Информативна служба
Српске Православне Цркве

4. новембар 2005. године

ОБРАЋАЊЕ ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ГОСПОДИНА ПАВЛА, У ИМЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ, ПОВОДОМ ПРЕДСТОЈЕЋИХ ПРЕГОВОРА О СТАТУСУ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Драга наша децо духовна,

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве неодступно се моли Господу и узда се да се у овом одсудном часу, када започињу разговори о статусу Косова и Метохије, најодговорније државе света и укупна међународна заједница неће огрешити о Божје и људске законе, ни оглушити о право и правду на којима почива међународни поредак. Само тако ће правда и истина надјачати самовољу и обесхрабрити насиље. Сабор напомиње да је у досадашњој људској историји било проклето све што је отето. Ни сада не би било друкчије.

Уверени да међународна заједница ни по коју цену то неће допустити, дужни смо пред Богом и пред људима да данас јасно кажемо и упозоримо: на језику правде и међународног права свака помисао да се отме Косово и Метохија значила би да се пред очима целог света у 21. веку једној демократској држави усред Европе силом одузима део територије, која уз то важи и као њена духовна колевка. И маколико би то било прикривено, тај чин отимања имао би суштински карактер окупације. Сувишно је помињати какве би то последице могло имати, не само за Србију и Црну Гору, него и за будућност Европе и света. Једино се договором може доћи до компромисног и правичног решења. Ми не тражимо ништа друго него да се питање Косова и Метохије реши на исти начин на који су и друге европске демократске државе решиле слична питања. Држава Србија мора при том бити спремна да обезбеди праву и суштинску аутономију за Косово и Метохију, за све људе и народе који на њему живе.

Обраћамо се, на крају, вама, верницима наше свете Православне Цркве, деци Светога Саве и нашој духовној деци: будите верни, храбри и јединствени! Чувајмо своју душу и савест! Тако ће бити сачувана и света, мученичка земља наших часних предака.

Бог нека благослови све вас и све људе добре воље!

ПОРУКA СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
ПОВОДОМ РАЗГОВОРА О СТАТУСУ
КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Са дубоком забринутошћу Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве прати збивања на Косову и Метохији, где се већ шест година после бомбардовања од стране НАТО-а и доласка међународних снага наставља страдање нашег верног народа и наших светиња.

Будући да је Савет безбедности УН предложио почетак преговора о будућем статусу Косова и Метохије, Свети Архијерејски Сабор даје своју свесрдну подршку ставу који је изразио премијер Србије др Војислав Коштуница, да се питање будућег статуса Покрајине мора решавати у складу са међународним начелима неповредивости суверенитета и интегритета демократских држава, међу које спада и Србија и Црна Гора. Будуће решење за Косово и Метохију мора да узме у обзир интересе свих грађана који на њему живе и мора бити такво да не дестабилизује ситуацију у региону, коме су после годинв рата и страдања потребни мир, помирење, сарадња, морални, економски и сваки други напредак.

NovinariДа би политичко решење било праведно и дуготрајно, до њега се мора доћи преговорима. Оно не може бити једнострано наметнуто, нити пак резултат прекрајања територијв по етничкој основи, јер би то изазвало масовна исељавања становништва и нове тензије на Балкану са несагледивим последицама. Уколико би се десило, не дај Боже, да било какво решење буде наметнуто, Сабор очекује да Скупштина Србије обзнани целом народу да је извршена нелегитимна и нелегална окупација једног дела наше националне територије.

Сабор сматра да предуслов сваког озбиљног покушаја решавања питања статуса јужне покрајине Србије представља неометани и одрживи повратак прогнаних и заштита њихових имовинских права, као и индивидуалних и колективних слобода.

С обзиром пак да је од успостављања администрације УН до данас на Косову и Метохији уништено много домова и храмова и да не постоји евиденција покретне и непокретне имовине Српске Православне Цркве и српског народа која је у овом периоду нестала и годинама узурпирана, потребно је прикупити документацију о одузетој, узурпираној и уништеној имовини и извршити идентификацију на терену на кога се сада та имовина води.

Поред институционалне правне и имовинске заштите народа на Косову и Метохији, Црква је витално заинтересована за трајну заштиту својих светиња: манастира, храмова и културне баштине. Ове православне хришћанске светиње вековима су, и у најтежа времена, верни чувари и сведоци духовног и културног идентитета српског народа на Косову и Метохији. Стога Свети Архијерејски Сабор поздравља препоруке специјалног известиоца УН господина Каи Еидеа, који предлаже посебну заштиту православних светиња стварањем заштитних зона, уз присуство међународних снага КФОР-а. Уз заштитне зоне потребно је обезбедити посебне међународне гаранције за слободан, духовни и физички несметан живот и рад монашких заједница. Пошто се већина наших светиња налази у већинском албанским окружењу, оваква врста заштите ничим не сме да прејудицира питање статуса Покрајине које се мора решавати у складу са међународним правом. Стога Свети Архијерејски Сабор даје у задатак Светом Архијерејском Синоду и свом Одбору за Косово и Метохију да, у сарадњи са релевантним домаћим и страним експертима и у пуној усаглашености са надлежним институцијама државе Србије, изнађе најбоља институционална решења у складу са могућностима и потребама које налаже ситуација на терену.

Такође, надлежне институције Србије у сарадњи са страним експертима требало би да наставе своју бригу о нашем културном наслеђу и очувању његовог верског и културног идентитета. У том погледу Свети Архијерејски Сабор подржава започети процес обнове порушених светиња, у коме учествују представници наше Цркве и Завода за заштиту споменика културе Србије, Епархија рашко-призренска као и међународне институције, јер је обнова порушеног најбољи одговор онима који су те светиње рушили хотећи да затру постојање наше Цркве и народа и изврше промене цивилизацијског идентитета тога простора. При свему овоме не сме се никада изгубити из вида да се на Косову и Метохији налази Пећка Патријаршија, духовно средиште Српске Православне Цркве и седиште Српског Патријарха, што је од изузетног значаја између осталог и за будуће решење питања статуса ове Покрајине.

Свети Архијерејски Сабор ће преко Епархије рашко-призренске, Светог Архијерејског Синода и надлежног Одбора за Косово и Метохију наставити да непосредно прати развој збивања на Косову и Метохији и улагаће свесрдне напоре да се глас Цркве благовремено чује и поштује.

Обраћајући се на овај начин домаћим и међународним одговорним органима, обраћамо се њиме истовремено и нашим суграђанима Албанцима желећи им од Бога мир, правду и сваки напредак, као и себи самима. При томе им искрено нудимо помирење и узајамно праштање. Уз то подсећамо по ко зна који пут њих и себе на очигледну истину: историјски и животно смо упућени једни на друге – хлеба, сунца, воде и љубави Божје на Косову и Метохији има за све нас. Свакоме ко има савести и разума јасно је да насиље, прогони, раздори, мржња и злочини, било са које стране долазили, никада и никоме нису донели срећу. На несрећи и невино проливеној сузи и крви других, поготово невине деце, не гради се сопствена будућност. Свако гажење вечних моралних закона и општељудске правде, пре или после враћа се људима и народима Божјом мером и правдом.

Поново позивамо наш Српски народ да истраје у својој вери и људској честитости, да не клоне пред опасностима и налетима безумља, него да остане постојан и истрајан на својој прадедовској земљи и у својим богоданим светињама.

ПРИЛОГ ЗА ХРАМ СВЕТОГ САВЕ И ПОЗИВОМ
НА ТЕЛЕФОНСКИ БРОЈ 0903-141414

Предузеће за телекомуникације “Телеком Србија” придружило се великој акцији Информативне службе Српске Православне Цркве ДОВРШИМО ХРАМ СВЕТОГ САВЕ увођењем новог хуманитарног броја.

Од 1. новембра 2005. године свако ко жели да приложи за довршење Храма Светог Саве на Врачару може да позове телефонски број 0903-141414. Висина прилога износи 22,00 динара.

Довршимо Храм Светог Саве!

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail