Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. децембар 2005. године

НАЈВИШЕ ОДЛИКОВАЊЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
УРУЧЕНО РУСКИМ ДОБРОТВОРИМА

Данас је у Патријаршијском двору у Београду, на пригодној свечаности Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г. Јован, у име Његове Светости Патријарха српског г. Павла, г. Владимиру Ивановичу Јакуњину и г. Александру Владимировичу Мељнику, доделио високо одликовање Српске Цркве Орден Светог Саве I степена.

Господин Владимир Иванович Јакуњин председник је Покровитељског савета Центра националне славе Русије и председник Покровитељског савета фонда “Светог и свехвалног апостола Андреја Првозваног” из Москве.

Господин Александар Владимирович Мељник председник је Центра националне славе Русије и председник фонда “Светог и свехвалног апостола Андреја Првозваног” из Москве.

Како је у поздравној беседи истакао Високопреосвећени Митрополит г. Јован, господу Јакуњина и Мељника Свети Архијерејски Синод је одликовао, на предлог Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, за делатну љубав према Српској Православној Цркви и српском народу, посебно изражену кроз помоћ српској деци прогнаној са Косова и Метохије, као и помоћ за уређење ентеријера храма Светог Саве на Врачару.

У име одликованих, захвалио је г. Јакуњин, и истакао да је част која им је указана овим највишим одликовањем Српске Православне Цркве подстрек да и даље, заједно са Руском Православном Црквом, Руском Федерацијом и васцелим руским народом, помажу Српску Православну Цркву и православне Србе, посебно на Косову и Метохији, где су најугроженији. Господин Јакуњин је замолио Митрополита загребачко-љубљанског г. Јована да пренесе срдачне поздраве Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу, коме је пожелео брз опоравак.

Свечану доделу ордена руским добротворима су својим присуством увеличали Њихова Преосвештенства г. г. епископи: сремски Василије, шумадијски Јован, хвостански Атанасије, као и протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић, главни секретар Светог Архијерејског Синода, Његова Екселенција г. Александар Алексејев, амбасадор Руске Федерације у Београду, протојереј Виталије Тарасјев, старешина Подворја Руске Православне Цркве у Беогарду, јеромонах Иринеј (Добријевић), референт Светог Архијерејског Синода, протођакон Момир Лечић, шеф Кабинета Патријарха српског, проф. др Војислав Миловановић, протонеимар Спомен-храма Светог Саве, госпођица Ивана Жигон, председник Друштва српско-руског пријатељства и друге званице.

ДЕЛЕГАЦИЈА ХРИШЋАНСКИХ ЦРКАВА ИЗ СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ
ЗАВРШИЛА ПОСЕТУ БРИСЕЛУ И НЕМАЧКОЈ

Поводом завршетка посете делегације хришћанских Цркава из Србије и Црне Горе Немачкој и Бриселу, данас су у Међународном прес центру у Београду, предводници ове делегације Преосвећени Епископ бачки г. Иринеј и Преузвишени г. Станислав Хочевар, надбискуп београдски, заједно са главним организатором г. Бернардом Ламерсом, директором београдског представништва Фондације Конрад Аденауер, одржали конференцију за штампу. Конференцији, због спречености, није присуствовао Преузвишени г. Арпад Долински, суперинтендант Евангеличке Хришћанске Цркве.

Говорећи о току посете г. Ламерс је изразио жаљење што делегацију није могао да предводи Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, како је било предвиђено, али и задовољство што су сви домаћини, у Немачкој и Бриселу, схватили значај посете, тако да је у потпуности испуњен програм боравка. Чланови делегације су били: епископи Српске Православне Цркве: Бачки Г. Иринеј, Шумадијски Г. Јован, Тимочки Г. Јустин, Липљански Г. Теодосије, представници Римокатоличке Цркве – Г. Станислав Хочевар, београдски надбискуп и Пречасни др Андрија Копиловић, проректор Катехетско-теолошког института у Суботици, и Преузвишени г. Арпад Долински, суперинтендант Евангеличке Хришћанске Цркве.

Од политичких званичника, како је г. Ламерс упознао новинаре, делегација из Србије и Црне Горе је, између осталих, водила разговоре са г. Јаном Фигелом, комесаром Европске Уније за културу и образовање, г. Михаелом Шефером, политичким директором Министарства спољних послова Немачке, гђом Гердом Хаселфел, потпредседником Бундестага, као и посланицима Бундестага, др Вилфридом Мартенсом, председавајућим Европске Народне Партије, затим г. Јиргеном Ганцојером, председником Покрајинског парламента Доње Саксоније, г. Огњеном Прибићевићем, амбасадором Србије и Црне Горе у Немачкој, заједно са амбасадорима свих држава Југоисточне Европе, као и многим другим значајним личностима. Од црквених предводника са којима су разговарали гости из Србије и Црне Горе, г. Ламерс је, овом приликом, поменуо кардинала Лемана, председника Немачке бискупске конференције, бискупа Хубера, председника Савета Евангеличке Цркве Немачке, бискупа Јозефа Хомајера, председника Комисије Бискупске Конференције при Европској Унији и кардинала Стержинског у Берлину.

Епископ бачки г. Иринеј је, преносећи опште утиске, нагласио да домаћини, у Немачкој и Бриселу, нису познавали праву природу односа између Цркава код нас, које карактеришу пуно узајамно поштовање и сарадња, и то, пре свега захваљујући раније припремљеној и прихваћеној црно-белој медијској слици. То што су, службеном одлуком Цркава, сви ишли у јединственој делегацији и о питањима од заједничког интереса за све давали заједничко сведочење, било је пријатно изненађење за све саговорнике и институције.

Отвореност, искреност и потпуна добронамерност, на коју су наишли представници Цркава из Србије и Црне Горе, била је, по речима Епископа Иринеја, потпуно очекивана од високих званичника хришћанских Цркава, са којима и иначе сарађују и негују пријатељске односе. “Оно што је нас све обрадовало је да су такав исти однос имале и истакнуте политичке личности из Европске Уније, Владе, Парламента Немачке и других институција. Они су, о свим питањима, разумели и прихватили нашу поруку која није политичка, али није ни одвојена од политике, јер смо и ми – са становишта Цркве и Јеванђеља – дужни да водимо бригу о истим проблемима који се тичу наших верника. О свему је наш став био заједнички. У односу на тешко и болно питање Косова и Метохије, пренели смо наше мишљење да не заступамо један или други план и будуће решење. Сматрамо да свако решење мора поштовати и очувати основна начела на којима почивају хришћанска цивилизација, уједињена Европа и међународни поредак. Морају се имати у виду потребе и тешкоће свих становника Косова и Метохије. Будуће решење мора донети безбедност, мир и слободи свим становницима. Треба тежити будућем заједничком животу, у чему Цркве и верске заједнице, кроз рад на измирењу, имају посебну улогу. Наша порука је била усмерена ширем и дубљем упознавању са проблемом Косова и Метохије. Сва решења која буду донета, нису само локалног карактера и неће се односити само на овај проблем, него су и глобалног карактера и тичу се свих”. “Наравно, значајан део разговора био је посвећен развоју Југоисточне Европе и европским перспективама балканских земаља”, наставио је Епископ Иринеј. “Наше гледиште је да европске интеграције не треба да обухвате само економски, политички и безбедносни аспект, него и дубље схватање који треба да садржи заједничке вредности и живљење у духу тих вредности како би се успоставила сагласност и јединство различитих народа, традиција и обичаја у Европи”.

Надбискуп Станислав Хочевар је истакао да је заједничко представљање хришћанских Цркава на овом путовању, израз правог стања код нас, односно да је делегација представљала оно што је живот у Србији и Црној Гори. “Сви саговорници у Немачкој и Бриселу су показали велику жељу да наша регија у свему напредује. Они су показали интерес не само да се процес помирења доведе до краја, него да и ми дамо свој пуни допринос континенту. Наша јединствена делегација је била и усмерена ка том циљу”, рекао је надбискуп Хочевар. “Посебан утисак и право изненађење представља учешће, значај и одговорност који хришћани имају у јавном и политичком животу, посебно залажући се за нову Европу. Пуна сарадња друштва, одговорних личности, Цркава и политичких фактора, сигурно је допринела да овај део Европе има најдужи период мира у својој историји.

Надовезујући се на речи Надбискуп Хочевара, Епископ Иринеј је нагласио да између државних и политичких фактора и Цркава у Немачкој владају пуно поверење и сарадња, а да су међусобне консултације по свим питањима од општег значаја сталне. “У Бундестагу, Парламенту Немачке, постоји капела са крстом, у коју посланици иду када осете потребу за молитвом и дубљим размишљањем. Ту су и свештеници који врше богослужења пре сваке седнице. Однос пуног поверења и уважавања треба да буде лекција и за све нас у Србији и Црној Гори”.

На крају конференције Епископ Иринеј и Надбискуп Хочевар су истакли велике личне заслуге г. Бернарда Ламерса и Фондације Конрад Аденауер, не само за идеју, беспрекорно организовање и реализовање протекле посете – са богатим прецизно и добро осмишљеним програмом, него и за све оно што је учинио током свог боравка у Београду. У знак захвалности, предали су му заједнички поклон, икону Пресвете Богородице са Христом и пожелели успех у даљем раду који наставља у главном граду своје отаџбине Немачке, Берлину.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail