Информативна служба
Српске Православне Цркве

23. децембар 2005. године

ОМБУДСМАН КРИТИКОВАО КРШЕЊЕ ЉУДСКИХ ПРАВА
НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Омбудсман за Косово и Метохију г. Марек Новицки критиковао је стање људских права у овој области, која је од 1999. године, под патронатом Уједињених Нација. “Koсово и Метоха су далеко од међународних стандарда.” Новицки, пре пет година именован од стране међународне заједнице да надгледа људска права на Косову и Метохији, каже да етничке мањине на Косову и Метохији, а посебно Срби и Роми, “нису у стању ни да се слободно крећу”, што им онемогућује нормалан живот и економске делатности.

На Конференцији за новинаре која је одржана у Приштини, у среду 21. децембра, Новицки је упозорио да ће се ситуација све више погоршавати ако међународна заједница не постави новог супервизора за људска права (у јужној српској Покрајини).

Новицки је, као веома преурањену, оценио одлуку администратора Уједињених Нација г. Сорена Јесена Петерсена, који има широка арбитражна овлашћења у Покрајини, да локалним албанским институцијама препусти надзор над људским правима.

Извор: www.adnki.com

У САРАЈЕВУ ОДРЖАН ОКРУГЛИ СТО
О ПРИМЕНИ ЗАКОНА О СЛОБОДИ ВЕРЕ

У Сарајеву је у среду, 21. децембра 2005. године, одржан округли сто на тему Примена Закона о слободи вере и правном положају Цркава и верских заједница у Босни и Херцеговини, а у циљу отварања јавне расправе о примени Закона о слободи вере са посебним нагласком на проблеме и изазове при провођењу Закона.

Организатор округлог стола било је Међурелигијско веће у Босне и Херцеговине уз помоћ Фондације Конрад Аденауер и Владе Дистрикта Брчко. У раду Округлог стола су учествовали представници Цркава и верских заједница, политичких странака, Министарства правде и Министарства за људска права и избеглице Босне и Херцеговине, Општине Стари Град, Фондације Конрад Аденауер и други.

На округлом столу је закључено да се доношењем Закона отворила могућност побољшања положаја Цркава и верских заједница, као и решења питања пензијског и здравственог осигурања верских службеника, те да Цркве и верске заједнице треба да сарађују са државом као равноправни партнери на реализацији општекорисних пројеката. Учесници округлог стола сматрају да је међурелигијски дијалог неопходан и да тај процес треба наставити на свим нивоима.

Током рада округлог стола, затражено је да се: убрза поступак израде и усвајања свих подзаконских аката које предвиђа Закон о слободи вере; додатно обуче службеници ангажовани на решавању односа државе према Црквама и верским заједницама; успоставе канцеларије или именују надлежне особе на локалним нивоима власти за контакте с представницима Цркава и верских заједница; Закон о прекршају и Кривични закон допуне ради спречавања вербалних и физичких напада на верске објекте, свештенике и верске службенике.

Такође је затражено да се: реши питање пензионог и здравственог осигурања свештеника и верских службеника; Цркве и верске заједнице ослободе плаћања пореза на хуманитарне донације; изврше измене у Закона о порезу на додатну вредност тако што ће Цркве и верске заједнице бити ослобођене плаћања пореза на промет услуга и добара.

Препоручено је да се формира посебна служба при Министарству за људска права и избеглице Босне и Херцеговине, која би се бавила питањем односа државе са Црквама и верским заједницама, као и да се убрза процес доношења Закона о реституцији и повратку одузете имовине Црквама и верским заједницама, као и другим власницима.

Извор: www.mitropolijadabrobosanska.org

САСТАНАК ЕПАРХИЈСКОГ УПРАВНОГ ОДБОРА
ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г. Фотија, у четвртак 22. децембра 2005. године, у Шибенику, одржан је састанак Епархијског управног одбора Епархије далматинске.

На састанку је било речи о стању Српске Православне Цркве у Далмацији током 2005. године, као и о плановима за 2006. годину.

У току последњих пет година од када је Епископ Фотије постао Епископ далматински потпуно су обновљена три манастира: Крупа, Крка и Драговић и основана два нова манастира: Светог Василија Острошког у Црногорцима и манастир Свете Недеље у Оћестову. Манастир Лазарица је поновно активиран као метох манастира Крке. Тренутно у епархији службује 21 свештеник, а у манастирима се подвизава 14 монаха и монахиња. Богословију Света Три Јерарха у манастиру Крки похађа 60 ученика.

Веома битно питање за Епархију далматинску је и повратак избеглица у домове својих отаца и дедова. Повратак православних Срба на своја огњишта много би значио за целокупан живот и рад Цркве на овом простору. Црква је до сада, у оквиру својих могућности, чинила све да помогне повратницима да се снађу у околностима у којима су се затекли.

Једна од тачака дневног реда седнице Епархијског управног одбора била је посвећена непрестаним нападима на вернике и објекте Српске Православне Епархије далматинске. Ови изгреди не чине ником добро, јер непрестано подстичу мржњу, а не љубав на коју је Христос позвао све своје следбенике.

Питање повратка црквене имовине још увек није решено. Обнова храмова и парохијских домова тече споро, али је до сада у свакој парохији учињен евидентан напредак по том питању, пре свега захваљујући великом труду свештеника и парохијана.

У току 2006. године у плану је наставак радова на обнови манастира, храмова и парохијских домова.

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail