Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. децембар 2005. године

ЗДРАВСТВЕНО СТАЊЕ ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ ПАТРИЈАРХА
СРПСКОГ Г. ПАВЛА ЈЕ ДОБРО И СТАБИЛНО

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве примио је, у петак 23. децембра 2005. године, од начелника Војномедициске Академије у Београду, пуковника проф. др Миодрага Јефтића, извештај о здравственом стању Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, који гласи:

“Здравствено стање Његове Светости добро и стабилно. Лечење и опоравак протичу очекиваним током.

Хоспитално лечење ће трајати још неколико дана. Лечење се проводи од стране сталног конзилијума лекара Војномедицинске академије”.

ОРУЖАНИ НАПАДИ НА СРБЕ У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ

У северном делу Косовске Митровице током претходне ноћи извршена су два оружана напада на лица српске националности. Први напад изведен је око 2 часа после поноћи у Улици Џона Кенедија, испред Комуналног предузећа «Водовод». Непознати нападачи испалили су више метака из ватреног оружја на Бранимира Антовића, радника обезбеђења овог предузећа. Тридесетпетогодишњи Бранимир подођен је са 4 метка у груди и стомак и према речима лекара налази се у животној опасности.

Само десет минута касније, у Улици Меше Селимовића, код Бошњачке махале, у свом стану погођен је 24-годишњи Дејан Максимовић. Од хитаца испаљених кроз прозор стана, који се налази на првом спрату, младић је задобио повреде доњих екстремитета и збринут је у Медицинском центру у Косовској Митровици.

Извор: Координациони центар

ПОДМЕТНУТ ПОЖАР ИСПРЕД ПРАВОСЛАВНЕ ЕПИСКОПИЈЕ
У ШИБЕНИКУ

У петак, 23. децембра 2005. године, око 20,30 часова подметнут је пожар испред седишта Православне Епископије далматинске у Шибенику, Република Хрватска.

После интервенције ватрогасне службе, пожар је локализован, чиме је спречено даље ширење ватре на околна возила паркирана у близини, као и на парк у дворишту Епископије.

И приликом овог вандалског чина чули су се повици, “ Уби Србина!” и “Србе на врбе!”.

Из канцеларије Православне Епархије далматинске

ЕПИСКОП АРТЕМИЈЕ РАЗГОВАРАО СА САНДОМ РАШКОВИЋ-ИВИЋ

Епископ рашко-призренски Г. Артемије примио је у Манастиру Грачаници, у петак 23. децембра 2005. године, председника Координационог Центра за Косово и Метохију, г-ђу Санду Рашковић-Ивић са сарадницима.

Разговори су вођени најпре о имовини Епархије рашко-призренске на Косову и Метохији, како о оној која је сада у поседу Епархије, тако и о одузетој од стране комуниста, а затим се прешло на тему формирања заштитних зона око најважнијих српских манастира на Косову.

Епископ Артемије је образложио све мањкавости овога предлога, који је презентован јавности још прошле године од стране грчког професора Кофоса и неких других званичника из Србије, а који се последњих дана поново актуелизује, као и разлоге због којих је тај предлог неприхватљив за Епархију рашко-призренску, указајући при томе на негативне последице које ће његова евентуална примена имати како на српску културну баштину на Косову и Метохији, тако и на бивствовање српскога народа на овим просторима.

Као кључ свих питања везаних за Косово и Метохију Његово Преосвештенство је истакао питање повратка прогнаних од 1999. године. Без позитивног решења овога питања не може бити напретка ни у другим сегментима живота Срба на Косову.

Српска културна баштина на Косову и Метохији, као једна од централних тема будућих преговора, била је предмет разговора и са г-ђом Рашковић. Том приликом Епископ Артемије истакао је да, уколико се жели права и истинска обнова порушених светиња на Косову и Метохији, неопходно је радити на обнови свих 150 порушених цркава, а не само 35 порушених у марту 2004. године, и то на начин, да и после обнове остану сведоци и део српског културног наслеђа.

Из канцеларије Епархије рашко-призренске

ОДРЖАНО САБРАЊЕ СВЕШТЕНСТВА
МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

Након Свете архијерејске литургије, у суботу 24. децембра 2005. године, је у манастиру Подмаине, у Будви, одржано редовно годишње Сабрање свештенства Митрополије црногорско-приморске.

Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије се у уводном излагању осврнуо на богослужбени и мисионарски живот Митрополије у 2005. години. Истакао је да је велики број храмова и манастира обновљен, или је у обнови, десетак свештеника и јеромонаха је рукоположено, повећан је број школа вјеронауке при црквама, нарочито у градским срединама, у Подгорици је интензивиран рад школе црквеног појања. Све уобичајене годишње свечаности (академије, приредбе, свечане градске литије...) у Митрополији и ове године су одржане уз учешће великог броја вјерног народа.

У наставку Сабрања, константовано је да су односи државних органа према Митрополији још увијек недефинисани, што доводи до многих проблема. Као први, поменут је проблем сарадње са Републичким заводом за заштити споменика културе, са којим још увијек није изнађен успјешан модел комуникације, што бројне државне институције и недобронамјерни медији корисне за неосноване, бруталне нападе на Митрополита и свештенство Православне цркве у Црној Гори.

Важним проблемом назначен је и неријешени статус свештенства Митрополије црногорско-приморске по питању пензионог осигурања.

На Сабрању је размотрено и питање имовине Митрополије црногорско-приморске. Констатовано је да постаје све очигледније да је антицрквена организација звана Црногорска православна црква основана да би пројектованим уношењем забуне у јавности Митрополија била осујећена у праву на повратак своје имовине, чему у прилог иде и постојећи Закон о реституцији који је из тог права искључио Цркву.

На данашњем Сабрању предавање на тему очувања људског живота од самог његовог почетка, те заштите младих људи од савремених порока: блуда, дроге, абортуса и абортивног дјејства свих контрацептивних средстава, свештеницима Митрополије одржао је др Антун Лисец из Загреба.

Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Викарни Епископ Диоклијски Г. Јован, на крају Сабрања, свем свештенству, монаштву и вјерном народу Митрополије црногорско-приморске честитали су предстојећи божићни и новогодишњи празник.

Извор: Светигора прес

ДОДЕЉЕНЕ ЗАХВАЛНИЦЕ ЗА ОРГАНИЗАЦИЈУ КТИТОРСКЕ ВЕЧЕРЕ

Друштво за подизање Храма Светог Саве на Врачару је, 22. децембра 2005. године, у Парохијском дому при Храму Светог Саве организовало свечану доделу Захвалница учесницима у организацији и у програму Ктиторске вечере за Храм, одржане 1. новембра 2005. године у Председништву Србије у Београду. Овом приликом потписиван је и Уговор о донацији цемента за довршетак изградње спомен-храма Светог Саве.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије, који у име Светог Архијереског Синода Српске Православне Цркве води бригу о градњи Храма, потписао је Уговор о донацији 1.000 тона цемента за Храм са директорима три највеће и најуспешније цементаре у нашој земљи: HOLCIM из Параћина, LAFARGE из Беочина и TITAN из Косјерића.

Цементаре HOLCIM из Параћина, LAFARGE из Беочина и TITAN из Косјерића су од 2002. године до данас за радове у Храму поклонили 5.000 тона цемента, односно 6.000 – укључујући и ову донацију.

Захвалнице је учесницима у организацији и у програму Ктиторске вечере за спомен-храм, у име Председника Републике Србије Г. Бориса Тадића и председника Главног одбора Друштва и, уручио г. Душан Батаковић. Захвалнице су између осталих примили: Радио Телевизија Србије, DHL, Сава Центар, Centar Millennium из Вршца, Хотел Hyatt Regency Београд, Компанија Симпо из Врања, Хор Collegium Musicum и Даринка Матић-Маровић, агенција YЕС – ПРО, Хор Богословије Светог Саве, Матија Бећковић, Душан Стокановић, Данило Икодиновић, Сава Мирић, Матеја Кежман, Ивица Видановић, Бора Дугић, Предраг Ђокић, Соња Перишић и др.

Овом догађају су присуствовали директори цементара: др Дарко Крижан, Камил Беф и Mирослав Глигоријевић, протонеимар Храма проф. др Војислав Миловановић и други.

ПРОСЛАВА МАТЕРИЦА У ЂУРЂЕВИМ СТУПОВИМА

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је јуче поводом празника Материца, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови код Берана.

У архипастирској бесједи великом броју окупљених родитеља и дјеце Преосвећени Епископ Јоаникије указао је на то колико је важно да схватимо смисао празника да бисмо их могли истински празновати.

„Када знамо шта је слава, када знамо шта су Материце, шта су Оци, шта је Бадњак, знамо да нас све то упућује на Христа Господа, јер хришћански обичаји имају смисао, имају подлогу и значење. Нијесу наши обичаји оно народно „ваља се“. То је примитивна свијест и религија и карактеристично је за неке друге религије. Хришћанска вјера је словесна вјера. Христос Господ је Логос Божији, вјечни ум Божији, стваралачки који је осмислио сав наш живот, све наше обичаје“ рекао је Епископ Јоаникије.

У навечерје празновања Христовог рођења Владика Јоаникије позвао је све вјернике на измирење и праштање и подсјетио да није ни мало случајно што прије Божића имамо обавезу да се измиримо са свима, јер „људи смо грешни, често нагли и нетрпељиви и често погријешимо. Није најгоре то што погријешимо, страшније је када гријех не поправимо, када се не исповиједимо и не измиримо. Гријех је када не испунимо онај диван хришћански обичај да се измиримо са свима са којима смо у некој завади да бисмо могли прославити Христово рођење како треба“ додао је Преосвећени Владика Јоаникије.

По завршетку Свете службе Божије присутна дјеца позвана су на саборовање у манастирском конаку.

Извор: Светигора прес, Б.Ц./С.К.

ПРОСЛАВЉЕН ПРАЗНИК МАТЕРИЦЕ У ЕПАРХИЈИ ТЕМИШВАРСКОЈ

Његово Преосвештенство Епископ будимски и администратор темишварски Г. Лукијан служио је, 25. децембра 2005. године, Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви у Темишвару. После службе одржан је културно-уметнички програм, посвећен празнику Материце, у коме су учествовала деца из српске основне школе у селу Фелнаку.

Истим поводом приређена је изложба ручних радова жена из села Фелнак. У току беседе на отварању изложбе Преосвећени Владика се захвалио присутнима који су уложили напоре да прикупе ове предмете и ручне радове за изложбу и пожелео им многаја љета и од Бога здравље. Изложба Ручних радова ће трајати до Васкрса.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail