Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. децембар 2005. године

УЧЕСТАЛЕ ПРЕТЊЕ И УЗНЕМИРАВАЊЕ
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ЗАГРЕБУ

Из Епархије загребачко-љубљанске данас је у Информативну службу Српске Православне Цркве стигло следеће саопштење:

“Онима који су мало више упућену у животну свакодневницу Српске Православне Цркве на простору Републике Хрватске, сигурно није никаква новост да су Она и њени вјерници непрестано изложени сваколиким нападима и пријетњама. Како је то наш крст који који морамо да носимо, најчешће шира јавност и није упозната са појединим инцидентима који су наша свакодневница. Међутим, када те пријетње и насртаји постану учестали (готово свакодневни) сматрамо да нам је дужност и обавеза да поред мјеродавних тијела о томе буде упозната и шира јавност. Последњих дана учестале су пријетње Српској православној гимназији, ломљење и разбијање њене имовине, телефонске пријетње и узнемиравање. На самом храму Светог Преображења Господњег готово свакодневно ломе и разбијају огласну плочу, оштећују улазна врата и коване браве на њима. Истичу се и лијепе пријетећи плакати и поруке по зградама које су у власништву Српске Православне Црквене Општине загребачке. Пријетње упућене Српским свештеницима и њиховим породицама лијепе се на улазу у зграду. Писма пријетећих садржаја убацују се у поштанске сандучиће и на тај начин покушавају се застрашити свештеници и њихове породице.”

Извор: www.mitropolija-zagrebacka.org

КАМЕНОВАНА СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
СВЕТОГ ПРОРОКА ИЛИЈЕ У ШИБЕНИКУ

Група непознатих људи у току ноћи између недеље и понедељка (11. и 12. децембра 2005. године) каменовала је цркву Светог Пророка Илије у Шибенику. Протојереј-ставрофор Петар Јовановић, надлежни задарски свештеник, саопштио је да је у понедељак у 8,30 часова при уласку у свети храм, нашао већи број каменица испред улазних врата светог храма, од којих је један био тежак око 2 килограма, а улазна врата су била оштећена.

О овом безумном чину светогрђа отац Петар је известио локалну полицију и надлежну Епархију далматинску. Полиција је изашла на место догађаја и саопштила да је истрага још увек у току.

ПРЕДАВАЊЕ О СТАРОЗАВЕТНОМ КАРАКТЕРУ БОЖИЋНОГ ПОСТА

Ректор Богословије Светог Петра Цетињског протојереј Гојко Перовић је, 12. децембра 2005. године, у Духовном центру у Подгорици одржао предавање о старозавјетном карактеру божићног поста.

''Старозавјетне теме у божићном посту су једна од општих мјеста у православном богословљу и једна од ствари по којој се божићни пост препознаје, у смислу богослужбених текствова који се читају на службама током овог поста. Зато се и у уџбеницима вјеронауке наводи да је божићни пост слика Старог завјета'', рекао је свештеник Перовић.

Он је навео и упоређења која су неки од Светих отаца правили између Мојсијевог и Божићног поста. ''Као што је Мојсије постио 40 дана да би чуо Ријеч Божију, тако и ми уочи Божића постимо 40 дана чекајући долазак ријечи Божије, али не више кроз форму закона, већ да би сама Ријеч Божија дошла у свијет. Дакле, ми постећи 40 дана чекамо један од највећих догађаја у историји спасења, а то је оваплоћење Божије Ријечи и истина да је та Ријеч постала човјек и да је она живјела са нама као историјска личност, као Исус из Назарета'', казао је протојереј Гојко Перовић, додајући да смо ми као вјерници причасници те Ријечи.

''Божићњи пост представља у неку руку цјелокупни Стари завјет као период пред долазак Спаситеља. Ми као хришћани очекујемо тај долазак подражавајући свим оним Божијим људима, од Адама преко Ноја, Авраама и старозавјетних патријараха, царева и пророка који су очекивали Помазаника, или како то Јевреји кажу Месију, а Грци Христос. Нашим 40-тодневним уздржањем и молитвом, приступањем светињи исповијешћу и покајањем, ми настављамо трудове тих стразавјетних људи'', казао је протојереј Гојко Перовић у току свог предавања у подгоричком Духовном центру.

Извор: Светигора прес (Ж.В)

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail