Информативна служба
Српске Православне Цркве

11. октобар 2005. године

ПРОСЛАВЉЕНО 80 ГОДИНА ЦРКВЕ У КАКЊУ

Српска православна црквена општина Какањ је у недељу, 9. октобра 2005.године, свечано прославила 80 година од освештања храма Светих Апостола Петра и Павла у овом граду.

После Свете Литургије одржан је свечани ручак и пригодан уметнички програм.

Светој Литургији и прослави је присуствовао и начелник општине Какањ г. Менсур Јашарспахић, коме се јереј Мирослав Вујичић, садашњи парох какањски, захвалио на великој помоћи коју је пружио Православној црквеној општини. Свештеник Вујичић се захвалио и Општини Какањ, као и предузећима из овог града, на несебичној помоћи.

Какањску цркву је 1925. године освештао Свештеномученик Петар Зимоњић Митрополит дабробосански, а велики труд у изградњу цркве уложио је тадашњи какањски парох о. Саво Ристић.

Током 80 година постојања, на цркви је два пута обнављана кровна конструкција, захваљујући прилозима какањских рудара, а фирма "Тон" из Какња више пута је радила молерске радове на цркви.

Извор: www.mitropolijadabrobosanska.org

АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ СРЕДЊЕВЕКОВНЕ ЦРКВЕ
У ГОРЊИМ ЛЕВИЋИМА

“Темељи средњовековне цркве, и обод утврђења, откривени су током археолошких ископавања на локалитету у Горњим Левићима код села Ђерекаре у општини Брус”, изјавио је јуче археолог крушевачког Народног музеја г. Душан Рашковић.

"Моћно утврђење с бедемима, широким 2 метра и 30 центиметара, потиче из периода раног хришћанства, тачније из петог и шестог века, а из тог утврђења је контролисано цело подручје", рекао је г. Рашковић.

Темељи цркве и величина обода утврђења указују да је на том месту био управни и војни центар Копаоника, закључили су археолози Регионалног завода за заштиту споменика из Краљева и крушевачког Народног музеја. Рашковић је навео да је на том месту постојао "прави средњовековни град" и додао да је "тешко рећи ко је од српских велможа ту живео, јер историја мало говори о том времену, али је на основу предмета који су пронађени могуће истраживати начин живота".

Поред цркве су биле смештене радне просторије и стамбени објекти, о чему сведоче пронађени предмети: комади великих судова за складиштење уља, вина, жита, украшени једноставним мотивима, таласастим и чешљастим шарама, као и бронзани новац из четвртог и шестог века. Претпоставља се да је насеље било површине једног хектара, а такође и да је место било и рударски центар који је, путем низ реку Топлицу, био повезан са Нишом и Куршумлијом.

Локалитет у Горњим Левићима евидентиран је пре двадесетак година, а археолози аматери до сада су проналазили фибуле, предмете из доба Римљана, који су служили за качење огртача, као и средњовековне мамузе из деветог века.

Извор: Глас јавности, 9. октобар 2005. године

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail