Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. новембар 2005. године

ПОЧЕЛО ЈЕСЕЊЕ ЗАСЕДАЊЕ
СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА

Призивом Светог Духа, који је у Придворном храму Светог Симеона Мироточивог, у присуству Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, Високопреосвећене и Преосвећене Г. Г. архијереја из отачаства и расејања, служио Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, данас je у Патријаршијском двору у Београду, започело јесење заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Највише законодавно тело Српске Православне Цркве, посебну пажњу посветиће стању Српске Цркве и народа на Косову и Метохији, страдању аутономне Охридске Архиепископије и њеног предстојатеља, Блажењејшег Архиепископа Г. Јована, као и мерама за унапређење и осавремењавању црквене просвете, у складу са највишим европским стандардима.

На крају заседања Свети Архијерејски Сабор издаће Саопштење за јавност.

ОДРЖАНА КТИТОРСКА ВЕЧЕРА ЗА ХРАМ СВЕТОГ САВЕ

Foto: TanjugСиноћ (1. новембра 2005.г.) је у Палати Председништва Србије (Новом Двору), поводом 110. годишњице од оснивања Друштва за подизање Храма Светог Саве, одржана Ктиторска вечера чији је приход намењен завршетку унутрашњих радова на највећем православном храму на свету.

На овом несвакидашњем скупу, којем је домаћин био Председник Републике Србије Г. Борис Тадић, окупило се преко двеста угледних личности Србије из политичког, привредног, културног и јавног живота.

Foto: TanjugНа почетку је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле благословио све присутне и говорећи о храму Светог Саве, нагласио «да је дошло време да данашња генерација, у овако озбиљна времена, као и наши преци, учини оно што треба, што може, оно што је честито». Патријарх Павле је подсетио и на завет наших предака, који су нам оставили у аманет да довршимо започето дело, јер, по речима Светог Јеванђеља “по делима вашим ће вас познати.” Патријарх је посебно поздравио залагање г. Бориса Тадића, председника Главног одбора Друштва за подизање Храма Светог Саве на Врачару, који даје велики допринос да се овај завет испуни.

“Као што ми треба да будемо достојни предака наших, тако и младима, који ће доћи после нас, треба да будемо достојан узор”, истакао је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле.

Foto: TanjugПредседник Републике Србије Г. Борис Тадић је у свом обраћању рекао да ће завршетак изградње Храма Светог Саве на Врачару отклонити многе грешке из прошлости Србије и отворити њена врата ка будућности. Господин Тадић је са дубоким поштовањем говорио и о покојном премијеру Зорану Ђинђићу, који је пре пет година, заједно са Патријархом Павлом, обновио рад Друштва за изградњу Храма Светог Саве. Председник г. Тадић је истакао да наша генерација мора бити једна од оних која будућим генерацијама оставља завршена дела, и да је потребно да у данашњој историји нашег народа направимо један обрт и довршимо оно што је започето“ “Храм данас изгледа сасвим другачије него пре пет година и ближи се коначан завршетак тог пројекта”, истакао је Председник Републике г. Борис Тадић.

Председник Скупштине Друштва, г. Миодраг Бабић, је изнео податке о свему шта је до сада урађено на Храму Светог Саве и нагласио да се, током претходне четири године, Друштву прикључило још неколико најуспешнијих предузећа и банака у нашој земљи, тако да данас Друштво броји 47 чланова. “Људи могу да сумњају у речи, али ће веровати у дела, а дело је ту – највећи православни Храм на свету, симбол националног и културног живота.” рекао је г. Бабић.

Протонеимар Храма Светог Саве, г. Војислав Миловановић, је говорио о томе шта нам још предстоји у изградњи Храма Светог Саве. Протонеимар је присутне упознао са радовима који у наредном периоду предстоје у ентеријеру Храма, а чију ће извођење омогућити и средства прикупљена на Ктиторској вечери. Предстоје следећи радови:

- довршење грађевинских радова у припратама, галеријама и у крипти Храма и израда камених облога и декоративних радова
- израда изложбеног простора у крипти и довршење крипте патријараха
- израда и монтажа декоративних и функционалних светиљки, система за озвучење и снимање, комуникационих система
- облагање улазних врата декоративним бронзаним рељефима
- потпуно довршење олтарског простора Храма, облагање зидова и израдa венаца
- израда великих, мањих и монументалних мозаичних композиција, орнамената и натписа
- уградња система подног грејања у зони олтара и наоса Храма, као и грејаних простора крипте
- израда пода наоса и припрата и довршење свих подова у Храму и крипти
- довршење свих инсталационих система и меморије донатора и приложника Храма
- опремање Храма црквеним и богослужбеним предметима.

Гостима су се обратили академик Матија Бећковић, спортисти Матеја Кежман и Данило Икодиновић, уметник Бора Дугић и студент Соња Перишић, а певали су хорови Collegium musicum, са диригентом Драганом Јовановић, и Хор Богословије Светог Саве у Београду, под управом Милана Милијановића.

Посебно упечатљив утисак на присутне је оставио премијерно приказан кратки филм “Од сна до мрамора“ редитеља г. Ивице Видановића, који представља несумњиви преседан у уметничком приступу тако значајној теми као што је Храм Светог Саве. Сценарио за филм, снимљен у копродукцији Информативне службе Српске Православне Цркве и Православне Епархије бачке, написао је г. Душан Стокановић, оригиналну музику је компоновао г. Александар Костић, изванредни сниматељи су г. Мики Петковић и г. Милован Кљајић, монтажа је поверена госпођици Ани Савић, а организатор је био г. Сава Мирић. Током вечери је премијерно емитован и промотивни спот “Довршимо Храм Светог Саве” са познатом српском глумицом Маријом Каран.

Вечери су присуствовали представници 92 компаније. До сада је, по извештају Друштва за довршење Храма Светог Саве, прикупљено око 39 милиона динара (458.000 евра).

ПРЕДСЕДНИК СРПСКЕ ВЛАДЕ У ХИЛАНДАРУ

Председник Владе Србије допутовао је на Свету Гору да би посетио манастир Хиландар који је тешко оштећен у прошлогодишњем пожару, када је уништено више од половине манастира.

“Данас трећи пут долазим у Хиландар и у Грчку и, као и увек, и овом приликом су у мојим и нашим мислима и Косово и Хиландар”, рекао је Коштуница и подсетио на то да је разорни пожар исте године погодио Хиландар - најстарији и најсаборнији српски манастир, кад је и Косово постало мета разорног пожара албанског насиља, у којем су страдали манастири наше најстарије српске земље, Косова.

Премијер Коштуница је такође рекао да ће с братством Хиландара разговарати о наставку обнове манастира и да ће, у том циљу, учинити све што може ради отклањања неких административних, бирократских препрека, мислећи при том на тешкоће које имају наши радници у добијању грчке визе.

Председник Владе Србије изразио је задовољство због тога што се Хиландар подиже и данас изгледа много боље него злослутног марта 2004. године и подсетио на то да Влада Србије издваја милион евра годишње за његову обнову.

“Обновом Хиландара као да се обнавља Србија у једном толико важном и пресудном тренутку”, нагласио је Коштуница и додао да ће са свештенством разговарати о томе како да се подршка обнови настави и истовремено отклоне неке административне и процедуралне потешкоће.

Коштуница је рекао да је мотив јучерашњих званичних разговора у Атини била његова жеља да "грчким пријатељима, једној важној земљи, лидеру у региону" саопшти ставове које је изнео у Савету безбедности Уједињених нација у погледу будућности Косова и Метохије.

Он је нагласио да је том приликом од грчких саговорника добио уверавања и подршку за став да не може бити наметнутих решења за Косово и Метохију, као и да се, с друге стране, решење мора заснивати на међународно важећим правилима и начелима.

Делегацију Владе, у којој су поред Коштунице и министар за економске односе са иностранством Милан Париводић, министар културе Драган Којадиновић и министар привреде Предраг Бубало, у Хиландару су дочекали монаси манастира предвођени Првим Епитропом Г. Методијем.

Отац Методије рекао је новинарима из Србије да је став манастира да обнова мора да се одвија тако да се не нарушава поредак у манастиру. Он је навео да је задовољан помоћу коју држава пружа у обнови и оценио да то што председник Владе Србије долази по други пут од када се догодио пожар значи да није заборавио на њих.

Архитекта Мирко Ковачевић, који је руководилац радова на обнови у име манастира, најавио је да би радови могли да потрају седам година и навео податак да је у марту прошле године изгорело 5.500 квадратних метара корисне површине.

Он је рекао да су урађени објекти изван манастира како би радници имали где да бораве и додао да се потом прелази и на обнову конака Хиландара који је стар више од осам векова, а који су основали Свети Сава и Свети Симеон.

Извор: www.srbija.sr.gov.yu

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО ПРИМОРСКЕ О ЦРКВОРУШИЛАЧКОЈ АКТИВНОСТИ РAДИО ТЕЛЕВИЗИЈЕ ЦРНЕ ГОРЕ

1. новембра 2005. године
Судећи по односу према Митрополији Црногорско-приморској, наочито према најновијим телевизијским прилозима везаним за Лучиндан, односно за празник Св.Петра Цетињског (рекламирање узурпирања храма Св.Ђорђа на Његушима од стране партијско-полицијске групације зване ЦПЦ, посебни приказ у склопу емисије „Печат“, на сам празник увече) – РТЦГ се претворила од јавног сервиса у приватни сервис г.Дедеића. За народне паре РТЦГ обмањује народ и јавност, без стида и срама. Навешћемо само неколико јавних лажи РТЦГ којима она покушава да обмане и затрује јавно мњење.

Прва лаж: проглашавање за Митрополита Антонија Абрамовића, од Америчке Православне Цркве лишеног свештеничког чина и ни од кога рукополаганог за православног епископа.
Друга лаж: Тврдња да је од Цариградске Патријаршије расчињени и проклети Мираш Дедеић канонски рукоположен и признат за епископа, и проглашавање бугарских и украјинских расколника за канонске епископе Православне Цркве.

Трећа лаж: Тврдња да Дедеић има 45 храмова. Сви ти храмови као и стотине других вјековима припадају Митрополији Црногорско-приморској и другим православним епископијама у Црној Гори и воде се на њих у катастру. Дедеић је само уз помоћ полиције упао на лупешки начин у неколико храмова и на њих има право исто толико колико сваки лупеж који, покушава да присвоји туђу имовину.

Четврта обмана: проглашавање за цркву интересне партијско политичке групације која је настала и постоји једино у функцији етнофилетистичких и политичких циљева. Да је то тачно потврђује и чињеница да су главни заговорници ове групације Јеврем Брковић, Војислав Никчевић, Рајко Церовић, Драган Кујовић и др. – декларисани безбожници који са Црквом нити су икад имали нити имају везе. Са тог разлога било која друга религијска секта има више права да се назове Црквом него ли ова тзв. ЦПЦ коју народ тумачи као Црногорски путујући Циркус. На крају да додамо са жалошћу и следеће: Оваквим својим дјелањем РТЦГ наставља своје безбожно и цркворушилачко дјело којим се бавила и до деведесетих година XX вијека.

Ако је неко повјеровао да се она промијенила, не требају бољи докази од ових да се преварио.

Служба за саопштења Митрополије црногорско – приморске

Извор: Светигора прес

ИЗЛОЖБА ИКОНА И ФРЕСАКА – КОПИЈА ИЗ МАНАСТИРА СА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ У МИНХЕНУ

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа средњоевропског Г. Константина, на дан Светог Луке,31. октобра 2005. године, у највећем центру за културу у Минхену, Гастајстагу, отворена је изложба копија икона и фресака из манастира са Косова и Метохије. Копије наших најпознатијих икона и фресака радили су студената и професори Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

На дан Светог Луке, патрона Академије Српске Православне Цркве, Гастајг је био пун Срба који су желели да Немцима покажу српску културу и историјско-духовне вредности српског народа.

Изложба је била постављена испред концертне сале Карл Орф у Гастајгу. Професор фрескописа, Горан Јанићијевић, одабрао је двадесет икона које су представљале српску духовност и културу. Највећу пажњу многобројних Срба, али и њихових пријатеља Немаца, изазвала је копија фреске Пресвете Богородице Љевишке из Призрена, која је уништена приликом мартовског погрома 2004., када су шиптарски терористи спалили храм Богородице Љевишке из 14. века. Свим заинтересованим јереј мр Жељко Ђурић говорио је о православном схватању иконе.

После изложбе икона и фресака, одржан је већ традиционални концерт, Фасцинација – Балкан, на којем су нашу музику изводили Бора Дугић и хор Свети Јован Владимир из цркве Светог Јована Владимира у Минхену, под управом диригента г. Владимира Милосављевића.

Дана 1. новембар 2005. године, изложба икона и фресака, које су живописали студенти Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, отворена је у Црквеном центру Српске Православне Црквене општине у Минхену. На отварању изложбе су били старешина цркве јереј Видослав Вујасин, протојереј Бранислав Чортановачки, архијерејски намесник за Баварску, протојереј-ставрофор Слободан Милуновић, затим генерални конзул Државне заједнице Србија и Црна Гора г. Оливера Старчевић и г. Сава Биговић, добротвор ове манифестације и домаћин делегације Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију. Изложба ће трајати до 7. новембра 2005. године.

Ивица Чаировић

НА ИВАНОВИМ КОРИТИМА СЛУЖЕН ПАРАСТОС ВЛАДИЦИ ПЕТРУ ДРУГОМ ПЕТРОВИЋУ ЊЕГОШУ

На основу утврђене традиције у богослужбеном животу Митрополије црногорско-приморске данас, дан послије Лучиндана, у Цетињском манастиру служена заупокојена литургија са парастосом за упокојене монахе, служитеље, игумане манастира, ученике, професоре и ректоре Цетињске Богословије, као и за Митрополита Петра Другог Петровића Његоша, који се упокојио на данашњи дан.

Свештенство Цетињског манастира и цетињске парохије послије службе у манастиру је служило нарочити парастос за покој душе Владике и пјесника Његоша у црквици Преображења Господњег на Ивановим коритима, испод Језерског врха на Ловћену, гдје се налази Његошев гроб.

Од времена рушења капеле на Ловћену, православно свештенство служи парастос Његошу на Ивановим коритима, јер се тамо налазе остаци порушене цркве. Тако су и ове године, у замјену за Његошев гроб, прекађени и вином преливени остаци Ловћенске капеле на Ивановим коритима.

Извор: Светигора прес, Ж.В.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail