Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. октобар 2005. године

ЦРКВА ХРИСТА СПАСА НЕЋЕ ПРОМЕНИТИ НАМЕНУ

Шеф Умника Сорен Јесен - Петерсен препоручио је општинским властима Приштине да одустану од намере да православни храм Христа Спаса претворе у световни објекат. Петерсен је упозорио да неће дозволити да промена намене објекта буде обављена мимо договора са Српском Православном Црквом.

Портпарол Умника Нираџ Синг рекао је да је ово упозорење уследило пошто је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле апеловао на Петерсена да спречи намеру општинских власти Приштине да православни храм претвори у дискотеку, биоскоп и галерију.

Извор: Глас јавности, 13.10.2005. г.

ПРВИ ПУТ ПОСЛЕ 60 ГОДИНА МИНИСТАР ПРОСВЕТЕ НА БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ

Министар просвете и спорта Слободан Вуксановић је са својим помоћницима посетио, 11. октобра 2005. године, Православни богословски факултет Универзитета у Београду. Од 1945. године ово је прва званична посета једног српског министра просвете Богословском факултету.

У разговору са деканом Владаном Перишићем, професорима и студентима Православног богословског факултета Универзитета у Београду министар Вуксановић обећао је сваку врсту помоћи у решавању текућих проблема Факултета.

У циљу побољшавања наставе веронауке, вероучитеље у Србији убудуће ће обучавати и усавршавати Православни богословски факултет у Београду. “Тај млади предмет у основним школама треба осмислити на прави начин како би био прилагођен деци најмлађег узраста. Код нас постоје неке специфичности и због 50 година комунизма”, рекао је Вуксановић

“Веронаука је изборни предмет и третирамо је исто као и други изборни предмет, такође млад, грађанско васпитање. С друге стране, чини ми се да су и веронаука и грађанско васпитање уведени некако на брзину и не баш сасвим искрено, вероватно због жеље да буду испуњени неки светски и европски стандарди. При том нико није марио и улагао много труда и знања”, додао је министар.

По предлогу министра Вуксановића главни носилац посла стручног усавршавања вероучитеља требало би да постане Православни богословски факултет уз комплетну подршку Министарства просвете и спорта, и због тога ће Министарство просвете и спорта и Православни богословски факултет у наредном периоду потписати Споразума о сарадњи, који се односи на стручно усавршавање вероучитеља. “Веронаука је насушна потреба сваке цивилизоване земље и једна од основних ствари, као што су страни језици и компјутери”, изјавио је том приликом Вуксановић.

Извор: www.mps.sr.gov.yu

МИХОЉДАНСКЕ СВЕЧАНОСТИ У ВЕЛИКОЈ ХОЧИ

Јучерашње свечаности у Великој Хочи отпочеле су Светом Архијерејском Литургијом коју је служио Његово Преосвестенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије уз саслужење његовог викара, Његовог Преосвештенства Епископа липљанског Г. Теодосија. После службе Божије освештан је нови конак поред цркве Св. Јована Претече, чиме је отворен нови манастир којим ће управљати протосинђел Мирон (Косач), досадашњи професор Призренске Богословије, привремено измештене у Нишу.

Након тога у Дому културе у Великој Хочи изведен је пригодни уметнички програм уз учешће дечјег хора "Косовски божури" и драмских уметница Јелене и Иване Жигон, из Београда. Након свечаног ручка, културно уметнички програм настављен је у "Дечанском конаку", отварањем изложбе радова из Радионице "Јефимија".

Поред верног народа присуствовали су и војници украјинског контингента који су се причестили на Светој Литургији. Свечаности у Хочи у име Министарства културе Србије присуствовао је и заменик министра културе г. Мирољуб Радосављевић.

Поред новоснованог манастира у Великој Хочи у обнови је оближњи манастир Зочиште, у истоименом селу, где се до краја године очекују и први српски повратници. Својом љубављу према Цркви, радошћу и оптимизмом, преостали српски народ ораховачког краја и овим слављем показао је да жели да остане и опстане на својим вековним огњиштима.

Велика Хоча помиње се први пут у XII веку у хрисовуљи Светог Симеона Немање, који је даровао манастиру Хиландару ово и неколико суседних села са виноградима. Од тада у Великој Хочи делује више монашких метоха у којима су монаси узгајали винову лозу и производили вино. Једини преостали метох данас припада манастиру Високи Дечани. У дечанском манастиру производи се вино још од времена Светог Краља Стефана Дечанског, који је по предању посадио први дечански виноград у XIV веку.

Извор: www.kosovo.com

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail