Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. децембар 2005. године

ЊЕГОВА СВЕТОСТ ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПАВЛЕ НА ЛЕЧЕЊУ У ВОЈНО-МЕДИЦИНСКОЈ АКАДЕМИЈИ У БЕОГРАДУ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле се од јуче налази на лечењу у Војно-медицинској академији у Београду. Лекарски конзилијум је издао саопштење за јавност које гласи:

“Дана 08. 12. 2005. године, Његова Светост Патријарх српски Павле примљен је у Војно-медицинску академију због повреде десног кука коју је задобио пре два дана приликом пада у својим одајама. По пријему, клиничком обрадом дијагностиковано је напрснуће десне пубичне кости које не захтева хируршко лечење. Опште стање Патријарха је добро и опоравак је у току.

Конзилијум лекара Војно-медицинске академије”.

Светејшег Патријарха су данас посетили чланови Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Свети Архијерејски Синод упућује усрдне молитве Господу за што скорије оздрављење и опоравак Патријарха српског Г. Павла.

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ ПОВОДОМ ПУТА ДЕЛЕГАЦИЈЕ ХРИШЋАНСКИХ ЦРКАВА У БРИСЕЛ И НЕМАЧКУ

Данас је у београдском хотелу Палас одржана Конференција за штампу поводом пута делегације хришћанских Цркава из Србије и Црне Горе у Брисел и у Немачку, који ће трајати од 11. до 16. децембра 2005. године. На Конференцији су говорили Његово Преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј, Преузвишени Надбискуп београдски г. Станислав Хочевар и др Бернар Ламерс, директор Фондације Конрад Аденауер за Србију и Црну Гору, организатора посете.

У уводном излагању др Ламерс је објаснио присутнима да Фондација Конрад Аденауер, у оквиру унапређења сарадње између Цркава и промовисања хришћанских вредности у савременом европском друштву, организује ову посету делегације хришћанских Цркава из Србије и Црне Горе највишим званичницима Европске Уније и немачким политичким институцијама. Делегацију чине епископи Српске Православне Цркве: Бачки Г. Иринеј, Шумадијски Г. Јован, Тимочки Г. Јустин, Липљански Г. Теодосије, представници Римокатоличке Цркве – Г. Станислав Хочевар, београдски надбискуп и Пречасни др Андрија Копиловић, проректор Катехетско-теолошког института у Суботици, и г. Арпад Долински, бискуп Лутеранско-евангеличке Цркве. У Бриселу, делегација ће, између осталих, разговарати са др Вилфридом Мартенсом,председавајућим Европске Народне Партије, затим са др Рајнхардом Пребеом, директором Главне дирекције за проширивање Европске Уније; Василијем Марагосом, из Европске комисије; амбасадором др Михаелом Венингером; Јаном Фигелом, комесаром за образовање, културу и вишејезичност; Роксандом Нинчић, амбасадором Србије и Црне Горе при Европској Унији; архијерејима Православних Цркава у Белгији; као и са Бискупом Јозефом Хомајером, председником Комисије Бискупске конференције при Европској Унији; и Ридигером Нолом, директором Конференције Европских Цркава. Делегација се затим сели у Немачку, где ће прво у Берлину, разговарати, између осталих, са др Михаелом Шефером, политичким директором Министарства иностраних послова; Бискупом Хубером, председником савета Евангеличке Цркве Немачке; Гердом Хаселфелдом, потпредседницом Бундестага; др Херманом Кисом, послаником Бундестага и др Бернхардом Фогелом, бившим председником Владе; и Огњеном Прибићевићем, амбасадором Србије и Црне Горе у Немачкој. После Берлина, делегација ће отпутовати у Хановер, где ће посетити Цркву Светог Саве, у којој ће домаћин бити Преосвећени Епископ Г. Константин. У Хановеру делегација ће водити разговоре са Бискупима др Герхардом Фајгеом и др Ролфом Копеом; и г. Јиргеном Ганцојером, председником Покрајинског парламента Доње Саксоније; а у Франкфурту са кардиналом Леманом.

Говорећи о значају посете, Преосвећени Епископ бачки Г. Иринеј је истакао да хришћанске Цркве у Србији и Црној Гори, у многим важним питањима, делују заједнички, а видљив доказ за то је и заједничка делегација која ће их представљати у Бриселу и Немачкој. Из програма пута се јасно види да је карактер посете двојак: даље неговање сарадње и заједничка размена мишљења са одговорним људима из Немачке и Брисела. Овим путовањима желимо да покажемо оно што широј јавности у Европи непознато, а то је квалитет односа међу Црквама у Србији и Црној Гори, којим наша држава не заостаје за земљама Европске Уније. Тиме заједнички показујемо спремност да манифестујемо висок квалитет односа хришћанских Цркава и верских заједница у Србији и Црној Гори. Поштујући једни друге све се више приближавамо дану када ће доћи до пуног светотајинског јединства. Сам појам толеранције, што се тиче квалитета међусобних односа, је иза нас. Појам толеранције може да се дефинише и као невољно чињење, а наш идеал је искрена љубав по угледу на Исуса Христа. Тај јеванђелски пут треба да градимо, али не привремено, већ трајно. У том духу треба наставити дијалог међу Црквама. Владика Иринеј је истакао да Српска Православна Црква негује добре односе са Бискупском конференцијом Немачке и са Евангеличком Црквом у Немачкој. Поменуо је редовне сусрете и дијалог епископa Српске Православне Цркве са Бискупском Конференцијом Немачке. Посебно је истакао отвореност Кардинала Јозефа Хомејера за дијалог и његову хришћанску бригу за Србију. Поред тога, Епархија средњоевропска редовно организује разговоре са представницима Бискупске конференције и Евангеличке Цркве у Немачкој.

Епископ Иринеј је, на крају, нагласио да је важно да се разговорио о појединим питањима, као што су придруживање Европској Унији и решавање ситуације на Косову и Метохији воде без прејудицирања политичких одлука. Црква може да помогне у решавању многих питања, као што су очување достојанства људске личности, слобода, право на имовину и могућност на остварење основних људских права. Владика је поновио речи др Ламерса да Црква својом филантропском праксом може да помогне у решавању читавог комплекса социјалних проблема. На крају Преосвећени је захвалио Фондацији Конрад Аденауер, јер је њен рад у Србији и Црној Гори, умногоме заслугом др Ламерса, хришћански инспирисан, што ову организацију издваја од осталих и чини јединственом.

Београдски надбискуп Станислав Хочевар је потврдио излагање Владике Иринеја и истакао да је најважније што представници хришћанских Цркава из Србије и Црне Горе иду заједно и заједно, а не појединачно, Европи преносе своја искуства и знања. Ми носимо црквене специфичности које можемо да поклонимо Западу, а све што нам Запад на културном, духовном и црквеном плану понуди, ми можемо прихватити. Предстојећи сусрет ће допринети да Европи понудимо нешто ново, како би и уједињена Европа могла да постане још безбеднија и још креативнија.

ВАВЕДЕЊЕ- СЛАВА МАНАСТИРА ЛЕПАВИНЕ

На празник Ваведења Пресвете Богородице 4/21 децембра 2005. године, манастир Лепавина је прославио своју славу. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански и цијеле Италије Г. Јован уз саслужење архимандрита Гаврила, настојатеља световаведењске обитељи, протојереја-ставрофора Драге Говедарице, пароха бечког, протојереја-ставрофора Звонка Пилингера, пароха вараждинског, протојереја Петра Олујића, пароха сисачког, протојереја Крстана Мацановића, синђела Саве, настојатеља манастира Крупе на Врбасу, јеромонаха Душана (Филиповића), настојатеља манастира Орешковица, јереја Милана Топића, пароха загребачког, ђакона Угљеше Пилингера и ђакона Александра Обрадовића.

Оно по чему ће се памтити овај празник је присуство великог броја верника, који су дошли да се поклоне чудотворној Богородици лепавинској. Православни Срби из Беча, Минхена, Љубљане, Марибора, Цеља, Загреба, Сиска, Карловца, Пуле, Београда, Панчева и наравно свих крајева Републике Српске, дошли су да заједно са манстирским братством поделе ову велику духовну радост. У току Свете Архијерејске Литургије богослов Љубиша Миодраговић, из Нарте, рукоположен је у чин ђакона. У својој проповеди Високопреосвећени Митрополит Јован нагласио је значај оваквих молитвених окупљања. Похвало је побожни народ који ево већ годинама долази овде у Лепавину и својим молитвама васкрсава духовни живот у Митрополији загребачко-љубљанској. По завршетку Свете Литургије литија је трократно обишла око Светога храма, после чега су пререзани славски колачи и освештано славско жито.

У манастирском летопису по одслуженој Светој Литургији Високопреосвећени Митрополит Јован је записао: Најсвечанија манастирска слава, лијепо вријеме, литија и мноштво народа. Бог је благословио овај манастир и побожни народ. ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ СПАСИ НАС!

ЈЕВАНЂЕЉЕ И ЛИТУРГИЈА У ЖИВОТУ САВРЕМЕНОГ ЧОВЕКА

Манастир Св. Архангела Гаврила у Земуну организује предавање на тему „Јеванђеље и Литургија у животу савременог човека“, поводом издања дела оца Николаја Афанасијева.

О овој теми у светлу дела великог богослова Николаја Афанасјева говориће: Његово Преосвештенство Епископ жички г. Хризостом, проф. др Ксенија Кончаревић, проф. др Ненад Милошевић.

Предавање ће бити одржано 12. децембра 2005. године са почетком у 18:30 часова у свечаној сали Дома ваздухопловства, Штросмајерова 3, у Земуну.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail