Информативна служба
Српске Православне Цркве

3. фебруар 2006. године

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПАВЛЕ УГОСТИО ВИСОКУ ДЕЛЕГАЦИЈУ ВЛАДЕ СЈЕДИЊЕНИХ АМЕРИЧКИХ ДРЖАВА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, заједно са Његовим Високопреосвештенством Митрополитом црногорско-приморским Г. Амфилохијем, Његовим Преосвештенством Епископом бачким Г. Иринејем, Његовим Преосвештенством Епископом шумадијским Г. Јованом и Његовим Преосвештенством викарним Епископом липљанским Г. Теодосијем, примио је данас у Патријаршијском двору у Београду високу делегацију Владе Сједињених Америчких Држава, на челу са г. Френком Визнером, специјалним представником државног секретара за преговоре о будућем статусу Косова и Метохије и госпођом Розмари Декарло, замеником помоћника државног секретара. У разговору је учествовао и амбасадор, г. Мајкл Полт.

Цео разговор био је посвећен ситауцији на Косову и Метохији и предстојећим преоговорима о статусу јужне српске покрајине.

Поздрављајући представнике Сједињених Америчких Држава, Његова Светост Патријарх Г. Павле је истакао да у њима види људе добре воље, а да смо сви сарадници Божји и да смо дужни да у свему, па и у питању Косова и Метохије, то имамо у виду. Светејши Патријарх Г. Павле је упознао госте да је био 34 године епископ на Косову и Метохији, да су му још из тог доба познате намере да то подручје постане етнички чисто, што се нажалост, у данашње време, готово испунило у потпуности.

Господин Визнер је упознао представнике Српске Православне Цркве са овлашћењима која је добио од Владе Сједињених Америчких Држава за преговоре који ће одлучивати о будућности Косова и Метохије. Намера Вашингтона је, како тврди г. Визнер, да будуће решење узме у обзир и потребе Српске Православне Цркве и њених верника на Косову и Метохији. Ваша Црква постоји вековима на Косову и Метохији, а решење које буде донето кроз договор свих страна, треба да обезбеди њено трајање и у будућим вековима. Посебно стога што је црквено културно наслеђе највеличанственији аспект људске цивилизације.

Одлуке које буду донете морају бити резултат воље људи, као основе на којој се може градити мир, безбедност, развој, заштита имовине и права свих заједница. Амбасадор Визнер је истакао потребу да Српска Православна Цркве заузме своје место у процесу који ће одредити будући статус, и то јасним истицањем својих и потреба својих верника на Косову и Метохији. Улога Цркве је посебно важна јер треба да допринесе унапређењу духа љубави, компромиса и помирења. Било које решење које буде донето, остаће само на папиру, уколико се не буде неговала атмосфера поверења, која ће омогућити да људи живе у миру.

Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије је истакао да размишљање г. Визнера, осликава улогу и место Цркве у друштву, па и овде, код нас на Балкану. Српска Православна Цркве, управо у свим вековима свога постојања има искључиво ову улогу, мири, залаже се за правду. Митрополит Амфилохије је, у најкраћим цртама упознао госте из Америке са тешком историјом Косова и Метохије и пренео им мишљење да, уколико ово подручје добије независност, готово се са сигурношћу може тврдити да ће то представљати крај древне хришћанске културе, од које неће остати ни камен на камену, а да ће се сви преостали православни Срби, вођени искуством предака, иселити. Али, у најдубљој свести и савести српског народа, знајући да су на Косову и Метохији свете мошти српских краљева и патријараха, Косово је за Србе оно што је за Јевреје Јерусалим. И Срби ће, увек тежити да се врате на своју духовну и културну постојбину. Значи, уколико резултат преговора буде решење које ће дати независност Косову и Метохији, биће направљена дубока рана на бићу српског народа.

Амбасадор Визнер је нагласио да је његова мисија – мисија мира и да је међународна заједница дужна да учини све да се поменути развој догађаја не би догодио. Он је поново истакао да је изузетно значајно да Црква буде део решења које ће донети преговорио и да потребе Цркве и Њених верника треба да буду задовољене.

Епископ бачки Г. Иринеј упознао је амбасадора Визнера и сараднике са мерама које Српска Православна Цркве предузима на унапређењу међуверског дијалога на Косову и Метохији и успостављању климе поврења међу Црквама и верским заједницама, што је део њене мисије.

ЗБОГ НАПАДА НА СВЕШТЕНИЧКУ ПОРОДИЦУ СТАРОВЛАХ, ИТАЛИЈАНСКИ КАРАБИЊЕРИ ЋЕ БИТИ КРИВИЧНО ГОЊЕНИ

На захтев Окружног тужилаштва Источно Сарајево, Министарство правде Италије је, преко Министарства правде Босне и Херцеговине, обавестило судске органе Босне и Херцеговине да је кривични предмет против италијанских карабињера, који су у саставу снага СФОР-а, учествовали у акцији на Палама, 1. априла 2004. године, упућен званичним судским властима Италије ради покретања кривичног поступка.

На исти захтев, министарства правде Словеније и Велике Британије су, од Окружног тужилаштва Источно Сарајево, затражила да им се доставе подаци о именима и презименима њихових држављана, који су учествовали у акцији, што је није могуће учинити, јер тим подацима располажу искључиво команде НАТО-а и јединица које су биле учесници акције.

Министарство правде Аустрије је одговорило да њихови војници нису учествовали у акцији, јер су у то време у Босни и Херцеговини, имали само четири војника, и да су они своју јединицу у саставу СФОР-а имали тек од јуна 2004. године.

Министарства правде Мађарске и Румуније нису до сада одговорила на захтев Тужилаштва.

Архијерејски намесник сарајевски, протојереј-ставрофор Јеремија Старовлах и његов син, вероучитељ Александар, тешко су повређени у ноћној акцији СФОР-а на Палама, 1. априла 2004. године, у 01,00 сат, у наводној потрази за Радованом Караџићем. Свештеник Јеремија и катихета Александар, подигнути из кревета, тешко су претучени, док је супругу и мајку Виторку један од војника све време држао на нишану пушчане цеви.

По изласку из вишедневне коме и више месеци проведених на лечењу на Војномедицинској-академији у Београду, о. Јеремија и Александар су остали трајни инвалиди.

У извештају СФОР-а, од августа 2004. године, наводи се да су учесници ове акције биле војне јединице Сједињених Америчких Држава и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске, као и једна мешовита јединица (Multinational Specialised Unit - MSU) састављена од војника држављана Италије, Словеније, Аустрије, Мађарске и Румуније.

Истражна комисија парламента Босне и Херцеговине, чији је предсједавајући био данашњи члан Предсједништва Босне и Херцеговине, г. Иво Миро Јовић, утврдила је да су о. Јеремија и Александар тешко претучени. Парламентарна скупштина Босне и Херцеговине једногласно је усвојила Извештај, упутила га свим државама чији су војници учествовали у акцији и позвала надлежне у НАТО-у и СФОР-у да казне починиоце.

До сада нико није одговорио на захтеве из Извештаја.

Захтев за надокнаду штете, који је породица Старовлах поднела у новембру 2004. године, одбијен је без права жалбе, чиме се њихова основна људска права и даље грубо крше, противно свим конвенцијама, а посебно Европској конвенцији о људским правима и основним слободама, која је и саставни део Устава Босне и Херцеговине.

Amnesti International је у свом извештају о стању људских права у Босни и Херцеговини констатовао кршење људских права од стране СФОР-а наводећи да је, у свом писму Главном штабу НАТО-а, изразио „забринутост због тога што НАТО није обезбедио репарацију, укључујући надокнаду, жртвама као и што није хитно, подробно и непристрасно испитао све околности“ у којима су о. Јеремија и Александар тешко повређени.

Извор: Митрополија дабробосанска

УНМИК И ПРИВРЕМЕНЕ ИНСТИТУЦИЈЕ САМОУПРАВЕ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ТРЕБА ДА ПРЕДУЗМУ КОНКРЕТНЕ КОРАКЕ ПРОТИВ ИЛЕГАЛНЕ ГРАДЊЕ НА ЦРКВЕНОМ ЗЕМЉИШТУ У ЂАКОВИЦИ

Заменик шефа УНМИК-а, Лари Росин, обавестио је Преосвећеног викарног Епископа Г. Теодосија на састанку одржаном 2. фебруара 2006. године у Приштини да ће УНМИК са Привременим косовским институцијама предузети све потребне мере како би се заштитило црквено земљиште у Ђаковици, на коме је пре месец дана, уз подршку општинских власти у Ђаковици, подигнут споменик тзв. ОВК-а.

Лари Росин је такође обавестио Преосвећеног Владику Теодосија да није тачна тврдња објављена у медијима да је администратор УНМИК-а у Ђаковици променио катастарске податке 2002. године и пренео земљиште које припада Српској Православној Цркви у власништво општине Ђаковица. Заправо, представник УНМИК-а је, према речима Росина, подстакао доношење извршне одлуке шефа УНМИК-а којом је поништена одлука општине Ђаковица да промени власништво над овом земљом.

Епископ Теодосије је, недавно, у својству представника Српске Православне Цркве у Комисији за обнову светиња на Косову и Метохији, упутио писмо шефу УНМИК-а поводом изградње овог споменика на земљишту које је у власништву Српске Православне Цркве тражећи да се заштите имовинска права Цркве и омогући обнова храма Свете Тројице, који је порушен од стране албанских екстремиста. Писмо протеста поводом узурпације црквене земље такође је УНМИК-у упутила и председница Координационог центра Санда Рашковић-Ивић.

Према катастарским подацима које поседују и Српска Православна Црква и УНМИК, земљиште у центру Ђаковице на коме је био подигнут храм Свете Тројице је у власништву Српске Православне Цркве.

Извор: www.kosovo.com

СВЕШТЕНИЦИ ИЗ ТУЗЛЕ РАЗГОВАРАЛИ СА ПРЕМИЈЕРОМ ФЕДЕРАЦИЈЕ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ

Премијер Федерације Босне и Херцеговине г. Ахмет Хаџипашић, заједно са министрима културе, финансија и просторног уређења, затим госпођом Споменком Мићић, потпредседником Федералног Парламента Босне и Херцеговине, примили су 2. фебруара 2006. године, свештенике Црквене општине тузланске, протојереја Нику Тошића и протонамесника Милана Топића.

Разговор је био посвећен предузеимању потребних мера за како би Саборни храм и Епископски двор у Тузли били заштићени од даљег пропадања. Иначе, оба објекта су, номинално, под заштитом државе као споменици од културно историјског значаја. Православни свештеници су премијера и његове сараднике упознали са тренутном ситуацијом и приликама у којима живе православни верници у Тузланском Кантону. На крају разговора, Премијер је обећао већу ангажованост око побољшања ситуације и решавању свих проблема у Српској православној црквеној општини тузланској.

Из канцеларије Црквене општине - Тузла

ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У СРПСКИМ МОРАВИЦАМА

Дан Светога Саве у храму Светог Великомученика и Победоносца Георгија у Српским Моравицама свечано је прослављен упркос хладноћи, која је ових дана достизала и до -20 целзијусових степени. На Светој Литургији, која је служена у 9 часова, одговарала су деца из хорова основне и средње школе. Вечерњој служби, која је служена у 17 часова, присуствовао је велики број верника и око 120-торо деце. Након вечерњег богослужења надлежни парох је одржао краћу беседу. Обраћајући се деци, посебно је нагласио да је Свети Сава био најлепше, најпослушније и најпобожније дете нашега народа.

После беседе је изведен получасовни програм, након кога су подељени светосавски пакетићи свој деци. Овогодишњи дародавац било је Српско национално веће града Врбовског, које и на овај начин, помаже очување наше традиције и културе. Треба поменути да Српски национално вијеће, већ две године ученицима православног катихизиса, обезбеђује превоз до наших светиња као што су манастири Крка и Лепавина.

протојереј-ставрофор Јеленко Стојановић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail