Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. фебруар 2006. године

ПОМОЋ РАСЕЉЕНИМ ЛИЦИМА СА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Невладина хуманитарна организација Митрополије црногорско-приморске ''Човјекољубље'' ових дана је обрадовала расељеника са Косова и Метохије који више од годину дана живе без струје у сутоморском одмаралишту ''Партизански пут''.

Директор ''Човјекољубља'' г. Вељо Чађеновић невољницима је допремио помоћ у храни, а активисти удружења ''Космет'', који су дистрибуирали ову пошиљку, из својих залиха су расељеницима подијелили помоћ у храни и средствима за хигијену. Поред прогнаника који живе у овом одмаралишту дистрибуцијом помоћи је обухваћено и око 50 Рома са Космета у Старом Бару.

Иначе прогнаници из метохијских општина Пећ, Ђаковица и Дечани, који бораве у Црној Гори, 25. фебруара, на Задушнице, ће организовано посјетити гробља у свом завичају. Поласци су планирани у поноћ између 24. и 25. фебруара, а аутобуси полазе из Сутомора и Подгорице. Расељеници са сјевера Црне Горе моћи ће да се укрцају у аутобусе у Беранама. Организатор посјете је Савез удружења расељених избјеглих и прогнаних у Црној Гори у сарадњи са Координационим центром за Косово и Метохију.

Заинтересовани за одлазак могу се јавити Савезу удружења расељених на телефоне 085/373-991 или на мобилни телефон 069-464785, казао је предсједник ове асоцијације Мишко Јовановић. Расељеници са територије Боке могу се јавити удружењу расељених ''Газиместан''.

Извор: Светигора прес (М.В./Ж.В)

ОДРЖАНО РЕДОВНО ЗАСЕДАЊЕ ЕПАРХИЈСКОГ САВЕТА
ЕПАРХИЈЕ ТЕМИШВАРСКЕ

У суботу 4. фебруара 2006. године, у Саборном темишварском храму, Његово Преосвештенство Епископ будимски и администратор темишварски Г. Лукијан служио је чин Призива Светог Духа, а том приликом сви нови чланови Епархијског савета су положили заклетву. После светог чина започело је заседање Епархијског управног одбора Епархије темишварске, којим је председавао Преосвећени Епископ Г. Лукијан. На почетку заседања прочитано је поздравно писмо које је Епархијски савет упутио Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу, као и одговор Светјејшег Патријарха.

На седници су разматрана сва актуелна питања и проблеми у Епархији у протеклој 2005. години. Треба истаћи да је посебна дискусија вођена у вези са донетим одлукама о наставку радова на обнови зграде Владичанског двора у Темишвару, о пословању црквених општина и манастира – по намесништвима, и о враћању нелегално одузете имовине која је у власништву Епархије темишварске, а одобрен је завршни епархијски рачун за 2005. годину и једногласно усвојен Буџет за 2006. годину.

Посебно је похваљен рад Духовних центара – кампова у три епархијска манастира, а од верско-културних активности истакнута је организација Недеље Православља, Смотра црквених хорова (13. по реду), Школа појања у манастиру Светог Георгија и изложба женских радова поводом празника Материце.

ОСНОВАНО ПРВО УДРЖЕЊЕ ЗА ЗАШТИТУ СРПСКОГ ЈЕЗИКА «ЋИРИЛИЦА» У ХРВАТСКОЈ

У Месту Пачетин у Вуковарско-сремској области прошлог месеца основано је удружење за заштиту српског језика «ЋИРИЛИЦА».

Ово је прво овакво удружење на територији Републике Хрватске, које има за циљ заштиту свог националног бића које чува, брани, и развија ћирилицу.

Њихово прво деловање била је прослава Савиндана са Светосавском беседом која је одржана у Дому културе у Пачетину, месту смештеном између Вуковара и Винковаца. Удружењу ЋИРИЛИЦА помогли су у организовању ове манифестације општина Трпиња и Веће српске националне мањине.

Програм је отворио Срђан Секулић, председник удружења ЋИРИЛИЦА, који је поздравио мноштво присутних гостију, свештенике арх. намесништва вуковарског те представнике јавног и политичког живота овог краја.

Светосавску беседу је одржао игуман Исаија (Лукић), старешина манастира Успења Пресвете Богордице, у Даљској Планини, а у културно-уметничком програму учествовали су Певачко друштво Свети Јован Златоусти из Бршадина, рецитатори СКУД-а Бранко Радичевић из Пачетина и песник Миодраг Мишо Недељковић.

Намера овог удружења и младих људи који га воде, јесте да прошире свој рад у овом крају и да ћириличним писмом потврдимо да смо народ српски, светосавски, као бића која мисле на свом српском језику и пишу својим ћириличним писмом.

Протојереј П. Азап

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail