Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. јануар 2006. године

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ГИМНАЗИЈА У ЗАГРЕБУ
ПРОСЛАВИЛА КРСНУ СЛАВУ

Српска православна гимназија „Кантакузина - Катарина Бранковић“ свечано је прославила крсну славу Светога Саву првог Архиепископа српског. Молитвено славље отпочело је бденијем уочи празника. На сам дан празника Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење загребачког свештенства. У надахнутој проповеди Високопреосвећени Митрополит Јован говорио је о историје Свете лозе Немањића и значају молитвеног прослављања Светога Саве као школске славе. После Свете Литургије пререзан је славски колач и освештано славско жито. Полазници верске наставе приредили су богат културни програм који је уприличен пред препуним храмом Светог Преображења Господњег.

Ученици Српске православне гимназије заједно са ученицима Музичке школе Ватрослав Лисински, који су српске националности, приредили су пригодан уметнички програм чиме су на најлепши начин поздравили Високопреосвећеног Митрополита Јована и остале госте.

Молитвено славље загребачке Српске православне гимназије увеличао је и г. Стјепан Месић, председник Републике Хрватске који је посетио гимназију и ученицима и професорима честитао прву школску славу. После вечерњег богослужења уваженог госта у просторима Српске гимназије дочекао је Високопреосвећени Митрополит Јован са свештеницима, професорима и ђацима. У име домаћина, председника г. Месића је поздравио парох загребачки Милан Топић.

Високопреосвећени Митрополит Јован је заслужним појединцима који су истрајали на реализацији пројекта Српске православне гимназије доделио Епископске грамате и признања. Овим граматама одликовани су: г. Симо Рајић, адвокат из Загреба; г. проф. др Синиша Таталовић, саветник Председника Републике Хрватске; проф. др Драго Роксандић, професор Философског факултета у Загребу; и г. Мирко Марковић, помоћник Министра знаности и образовања и спорта.

Председник Месић је поздравио домаћине и истакао значај Српске православне гимназије, како за саме Србе у Хрватској тако и за Републику Хрватску која и на овај начин говори о својој решености за прихватање свих европских стандарда и вредности.

После посете гимназији, председник Месић је обишао Епархијски музеј где је одржана кратка конференција за штампу. Високом госту Митрополит Јован је, у спомен на овај дан, уручио Вараждински Апостол (репринт прве ћириличне књиге на овим просторима) док је г. Председник своме домаћину узвратио пригодним поклоном.

У част Председника Републике Хрватске г. Стјепана Месића, приређена је вечера у двору митрополије загребачко-љубљанске.

Извор: www.mitropolija-zagrebacka.org

У ПОДГОРИЦИ ОДРЖАНА СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА

У Подгорици је синоћ одржана Светосавска академија посвећена новопострадалима у жељезничкој несрећи на Биочу и 90-ој годишњици Мојковачке битке. Поздравно слово одржао је Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије а светосавску бесједу књижевник Лека Вујисић.

У сали КИЦ- а, претијесној да прими све посјетиоце, Митрополит Амфилохије је казао да је Свети Сава нашу помјесну Цркву сазидао на темељима апостолског предања и на Светом ћирилометодијевском сјемену. „Велику грешку праве они који сматрају да се Црква Христова, Црква Истока, Православна, Светосавска Црква одједном однекуда појавила на овим просторима, па се чак усуђују да је називају окупаторском. Ако је Црква Православна окупаторска, онда су окупатори апостоли Христови и њихови наследници кроз вјекове, онда су окупатори и Свети Ћирило и Методије, њихови ученици и њихово Свето предање. То предање је душу нашег народа освојило управо зато што је преношено народним језиком и писано народним, изворним, ћириличним, глагољичним писмом. На овим просторима је коначно преовладала Црква истока управо зато што је велики Патријарх Цариградски Фотије, који је наш духовни отац и кум, послао Ћирила и Методија у словенске народе када је схватио да Христову благу вијест треба проповиједати на свим земаљским језицима. У временима после тога, скоро до Другог ватиканског концила на Западу је владала такозвана тројезична јерес, како су је браћа Ћирило и Методије назвали, учење да се Христова блага вијест може проповиједати само на јеврејском, грчком и латинском језику“, подсјетио је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Овогодишњу светосавску бесједу одржао је књижевник Лека Вујисић који је казао да овогодишњом, због несреће на Биочу коротном академијом славимо Светог Саву сјећајући се истовремено једне велике битке. „Прије деведесет година у залеђеним мојковачким горама, гинуло се за исту косовску завјетну мисао да нам не треба царство земаљско ако не почива на правди и истини. Косовски и мојковачки витезови су једна војска, христољубиво војинство, они који знају да има много вреднијих ствари од наших малих, људских добара и интереса. Због тога их не смијемо заборавити, јер ако заборавимо оне који су заувијек остали на Бојној Њиви, Развршју, Пржиштима, Улошевини и осталим косама око Мојковца, заборавићемо сами себе и изгубићемо се. Наши нас преци неће препознати кад се сретнемо у незалазном дану Господњем, наши нас потомци неће памтити и њима ћемо бити туђи. Ако се не сјећамо Косова, како ћемо памтити Мојковац. Ако заборавимо Светога Саву, како ћемо знати сопствено име, како ћемо се представити другоме. Паћење можемо сачувати само у Светом Сави који је пастир наш а ми његово стадо које је привео Господу. Као што је сам Господ њега одабрао да нам буде пастир, тако наше једино памћење може бити само у Богу јер је у њему једина вјечна памјат“ рекао је књижевник Вујисић.

У умјетничком дијелу програма наступили су црквени хорови из Подгорице, Никшића, Котора и Цетиња, дјеца полазници школа вјеронауке, глумац Гојко Бурзановић и гуслар Рајо Војиновић.

Извор: Светигора прес (Р.В./ С.К)

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У КОЛАШИНУ

У Колашину је 28. јануара 2006. године, уз присуство бројних мештана овог града, одржана традиционална Светосавска академија коју је поздравним словом отворио Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, а светосавску бесједу одржао је овогодишњи добитник НИН-ове награде за роман године на српском језику књижевник Миро Вуксановић.

Отварајући и благосиљајући светосавску академију Митрополит Амфилохије је говорио о ликоливници Светих Божјих људи, о Светој Гори Атонској. „Та ликоливница излила нам је то дивно чудесно дијете – Светога Саву, који нас је обдарио и непрекидно нас обдарује небеским даровима. Његово име нас је, ево, и вечерас окупило у овом граду“.

Владика је казао да је овогодишња академија организована у спомен пострадалих у жељезничкој несрећи на Биочу, као и у спомен деведесет година Мојковачке битке. „Дај Боже да убудуће они који управљају жељезницом не дају новац за разбраћивање браће, него за поправљање локомотива. Онима који су пострадали нека Бог подари покоја, а нама свима радости, мира и сваког напретка“, рекао је Владика Амфилохије.

„Прва помисао, када кажемо Свети Сава, у свакој прилици, побожни и окренути својој вјери, јесте како су се у протеклих осам вјекова, у осамстотина година, на пробраним мјестима отварале молитве, дизале Богом дате ријечи, римовали стихови, одмотавале легенде, приче и бајке и како можемо овако неспремни, послије толико скупљене мудрости и књижевности говорити оно што је одвећ познато. Зар није згодније да бирамо и бирано понављамо, да из моћне ријеке која упорно иде светосавским коритом узимамо понеку чашу воде, пуну, да је попијемо у сласт, да се ријеци ништа не познаје“, казао је између осталог у светосавској бесједи Миро Вуксановић.

У свечаном програму учествовали су дјечји хор „Свети Сава“ и ђаци вјеронауке при цркви Светог Ђорђа из Подгорице, глумац Гојко Бурзановић и народни гуслари Максим Јовановић, Драгутин Миликић и протојереј Раде Радовић.

Извор: Светигора прес (С.Ж./Р.В)

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СА ВИШЕ ЕПИСКОПА
СЛУЖИО У НИКШИЋУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је 29. јануара 2006. године Свету Архијерејску Литургију са Преосвећеном господом епископима: Будимљанско-никшићким Г. Јоаникијем, Захумско-херцеговачким и приморским Г. Григоријем и Диоклијским Г. Јованом, у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

У архипастирској бесједи Владика Григорије је рекао да је данас многоструки празник. „То је најприје Света недјеља када празнујемо Васкрсење Онога који нам је даровао живот вјечни, затим Часне вериге у славу Светог апостола Петра и Светих апостола који су пострадали за вјеру хришћанску, а данас и у ове дане слави се онај који нас је научио и увео у Тајну, који нас је просветио Тајном и упутио нас и показао нам Христа – Свети отац Сава. Без њега и његове премудрости и дјелатности на спасењу народном не бисмо се могли звати узвишеним именом хришћанским. Свети Сава, како је говорио Свети Владика Николај, знао је да наш народ, који се налази на овом страшном мјесту, изведе изнад истока и запада. Али не у оном смислу да се гордимо што смо бољи од истока и запада, нипошто! Него да помиримо исток и запад и да нема тога антагонизма између истока и запада у нама. И зато је и говорио да смо ми исток западу и запад истоку. Зато је, браћо и сестре, улога Светог Саве у животима нас који се зовемо православни хришћани, Срби, неизмјерљива и неизрецива“, казао је Владика.

Осврћући се на недавну трагедију код Биоча Владика Григорије је рекао да се трагедије догађају сваком човјеку и свим народима. „Али они који имају наде, они који имају вјере, они који почивају на темељу вјере, они имају снаге да истрпе и имају моћ трпљења. А онда, на те стубове вјере и трпљења могуће је да се сазида, да се стави, да се положи кров који се зове љубав. На тај начин се сазида дом у којем може да се истрпи свака земаљска невоља. Зато свима онима који су пострадали треба да помогнемо тако што ћемо се најприје молити Богу да им Господ дарује вјере да истрпе своју муку“, закључио је он.

„Нигдје се Свети Сава не прославља као у Црној Гори светосавским недјељама и светковинама. Ове године због велике трагедије која је недавно задесила наш народ и која је Божја опомена за све, ријешили смо да то учинимо без много славља и свечаности“, казао је Владика Јоаникије. „Идемо светосавским путем, али треба и да знамо како да идемо тим путем. Волимо Светог оца Саву, хвалимо се да смо светосавци, али треба и да будемо његови достојни наследници. Ево, да се у ове светосавске дане помолимо Богу и Светоме Сави да нас избаве од свих искушења и тешкоћа и да нас духовно обједине“, додао је он.

Извор: Светигора прес (С.Ч./Р.В)

ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У ЕПАРХИЈИ
ОСЈЕЧКОПОЉСКОЈ И БАРАЊСКОЈ

Поводом Савиндана, химна Светом Сави одјекивала је и широм Епархије осечко-пољске и барањске. У свим светим храмовима служене су Свете Литургије, а у школама са српским програмом одржане су школске академије.

Најсвечаније је било у Белом Брду, код Осека, где је одржана централна светосавска академија Епархије осечко-пољске и барањске.

Све присутне је на самом почетку благословио Преосвећени Епископ Г. Лукијан, а се присутнима се, потом, обратила гђа Бојана Ристић, генерални конзул Србије и Црне Горе у Вуковару.

Светосавску беседу произнео је јерођакон Јован (Станојевић) студент Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

На Академији су учествовали Епархијски хор, Српско певачко друштво ЈАВОР из Вуковара, глумац Народног позоришта из Београда, Гојко Балетић, и оперски певачи Предраг Милановић и Љубомир Поповић.

Извор: www.vinkovci.ovde.com

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СВЕТОГ САВЕ У МАНАСТИРУ ЛЕПАВИНИ

Свечано прослављање празника Светога Саве у манастиру Лепавини, код Загреба, почело је 29./16. јануара 2006. године Светом Литургијом коју је служио архимандрит о. Гаврило. У поподневни часовима, одржана је Светосавска приредба у храму Светог Великомученика Георгија у Великом Поганцу, на којој су рецитовали ученици православног катихизиса.

Извор: www.manastir-lepavina.htnet.hr

ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У ДАЛМАТИНСКОЈ ЕПАРХИЈИ

Свети Сава први српски Архиепископ и учитељ српског народа путу који води у живот свечано је прослављен у свим храмовима Епархије далматинске. У немањићкој светињи - манастиру Крки, Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије уз саслужење монаштва и свештенства Епархије далматинске. После Литургије одслужен је парастос свим упокојеним далматинским епископима, упокојеним монасима манастира Крке и упокојеним професорима и ученицима богословије.

У својој беседи Епископ Фотије је истакао велику важност и значај Светог Саве за сав српски род, на првом месту, његов пример служења Богу и народу, као и велику љубав православних Срба широм света према најзначајнијем Србину - светитељу Сави.
У поподневним часовима Епископ Фотије је заједно са професорима и ученицима богословије присуствовао вечерњем богослужењу у храму Св. Кирила и Методија у Кистањама. После вечерње службе Епископ је поздравио многобројни народ који се по традицији сабрао у храму и подсетио их да непрестано треба да подражавају подвиге Светога Саве и да пред свима буду поносни што су православци и светосавци. Епископ је позвао све присутне да пређу у Дом културе Кистање у коме је, по први пут, одржана Светосавска академија.

Извор: Епархија далматинска

ПРОСЛАВА САВИНДАНА У БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКОЈ ЕПАРХИЈИ

На Савиндан, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

У наставку Свете Литургије служен је помен жртвама настрадалим у саобраћајној несрећи на Биочу, а Владика је позвао вернике да својим прилозима помогну настрадалим породицама и тако им пруже љубав и утеху.

После освештања славског колача и кољива, одржан је дечији светосавски програм и подељени су поклон-пакетићи за малишане.

Извор: http://www.teofil.cg.yu

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail