Информативна служба
Српске Православне Цркве

22. новембар 2005. године

ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИРА КРКЕ

Далматински манастир Крка је 21. новембра прославио свог Патрона и заштитника Светог архангела Михаила. Свету Литургију, уз саслужење дијацезана, Епископа далматинскога Г. Фотија и свештеника из Цариградске патријаршије и епархија Далматинске, Захумско-херцеговачке, Горњокарловачке и Бихаћко-петровачке, служио је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом.

На празничној Светој Литургији Епископ далматински Г. Фотије одликовао је чином архимандрита игумана манастира Крке, Германа (Богојевића), нагласивши да преко архимандритског жезла, на себе прима одговорност пастирскога служења, које подразумева да буде у свему углед повереном му стаду.

И ове године манастир Крка је доживео велику духовну радост на храмовној слави. Ту радост су доживели и многобројни православни Срби из Далмације сабрани на ово духовно славље, чиме се манастир Крка и овом приликом показао и доказао као духовни центар и расадник православља у Далмацији.

У САРАЈЕВСКОЈ СТАРОЈ ЦРКВИ ПРОСЛАВЉЕН
САБОР СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА

Стара црква у Сарајеву, посвећена Светом Архангелу Михаилу прославила је у понедељак своју славу - Сабор светог Архангела Михаила.

Свету Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај уз саслужење свештеникa и ђаконa сарајевског архијерејског намесништва.

У присуству великог броја верника преломљен је славски колач, а Високопреосвећени Митрополит Г. Николај је честитао славу свима парохијанима парохије сарајевске, затим и онима који Светог Архангела Михаила прослављају као заштитника свога дома. Митрополит Г. Николај, је посебно говорио о библијском поимању Светих Архангела и бестелесних сила и њиховој улози у животу Цркве.

Извор: Митрополија дабробосанска

САБОР "ЗА КОСОВО И МЕТОХИЈУ" УОЧИ ПРЕДСТОЈЕЋИХ ПРЕГОВОРА

Учесници Сабора "За Косово и Метохију", одржаног поводом почетка разговора о будућем статусу јужне српске Покрајине, истакли су да је за успех преговора неопходно постићи јединство свих одговорних фактора у Србији.

Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије поручио је, у име Српске Православне Цркве и Светог Синода, да од односа према проблему народа Косова и Метохије зависи и судбина свих Срба, па и "овде у престоном граду где се живи безбедно".

Истакавши да је Косово и Метохија вековни симбол српског страдања и да је оно - "најскупље плаћена српска реч", Владика Јоаникије је нагласио да је јединство неопходно за предстојеће преговоре, али и да постоји и "Божја рука која је јача од сваке политике".

Председник Координационог центра за Косово и Метохију Санда Рашковић - Ивић изјавила је да ниједан званични акт, а пре свега Резолуција 1244, не помињу независност и самоопредељење и да је на то подсетила у разговору са представницима Америчког конгреса и Стејт департмента. На Сабору у Дому синдиката, чији је циљ подршка Косову и Метохији, она је поновила да су Албанци већ једном искористили право на стварање државе и да поштовањем предлога српске стране Албанци неће изгубити ништа од онога што су већ имају.

Преносећи утиске из Вашингтона, Ивићева је изразила уверење да је Бушова администрација свесна да би независност Косова и Метохије створила проблеме не само Србији, већ и Европи и свету и да би то била подршка другим сепаратистичким покретима и могућност да се отвори још 50 ратних жаришта. Преосвећени Епископ липљански Г. Теодосије, задужен од Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве за контакте с међународном заједницом, поручио је да је обавеза монаха да остану на Косову и Метохији и пруже подршку преосталом народу и повратницима.

Говорећи о страдању на Косову и Метохији, Епископ Теодосије је рекао да је и албански народ жртва косовске трагедије и да је највеће признање њему лично, као монаху и човеку, стигло баш од Албанаца који су нашли прибежиште у манастиру Дечани.

Он је поновио да ће обнова порушених манастира охрабрити српске повратнике и да у том процесу треба прихватити сваку помоћ која се пружа, посебно подршку Међународне заједнице.

Заједничка је обавеза да се сачува непроцењиво духовно богатство садржано у културном наслеђу Косова и Метохије, оценио је он, додавши да је најважније да православни Срби остану и опстану на просторима на којима вековима живе.

Јеромонах Иринеј (Добријевић), који се заједно са Епископима Теодосијем и Јоаникијем управо вратио са религијског сусрета у Тирани, истакао је колико је важно да представници Православне Цркве дају прилог оваквим скуповима, додавши да је то најбољи начин да свету "представимо своје виђење истине". "Ми смо надлежни да сагледамо свој положај на Косову и Метохији и начин на који ћемо остати и опстати заједно са својим светињама", поручио је он.

Сабору се обратио и умировљени Епископ захумско-херцеговачки Г. Атанасије с порукама из Московске патријаршије, одакле је управо допутовао са поклонима које је уручио деци Косова и Метохије, такође, учесницима овог сусрета подршке.

Организатори Сабора су часопис "Двери српске" и Сабор српске омладине.

Извор: www.kosovo.com

У СПЛИТУ ПРОВАЛА У ПРОСТОРИЈЕ СКД "ПРОСВЈЕТА"

У ноћи између петка (18. новембра) и суботе (19. новембра) непознате особе су провалиле у просторије које користи Српско културно друштво "Просвјета" у Сплиту. Непознати починиоци су запалили просторије и украли део компјутерске опреме.

Пронађена је и хрпа изгорелих књига, које су провалници полили и запалили.

Вредност украдених и оштећених ствари процењује се на двадесетак хиљада куна (око 3.000 евра).

ЕПИСКОП ХУМСКИ МАКСИМ НА РАЗГОВОРИМА
О САБОРНОСТИ ЦРКВЕ

Његово Преосвештенство Епископ хумски Г. Максим учествовао је у суботу 19. новембра 2005. године у раду колоквијума "Синодалност цркве", који је, у години када се обележава четрдесетогодишњица завршетка заседања Другог ватиканског сабора, организовала Врхбосанска католичка теологија у Сарајеву. У раду научног скупа су учествовали римокатолички бискупи Антун Шкворчевић из Славонске Пожеге, Фрањо Комарица из Бањалуке, Ђуро Хранић из Ђакова, те професори Врхбосанске теологије, Мато Зовкић и Томо Вукшић.

Извор: Митрополија дабробосанска

ПРЕДАВАЊЕ О СВЕТОМ ВЛАДИКИ НИКОЛАЈУ

У сали Духовног центра у Подгорици, 20. новембра 2005. године, дугогодишњи професор Призренске богословије и савременик Владике Николаја Велимировића, архимандрит Јован Радосављевић одржао је предавање о Светом Владици Николају.

«Само дио неизмјерног, мисионарског посла Владике Николаја је то што је васкрсао женско монаштво које је за вријеме турског ропства било нестало, обновио и саградио бројне манастире и цркве, основао сиротишта по Србији и усмјеравао Богомољачки покрет у Србији», рекао је између осталог у својој бесједи Архимандрит Јован Радосављевић.

Архимандрит Јован је свједочио и о тешким годинама ратова које је Владика преживио, о тешким годинама његове робије као и мисионарском раду Светог Владике Жичког Охридског и Лелићког у Америци.

Извор: Светигора прес (С.Ж./ С.К)

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У БЕЧИЋИМА

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је у суботу 19. новембра 2005. године Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог апостола Томе у Бечићима и освештао том приликом парохијски дом Светог Стефана Паштровског Штиљановића.

Дом саграђен у славу Божију и у част Светог деспота Стефана Паштровског, један од најљепших светосавскох домова у Паштровићима и на Приморју, изграђен је уз Божију помоћ трудом вјерног народа и јереја Остоје Остојића. Саграђен је да би се вјерници, после сабирања око тијела и крви Христове у њему учили страху Божијем и истинској и правој мудрости.

Коментаришући текст у данашњим новинама у коме неки наши књижевници нападају Светог Владику Николаја Велимировића, Митрополит је рекао да је Свети Владика Николај « у својој богомурдости видио, осјетио и опипао како је све овдје на земљи пролазно и како је и васиона у својим дубинама прах и пепео, настала из ничега и одржава се силом Божијом. Док је те силе и промисла Божијег постојаће и човјек. Клањати се човјеку коме је дах у носу, обоготворавати творевину и дјела руку људских могу само безунми људи. Треба се дивити живоме Богу, Творцу неба и земље преко величанства Његове творевине. Бога треба величати преко красоте људскога лика, узносити се Њему преко дјела руку људских, онога што зовемо културом, то је од Бога дато и у природи је и творевине, и човјека, и људске културе. Али, ако обоготворимо творевину, човјека и дјела руку људских саме за себе, без Бога и без приношења тих дјела живоме Богу, онда се бавимо безумним послом», закључио је Високопреосвећени Митрополит Црногорско-приморски.

Овај примјер слиједио је Свети деспот Стефан Штиљановић, рекао је Митрополит Амфилохије « дивни изданак рода српскога који је Господу почео служити још од утробе материне и послужио му у тешким и распетим временима наше историје. Његове Свете мошти пренијете су за вријеме Другог свјетског рата у Београд и тамо се и дан данас чувају у храму Саборне цркве београдске а његов Свети спомен нас храни и брани и чува а кроз њега ће нас и Бог сачувати. Његов пут је бо пут Господњи, онај пут који води у живот вјечни».

За ову прилику изашла је из штампе књига «Житије, животопис и историја Деспота Стефана Штиљновића», аутора Слободана Милеуснића, директора музеја Српске Православне Цркве у Београду. Ово друго, допуњено издање са житијем и службом посвећеном Светом деспоту Стефану, штампано је у изадању Духовног центра Стефана Штиљновића и по ријечима Митроплита најбоља је књига о њему досад написана.

У току литургије Високопреосвећени Владика је у чин протопрезвитера рукопроизвео јереја Остоју Остојића.

Извор: Светигора прес (С.К)

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail