пресветој Богородици. После службе присутнима се обратио отац Дарко Спасојевић. Кратак историјат иконе је изнео свештеник Чад Хатфилд, декан Богословског факултета Светог Германа на Аљасци, који проноси икону по Сједињеним Америчким Државама. На крају је ђакон Дамјан Божић додао: “Чули смо речи у Акатисту: Твоја икона се сјаји у нашој катедрали као сјајна звезда, осветљавајући целу земљу својом светошћу… Велики благослов је међу нама и није случајно што је Српска Православна Црква са радошћу дочекала чудотворну икону Пресвете Мајке Божје”. Саборна црква Васкрсења Христовог прославља 100 година свог постојања.

Ђакон Дамјан С. Божић
Митрополија Средњезападноамеричка

МЕЂУНАРОДНА ИЗЛОЖБА „ИКОНДИАЛОГ“

У Копенхагену, од 19. септембра до 2. октобра 2005. године, одржана је међународна изложба икона под називом „ИКОНДИАЛОГ“.

У изложбеном простору поред цркве Helligaandshuset (црква Светог Духа), било је изложено 240 икона насталих трудом 30 иконописаца - из Грчке, Јерменије, Србије (Војислав Луковић, Слободан Кајтез и Драган Јовановић), Данске и Русије.

Сама идеја, овог за Данце несвакидашњег дешавања, проистекла је из редова данских иконописаца, који су, углавном протестанти. Неки од иконописаца су открили лепоту православног предањског иконописања. Данас многи од њих усавршавају древне технике иконописа, под руководством православног грчког монаха оца Георгија са Свете Горе.

Посетиоци ове изванредне изложбе су били изненађени јачином утиска, који су на њих остављале иконе. Многи од њих се ретко сусрећу са живописом и били су уистину задивљени појединим иконама. У току изложбе посетиоци су откривали предивни свет духа и традиције православног сликарства, који им је само некима делимично био познат, али никада откривен до краја.

Саша М. Вукићевић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail