Информативна служба
Српске Православне Цркве

7. јануар 2006. године

ПРОСЛАВА БОЖИЋА - У БЕОГРАДУ, ВИТЛЕЈЕМУ, МОСКВИ

Празник Рождества Христовог – Божић, прослављен је свечано у свим помесним православним Црквама које се држе јулијанског календара.

У Српској Православној Цркви, посебно радосно је било у београдском храму Светог Архангела Михаила, испред кога су, нешто пре поноћи, благоверни Београђани у великом броју и са одушевљењем дочекали Његову Светост Патријарха српског Г. Павла, који је – после вишенедељне паузе због болести - Свету Литургију служио у својој Саборној цркви.

У једном од најзначајнијих хришћанских светилишта, витлејемском храму Рождества Христовог, божићну Литургију је служио Блажењејши Патријарх јерусалимски и све Палестине Г. Теофил. Заједно са већим бројем архијереја из помесних православних Цркава, саслуживали су му и Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије и Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, који у Светој Земљи предводе групу Срба ходочасника.

После Свете Литургије, Патријарх Теофил је примио архијереје Фотија и Герасима, заједно са српским ходочасницима. Патријарх јерусалимски се интересовао за опоравак Патријарха Павла, а посебно је нагласио да су му на срцу света српска православна земља Косово и Метохија и да косовско-метохијске Србе, чија страдања не престају ни у 21. столећу, има увек у својим молитвама. Српски епископи су Блажењејшем Теофилу пренели братске поздраве и поклон Патријарха Павла, икону Светог Саве. У Витлејему се налази око 15.000 православних ходочасника из целог света.

Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Алексије, који је божићну Литургију служио у велелепном московском храму Христа Спаситеља, у традиционалном телевизијском обраћању верницима изразио је наду да ће руски народ и у наступајућој 2006. години, уз помоћ и благослов Божји, живети у правди, миру и верности свом духовном наслеђу.

ПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ СРБИЈЕ УПУТИО ЧЕСТИТКЕ ЗА БОЖИЋ

Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница упутио је Његовој Светости Патријарху српском Павлу и свим верницима Српске Православне Цркве у земљи и расејању најсрдачније честике поводом радосног празника Рођења Исуса Христа - Божића.

"У ове празничне дане и у години која је пред нама наше мисли и најбоље жеље окренуте су пре свега према српском народу на Косову и Метохији. Наш народ у јужној покрајини, упркос животним опасностима, рушењу цркава, светиња и кућа, са пуном одлучношћу, стрпљењем и достојанством истрајно се бори за своје право на живот, слободу и повратак својим кућама. Уверен сам у то да ћемо само заједничким залагањем и доследним заступањем општеприхваћених међународних принципа, кроз дијалог, остварити најбоље решење за Косово и Метохију у оквиру Србије и Црне Горе. Верујем да је једино истински реално и одрживо решење за будућност Космета оно које је засновано на међународном праву, правди и општеприхваћеним принципима на којима се темље мир и стабилност у свету.

Наша земља сада се налази на сигурном путу европских интеграција. Европска будућност заснована је на чврстим вредностима изграђеним у дугој европској културној традицији у којој српски народ учествује својим најлепшим достигнућима, својим манастирима и црквама као што су Хиландар, Студеница, Грачаница, Дечани, Пећка патријаршија. Уверен сам у то да сигурну будућност наше земље можемо градити само на истинским вредностима и врлинама.

Велики и радосни божићни празници у све домове доносе поруку мира и наде за све људе добре воље. Честитајући вам Божић, пожелео бих да дане божићних празника проведете у љубави, срећи, међусобном поштовању и истинском благостању".

Мир Божији - Христос се роди!

Извор: www.srbija.sr.gov.yu

ПАРАСТОС СРБИМА СТРАДАЛИМ У КРАВИЦИ И ЦЕЛОМ БИРЧУ

КРАВИЦА, 7. ЈАНУАРА /СРНА/ - Парастосом и полагањем венаца на споменик у изградњи у Кравици данас је об e л ежена 13 - годишњица масакра 49 житеља овог братуначког села, који су на Божић 1993. године починиле муслиманске снаге из Сребренице.

Венце на споменик посвећен за око 3.500 настрадалих Срба из регије Бирач у посљедњем рату положили су председник Републике Српске (РС) Драган Чавић и председник Србије Борис Тадић, те председник Народне скупштине РС Душан Стојичић и у име Владе РС министри унутрашњих послова Дарко Матијашевић и рада и борачко инвалидске зашите Миодраг Деретић.

Више од половине страдалих на данашњи дан прије 13 година у Кравици били су цивили.

На Божић, су муслиманске снаге из Сребренице под командом садашњег хашког оптуженика Насера Орића упале у Кравицу и направиле масакр над недужним становништвом.

Само тог крвавог Божића свирепо је убијено 49 и рањено 86, а спас у бекству преко Дрине, као и у Другом светском рату, нашло више од 1000 становника Кравице и околних заселака.

Муслимански војници, припадници армије БиХ, убијали су цивиле на кућном прагу, клали, масакрирали и одсецали им главе, а онда их одвозили у Сребреницу, где су их набијали на кочеве.

Убијали су и клали све што су стигли, гонили стоку, пљачкали и палили све редом.

Тог трагичног Божића Кравица је потпуно уништена. Изгорело је око 750 кућа у тој месној заједници, затим 13 друштвених објеката и више од 3 000 помоћних објеката, од којих још ни четвртина није обновљена.

Иако су неки од преживелих препознали неке злочинце који су клали и оргијали по Кравици тог трагичног Божића - нико од њих није одговарао за почињене злочине, као ни за још многе злочине које су Орићеви ратници починили над српским становништвом у околини Сребренице, Братунца и Скелана, где је у бројним покољима убијено 1 539 српских цивила и војника, а сва српска села су опљачкана и попаљена.

Кравица је у последњем рату остала без 158 становника, а 168 их је било рањено.

На овом подручју тражи се још више од 60 особа српске националности које су на почетку рата остале у Сребреници или су у току рата заробљене од стране муслиманских снага и од тада им се губи сваки траг.

Комисија за тражење несталих РС до сада је на сребреничком подручју пронашла десетак посмртних остатака убијених Срба којима су одсечене главе, а пронађено је и неколико лобања у српским селима.

Осим сребреничког команданта Насера Орића, коме се суди у Хагу, за бројне злочине почињене над Србима у Сребреници и околини још нико није одговарао иако су током ратних година почињени стравични злочини и масовни масакри над Србима у многим сребреничким и братуначким селима - као што су Ратковићи, Брежани, Бјеловац, Залазје, Скелани, Подравање, Загони....

У нека од ових села још нико се није вратио, јер ниједна кућа није обновљена ни након више од 13 година, а становници тих села умиру у разним местима и скоро да се више нема ко вратити у Ратковиће, Магдовиће и још нека села у овом попаљеном и опустошеном крају.

Извор: www.rtrs.tv

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД У ГРАЧАНИЦИ

Небојша Михајловић из Лива ђ а код Липљана и Рефки Абази, Албанац из Приштине, радници обезбеђења одељења пр и штинског Општинског суда у Грачаници, рањени су , хицима из ватреног оружја , у петак  6. јануара око 1 9,3о часова.

Како је Прес центру Координационог центра за Косово и Метохију у Косовској Митровици потврдио Стојан Милосевић, командир станице Косов с ке полиције у Грачаници, напад се догодио у тренутку док су се Михајловић и Абази смењивали на дежурству, на улазу у зграду.

Михајловић је задобио прострелну рану леве надколенице а Абазија је метак окрзнуо у пределу груди. Они су хируршки збринути у грачаничкој болници, где су задржани на лечењу.

Напад је извршен из аутомобила марке “Ауди” у покрету, који се потом удаљио у правцу Приштине.

У тренутку напада није било пролазника на улицама, јер су житељи Грачцанице, поштујући традицију,у то време били у својим домовима обележавајући Бадње вече у очи најрадоснијег хришћанског  празника Божића.

Извор: www.kc.gov.yu

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail