Информативна служба
Српске Православне Цркве

16. новембар 2005. године

СУСРЕТ МОСКОВСКОГ ПАТРИЈАРХА АЛЕКСИЈА
СА ПРЕДСЕДНИКОМ СРБИЈЕ БОРИСОМ ТАДИЋЕМ

Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Алексије II примио је јуче, у Патријаршијској резиденцији при престоном Светоданиловском манастиру, председника Србије г. Бориса Тадића који се налази у званичној посети Руској Федерацији.

Пријему су присуствовали Митрополит смоленски и калињинградски г. Кирил, председник Одељења спољних црквених послова, г. Г. С. Полтавченко, опуномоћени изасланик Председника Руске Федерације у Централном Федералном округу, В. А. Алексејев, председник Фонда јединства православних народа, протојереј Николај Балашов, секретар Одељења спољних црквених послова, архимандрит Антоније (Пантелић), старешина Подворја Српске Православне Цркве у Москви, г. Вук Јеремић, саветник председника Србије за спољну политику, г. Јован Ратковић, специјални саветник председника Србије, г. Небојша Крстић, саветник председника, као и амбасадор Србије и Црне Горе г. Милан Роћен.

У срдачном сусрету, Патријарх Алексије и Председник Тадић, су нагласили пуноту братских односа између два словенска православна народа, повезаних мноштвом историјских веза.

Главна тема разговора била је посвећена актуелној духовној и политичкој ситуацији у Србији, као и на целом Балкану, са посебним освртом на предстојеће преговоре о будућем статусу Косова и Метохије.

“Радосни смо што дочекујемо Председника Србије у Москви. Тачно пре годину дана смо се састали на овом истом месту. Тада је са нама, на величанственој вечери под називом `Са Србијом заједно` био Свјатјејши Патријарх српски Г. Павле. Назив те прошлогодишње акције тачно одражава оно што нам је у срцу: ми саосећамо и изражавамо солидарност са једноверним српским народом. Тај осећај је посебно изражен због тешкоћа и искушења у којима се сада налазе наша српска браћа.

У овом месецу, под покровитељством Уједињених Нација, започињу преговори о будућем статусу Косова и Метохије. Пре десет дана се, по том питању, посебним саопштењем обратио Свјатјејши Патријарх српски Г. Павле у име, тада заседајућег, Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Ми знамо шта за Србе значе Косово и Метохија. То је света земља, то је колевка српске државности и културе. Тамо су велике светиње, од којих су сада многе разорене и оскрнављене.

По овом питању делимо дубоку забринутост са Српском Православном Црквом. Не верујемо да ће процес решавања статуса исправити неправду коју су Срби на Косову и Метохији искусили као последицу двоструких стандарда спровођених од стране неких држава. Ни сада српски живаљ, изгнан са својих огњишта, не може да се врати на своју земљу. Радујемо се што је, уз подршку међународних организација, започела обнова разрушених светиња. Али ако Косово и Метохија не остану српски, ко ће да посећује те светиње, ко ће да се у њима моли”, запитао се Свјатјејши Патријарх Г. Алексије.

„Подржавамо став Патријарха Павла, нарочито када каже: 'Преговори - то је једини пут постизања компромисног и праведног решења', при чему је важно узети у обзир интересе свих грађана који живе на тој територији.

Високо ценимо обраћање Сабора Српске Православне Цркве косовско-метохијским Албанцима у коме су позивани на помирење и узајамно праштање.

До Нас долазе задовољавајуће вести да се процес градње Храма Светог Саве у Београду приводи крају. Ко што знате Руска Православна Црква је имала великог учешћа у том делу. Тај величанствени храм, где смо Ми, у трагичним данима када је Србија бомбардована, са Свјатјејшим Патријархом Павлом служили Свету Литургију ће нам посебно остати у сећању. Верујем да ће тај храм постати жарки симбол јединства српског народа”.

У разговору је посебно разматрано питање тешког положаја Православне Цркве у Републици Македонији, мера које Руска Православна Црква предузима за ослобођење неправедно утамниченог Архиепископа охридског Г. Јована и изналажења пута за превазилажење раскола. Истакнуто је да је у данашњем, проблемима бременитом времену, јединство православних хришћана од пресудне важности. У том смислу саговорници су истакли потребу да Србија и Црна Гора као вековима до сада, и убудуће,без обзира на политичке околности, једна другу подржавају у свим тешкоћама.

Председник Тадић је Патријарху Алексију захвалио на бризи, духовној и материјалној помоћи коју је су Руска Православна Црква и руски народ свих протеклих година давали Србији и српском народу, а посебно доприносу изградњи храма Светог Саве у Београду. Посебну благодарност председник Тадић је изразио на топлом пријему и мудрим архипастирским речима.

Извори: Прес служба Предсeденика Србије, www.patriarhia.ru, www.mospat.ru

ДРУГИ САСТАНАК ВЕРСКИХ ПРЕДВОДНИКА
ЈУГОСИТОЧНЕ ЕВРОПЕ У ТИРАНИ

У Тирани је данас, у организацији Светске конференције “Религије за мир” из Њујорка и Фондације World Learning, почео Други састанак верских предводника Југоисточне Европе. Српску Православну Цркву на конференцији представљају Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, члан Светог Архијерејског Синода, Његово Преосвештенство викарни Епископ липљански Г. Теодосије, потпредседник Одбора Светог Архијерејског Сабора за Косово и Метохију и јеромонах Иринеј (Добријевић), референт Светог Архијерејског Синода.

Учесници Конференције, која ће трајати до 18. новембра, ће дискутовати о оним важним питањима која су заједнички изазов за све Цркве и верске заједнице у Југосточној Европи. То су питања: међусобне сарадње, верске наставе, улоге Цркава и верских заједница у превенцији сукоба, реституције имовине и друго.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail