Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. фебруар 2006. године

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРИМИО У ПОСЕТУ КРИСТИЈАНА ШВАРЦ-ШИЛИНГА, ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА МЕЂУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Николај примио је 10. фебруара 2006. године, у Сарајеву, г. Кристијана Шварц-Шилинга, високог представника у Босни и Херцеговини, који је ову дужност преузео крајем јануара 2006. године.

Високопреосвећени Митрополит г. Николај је г. Шварц-Шилингу најпре пожелео добродошлицу у седиште Митрополита дабробосанских, град Сарајево, и Босну и Херцеговину, те честитао избор на дужност високог представника за Босну и Херцеговину. Затим је Високопреосвећени Митрополит упознао г. Шварц-Шилинга са историјом Митрополије дабробосанске и проблемима са којима се данас сусрећу православни верници у Босни и Херцеговини, истичући дугогодишњи проблем повратка зграде сарајевске Богословије и повратка друге имовине која је одузета Српској Православној Цркви. Високи представник је на то одговорио да Канцеларија коју он представља, као институција, истински подржава идеју о враћању зграде сарајевске Богословије Српској Православној Цркви, као и идеју о премештању Богословског факултета из Фоче у Сарајево.

У току разговора, наглашена је неопходност заштите културно-историјских споменика у Босни и Херцеговини, а Високопреосвећени Митрополит је напоменуо да Митрополија дабробосанска, односно Српска Православна Црква у целини, придаје изузетан значај неговању поверења и међусобне сарадње између Цркава и верских заједница, као и добрих односа између свих народа који живе у Босни и Херцеговини. Заједнички је оцењено да је управо Међурелигијско вијеће Босне и Херцеговине изузетан пример добре сарадње, који доприноси продубљавању дијалога између Цркава и верских заједница и побољшању односа међу народима.

На крају веома срдачног разговора, Високопреосвећени Митрополит Николај г. Шварц-Шилингу још једном је пожелео успех у раду на корист свих житеља Босне и Херцеговине и позвао га да се чешће састаје и разговара са представницима Цркава и верских заједница у Босни и Херцеговини, како би се, за опште добро, заједнички дошло до најбољих решења.

Високи представник г. Шварц-Шилинг се захвалио Високопреосвећеном Митрополиту на љубазном пријему и изразио наду да ће се и у будућности састајати и размењивати мишљења, како би заједно радили на унапређењу добрих односа, и зажелео да ова посета буде једна у низу будућих посета и разговора.

Извор: Митрополија дабробосанска

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У ЉЕШАНСКОЈ НАХИЈИ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је у недељу, 12. фебруара 2006. године, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Ђорђа у Лијешњу, у Љешанској нахији.

“Нека би нам Господ подарио тврде вјере без које не може ни лист на грани да опстане а камо ли човјек на овој промјенљивој земљи, и нека би нам дао снагу да идемо Његовим путем, и да се, као што каже Јеванђеље свијетли свјетлост наша пред људима и да виде наша добра дјела,” рекао је Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.

“Тако су свијетлили тројица великих учитеља Цркве Божије које данас прослављамо, Свети Василије Велики, Свети Григорије Богослов и Свети Јован Златоусти. Њих тројица су као један, једним срцем и једном душом прослављали Свету Тројицу, Оца и Сина и Духа Светога и иза себе оставили дивна свједочанства своје вјере и свог богословског ума. Најдубљи богослови у историји Цркве Истока и Запада управо су њих тројица. Хришћани су се препирали око тога који је већи. Да ли је то Василије Велики пун чистоте и духовне храбрости. Да ли је Григорије Богослов, дубоки ум богозналац и тајнозналац, онај чудесни писац о Светој Тројици. Да ли је већи и највећи Свети Јован Златоусти, златна уста каквих није било у историји рода људског, који је говорио, бесједио и надахњивао читава покољења. Једном се њих тројица јавише неком Епископу и рекоше: Немојте се препирати, нас тројица смо једно срце и једна душа, заједно појемо Богу нашем и зато нам установите заједнички празник,” рекао је у својој архипастирској бесједи окупљеним вјерницима Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Високопреосвећени Митрополит Амфилохије служио је годишњи помен Велиши Вукчевићу који је прије неколико година кренуо у обнову цркве Светог Ђорђа у селу Лијешње у Љешанској нахији. “Велиша је узидао своје кости у ову Светињу, сабрао је људе око ње и успио да је обнови,” подсјетио је Митрополит црногроско-приморски Г. Амфилохије. “Овдје на овом мјесту, док буде било овог Светог храма спомињаће се и његово име, не само данас него и у будућа времена, јер имена оних који у Бога вјерују, који Богу служе, нијесу записана на пијеску, нијесу записана у књигама које данас јесу а сјутра нијесу, нијесу записана само у људском памћењу, које је кратко као што је кратак и људски живот овдје на земљи. Њихова имена записана су у књизи живота, у Божјој књизи. Њихова имена су записана у њедрима живога Бога,” рекао је Митрополит Амфилохије. У току Свете Литургије они који су се припремили за Свето причешће приступили су Светом путиру.

Извор: Светигора прес (Р.Л./ С.К)

САВИНДАН У ИРСКОЈ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа британско-скандинавског г. Доситеја ове године је, по први пут, одржана прослава Светог Саве у Даблину у Ирској. Том приликом, у суботу 4. фебруара, служена је Света Литургија, у грчкој цркви Благовести.

Литургији и резању славског колача присуствовало је педесетак Срба који живе у Даблину. Домаћин овогодишње славе био је г. Живко Јакшић. После Свете Литургије краћи програм о Светом Сави извело је неколико девојака са Косова и Метохије које су, на челу са др Добрилом Мандић, такође, биле гошће на слави.

Сав приход који је том приликом сакупљен дариван је за помоћ деци са Косова и Метохије.

У Даблину и околини, иначе, живи око 150 Срба који су овде углавном дошли у последњој деценији XX века, који углавном раде као програмери. Има и нешто прогнаних Срба из Хрватске и Босне, који су смештени у другим градовима, као што су на пример, Корк и Голвеј.

Оснивање и брига о овој новој парохији је, по благослову Преосвећеног Владике Доситеја, поверена протојереју Жарку Недићу, из Брадфорда у Енглеској.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail