Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. новембар 2005. године

ЕПИСКОП ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКИ Г. ГРИГОРИЈЕ ПРЕДВОДИ ДЕЛЕГАЦИЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ НА ОКРУГЛОМ СТОЛУ У ВАШИНГТОНУ

Преосвећени Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије ће, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, у пратњи г. Мирослава Старовлаха, референта у Канцеларији Одбора Светог Архијерејског Синода за Косово и Метохију, учествовати у дискусији поводом десетогодишњице од потписивања Дејтонског споразума, коју, 21. и 22. новембра 2005. године, у Вашингтону, организује њујоршка Фондација Апел савести.

Дејтонским споразумом, потписаним 1995. године, окончани су оружани сукоби у Босни и Херцеговини. Фондација Апел савести је сличне разговоре организовала и 1992. године, у Швајцарској, у намери да учествује у проналажењу мирног решења сукоба на просторима Босне и Херцеговине. Како је организатор предвидео, на предстојећој конференцији, која се одржава поводом 10-годишњице споразума у Дејтону, ће представници Цркава и верских заједница из Босне и Херцеговине, заједно са високим функционерима Стејт Дипартмента, разговарати о учинцима Дејтонског споразума и о будућим корацима које треба предузети ради поштовања права Цркава и верских заједница.

Предвиђено је да се, током боравка у Сједињеним Америчким Државама, Преосвећени Владика Г. Григорије сусретне са функционерима у Белој кући, Стејт Дипартменту, као и са члановима Конгреса.

ПАТРИЈАРХ МОСКОВСКИ И ЦЕЛЕ РУСИЈЕ АЛЕКСИЈЕ:
РЕШЕЊЕ ЗА КОСОВО САМО КОНСЕНЗУСОМ

До решења за Косово и Метохију може се доћи само консензусом постигнутим путем преговора, изјавио је Његова Светост Патријарх московски и целе Русије Г. Алексије II пред сусрет са председником Србије Борисом Тадићем, који борави у вишедневној посети Москви.

Одговарајући на питање новинара Танјуга, како оцењује ситуацију у јужној српској покрајини, Косову и Метохији, пред почетак преговарачког процеса о будућем статусу, Патријарх Алексије је рекао, да је Руска Православна Црква више пута упозоравала на опасност да поједине државе према Балкану, а посебно према територији Косова и Метохије, спроводе политику двоструких стандарда.

Данас, у 19 часова, у Синодалној резиденцији у Даниловском манастиру Патријарх Алексије ће разговарати са Председником Републике Србије г. Борисом Тадићем.

Извор: www.mospat.ru и www.tanjug.co.yu

КРАЂА ОЛОВНОГ КРОВА
СА ХРАМА БОГОРОДИЦЕ ЉЕВИШКЕ У ПРИЗРЕНУ

Приликом обиласка цркава које су предвиђене за обнову по Меморандуму о разумевању о договореним општим принципима за обнову објеката Српске Православне Цркве, викарни Епископ Теодосије и директорка Републичког Завода за заштиту споменика културе Гордана Марковић су 12. новембра 2005. године, установили су да је са крова храма Богородице Љевишке у Призрену однет велики део оловног покривача. Однето је преко 100 м2 оловног крова са северног и јужног брода храма, као и са дела изнад нартекса и припрате.

"Реч је о нечувеној крађи. Просто је невероватно да вандали несметано однесу оловни кров са једног средњовековног храма који ће следеће године бити проглашен светском културном баштином УНЕСКО, а да то нико од надлежних органа безбедности није ни регистровао, а камоли спречио", рекао је Владика Теодосије додавши, да је као представник Српске Православне Цркве у процесу обнове цркава на Косову и Метохији данас упутио хитно писмо сефу УНМИК-а Сорену Јесену Петерсену и команданту КФОР-а генералу Валоту захтевајући од њих не само да се пронађу починиоци овога недела већ и да се храм хитно обезбеди од стране КФОР-а и КПС.

" Да је овај храм остао под заштитом КФОР-а, као што је више пута тражено од стране Српске Православне Цркве, и да је КПС вршила своју дужност ово се никада не би догодило. Поставио сам отворено питање међународним званичницима колико уопште можемо да напредујемо у процесу обнове православних цркава на Косову и Метохији, када се њихово уништавање и скрнављење и даље несметано наставља", рекао је викарни Епископ Липљански Г. Теодосије.

"Овај варварски чин у Призрену, непосредно пред почетак преговора о будућем статусу Покрајине, потврђује да косовске институције, посебно КПС, немају изгледа ни довољно спремности, а ни способности, да заштите српску православну духовну баштину, и да је неопходно да се пронађу дугорочнији механизми међународне заштите ових објеката од даљег уништавања", закључио је Владика Теодосије, који је поднео и пријаву полицији ради почетка истраге. Владика Теодосије је о свему детаљно известио надлежног архијереја, Епископа рашко-призренског Г. Артемија, као и Свети Архијерејски Синод у Београду.

Према мишљењу Зорана Гарића, директора канцеларије Републичког Завода у Лепосавићу и члана Комисије за обнову, крађа се догодила највероватније пре двадесетак дана јер је тада оловни кров још био нетакнут. Без оловног крова фреске храма су још више угрожене и сада је приоритет да се санира ова штета јер ће у противном унутрашњост храма претрпети озбиљну штету у току зимских месеци.
Епископ Теодосије је већ предложио Комисији за обнову цркава да се хитно преусмере новчана средства како би се поставио оловни покривач на цео кров, међутим, како тврди Владика Теодосије, ово неће бити од велике помоћи уколико црква остане без адекватне заштите КФОР-а и полиције.

Храм Богородице Љевишке, некадашњи катедрални храм Призренске Епископије, обновио је Свети Краљ Милутин (1306/1307 године) на остацима раније православне базилике из византијског времена. Реч је о једном од најлепших градитељских подухвата из времена династије Немањића. Под отоманском влашћу црква је претворена у џамију да би након ослобођења ових крајева од турске власти поново била враћена Православној Цркви. Рестаураторски радови на храму су обавељени у периоду 1950-1952. године, када су очишћене и најлепше фреске из 13. и 14. века, међу којима је чувена Богородица Елеуса и Христос "Хранитељ Призрена". У току прошлогодишњег мартовског погрома Албанци су запалили цркву и озбиљно оштетили структуру грађевине и фреске. Том приликом је однет и један мањи део оловног крова, украдени су крстови са купола и поразбијани прозори. На инсистирање УНЕСКО и Министарства културе Србије, у мају месецу 2005. године, обављена је хитна рестаураторска интервенција учвршћења структуре звоника и узети су узорци фресака. Овај посао обавили су српски експерти на целу са г. Зораном Гарићем и члановима Републичког Завода, у сарадњи са локалним Призренским заводом за заштиту културних споменика и рестаураторима из Италије. Према програму Комисије за обнову цркава уништених или оштећених, у току мартовских нереда, у току новембра и децембра на храму Богородице Љевишке предвиђена је поправка оштећеног дела кровног покривача, стабилизација звоника, постављање нових врата и прозора као и ограђивање цркве. У другој фази обнове, од пролећа 2006. године планиран је почетак рестаурације оштећених фресака, као и други рестаураторски и конзерваторски радови у унутрашњости храма.

Извор: www.kosovo.com

СВЕТИ КРАЉ МИЛУТИН СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕН
У МАНАСТИРИМА БАЊСКА И ГРАЧАНИЦА

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије служио је на празник Светог Краља Милутина, 12. новембра 2005. године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Бањска, чији је ктитор и заштитник Свети Краљ Милутин.

У манастиру Грачаница, који такође прославља ктиторску славу Светог Краља Милутина, Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство викарни Епископ липљански Г. Теодосије.

Обраћајући се верном народу у цркви манастира Бањске, Владика Артемије је у беседи подсетио да је снагом љубави обновљен манастир који је 520 година био у рушевинама, а у турско време скрнављен и претваран у објекте других намена.

"На данашњи свети празник славимо ктитора ове светиње чије име помињу и други народи, јер је подигао 40 задужбина", рекао је Владика Артемије, додавши да је у току обнова манастирске цркве Светог архиђакона Стефана у којој је по сопственој жељи био сахрањен Свети краљ Милутин, а чије свете мошти почивају у Бугарској.

"Није довољно само да цркву обновимо. Морамо најпре очистити своје душе", поручио је Епископ Артемије, окупљеним верницима оближњих села северног дела српске покрајине.

Владика Теодосије је позвао верни народ Грачанице и централног Косова, који се окупио у древној задужбини Светог Краља Милутина, да у ова тешка времена покаже хришћанско трпљење и веру остајући и опстајући на својим вековним огњиштима. Владика Теодосије је нагласио да Црква обновом порушених светиња жели да упути јасну поруку онима који су их рушили да се православни српски народ на Косову и Метохији не одриче својих светиња које су му помогле да очува свој идентитет и у најтежим временима.

Извор: www.kosovo.com

МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА О НАСИЉУ И ХРИШЋАНСКОЈ ДУХОВНОСТИ НА ГРЧКОМ ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ У БОСТОНУ

Међународна конференција о насиљу и хришћанској духовности одржана је на Грчком православном богословском факултету Часног Крста, у Бостону, од 27. до 29. октобра 2005. године. У име Светог Синода Српске Православне Цркве у раду конференције је учествовао јеромонах Иринеј (Добријевић).

У раду конференције учествовали су највећи светски ауторитети са америчких, грчких и немачких универзитета, који се баве проучавањем насиља и мира; између осталих, реферате су поднели Његово Високопреосвештенство Архиепископ Г. Димитрије, предстојатељ Грчке Православне Цркве у Америци, др Самуел Коби, генерални секретар Светског савета цркава и др Јоанис Петру, професор Друштвене етике на Богословском факултету Универзитета у Солуну. Овом конференцијом Православна Црква се активно укључила у иницијативу Светског савета цркава – Деценија борбе против насиља (2001-2010) као и спровођење Декларације Уједињених нација о спречавању насиља над децом у свету.

На конференцији је сам појам насиља дефинисан као пошаст која угрожава цео свет и раздире саму основу друштва, а на тај начин је и непосредна претња по живот свих људи. Физичке, психичке и духовне последице насиља не погађају само оне који су непосредне жртве насиља, него и ближње, децу, све које волимо. Последице насиља бивају још далекосежније и озбиљније када су насилници они чија је улога да се о некоме старају – родитељи, супружници, родбина или пријатељи.

Циљ ове конференције јесте подсећање на одговорност свих хришћанских Цркава и заједница за снажније развијање правдољубивости и настојања да се сви сукоби решавају искључиво мирним путем. На тај начин би се превладало насиље, осећај угрожености и очаја који – следствено, доводи до насиља и терора свуда у свету. Сва излагања на конференцији имала су богословску потку, а циљ конференције је остварен у истраживањима основних узрока насиља у савременом друштву и изазова који стоје пред хришћанским Црквама и заједницама у давању одговора на насиље. Решење проблема захтева интердисциплинарни и критички приступ уважавајући мишљења богослова, социолога, а посебно верских и духовних вођа.

Грчки православни богословски факултет Часног Крста организацијом ове конференције жели да у савременом свету допринесе Предању Православне Цркве које је увек проповедало и ширило мир међу људима.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail