Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. октобар 2005. године

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРИМИО У ОПРОШТАЈНУ ПОСЕТУ ГРЧКОГ АМБАСАДОРA МИХАИЛА КУКАКИСА

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николаj примио је данас у Сарајеву, у опроштајну посету, амбасадора Републике Грчке, г. Михаила Кукакиса.

Амбасадор Кукакис се захвалио Високопреосвећеном Г. Митрополиту на изузетно доброј сарадњи Амбасаде Републике Грчке и Српске Православне Цркве у Босни и Херцеговини.

Високопреосвећени Митрополит се Његовој Екселенцији Амбасадору захвалио на свему што је чинио за Српску Православну Цркву у Босни и Херцеговини, и нагласио да је Црква у њему увек видела великог пријатеља.

Потом се повео разговор о актуелном стању у земљи, као и о положају и тешкоћама Српске Православне Цркве. Његово Високопреосвештенство је, изразивши наду у бољу будућност, нагласио да је ситуација у земљи још увек нестабилна, али и боља него у време кад се “разговарало оружјем”.

Амбасадор Кукакис је изразио наду, да ће се ствари, и поред много отворених проблема, почети решавати, додавши да дијалог о европским интеграцијама Босне и Херцеговине Цркви може донети само добро, јер тада Црква може лакше решити многе своје проблеме.

На крају, пријатељског и срдачног, разговора Високопреосвећени Митрополит Николај је Амбасадору Кукакису пожелио много успеха и среће у његовом даљем раду и каријери поклонивши му копију чудотворне иконе Пресвете Богородице Чајничке.

Његова Екселенција Амбасадор Михаило Кукакис је Његовом Високопреосвештенству даровао иконе четворице Јеванђелиста.

ПРОСЛАВА ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ВАРЕШУ

Служењем Свете Литургије, којој је началствовао Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај у храму Покрова Пресвете Богородице у Варешу свечано је прослављена крсна слава. Овогодишња прослава поклопила се са две велике годишњице и то: 115 година од првог освештања храма и 60 година од другог освештања, 1945. године.

Пре Свете Литургије, Митрополит Николај је извршио мало освећење обновљеног храма, а у току Литургије у чин презвитера је рукоположио ђакона Бојана Кулашевића из Рудог.

Након освећења славског жита и ломљења славског колача, Митрополит Николај се верницима обратио беседом, честитајући најпре празник и заједничку славу свих парохијана, а потом је беседио о Пресветој Богородици, као заштитници и покровитељки свих хришћана и о значају и обележјима Крсне славе. Митрополиту Николају и свима верницима, на доласку и учешћу на заједничком слављу захвалио се мјесни парох, јереј Предраг Масал.

Овогодишњој прослави кумовао је г. Миле Јојић из Вареша, који је за све присутне приредио славски ручак у парохијском дому.

Иначе, од прератних 460 домова, са преко 2000 верника, данашња парохија варешка броји око 70 домова са стотињак верника.

У ОСИЈЕКУ ПРОСЛАВЉЕНА ЕПАРХИЈСКА СЛАВА

У Светоуспенском саборном храму у Осијеку Светом Архијерејском Литургијом, 15. октобра 2005. године, обележен је Епархијски дан Епархије осјечкопољске и барањске.

Свету Архијереску Литургију служио је Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован уз саслужење Епископа сремског Г.Василија и домаћина Епископа осјечкопољског и барањског Г. Лукијана.

Учешћа у обележавању епархијске славе узело је и целокупно свештенство, верни народ осјечке парохије, а за време Свете Литургије певао је свештенички хор којем је дириговао протојереј-ставрофор Ратомир Петровић.

Литургијски и молитвено, већ пуних 14. године, обележава се Епархијски патрон и заштитник Свети праведни деспот Стефан Штиљановић. Светитељ Божији, Стефан Штиљановић у народу Славоније и Брање има култ и велики углед јер је на овом подручју Свети Стефан бранио и хранио народ из својих житница, а борбу против освајача водио је око града Валпова, који се налази и данас у саставу ове Епархије.

О Епархијској слави видети на страници: www.vinkovci.ovde.com/eparh_osjecko.htm

О ИЗГРАДЊИ ЦРКВЕ ПО УЗОРУ НА ЛОВЋЕНСКУ КАПЕЛУ У ГОЛИЈИ

У Вишњића долу, на Голији, прије више од годину дана почела је изградња цркве која ће бити посвећена Светом Јовану Крститељу. Радове на изградњи успорила су недостајућа финансијска средства а у Црквеном одбору се надају да ће овај Свети храм бити завршен на празник Зачећа Светог Јована Крститеља идуће године.

Црква у Вишњића долу на Голији постојала је, како тврде мјештани овог краја, још у XVIII вијеку али је срушена од стране Турака и никакви трагови о њеном постојању нијесу остали. Што се тиче историјских докумената, у архиви града Никшића чува се допис Митрополији из 1908. године у коме се помиње та црква. Житељи Вишњића дола обраћали су се неколико пута Митрополији са жељом да им се одобри изградња цркве и 1902, па 1906, као и 1908. године. Међутим како биљежи текст у првом броју образника «Голија» за изнесене захтјеве ондашњи Голијани нијесу добили потребну сагласност, иако су били спремни да изградњу цркве изведу без ичије помоћи.

Замисао коју су хтјели да реализују била је црква која би изгледом и величином била попут цркве Вазнесења Господњег у голијском селу Пресјека. Један од докумената у никшићком архиву је и допис из 1908. године којим Митрополија тражи извјештај о средствима којима село располаже, јер се није могло дозволити «да никакав терет падне на народ». О томе шта се даље дешавало није познато нити постоји икакав податак, каже се даље у поменутом тексту образника «Голија».

Након скоро стотину година становништво овога краја ријешило је да подизањем новог храма испуни жељу својих предака. Прије више од годину дана формиран је Црквени одбор, освештано је земљиште, Преосвећени Епископ Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије ставио је грамату у темеље и почела је изградња цркве која ће бити посвећена Светом Јовану Крститељу.

Ово је један, од сада већ бројних Светих храмова који се широм Црне Горе па и изван њених граница подижу по узору на Ловћенску капелу. По ријечима Аћима Вишњића, предсједника Црквеног одбора, до сада су урађени « груби радови» а током наредних мјесеци извешће се и унутрашње облагање циглом. Црква се гради у потпуном оригиналу порушене капеле на Ловћену, а њене димензије су веће два и по пута.

Планирано је да сви радови буду завршени идуће године на празник Зачећа Светог Јована Крститеља када ће се обавити и освећење, јер је Свети Јован слава бројних голијских породица. Наша је жеља била да црква и раније буде завршена али недовољна финансијска средства знатно су отежала и успорила планирано, каже Вишњић.

Сви мјештани су без изузетка учествовали у сакупљању прилога а нарочито бих поменуо, истакао је Вишњић, Хидроградњу « Гацко» и Скупштину општине тог града, као и приватнике Милисава и Бориса Ћипранића из Никшића.

Пројектант цркве у Вишњића долу је архитекта Чедо Поповић, а не треба заборавити да су породице Милована Вишњића, Рајка Вишњића и Милоша Томовића уступиле земљу за изградњу храма.

У име житеља овог голијског села предсједник Црквеног одбора Аћим Вишњић је изразио наду да ће, када нова црква заблиста у пуном сјају, она служити на радост не само овом крају већ и шире и вратити вјерујући народ основној замисли о порушеној, али не и заборављеној Ловћенској капели.

Извор: Светигора прес (С.Ч./ С.К)

МЕЂУНАРОДНА ПРАВОСЛАВНА ДОБРОТВОРНА ОРГАНИЗАЦИЈА (IOCC) ПОМАЖЕ ПОСТРАДАЛЕ ОД ТОРНАДА КАТРИНА

Међународна православна добротворна организација (IOCC) помогла је са 3 милиона долара житеље опустошених подручја, којима је прошлог месеца торнадо Катрина нанео ненадокнадиву штету, остављајући милионе људи без својих домова.

“Био је ово велики напор много наших сатрудника на путу ка истом циљу. Добили смо помоћ од свих Православних архијереја у Америци, јереја и њихових парохијана, запослених у нашој организацији, као и многих волонтера. Нашим трудом збринуто је десет од хиљаду жртава, које су добиле помоћ у храни, одећи, ћебадима, медикаментима и средствима за одржавање хигијене,” казао је Константин Триантафилу, извршни директор Међународне православне добротворне организације (IOCC).

Ово је највећа помоћ која је пристигла од стране једне хуманитарне организације у Сједињеним Америчким Државама, а свака од девет јурисдикција Православних помесних Цркава на америчком континенту заједнички је учествовала у овој добротворној акцији IOCC-a.

О даљем добротворном раду на просторима који су угрожени можете видети на Интернет страници: www.iocc.org.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail