Информативна служба
Српске Православне Цркве

16. децембар 2005. године

ПРИЗНАЊЕ РУСКИМ ДОБРОТВОРИМА СРПСКЕ ДЕЦЕ
СА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

ПОЗИВ МЕДИЈИМА НА ДОДЕЛУ ОРДЕНА СВЕТОГ САВЕ I СТЕПЕНА
У СУБОТУ У 12,00 ЧАСОВА

На предлог Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве доделио је високо одликовање Српске Цркве Орден Светог Саве I степена за делатну љубав према Српској Православној Цркви и српском народу господи Владимиру Ивановичу Јакуњину и Александру Владимировичу Мељнику.

Свечана предаја ордена Светог Саве биће у суботу, 17. децембра у 12,00 часова, у Патријаршијском двору, у Београду.

Господин Владимир Иванович Јакуњин председник је Покровитељског савета Центра националне славе Русије и председник Покровитељског савета фонда “Светог и свехвалног апостола Андреја Првозваног” из Москве.

Господин Александар Владимирович Мељник председник је Центра националне славе Русије и председник фонда “Светог и свехвалног апостола Андреја Првозваног” из Москве.

Позивамо новинаре да присуствују додељивању ордена уваженој господи Јакуњину и Мељнику, који су омогућили опоравак великог броја деце прогнане са Косова и Метохије у Русији.

РАЗГОВОРИ ПРАВОСЛАВНИХ И РИМОКАТОЛИЧКИХ БОГОСЛОВА
У ВАТИКАНУ

Чланови координационог комитета Међународне комисије за богословски дијалог између Православне Цркве и Римокатоличке Цркве разговарали су, у Ватикану, 15. децембра 2005. године, са Његовом Светошћу Папом Г. Бенедиктом XVI. Том приликом Папа Бендикт XVI изразио је велику радост због обнове дијалога, која је уследила после година које су карактерисале “озбиљне унутарње и спољне тешкоће”.

Као што смо у септембру ове године већ известили Свесветејши Патријарх константинопољски Г. Вартоломеј, уз сагласност помесних Православних Цркава, обновио је рад комисије за разговоре са Римокатоличком Црквом. У складу са тим, нова фаза дијалога требало би да започне у току ове недеље у Риму.

Папа Бенедикт XVI је, поводом обнове разговора, истакао два превасходна циља – превазилажење постојећих разлика и буђење суштинске жеље да се учини све како би се потпуно остварила међухришћанска сарадња.

Мешовиту комисију сачињавају 10 католичких и 11 православних богослова, а предстојатељи комисија су Митрополит пергамски Г. Јован и Кардинал Валтер Каспер.

Извор: www.zenit.org

ДЕЛЕГАЦИЈА ХРИШЋАНСКИХ ЦРКАВА СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ
У НЕМАЧКОЈ

У организацији Фондације Конрад Аденауер 13. децембра 2005. године у просторијама Католичке академије у Берлину одржан је разговор о улози верских заједница у демократизацији Балкана.

У разговору су учествовали Преосвећени Епископ бачки др Иринеј, Надбискуп београдски Станислав Хочевар и бискуп Арпад Долински.

Преосвећени Владика Иринеј је говорио о значају дијалога између хришћанских Цркава, а посебно се осврнуо на дијалог Српске Православне Цркве са историјским Црквама и верским заједницама који је био и остао интензиван, а у време трагедија на Балкану наглашено солидаран са жељом да се све несреће што пре окончају. Циљ посете представника хришћанских Цркава из Србије и Црне Горе је манифестовање такве сарадње пред међународним факторима и заједничка размена мишљења са верским и политичким предводницима и заједничка размена мишљења са одговорним људима Немачке и Европске Уније.

Надбискуп Хочевар је, том приликом, нагласио да то што смо дошли заједно, иако представници различитих хришћанских Цркава, представља нашу снажну поруку Европи да никада више нећемо бити једни против других, да је то уједно и наш завет будућим покољењима на овим просторима.

Према дневном листу Политика од 15. децембра 2005. године

РЕАКЦИЈА НАДБИСКУПА ХОЧЕВАРА ПРЕД ПОЧЕТАК РАЗГОВОРА
У КАТОЛИЧКОЈ АКАДЕМИЈИ У БЕРЛИНУ

„Србија и Црна Гора: верска слобода није омогућена”, писало је у информативном материјалу, који је у уторак 13. децембра 2005. године, подељен новинарима, пред почетак Конференције за штампу, у Католичкој академији у Берлину, организованој за чланове заједничке делегације хришћанских Цркава из Србије и Црне Горе.

Позивајући се на извештај католичких институција из Сарајева из фебруара 2005. године, у материјалу за новинаре пише: Хрватска има пуну верску слободу, у Босни и Херцеговини питање није решено, у Албанији су „верске слободе још непотпуне“. Србија је оцењена најгоре.

Пошто је Преосвећени Владика бачки г. Иринеј објаснио да је то потпуна неистина, да је у Србији слобода религије регулисана по узору на Немачку, наводећи као пример веронауку у школама, реч је узео београдски католички надбискуп Хочевар:

“Посетиоци из иностранства говоре да моја земља може бити пример верских слобода и међусобне сарадње. Најбољи доказ је то што је само у Србији чланови Светог Синода Православне Цркве одржали заједничку седницу са католичким бискупима. Још има последица тешких догађаја из недавне прошлости, све ране нису зацељене, али је веома важно да су власти и друштво обезбедили пуну верску слободу. И заједничка посета Немачкој је доказ да је екуменизам у Србији на делу. Организатори конференције за штампу одмах су повукли поменути „Увод у стање католичке цркве на Балкану”, тврдећи да је грешком у оптицај стављен застарели материјал.

Према дневном листу Вечерње новости од 15. децембра 2005. године

У БЕОГРАДУ СЕ ОТВАРА КАНЦЕЛАРИЈА ФОНДА ЈЕДИНСТВА ПРАВОСЛАВНИХ НАРОДА

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ У УТОРАК, 20. ДЕЦЕМБРА У 12,30 ЧАСОВА, У ПАТРИЈАРШИЈСКОМ ДВОРУ У БЕОГРАДУ

Фонд јединства православних народа, основан је 1995. године, по благослову Његове Светости Патријарха московског и све Русије Алексеја II који је уједно и председник Покровитељског савета Фонда. Од марта 1998. године, Фонд носи име Међународни Фонд јединства православних народа, који има за циљ да обнавља и учвршћује духовне везе међу православним народима.

Пошто су основни задаци Фонда сарадња Московске патријаршије и других помесних Православних Цркава на духовном и социјалном плану, у Београду ће бити отворена канцеларија Фонда јединства православних народа. Тим поводом ће, у уторак, 20. децембра 2005. године, у 12,30 часова, у Патријаршијском двору у Београду, бити одржана конференција за штампу. На пријему ће, по благослову Свјатјејшег Патријарха московског и све Русије Алексија II, бити уручен орден Светог Сергија Радоњешког, председнику Владе Републике Србије, г. Војиславу Коштуници.

Треба истаћи да Фонд јединства православних народа додељује појединцима и институцијама орден за мисију и ширење хришћанства и хришћанске културе, а лауреати из претходних година су Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, Његово Блаженство Петар VII, Папа и Патријарх александријски и све Африке, Г. Констанин Стефанопулос, Председник Републике Грчке, Г-ђа Елен Карер д'Онкос, Стални Секретар Француске Академије, Г. Владимир Потатин, Председник компаније Интеррос, и Богословски факултет Српске православне Цркве у Београду.

Међународни фонд јединства православних народа има своја Представништва и Одељења у: Белорусији, Бугарској, Украјини, Молдавији и Заједници Србија и Црна Гора. У организацији Фонда и његовог издавачког центра излази часопис "За јединство" и "Сусрет", као и бројне књиге и публикације. Председник Фонда од његовог оснивања је 1995. године је др Валериј Аркадијевич Алексејев.

НА ПУТУ ПРЕМА МАНАСТИРУ БАЊСКА
ОТКРИВЕНА ЕКСПОЛОЗИВНА НАПРАВА

На одвајању од магистралног пута Косовска Митровица – Лепосавиц који води ка манастиру Бањска данас у 12:45 откривена је експолозивна направа. Припадници Косовске полицијске слузбе и Кфора блокирали су и пут који води ка манастиру и сам магистрални пут. Пут је одблокиран у 18:00 цасова када је направа деактивирана. Тренутно је приметно појацано присуство Кфора и Полиције.

Извор: Интернет презентација манастира Бањска

ПОМОЋ БОГОСЛОВИЈИ СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА

Група православних Срба већ неколико година заредом у организацији СДСС-а а предвођени г. Војиславом Станимировићем и г. Јовом Вукoвићем помаже Богословију Света Три Јерарха у манастиру Крка.

Ове године помоћ у храни је уручена Његовом Преосвештенству Епископу далматинском Г. Фотију, ректору богословије. Епископ Фотије је са благословом Епископа осечко-пољског и барањског Г. Лукијана посетио добротворе из Вуковара и околине и захвалио им на труду и љубави коју показују према Богословији Света Три Јерарха.

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail