Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. децембар 2005. године

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ И ХРИШЋАНСКИХ ЦРКАВА ИЗ СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ У БРИСЕЛУ

Делегација хришћанских Цркава из Србије и Црне Горе, која се налази у вишедневној посети политичким факторима Немачке и институцијама Европске уније, састала се 12. децембра 2005. године, у Бриселу, са представницима хришћанских Цркава при Европској Унији. Састанак је организовала Фондација Конрад Аденауер.

Састанку су присуствовали Преосвећени Епископ ахајски Г. Атанасије, представник Јеладске Православне Цркве при Европској Унији; пречасни отац Антоније Иљин, предстваник Московске Патријашије при европским међународним организацијама; затим монсињор Ноел Тренор, генерални секретар Комисије Бискупске конференције при Европској Унији; часни Ридигер Нол, директор и генерални секретар Комисије Црква и друштво, и други представници хришћанских организација при Европској Унији.

У разговорима су углавном пренета искуства Руске и Јеладске Православне Цркве о њиховим делатностима при европским и међународним организацијама, а наглашена је важност дијалога, како са европским политичким структурама, тако и неопходност међуправославног разговора. Преосвећени Епископ бачки Г. др Иринеј, као шеф делегације Српске Православне Цркве, упознао је све саговорнике са страдањем православних на Косову и Метохији. Преосвећени Владика је истакао да то питање треба да се реши према верском и етничком признаку у целом региону.

Фондација Конрад Аденауер организовала је том приликом пријем у част високе делегације из Србије, коме је присуствовао и Архиепископ бриселски и све Белгије Г. Симон.

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА «СВЕТОРОДНА ЛОЗА НЕМАЊИЋА»

Синоћ, 14. децембра 2005. године у Манаковој кући у Београду отворена је изложба одабраних дечјих радова са конкурса «Светородна лоза Немањића» који је за ученике основних и средњих школа у Србији, Црној Гори и Републици Српској, православни часопис за децу «Светосавског звонца» трајао током целе школске 2004/05. годину.

Изложбу је, у присуству представника министарства просвете и спорта, министарства вера и великог броја посетилаца, отворио Његово Преосвештенство Епископ јегарски Г. Порфирије.

Госте је као домаћин - у име Етнографског музеја, поздравила госпођа Драгана Стојковић, а у име организатора Радмила Мишев, главни и одговорни уредник «Светосавског звонца».

Награђени радови

Списак изложених радова

Списак награђених радова

Од 10.000 радова који су пристигли на конкурс, изложено је 350 најбољих. Сви ови радови чине величанствену галерију ликова наших владара и светитеља. Свети Немањићи су престали, за наше малишане, да буду само имена о којима недовољно уче на часовима историје или далеки ликови са икона и фресака, постали су, оно што јесу, наши преци, блиски и драги.

О томе говоре дечје слике, песме као и композиције и видео радови. Иако се пропозицијама конкурса није тражило да сликају или пишу о задужбинама, деца су их сликала и описивала, јер су оне нераздвојно везане за своје ктиторе.

Вредност ових радова је, што је већина од њих настала у школама, на часовима веронауке. Они плене искреном вером, топлином и љубављу. Из слика исијава тиха дечја вера, чистота и богочежњивост.

Деца су чистим срцем и мање или више вештим потезима кичице или пера, оставила траг о лепоти, ономе какви су нам били преци, какви ми треба да будемо и на кога да се угледамо. То није загледање у прошлост, већ стваралачко кретање ка будућности.

Овај дивни сабор је, лепотом казивања стихова, употпунио господин Александар Гајшек, који је прочитао првонаграђени рад «Слово Светом Сави» Кристине Јоцковић, ученице Саобраћајно-техничке школе из Земуна, и песмом хор најмлађих из вртића «Коцкица» у Борчи и хор основне школе «Лаза Костић» из Ковиља.

Подељене су признања и награде: за предшколски узраст, ниже разреде основне школе, више разреде основне школе и средњошколце и то: за књижевност, сликарство и музику.

Изложбу прати веома лепо урађен и добро опремљен каталог у којем је репродуковано 90 радова, три композиције и двадесетак песама. Уз каталог је и списак са именима свих учесника изложбе, а изложен је 351 рад.

Уводни текст је написао наш познати књижевник и члан редакције «Светосавског Звонца», господин Драган Лакићевић.

Овакве манифестације су прави начин да се подстакне дечје стваралаштво на православне теме, али су и одраз рада вероучитеља, ликовних педагога и професора књижевности, чије су огледало управо радови њихових ученика.

Одржавање изложбе су помогли: Етнографски музеј, Министарство трговине, туризма и услуга Републике Србије и Слободан Јанковић власник ресторана «Перпер».

Уводна реч Драгана Лакићевића у каталогу изложбе:

ЛИНИЈЕ И МИСЛИ С ДУШОМ

Деца најлепше верују. Цртају и пишу онако како верују.
Верују без резерве и без рачуна, срцем.
Срцем се осећа љубав, доброта, лепота вере.
Лепота вере чини лепоту уметности.
Лепоту уметности дочаравају – слике, речи, музика.
Слике, речи, музика јесу средства најмлађих уметника,
чине појединачну и општу службу.
Службу прецима свако служи на свој начин.
На свој начин млади песници и сликари виде Немањиће – осећајући у исто време и њихову снагу и значај и сродство најдубље врсте.
Сродство најдубље врсте јесте вера.
Вера чини љубав међу ближњима – родитељима, браћи, најдражима.
Најдражим ликовима наше традиције – немањићке династије, историје и културе, посвећени су ови радови: линије и мисли – искрени, невини, слободни.
Неискусни, али с душом.
С душом, имамо куда – у животу, у љубави, у уметности.
У уметности су најбољи који у уметност верују.
Верују најлепше деца. Како верују, онако пишу и цртају.

ПРВОНАГРАЂЕНИ РАД

СЛОВО СВЕТОМ САВИ
Кристина Јоцић, III/1 Саобраћајно-техничке школе Земун

Свети Саво Српски,
спаси свет самоук,
самртнике, самотнике
саслушај.

Стрпљиво сагледај
сагнуте саговорнике,
сабери сабраћу
самилост спомени.

Свадљива сабраћа
сазидаше смутњу.
Сотону сатерај са слика,
светлост, свитање
свесрдно слиј слепима.

Свемилостиви Саво,
снивамо снове самотворне.
Соколи снуждене,
себичне сагуби,
самопрезир сатри,
смех сложнима саткај.

Спомени сужње,
сачекај свануће,
саздај сазвучје сапутника,
свемоћ свемудрих
скрушеним Србима скраси.

Саосећај саспи саможивима,
сабљом својом сасеци
самовољу,
сагнај сујету,
слави слободу.

Снежне сметове склони
са стаза суседа
самоћом сломљених.

Свевишњи сине Српски,
Свемогући светитељу
Спаси срца слугу својих
Спасењем саздај судњи сат.

САБОР ЖИВОПИСАЦА У ЕПАРХИЈИ ЖИЧКОЈ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа жичког Г. Хризостома, на Златибору је од 5. до 15. децембра 2005. године, одржан је сабор живописаца, у организацији свештеника Ненада Бајића, пароха златиборског.

На сабору живописаца учествовали су дипломирани иконописци и фрескописци са Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, заједно са Гораном Јанићијевићем, професором Фрескописа на Академији Српске Православне Цркве.

Радови настали у атељеу хотела Палисад биће изложени у галерији хотела Палисад биће изложени у галерији на Чиготи, 8. јануара 2006. године, а приход са изложбе биће употребљен за израду иконостаса храма Преображења Господњег на Залтибору.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail