Информативна служба
Српске Православне Цркве

27. децембар 2005. године

ПРВА ФАЗА ПРОЦЕСА ОБНОВЕ ВЕРСКИХ ОБЈЕКАТА
НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ УСПЕШНО ЗАВРШЕНА

Комисија за спровођење обнове верских објеката на Косову и Метохији издала је, 21. децембра 2005. године, саопштење за штампу у којем се наводи следеће:

“ Комисија за спровођење обнове објавила је да су завршени радови заштите и консолидације на 30 православних верских објеката оштећених у марту 2004. године. КСО сматра да је у потпуности постигнут циљ да ови објекти буду заштићени од даљег пропадања пре доласка зиме.

КСО је почео са радом у јуну 2005. године, након постизања споразума између Српске Православне Цркве и Привремених институција самоуправе у вези обнове православних објеката оштећених у марту 2004. Привремене Институције Самоуправе су финансирале интервенције на свим објектима, осим на цркви Св. Николе у Призрену, где су радови спровођени захваљујући донацији канцеларије Сједињених Америчких Држава.

Између јуна и септембра 2005. године. Комисија је припремила и објавила тендере за хитне интервенције на 30 објеката, са чијим се спровођењем започело у октобру 2005.године. У току 2006. године наставиће се рад са обимнијим радовима на обнови и заштити. Као део дугорочног програма за конзервацију Комисија је организовала експертску мисију која је прегледала фреске у оштећеним објектима.

Комисија ради под руководством међународног експерта Еме Кармајкл, коју је именовао Савет Европе и у саставу Комисије су представници Министарства културе, омладине и спорта, Српске Православне Цркве и Завода за заштиту споменика културе из Приштине и Београда.

Међународни партнери, Савет Европе, УНМИК и Европска комисија су изразили своје задовољство не смо због конкретних резултата рада Комисије већ и због изузетне сарадње која је остварена између Привремених Институције на Косову и Метохији, Српске Православне Цркве, институција Србије као и албанских, српских и међународних професионалаца и институција који су омогућили извођење радова.

Комисија је доказала да је она најефикаснији механизам сарадње између различитих страна на пољу културног наслеђа на Косову и Метохији. Сви локални и међународни партнери су спремни да подрже наставак радова у 2006. години.

Преглед интервенција извршених 2005. године:

• Заштитне ограде су стављене на црквама Св. Петке у Доњој Сипасници, Ваведењу Пресвете Богородице и Св. Флора и Лавра у Липљану.

• Извршене су заштитне мере и консолидација остатака уништених цркава Св. Илије у Бистразину, Успења Пресвете Богородице у Ђаковици и гробљанској капели Св. Лазара у Пискотама, где је такође саниран већи број гробова.

• Даље мере интензивне заштите, укључујући постављање привремених кровних покривача, спроведене су на црквама Св. Николе у Приштини, саборном храму Св. Ђорђа у Призрену и Св. Илије у Вучитрну.

• Мање поправке су завршене у црквама Св. Петке у Витини, Св. Архангела Михаила у Обилићу, Св. Николе у Косову Пољу, храму Св. Цара Уроша у Урошевцу и Св. Архангела Михаила у Штимљу.

• Главни радови на консолидацији и стабилизацији објеката су изведени у црквама Богородице Љевишке, Св. Николе Тутића, Св. Георгија Руновића, Св. Спаса и Св. Недеље у Призрену, манастирској цркви у Девичу, цркви Ваведења у Белом Пољу, Св. Саве у Митровици и Св. Андреја у Подујеву. Унутрашње и спољне поправке ће се наставити у току следеће године.

• Саниране су цркве Св. Петра и Павла у Талиновцу, Св. Илије у Вароши (Урошевац) као и српско градско гробље и капела у Урошевцу.

• Потпуни радови обнове су урађени у цркви Рођења Пресвете Богородице у Софтовићу, Св. Петра и Павла у Истоку, Св. Јована Претече у Пећи и на трпезарији храма Св. Недеље у Брњаци код Ораховца.”

Извор: www.kosovo.com

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРИМИО У ОПРОШТАЈНУ ПОСЕТУ ПАЛЕСТИНСКОГ АМБАСАДОРА

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај примио је јуче, 26. децембра 2005. године, у Сарајеву, у опроштајну посету, амбасадора Државе Палестине, Његову Екселенцију Г. Мажида Маруфа.

Амбасадор Маруф се захвалио на изузетно доброј сарадњи Амбасаде Државе Палестине и Митрополије дабробосанске у Сарајеву, као и на разумевању и саосећању које је Високопреосвећени Митрополит показивао током тешких тренутака које су задесиле Свету Земљу.

Приликом пријема се разговорало о актуелном стању у Светој Земљи, као и о стању у Босни и Херцеговини. Амбасадор Маруф и Високопреосвећени Господин Митрополит изразили су наду у бољу будућност у овим двема земљама, као и у наставак преговора о мирном разрешењу свих криза. Разговарало се и о будућој сарадњи Митрополије дабробосанске и Амбасаде Државе Палестине у Босни и Херцеговини.

На крају, пријатељског и срдачног, разговора Високопреосвећени Митрополит Николај је Његовој Екселенцији Амбасадору Маруфу пожелео много успеха и среће у његовом даљем раду.

Извор: www.mitropolijadabrobosanska.org

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ: КИПАР ЈЕ КАО КОСОВО И МЕТОХИЈА

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије је поводом празника Светог Оца Спиридона и храмовне славе ђеновићке цркве служио, 25. децембра 2005. године, Свету Архијерејску Литургију у Ђеновићу код Херцег-Новог.

Обраћајући се бројним вјерницима сабраним у храму Светог Спиридона, Владика је у свом слову упоредио древни Кипар гдје је као Епископ столовао Свети Спиридон Чудотворац са данашњим Косовом и Метохијом гдје се систематски уништавају православни храмови и Светиње, а народ протјерује. "Као што је прије тридесетак година на Кипру дошло до великог гоњења Цркве Божије, до разарања Светиња Божјих, исто тако се догодило и догађа се у наше вријеме на Косову и Метохији. Преко 150 храмова и манастира који су опстали чак и у вријеме турске окупације, данас су претворени у прах и пепео", казао је Митрополит Амфилохије.

Говорећи о данашњем празнику Материце, Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски је указао на проблем чедоморства, гријех тијела и душе који уништава тајну рађања. "То је нова пошаст модерног доба која уништава најдубљу истину и најдубљу тајну људске природе и живота и пријетња је нестанку наше цивилизације", закључио је Високопреосвећени Митрополит.

Извор: Светигора прес, Ж.К./Р.В.

ПОЧЕЛА ОБНОВА МАНАСТИРА ВОЗУЋИЦЕ

Захваљујући Влади Федерације Босне и Херцеговине, која је путем Трансфера за обнову градитељског наслијеђа обезбиједила новчана средства, 13. децембра 2005. године почели су радови на рашчишћавању и превентивној заштити манастирске цркве Свете Тројице у Возућици. Циљ ових радова је заштита цркве од даљег урушавања, консолидација конструкције и привремено покривање.
Радови се изводе под стручним надзором Завода за заштиту споменика Федерације Босне и Херцеговине, који ће израдити пројекат комплетне рестаурације и конзервације цркве, а извођач радова је грађевинско предузеће К-Пројект из Жепча.

Манастир Свете Тројице у Возућици, општина Завидовићи, подигнут је у XIV веку, задужбина је Краља Драгутина Немањића. Манастир је подигнут подно планине Озрен, у долини реке Криваје, на левој обали доњег тока. Имао је важну улогу у очувању православља у овим крајевима. Доказ за то су српска села на левој обали Криваје, која су се сачувала све до етничког чишћења 1995. године.

Под турским претњама монаси су напустили манастир крајем XVII века. Преко 160 година, манастир је био пуст. Тако дуго неодржавање учинило је да се горњи део манастирске цркве до прозора срушио. Манастирска црква је обновљена 1859, а освећена је на Духове 1865. године, када је и посвећена Светој Тројици.

Манастир је у ХХ веку доста страдао. У Првом светском рату 1917. године аустријски војници однели су манастирско звоно. Септембра 1941. године возућки НДХ жандари су опљачкали цркву. Фебруара 1942. године муслиманска милиција је запалила зграду основне школе, дрвени звоник и 20 дрвених колиба на Црквеној луци.

После Другог светског рата манастир је обновљен, дограђен му је звоник, који је касније срушен због нарушавања аутентичности. Године 1970. манастир Возућа је проглашен спомеником културе прве категорије. Нови дрвени звоник је подигнут 1989. године, док је електрична струја уведена 1991. године.

У рату у Босни и Херцеговини војска муслиманско-хрватске федерације 10. септембра 1995. године окупирала је српска села у долини реке Криваје и јужни део планине Озрен. Становништво је протерано, а манастир је поново опустошен. Звоник је запаљен а звоно однето. Црква је споља изрешетана мецима. Бакарни кров је скинут и однет. Свети престо је поломљен а унутрашњи зидови су оштећени и исписани разним графитима, углавном муслиманским именима.

Извор: www.mitropolijadabrobosanska.org

РАВНИ КОТАРИ ДОБИЛИ СВОГ СВЕШТЕНИКА

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије поставио је, 25. децембра 2005. године, новога свештеника о. Владу Благојевића на упражњену равнокотарску парохију.

Седиште ове парохије, која је тренутно најугроженија парохија у далматинској Епархији и обухвата: Карин, Смиљчић, Смоковић, Ислам Грчки, Кулу Атлагића и Земуник, биће у Бенковцу.

Већина православних храмова у Равним Котарима су делимично или потпуно срушени, а срушене су и куће православних Срба из тог краја, тако да ће на новом свештенику бити велики терет и велики подвиг духовне обнове и духовног препорода.

Треба напоменути да се због изузетно тешких услова у Равне Котаре најмање Срба вратило у своје куће али постоји нада да ће постављање новога свештеника и формирање црквенога живота помоћи свеукупној обнови овога краја који српски живаљ насељава вековима.

Извор: www.eparhija-dalmatinska.hr

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail