Информативна служба
Српске Православне Цркве

31. јануар 2006. године

УПОКОЈИО СЕ У ГОСПОДУ ПОГЛАВАР СЕСТРИНСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЧЕШКИХ ЗЕМАЉА И СЛОВАЧКЕ НИКОЛАЈ

Јуче, 30. јануара 2006. године, уснуо је у Господу Блажењејши Николај, Архиепископ прешовски и Митрополит чешких земаља и Словачке.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле је упутио телеграм саучешћа клиру и вернима Православне Цркве чешких земаља и Словачке.

Молимо се Богу за покој његове племените душе, а свима вама да подари утеху у болу за великим јерархом Цркве Христове.

Сахрани Блажењејшег ће у име Његове Светости Патријарха Г. Павла присуствовати Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије, члан Светог Архијерејског Синода. У суботу 4. фебруара 2006. године, у 8 часова биће служена Света Литургија, а у наставку ће сахрана Блаженопочившег Архиепископа.

Животопис Блаженопочившег Митрополита Николаја

Митрополит Николај је рођен 19. децембра 1927. године, у Ханиговциачу, у околини Сабинова. После основне школе, завршио је Руску гимназију у Хуменому, а затим и студије на Православној семинарији у Прагу.

Рукоположен је у чин ђакона 4. августа 1950. године, а сутрадан у чин презвитера у храму Светог Александра Невског у Прешову. До 1954. године, био је духовник на Православном богословском факултету у Прешову. Затим, наставља студије на Московској духовној академији, на којој је дипломирао 1959. године. Из Москве се враћа на Православни богословски факултет у Прешову.

У фебруару 1965. године, Митрополит Доротеј га је замонашио у капели Православног богословског факултета у Прешову. На монашењу је добио име Николај. Дана 26. фебруара исте године изабран је за Епископа прешовског, а два дана касније Митрополит Доротеј га је хиротонисао за Епископа прешовског. На хиротонији су били и Архиепископ берлински и средњеевропски Г. Кипријан и Епископ михаловски Методије.

Поред Архијерејске службе, Николај је био професор на Православном богословском факултету у Прешову, у периоду од 1. септембра 1973. до 30. јуна 1976. године. Предавао је Систематско богословље, на катедри Практичног богословља.

Епископ Николај је изабран за Архиепскопа 1987. године.

Архиепископ Николај је активно је учествовао у дијалогу са Англиканском и Старокатоличком Црквом. Редовно је био учесник конфренција и сусрета које су организовале Православне Помесне Цркве, са англиканцима и старокатолицима. Поменућемо само неке: Москва (1976), Београд (1983), и многи други.

После поделе Федеративне Републике Чехословачке, Архиепископ Николај је постао Митрополит Православне Цркве у Словачкој.

Блаженопочивши Митрополит Николај учествовао је на Централној црквеној прослави 200.-тогодишњице Првог српског устанка (8-10. мај 2004. године), и том приликом саслуживао је на Светој Архијерејској Литургији којом је началствовао Свесветејши Патријарх константинопољски Г. Вартоломеј.

За свој богат архипастирски рад Архиепископ Николај добио је многа признања, од којих треба споменути: орден Сергеја Радоњешког II степена (Руска Православна Црква), орден Светог Ђорђа II степена (Грузијска Православна Црква), орден Светог Павла II степена (Грчка Православна Црква) и златни орден Светог Инокентија (Православна Црква у Америци).

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ ПОСЈЕТИО ПОВРЕЂЕНЕ У ЖЕЉЕЗНИЧКОЈ НЕСРЕЋИ НА БИОЧУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије јуче је, у пратњи подгоричких свештеника, посјетио повријеђене путнике који се након тешке саобраћајне несреће на Биочу опорављају у Клиничко-болничком центру у Подгорици.

Високопреосвећеног Митрополита и свештенство је примио директор КБЦ-а др Миодраг Ђуровић са сарадницима који су Владику упознали са активностима медицинских радника на збрињавању, помоћи и лијечењу, као и са тренутним здравственим стањем повријеђених.

Митрополит је потом, у пратњи др Наде Вучинић, др Жарка Дашића, др Новака Лакићевића, др Ратка Радовића и других љекара, посјетио повријеђене, благословио их и пожелио им брз и успјешан опоравак.

Извор: Светигора прес

НОВИ САД ПРОСЛАВИО СВЕТОГ САВУ

На празник Светога Саве, првог Архиепископа и просветитеља српског, Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму, у Новом Саду.

Као и увек на овај празник, храм је био испуњен децом свих узраста. После завршене свете Литургије полазници веронауке при Саборном храму уприличили су пригодан програм, а владика их је даривао светосавским пакетићима. Господин Александар Стефановић, власник златаре Жика и син из Новог Сада, и овога пута је сабраној дечици поклонио златне крстиће.

Овогодишњи светосавски кум при Саборном храму била је породица Воркапић из Новог Сада. На крају програма Преосвећени Владика се захвалио полазницима веронауке на приказаном програму, а кумовима и дародавцима на показаној љубави према Светој Цркви и своме роду, пожелевши им, уједно, благослов Божји и свако добро од Господа.

Истога дана у 13 часова Преосвећени Епископ бачки др Иринеј је посетио Гимназију Јован Јовановић-Змај у Новом Саду где је, на позив директора гимназије г. Радивоја Стојковића, извршио Чин благосиљања славског колача и кољива. Његово Преосвештенство је, такође, присуствовао Светосавској академији у организацији професорa и ученикa ове Гимназије.

СВЕТИ САВА ПРОСЛАВЉЕН У ЕПАРХИЈИ ДАБРОБОСАНСКОЈ

Поводом прославе Светог Саве првог српског архиепископа, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај служио је Свету Архијерејску Литургију, у храму Светог Саве у Блажују код Сарајева.

Говорећи о Светом Сави, у својој Светосавској посланици, Високопреосвећени Митрополит га је упоредио са "стубом" који је Бог одредио да дању и ноћу свијетли и блиста у Српској цркви и српском народу кроз цијелу историју, те да је Свети Сава вијековима стајао и "непорочно ходио творећи правду и говорећи истину из срца свога", указујући Србима на путеве којима имају ходити у свакој прилици и неприлици. "Он је наш Мојсије, наш највећи српски светитељ, духовни и народни вођа и први архипастир наше Цркве, а самим тим и народа," рекао је Митрополит Николај.

Поручујући верницима да је на свима да испуњавају аманет Светога Саве - да у своме народу и Цркви делају на ономе што је добро и општекорисно, Високопреосвећени Митрополит је све позвао да помогну "онима који пате и који су, милом или силом, остали без свога дома, изградњу храма Светог Саве у Београду и обнову манастира Хиландара, обнову свега онога што је у овом несрећном рату уништено као и да се настоји да буде што мање самоубистава, као и убистава још нерођене и рођене деце." Такође је одговорне позвао да на Косову и Метохији учине све како би тамо дошло до повратка Срба и других, својим домовима и на своја имања, да се у Црној Гори и Македонији Мајка Црква послуша, а у Хрватској престану разне неприлике и напади на Србе и српске храмове.

Након Свете Литургије пресечен је славски колач, а потом је одржан и пригодан дечији светосавски програм.

Сутрадан, у суботу, 28. јануара, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај поздравио је званице на, већ традиционалном, светосавском пријему у владичанском двору у Сарајеву.

У поздравној беседи Високопреосвећени Митрополит говорио је о животу и делу првог Архиепископа Српске цркве, чију је самосталност издејствовао 1219. године.

“Свети Сава је жив и данас за све нас који га се молитвено сјећамо. Он зна да сваки дух не свијетли, јер дух таме даје мржњу, а не љубав, мир и добре међуљудске односе", рекао је Митрополит Николај пред званицама из политичког, вјерског и културног живота, те истакао да је Свети Сава говорио и писао о потребама како српског тако и осталих балканских народа и да се борио за хришћанску вјеру, част и славу српског народа.”

“Он није мислио да је рођен само за оца и мајку него и за своју цркву и отаџбину”, нагласио је Високопреосвећени Митрополит, додавши да је српски народ често кроз историју овако размишљао.

Пријему су присуствовали представници Римокатоличке цркве, Јеврејске заједнице, Предсједавајући Предсједништва Босне и Херцеговине г. Иво Миро Јовић, Министар правде Босне и Херцеговине г. Слободан Ковач, амбасадори Кине, Русије и Словачке, као и представници власти, удружења, културе и медија.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail