Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. јануар 2006. године

СПОМЕНИК "ХЕРОЈИМА" ТЗВ. ОСЛОБОДИЛАЧКЕ ВОЈСКЕ КОСОВА НА ЗЕМЉИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

На земљишту у власништву Српске Православне Цркве, у непосредној близини, српског православног храма Свете Тројице у Ђаковици, који је порушен после рата 1999. године, Удружење ратних ветерана тзв. Ослободилачке Војске Косова у сарадњи са Скупштином општине Ђаковица подигло је споменик "херојима рата". Овај најновији насртај на имовину Српске Православне Цркве у непосредној сарадњи са званичним општинским институцијама потврђује да се поред појединачног насиља на Косову и Метохији спроводи и насиље под званичним надзором институција које су формиране под протекторатом Уједињених нација.

Викарни Епископ липљански Г. Теодосије, који је у име Српске Православне Цркве задужен за обнову порушених светиња на Косову и Метохији, званично је о овом догађају обавестио Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве и свог надлежног епархијског архијереја, Преосвећеног Владику Г. Артемија, пошто је црква Свете Тројице у Ђаковици такође према програму Савета Европе предвиђена за обнову. Истовремено, владика Теодосије је од шефа УНМИК-а Сорена Јесена Петерсена затражио одлучну и благовремену акцију надлежних органа у циљу поштовања закона и заштите имовине Српске Православне Цркве. Црква ће о овом нечувеном поступку ветерана тзв. Ослободилачке Војске Косова и општине Ђаковица званично обавестити надлежне државне органе Србије и Црне Горе, дипломатска представништва у Београду и њихове локалне канцеларије у Приштини, као и канцеларију г. Мартија Ахтисарија у Бечу, уочи предстојећих преговора на којима ће између осталог бити и реци о заштити објеката Српске Православне Цркве на Косову и Метохији.

Спомен-обележје тзв. Ослободилачке Војске Косова је величине 2x2 метра, са подлогом од шљунка и са спомен плочом на којој испод грба званично расформиране тзв. Ослободилачке Војске Косова стоји следећи текст написан на албанском језику:

У меморијалном градском парку "народних хероја" у општини Ђаковица биће саграђен меморијални комплекс тековинама рата (тзв) Ослободилачке Војске Косова.

У потпису стоји: Организациони одбор Удружења ратних ветерана (тзв) Ослободилачке Војске Косова и Скупштина општине Ђаковица.

Према датуму који стоји на плочи, спомен-обележје тзв. Ослободилачке Војске Косова подигнуто је 31. децембар 2005. године.

Новоподигнути "споменик" тзв. Ослободилачке Војске Косова, поред кога стоје два јарбола са државним заставама Републике Албаније, налази се недалеко од зграде Скупштине општине Ђаковица и у непосредној близини места где су се до марта 2004. године налазили зидови храма Свете Тројице, који су терористи, припадници тзв. Ослободилачке Војске Косова минирали у јуну месецу 1999. године.

Према сазнањима до којих је Епископ Теодосије дошао, први корак у узурпацији црквене имовине догодио се 2002. године када је Скупштина општине Ђаковице без икаквог судског спора и законске основе, уз подршку тадашњег општинског администратора УНМИК-а у Ђаковици, присвојила две црквене парцеле у центру града. Ове парцеле враћене су од стране државних органа Србије, Српској Православној Цркви 1992. године, јер се на том месту раније налазио православни храм са спомен - костурницом српских војника из Првог светског рата, који је порушен од стране комунистичких власти након Другог светског рата. Тада је црквена земља на исто тако незаконит начин била преписана на општину Ђаковица. Остаци храма су дуго времена слузили као јавни тоалет, када је простор коначно уређен и претворен у парк. Изградња новог храма Свете Тројице почела је крајем деведесетих година XX века након што је Црква поново дошла у посед своје некадашње земље. Нова црква је рађена по пројекту проф. др Љубише Фолића и била је једна од најлепших храмова подигнутих у периоду непосредно пред рат 1999. године. Храм је миниран од стране албанских екстремиста 24. јула 1999. године, а након рушења, по речима очевидаца, уследило је увече опште славље уз музику и пуцњаву које се наставило скоро до јутарњих часова. У току мартовског погрома, рушевине храма Свете Тројице су потпуно уклоњене, и у том подухвату је учествовао већи део становника општине Ђаковица.

Према информацијама које су дошле до викарног Епископа Теодосија, Скупштина општине Ђаковица је у потпуности од самог почетка упозната са незаконитом изградњом спомен-обележја тзв. Ослободилачке Војске Косова. Тренутно у општини не постоји ни најмање спремности да се кршење закона осуди, а камоли да се заштити црквена имовина коју је сама општина насилно присвојила, нажалост уз прећутну сагласност УНМИК-а. Уз све покушаје Инфо-службе није могла да добије званичну изјаву председника општине Ђаковица Аћифа Сехуа који је само пре неколико дана доживео тешку саобраћајну несрећу и тренутно се налази у болници у Скопљу.

У међувремену остаје да се види да ли ће УНМИК и надлежне институције игнорисати закон и имовинска права Српске Православне Цркве или ће пак предузети конкретне законске мере како би се спречила узурпација имовине Српске Православне Цркве.

Само у општини Ђаковица, у току мартовског погрома 2004. године, до темеља су уништене и уклоњене три православне цркве. Поред већ поменутог минираног храма Св. Тројице чије су рушевине "преко ноћи" уклоњене, уништене су цркве: Рођења Пресвете Богородице из 19. века, Светог Пророка Илије у Бистразину и Светог Цара Лазара у Пискотама. Према расположивим информацијама нико од починилаца ових злочина до сада није одговарао пред законом, а уклањање рушевина цркава и свих трагова њиховог постојања обављено је са пуним знањем општинског руководства, које је и даље на власти. Најновији случај безобзирне узурпације црквене имовине у Ђаковици само је један од бројних примера опште отимачине српске имовине на Косову и Метохији који се већ годинама одвија и поред присуства међународне мировне мисије Уједињених Нација и снага КФОР-а. С обзиром да се убрзано наставља процес преношења пуних овлашћења косовским институцијама, поставља се сасвим озбиљно питање колико це то још висе допринети наставку кршења закона и потпуном затирању трагова вековног српског постојања на овим просторима.

Извор: www.kosovo.com

САОПШТЕЊЕ ИНФОРМАТИВНЕ СЛУЖБЕ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ О ЦРКВИ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА У БАЈИЦАМА

Поводом саопштења којим се јуче, 16. јануара 2005. године, у неким од средстава јавног информисања огласила организација анатемисаног распопа Дедејића, самозвана ЦПЦ, у којем својата храм Светог Јована Крститеља у Бајицама код Цетиња, ради истинитог информисања јавног мњења у Црној Гори саопштавамо следеће:

Црква Светог Јована Крститеља у Бајицама одувијек припада Православној Митрополији црногорско-приморској, а никада некој секташко-политикантској организацији основаној прије неколико година у полицијској станици на Цетињу. Самозвана ЦПЦ има право на храм Светог Јована Крститеља у Бајицама, или на било који други православни храм у Црној Гори, исто колико и сваки други разбојник, и лопов, који отима или краде туђу имовину.

Вјерска заједница названа ЦПЦ основана је, као што пише у њеном акту о регистрацији први пут у историји 2001. године. Као таква она, као и свака друга нова вјерска заједница, има право стицања имовине од тог тренутка. Свако ретроактивно својатање туђих храмова и имовине од стране те новокомпоноване организације било би равно разбојништву и бесправној отимачини. Подржавање од било кога таквог безакоња може се догодити само у бесудној земљи али никада и никако у једној правној држави.

ПАРАКЛИС У ВЛАДИЧАНСКОМ ДВОРУ У НОВОМ САДУ ПРОСЛАВИО ХРАМОВНУ СЛАВУ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ВЕЛИКОГ

У суботу, 1/14. јануара 2006. године, на празник Обрезања Господњег и Светог Василија Великог, архиепископа Кесарије кападокијске, Његово Преосвештенство умировљени Епископ захумско-херцеговачки г. др Атанасије служио је Свету Архијерејску Литургију у Световасилијевском придворном параклису у Новом Саду, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа јегарског г. др Порфирија, презвитера и двојице ђакона. На Светој Литургији појао је хор братије Светоархангелског манастира Ковиља.

У својој литургијској омилији Преосвештени Епископ Атанасије истакао је смисао Празника Обрезања као „обрезања” грехâ свега рода људскога, додајући да истога дана Црква прославља и светитеља Христовог Светог Василија Великог. Владика Атанасије је затим говорио о најважнијим догађајима из житија Светог Василија наглашавајући његову ревност за догмате православне вере и његово благодатно подвижничко искуство, на основу којег је написао Монашка правила и данас важећа у читавом православном свету. Такође је истакао његове заслуге у богословљу, које је било надахнуто Светим Писмом и од Духа Светога, Кога је толико поштовао и славио, те се стога још назива и Духоносни Василије. Био је један од највећих јерараха Цркве Христове, али у најтеже време, – мученик вољом, подвигом и жртвом, – исповедник вере, велики монах, пастир Цркве и духовник.

Благосиљајући славско кољиво и колач, Владика Атанасије  је честитао славу свима који прослављају своје крсно име, као и предстојеће велике празнике Цркве Христове и ново 2006. лето благости Господње, уз молитвену жељу да их прославе у духовном и телесном здрављу и радосном празничном расположењу.

На крају Свете Литургије Његово Преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј такође је свима честитао данашњу славу и почетак Нове године по грађанском календару, захваљујући уједно Епископу Атанасију у име свога брата и саслужитеља Владике јегарског г. Порфирија, у своје име и у име присутног верног народа што је у придворном параклису Владичанског двора у Новом Саду служио Свету Литургију.

Ђакон Бранислав Мркић

ИЗЛОЖБА ПРАВОСЛАВНИХ ИКОНА У ПАРИЗУ

По благослову Преосвећеног Епископа западноевропског Г. Луке галерија икона Црквина, из Требиња, Епархија захумско-херцеговачка организује изложбу икона савремених српских иконописаца свих српских земаља у Паризу. Посебно је значајно што ће иконе српских иконописаца бити 1. и 2. фебруара 2006. године изложене у просторијама УНЕСКО-а (UNESCO Maison de lUNESCO Salles Miró, 7 place de Fontenoy, Paris). Иконе ће, затим, бити постаљене у изложеном простору парохијског дома Цркве Светог Саве, у Паризу, (23 rue du Simplon, Paris) од 4. до 15. фебруара 2006. године.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail