Информативна служба
Српске Православне Цркве

20. децембар 2005. године

ПОНОВО НАПАДНУТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА У ДРНИШУ

Дана 18. децембра 2005. године у јутарњим часовима испред улазних врата у цркву Успења Пресвете Богородице у Дрнишу, пронађен је неиспаљен метак за аутоматску пушку. Непознати починилац је разбио и прозорско стакло изнад врата.

Надлежни свештеник дрнишки јереј Борис Милинковић је пријавио полицији овај напад на православну цркву у Дрнишу. Истрага је у току.

Треба напоменути да је ова црква пре месец дана, 12. новембра 2005. године била каменована, а да починитељи још нису пронађени. Православни верници који су до тада посећивали богослужења, после овако очигледне претње, из страха за сопствену сигурност, не долазе више у цркву.

Из канцеларије Епархије далматинске

ПРЕДЕСТАВНИЦИ УНЕСКО-а ПОСЕТИЛИ РУШЕВИНЕ
САБОРНЕ ЦРКВЕ У МОСТАРУ

Рушевине Саборне цркве Свете Тројице у Мостару, посетили су, у суботу, 17. децембра 2005. године, представници УНЕСКО-а, чланови Председништва Босне и Херцеговине и других државних институција, као и представници верских заједница, градских власти и бројни други високи гости.

Амбасадор Босне и Херцеговине при УНЕСКО-у, Жељана Зовко изјавила је да је разлог посете предстојеће укључење ове агенције Уједињених нација у обнову Саборне цркве у Мостару, као и џамије Ферхадије у Бањалуци и католичке цркве у Плехану код Дервенте.

''Заједнички смо обновили Стари мост и водећи се истим идеалима желимо да радимо заједно на обнови православне цркве'' - рекао је заменик генералног директора УНЕСКО-а Мунир Бушњаки.
Бушњаки је додао да ће у свом извештају написати да је "видео да се људи у Мостару заиста труде да изграде суживот и заједништво".

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије је рекао "да је срећан што се велики број храмова и културних споменика обнавља уз помоћ добрих људи који виде од коликог је значаја заштита верског и културног богатства једне земље. То све има неизрецив значај за процес послератног помирења. Након што се обнови овај саборни храм, наша жеља је да он буде симбол који ће сијати љубављу и миром и том светлошћу обасјавати све градове. Као и други обновљени верски споменици у Босни и Херцеговини и обновљен саборни храм подсећаће да су сва разарања узалудна.''

Члан Предсједништва Босне и Херцеговине, Борислав Паравац сматра да ће Мостар "у потпуности добити своју душу када буде обновљена православна Саборна црква", која је порушена у протеклом рату. Паравац је нагласио да би обновљена Саборна црква Свете Тројице у Мостару значила истинску обнову живота у долини Неретве, јер је она "незамењиви симбол заједништва у овом херцеговачком крајолику".

Здравко Јефтић

ЧУЈЕ СЕ ГЛАС РАДИО - СВЕТИГОРЕ

Послије скоро четворомјесечне паузе програм православног Радија «Светигора» са Цетиња поново се може пратити у Црној Гори.

Слушаоци једине радио-станице која на простору наше републике емитује програм посвећен православној духовности ових дана је могу слушати у централним и јужним крајевима Црне Горе. «Светигорин» програм емитује се за подручје Подгорице и Даниловграда на фреквенцији 104,7 МХз, за Боку Которску на фреквенцији 91,5, за Никшић на 95, 7 и за подручје Бара 91 и Улциња 104 МХз.

Због техничких проблема «Светигора» се још увијек не чује на сјеверу Црне Горе. Уредништво Радија се нада да ће и ови проблеми убрзо бити отклоњени.

Извор: Светигора прес (Р.В)

ЕПИСКОП АРТЕМИЈЕ ПРИМИО ОМБУДСМАНА МАРЕКА НОВИЦКОГ

Марек Новицки, омбудсман за Косово и Метохију, чији мандат истиче завршетком 2005. године, посетио је 17. децембра Епископа рашко-призренског Артемија у манастиру Грачаници, у пратњи свога помоћника г. Љубинка Тодоровића и новинара француског радија.

Том приликом г. Новицки изразио је Епископу Артемију забринутост због чињенице да је неизвесна даља судбина институције омбудсперсона на Косову и Метохији, након његовог одласка.

По свему судећи шеф Умника Петерсен намерава да на ту функцију именује локалног Албанца, иако, по прописима, на ту функцију не може бити именован нико ко потиче из земаља у региону. Тиме се озбиљно доводи у сумњу даље функционисање ове институције, с обзиром да се тешко може очекивати непристрасност у његовом деловању.

Марек Новицки је био познат широм Косова и Метохије по својој непристрасности, његова активност била је усмерена ка људима који страдају, и својим деловањем допринео је да многи подаци о тешком положају Срба угледају светлост дана.

Можда је управо непристрасним и бескомпромисним изношењем и сведочењем истине постао сметња многима.

Из канцеларије Епархије рашко-призренске

ДЕДА МРАЗ НЕМА НИКАКВЕ ВЕЗЕ СА ЦРКВОМ ХРИСТОВОМ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је поводом празника Светог Николаја Архиепископа Мирликијског Чудотворца, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној овом Светитељу на Ријеци Црнојевића.

Сви европски народи и на истоку и на западу поштују Светог оца Николаја. Он је онај који доноси дарове попут мудраца са истока, нарочито дјеци, рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије у литургијској проповиједи на ријечком Ободу. «Тек у наше вријеме и на западу, нарочито у Америци, Светог Николаја замјењују са оним лажљивим деда-мразом кога, ево и код нас почињу да славе. То је непостојеће, лажљиво биће преко кога се европски народи враћају паганству. Деда-мраз нема никакве везе са Црквом Христовом. То није личност која је постојала, мраз дође па прође па га тако нема ни смисла славити», подсјетио је Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије

«Ми треба да прослављамо Светог оца Николаја, да прослављамо Свете оце на празник Очева, Свете мајке на празник Материца, Свету дјецу на празник Дјетињци. Умјесто да прослављамо оне живе личности које су постојале, које постоје, које су Бога прославиле и које је Он прославио, ми обиљежавамо непостојеће биће, неко чудовиште које су измислили Американци ради свог бизниса», рекао је Митрополит Амфилохије.

«Без обзира на то, Свети отац Николај остаје и никада неће изгубити оно мјесто које му припада, као што неће изгубити ни оно право, истинско мјесто Божић Бата кога ми прослављамо припремајући се за Христово Рождество», рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Према ријечима Високпреосвећеног Митрополита Амфилохија, ми смо увијек прослављали Божић Бату, свог небескога брата, Христа Господа који је предвјечни Бог и Светог Николаја који је његов живи свједок.

Извор: Светигора прес (С.Ж./ С.К)

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail