Информативна служба
Српске Православне Цркве

10. октобар 2005. године

РАЗГОВОР ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ПАВЛА
И ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ БОРИСА ТАДИЋА

Његова Светост патријарх српски г. Павле, заједно са Његовим Преосвештенством викарним епископом липљанским г. Теодосијем, примио је данас у Патријаршијском двору у Београду г. Бориса Тадића, председника Републике Србије.

Председник Тадић је обавестио Светејшег Патријарха Павла о недавној посети Ватикану и пренео му братске поздраве Његове Светости Папе Бенедикта XVI, као и изразе пуног уважавања и најбољих жеља за унапређење сарадње са Српском Православном Црквом, које је упутио поглавар Римокатоличке Цркве.

Његова Светост Патријарх Г. Павле је истакао да сарадња са Римокатоличком Црквом има све већи значај пошто пред Православном Црквом и пред Римокатоличком Црквом стоје исти изазови који, у доброј мери, захтевају заједнички одговор.

Патријарх Павле и председник Тадић су разменили мишљења и о најновијим околностима везаним за решавање косовско-метохијске кризе.

Разговору су присуствовали и узели учешће протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић, главни секретар Светог Архијерејског Синода, јеромонах Иринеј Добријевић, референт Светог Архијерејског Синода, протођакон Момир Лечић, шеф Кабинета Патријарха српског, др Душан Батаковић, Небојша Крстић и Дамјан Крњевић, саветници председника Србије.

НАПАД НА БОГОСЛОВЕ У КИСТАЊАМА

У недељу 09. октобра 2005. године, група од двадесетак младића Јањеваца из Кистања зауставила је групу ученика Богословије Света Три Јерарха у манастиру Крки, који су се враћали из Кистања у манастир. Ученици богословије су том приликом, без икаквог повода, вређани на верској и националној основи. Управа Богословије Света Три Јерарха је о свему обавестила полицију и истрага је у току.

ОСВЕШТАНА ЦРКВА СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА У ГРБЉУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије је у суботу, 8. октобра 2005. године, обавио освећење и служио Свету Архијерејску Литургију у обновљеној цркви Светог Архангела Михаила у мјесту Свињишта, у Горњем Грбљу.

У својој бесједи Митрополит Амфилохије је казао да се село убудуће по овом храму зове Архангелово. ''Ако Бог да, биће и старих огњишта која ће се обновити, али прво се обновило најсветије огњиште, Светог архистратига Михаила, па онда нека се и мјесто зове Архангелово'', казао је Митрополит Амфилохије, који је благословио Крста Љубановића и чланове Црквеног одбора, приложнике и добротворе, које је, како је рекао, ''сами Бог надахнуо, са Светим Архангелима, да обнове ово мјесто, гдје су вјековима живјели часни и честити људи. Знали су да ако се обнови овај свети храм и ако се око њега саберу кости предака, онда ће полако и ово мјесто поново почети да се обнавља. Боље је да нестане село него обичаји, јер док има обичаја, док има светиње, увијек има и наде да се и село и људи обнове'', истакао је у својој бесједи високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Црква Светог Архангела у селу које су његови посљедњи становници напустили послије земљотреса 1979. године је веома стара. ''Иако се поуздано не зна када је саграђена, по остацима зидова и архитектонским карактеристикама може се везати за 12. или 13. вијек'', наводи Луција Ђурашковић у монографији коју је издао Одбор за обнову храма.

Мјештани су прошле године за свега 56 дана из темеља обновили цркву Светог Архангела Михаила, и у њој након више од пет деценија прославили Бадњи-дан, а у ту сврху је обновљен пут од Топлиша до самог села.

Извор: Светигора, Ж.К, Ж.В.

САБОР ДИПЛОМИРАНИХ СТУДЕНАТА
БОГОСЛОВСКОГ ФАКУЛТЕТА У ЛИБЕРТВИЛУ

У понедељак и уторак, 3. и 4. октобра 2005. године, у манастиру Светог Саве у Либертивилу, благословом Митрополита средњезападноамеричког Г. Христофора, одржан је скуп дипломираних студената Богословског факултета Светог Саве. Овакав скуп дипломираних теолога први пут је одржан прошле, 2004. године, такође почетком октобра. На овогодишње сабрање дошао је велики број свршених студената, сада већином свештеника на територији Сједињених Америчких Држава.

Сабор је почео вечерњим богослужењем и Семинаром на коме је Митрополит Христофор указао на важност оваквих скупова. Смисао окупљања бивших и садашњих студената је даља едукација, а тема овогодишњег семинара била је Православље и Психотерапија. Први предавач, др Ари Христофидис, је говорио на тему: “Разлика између Свете Тајне Исповести и савременог психолошког саветовања.” О овој теми се дискутовало одмах после излагања др Христофидиса који је, у светлу светоотачке литературе, говорио о могућностима психотерапије. Др Ари Христофидис, пореклом Грк, први је православни психолог у Чикагу.

Затим је на седници у којој су учествовали свих ученици Сабора разговарано о повезивању са оним студентима који су се после дипломирања вратили у Европу. Донета је и одлука да, већ крајем овог месеца, изађе из штампе богословски часопис, који ће издавати дипломирани студенти Теолошког факултета Светог Саве.
Наредног дана је, после јутарњег богослужења служен каноном на гробу Светог Николаја, а у радном делу је др Милена Бајић одржала предавање на тему: “Препознавање и однос према менталним болестима”. У предавању је указано на важност препознавања менталних болести, као и на исправан однос свештеника према оболелима. Сабор дипломираних телога из Либертивила и едукативни семинар су завршени молитвом.

Ђакон Дамјан С. Божић
Епархија средњезападноамеричка

ПРОСЛАВЉЕНА МАНАСТИРСКА СЛАВА У МАНАСТИРУ ПРЕПОДОБНОГ СИМОНА МОНАХА - ПРЕРАДОВЦУ

Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету архијерејску Литургију у петак, 7. октобра 2005. године, поводом манастирске славе у манастиру Преподобног Симона монаха у Прерадовцу.

У беседи Преосвећени Епископ Јован нагласио је значај љубави и вере у нашим животима. Истакао је да нас једино наше присуство и учествовање у Литургијском сабрању идентификује као хришћане.
По завршетку Свете Литургије Епископ Јован је пререзао славски колач, а затим је одржан пригодан уметнички програм.

Храм манастира Прерадовац, посвећен Преподобном Симону монаху, подигнут је средином деветнаестог века. Обновљен је заслугом мештана села Опарића, Лепојевића и Калудре.

Преосвећени Епископ Јован је на празник Светих Козме и Дамјана, 2003. године, за игуманију овог манастира поставио монахињу Теклу, уз чије залагање манастир непрестано напредује у славу Божију.

ђакон Филип Јовановић

ПРОСЛАВА 150. ГОДИНА ХРАМА СВЕТИХ АПОСТОЛА ПЕТРА И ПАВЛА У РАЧИ КРАГУЈЕВАЧКОЈ

На празник Светог Јована Богослова, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светих апостола Петра и Павла у Рачи Крагујевачкој поводом 150. година од подизања овог храма.

Доласком Преосвећеног Г. Јована за Епископа шумадијског, започиње обнова ове светиње. Спољашност храма је у потпуности обновљена. У току су припреме за његову унутрашњу рестаурацију. Тим поводом Епископ Јован је у беседи похвалио мештане на успешно завршеној спољашњој обнови, и нагласио да је изглед храма одраз бриге, вере и унутрашњег стања парохијске заједнице.

Преосвећени Владика Јован је одликовао старешину храма презвитера Љубишу Ђураша достојанством протонамесника.

Посебну радост изазвало је и присуство великог броја деце.
После Свете Литургије у порти храма одржан је пригодан уметнички програм. Епископ Јован је Архијерејском граматом одликовао: Министарство вера, Општину Рача, Месну заједницу Рача и Црквено-општински управни одбор из Раче, за њихов допринос у обнови храма.

ђакон Филип Јовановић

ОСВЕШТАН НОВИ ЗВОНИК У ПЕТРОВОЈ СЛАТИНИ КОД ОСИЈЕКА

У недељу, 9.октобра 2005.године, Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан освештао је нови звоник и звоно у селу Петрова Слатина код Осијека.

Петрова Слатина је новоформирана парохија чији је патрон и заштитиник Свети Василије Острошки Чудотворац.

Брат и сестра, Миланка Бабић и Милорад Николић из Београда, који су родом из овог места, поклонили су Цркви целокупно имање својих родитеља, две куће и 4 јутра обрадиве земље. Овим чином задужбинарстава омогућили су да ово мало место у Славонији, насељено почетком 20 века солунским добровољцима, добије своју прву православну цркву.

Звоно тежине 120 кг, дар Министарства за дијаспору Републике Србије, израђено је у звоноливници Белосавци код Младеновца.

ПОЧЕЛА СА РАДОМ ШКОЛА ВЈЕРОНАУКЕ У НИКШИЋУ

Ових дана са радом је почела школа вјеронауке за одрасле коју већ четврту годину са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија и под окриљем храма Светог Василија Острошког у Никшићу води јереј Слободан Јокић.

Судећи по броју полазника који су били заинтересовани да на овај начин прошире своја знања о вјери и црквеном животу, часови вјеронауке су из године у годину заиста заживјели.

Услед донекле измијењене намјене Дома Светог Василија Острошког, који је у међувремену реновиран у црквену гостиону „Пасха“, предавања вјеронауке одвијаће се током овог семестра у простору Духовног центра Светог Исаије од Оногошта.

Приликом првог сусрета полазнике је поздравио вјероучитељ Слободан Јокић и упознао их са начином предавања која ће, као и предходних година, једанпут недјељно трајати до Васкршњих празника.

Разлози због којих присуствују вјеронауци, како су сами испричали, јесте проширивање знања о нашој вјери и црквеном животу а самим тим потпуније и лакше разумијевање и укључивање у живот Цркве, присуствовање Светој служби, молитви, пост и друго што је везано за црквени живот. Они су изнијели и неколико предлога са жељом да се часови вјеронауке одржавају чешће, затим могућност огранизовања предавања у којима би гостовали старији свештеници, као и посјета храмовима и поклоничка путовања манастирима и црквама изван Црне Горе.

У уводном обраћању јереј Слободан Јокић назначио је теме о којима ће говорити током предавања, а о чему ће своја мишљења моћи да износе и сами полазници. Први часови биће посвећени крштењу, чину којим сваки појединац постаје нераскидиви дио црквене заједнице и који представља почетак новог рађања и хришћанског живота. Биће затим ријечи о посту као и свим већим празницима који се наредних мјесеци буду славили Светим литургијама.

Вјероучитељ Слободан Јокић је овом приликом истакао да суштину наше вјере чини молитва, пост и љубав о чему је он обавезан да прича на сваком предавању, а нарочито о љубави, духовној радости и слободи. “ Љубав није апстрактан појам, већ је она сам Господ из чега треба да црпимо љубав и у односу са другима, како бисмо и сами постали дио те љубави, дио Бога, казао је отац Слободан и додао да они који похађају вјеронауку нијесу ту из хобија, већ су то особе које сагледавају сву озбиљност наше стварности, и желе да открију смисао сопствених живота.

“ Они су осјетили, а ми свештеници их само утвђујемо у томе, да Литургија значи служба за другог, да је одговорност и безинтересна посвећеност и љубав, истакао је свештеник Јокић”.

Извор: Светигора прес, С.Ч./ С.К.

НАУЧНИ СКУП О ПРОТОСИНЂЕЛУ КИРИЛУ ЦВЈЕТКОВИЋУ

Светом Архијерејском Литургијом коју ће у цркви Светог служити Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије сјутра ће у Баошићу код Херцег-Новог почети једнодневни научни скуп о животу и дјелу протосинђела Кирила Цвјетковића (1791 – 1859).

Протосинђел Кирил Цвјетковић је замонашен у манастиру Савина 1805. године. Због противљења унијаћењу у задарској епархији 1821. године је осуђен на дугогодишњу робију. Послије изласка из затвора 1847. године свој земаљски живот окончао је у једном банатском манастиру.

Сјутрашњи научни скуп одржаће се у у одмаралишту Црвеног крста у Баошићу, а на њему ће учетвовати Високопреосвећени Митрополит Амфилохије, умировљени Епископ херцеговачки Атанасије, монах Павле (Кондић), др Војин Дабић, др Горан Максимовић и Горан Комар.

Извор: Светигора прес, Р.В.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail