Информативна служба
Српске Православне Цркве

14. новембар 2005. године

РУКОПОЛОЖЕЊЕ У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије је у недељу, 13. новембра 2005. године, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки и том приликом рукоположио у чин свештеника г. Владу Благојевића, апсолвента Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

На Светој Архијерејској Литургији била је и група од преко 20 студената Православног богословског факултета Универзитета у Београду, који су дошли у манастир Крку да одрже своја предавања у богословији Света Три Јерарха, као практични део испита из предмета Катихетике.

Епископ Фотије је у беседи поздравио госте из Београда и изразио велику радост што су студенти Православног богословског факултета Универзитета у Београду са својим професором, протојерејeм др Драгомиром Сандом и асистентом Србољуб Убипариповићем, дошли да се упознају како у ово време живе Српска Православна Црква и српски народ у распетој Далмацији.

Извор: Епархија даламатинска

ПРИНЦ АЛЕКСАНДАР ПОКРОВИТЕЉ КОЛЕЏА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СИДНЕЈУ

Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар II и Принцеза Катарина постали су, у суботу 12. новембра 2005. године, покровитељи првог колеџа Српске Православне Цркве у Аустралији, чије се отварање очекује у 2008. години.

Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина присуствовали су добротворној гала вечери у „Супердому“ - спортској арени у Сиднеју на којој су прикупљана средства за отварање колеџа. Поред Њихових Краљевских Височанстава добротворној вечери су присуствовали и Његова Еминенција Миливоје Глишић, амбасадор Србије и Црне Горе у Аустралији и Новом Зеланду, генерални тужилац г. Филип Рудок; г. Морис, премијер Новог Јужног Велса; г. Роџер Прајс, посланик у скупштини; г. Џон Рајан, опозициони посланик; и госпођа Вирџинија Џаџ, посланик.

Његово Пресвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Милутин, домаћин вечере, обратио се присутним званицама, којих је било око 1.100, рекавши да је Божји благослов што су Њихова Краљевска Височанства дошла у Аустралију да пруже подршку оснивању овог колеџа и позову све Србе да буду сложни, а затим је све окупљене топло поздравио Престолонаследник Александар. Овом приликом је прикупљено 400.000 аустралијских долара.

„Пројекат оснивања колеџа Свети Сава представља тежњу ка сједињавању, а не према раздвајању“, рекао је Престолонаследник Александар, и додао: „Аустралија заслужује све похвале за однос који има према многим народима који су је населили. Поступање аустралијских власти може да послужи као пример другим земљама. Одајем част Аустралији као земљи која поштује људска права и све људе без обзира на њихово верско и етничко порекло.”

Господин Морис је рекао да је Влада Новог Јужног Велса пружила подршку напорима српске заједнице да њени чланови постану добри Аустралијанци, и да остану добри Срби. Он је похвалио Српску Православну Цркву на „овом сјајном образовном програму“. Господин Рудок пренео је поздраве Премијера Аустралије, г. Џона Хауарда, и рекао да су Срби умногоме обогатили живот ове земље и да „представљају диван прилог разноликости која постоји у Аустралији“.

Сутрадан, Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар II и Принцеза Катарина присуствовали су полагању камена темељца за прву школу Српске Православне Цркве у Аустралији. Камен темељац, на месту где ће први студенти почети своје образовање 2008. године, свечано је положио Престолонаследник Александар, као покровитељ будућег Колеџа Свети Сава.

„Нека овај колеџ буде тачка сусрета, место на ком ће се учити и развијати толеранција, поштовање и људско достојанство“, рекао је Престолонаследник Александар окупљенима, и додао „Ово неће бити гето, већ место за пријатељство и толеранцију“.

Данас се завршава званична шестодневна посета Њихових Краљевских исочанстава Аустралији.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У МАНАСТИРУ МОРАЧНИК

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је у недељу, 13. новембра 2005. године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Морачник, на Скадарском језеру.

“Вама је дато да разумијете тајне Царства Божјега, рекао је Господ избраним својим ученицима, а онима којима није дато да разумију тајне Цaрства Божијега њима се те тајне причају у причама. Прво: да не би Господ снагом Своје ријечи извршио насиље над душама неприпремљених људи, а и зато што нијесу способни да смјесте у себе свјетлост Божанске ријечи и да приме у своје срце силу и снагу те ријечи,” рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије тумачећи ријеч Господњу у цркви Свете Богородице Тројеручице, на острву Морачник.

Објашњавајући причу из прочитаног зачала из Јеванђеља о Сијачу и сјемену, Високопреосвећени Митрополит је рекао да је Сијач онај који је засијао цјелокупну творевину својом словесношћу. То сјеме Божије се на посебан начин сије у људску душу.

“Нека би Господ учинио наша срца пријемчивим за истину Његову, за свјетлост Његову, за доброту Његову. Нека би наша срца престала да буду окамењена. Нека би сјеме Божије падало у срца наша а не поред њих и нека би срца наша била припремљена као њива узорана и очишћена од страсти и од похота, да би могла да истински донесу правог плода”, рекао је Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије у својој бесједи изговореној у манастиру Морачник.

Извор: Светигора прес (С.Ж./ С.К)

ПАВЛЕ, КАО АПОСТОЛ ГРЧКЕ И АПОСТОЛ ЕВРОПЕ

Свејелинско такмичење на тему Павле, као Апостол Грчке и Апостол Европе, одржаће се током првих пет месеци, наредне 2006. године у свим школама у Грчкој. Такмичење се одржава у организацији и са благословом Светог Синода Грчке Православне Цркве. Сарадник на пројекту биће Министарство образовања. Такмичење има за циљ да се ученици основних и средњих школа активније укључе у изучавање и представљање верског, културног и историјског хришћанског блага, баш као што је то чинио и Свети Апостол Павле. На овај начин ће сви ученици истраживати хришћанску историју грчких простора. Методологија такмичења је разноврсна: радиће се у групама које ће сарађивати у изучавању, затим систематски и организовано у истраживачким радионицама писати студије, правити постере, фотографије, ДВД и видео материјал, а све ће бити везано за житије Светог Апостола Павла и његових савременика - сатрудника на Њиви Господњој.

Извор: www.ecclesia.com

МЕЂУНАРОДНИ НАУЧНО-БОГОСЛОВСКИ СИМПОСИОН
У МОСКВИ – ЕСХАТОЛОШКО УЧЕЊЕ ЦРКВЕ

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексеј, данас је, у сали за конференције комплекса Даниловског манастира отворио Међународни научно-богословски симпосион - Есхатолошко учење Цркве. Симпосион се одржава од 14. до 17. новембра 2005. године, а окупља представнике свих Православних помесних Цркава. Српску Православну Цркву, на овом важном богословском симпосиону, представља умировљени Епископ захумско-херцеговачки Г. Атанасије (Јевтић). У раду Симпосиона, између осталих, учествују професор др Христос Јанарас; професор јереј др Џон Бер, са Академије Светог Владимира; затим професор др Константин Скутерис, са Богословског факултета Атинског Универзитета, и многи професори са богословских факултета универзитета из Аустралије, Аустрије, Немачке, Грчке, Италије, Француске и Сједињених Америчких Држава. Рад симпосиона биће подељен на пленарна заседања, дискусије и округле столове.

После поздравне речи и благослова Свјетејшег Патријарха Г. Алексеја, говорили су г. Полтавченко, представник председника Руске Федерације и Митрополит мински Г. Филарет, патријархов Егзарх за Белорусију. Првог дана у преподневном заседању говорио је Митрополит смоленски и калињинградски Г. Кирил, на тему Божји промисао и човекова слобода, а Митрополит калужски и боровски Г. Климент на тему Есхатологија у књизи пророка Исаије. У поподневним часовима, у току другог пленарног заседања говорили су Преосвећени Епископ Атанасије (Јевтић), професор др Константин Скутерис, професор јереј др Џон Бер (предавање на тему Есхатолошке димензије Цркве) и професор Христос Јанарас.

Извор: www.mospat.ru

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail