Информативна служба
Српске Православне Цркве

14. фебруар 2006. године

САОПШТЕЊЕ ПОВОДОМ ОБЈАВЉИВАЊА КАРИКАТУРАЛНОГ ПРИКАЗА ИСЛАМСКОГ ПРОРОКА МУХАМЕДА

Објављивање карикатуралног приказа исламског пророка Мухамеда у новинама једног броја западноевропских држава на најгрубљи начин је увредило верска осећања муслимана у целом свету. Ругање оснивачу исламске вере право је духовно насиље и увреда, и то не само за муслимане. Злоупотребом слободе јавног изражавања, повређена су осећања сваког искрено верујућег човека, па и сваког цивилизованог човека, који чак и кад је атеиста, спреман је да поштује верска осећања и убеђења другога.

Муслимани су бурно реаговали: хиљаде људи, на улицама великих градова протестују испред дипломатских представништава, пале заставе и сукобљавају се са органима реда. Нажалост, у тим немирима дошло је, већ, и до људских жртава (у Авганистану, Сомалији, Бејруту, а у Турској је чак убијен католички свештеник Андреа Санторо).

Због свега наведеног, сви верници морају да осуде све бласфемичне и накарадне изразе новинарске слободе, који вређају осећања верникa широм света. Сви верујући и сви људи добре воље морају се сложити да је објављивање карикатуралних приказа Мухамеда изван граница слободног изражавања, и да медији не смеју бити у функцији подстицања мржње и ширења непријатељства.

Исто тако, уз јасно ограђивање од било каквог облика исламофобије, мора се истаћи да насиље није начин који ће решити било који проблем. Поготову у решавању верских проблема, ма који вид фанатизма или физичког насиља потпуно је неприхватљив. Вести да су поједини муслимански кругови спремни да одговоре равном мером, како би изврли руглу светиње хришћанства или јудаизма, сигурно неће никоме донети ништа добро, тим пре што ти виновници овог духовног злодела на исти светогрдни начин, ако не и горе од тога, извргавају руглу и све светиње хришћанске вере.

На срећу, бројнији су гласови разума. Многи истакнути муслимански предводници позивају на мир, достојанство и унапређење међуверског дијалога и сарадње. То је сигурно једини начин не само да се реши садашња - вештачки изазвана криза него да савремена цивилизација своју перспективу сагледа у служби мира, правде и љубави међу људима и народима.

Српска Православна Црква је стога увек позивала и позива своје вернике да суграђане и суседе других вероисповести виде као своју браћу, јер Један је Бог Који нас све љуби и спасава.

Ко не поштује веру свога ближњега, још мање поштује своју – ако је уопште има.

А ко би чинио зло тобоже у име вере, тај је љути противник сваке вере.

Изражавамо братску солидарност са верним муслиманима широм света и позивамо их да своју веру сведоче достојанствено и како је Богу угодно. Позивамо их да и они буду солидарни са нама хришћанима јер нажалост, и нама је свакодневно потребна солидарност те врсте у секуларизованој Европи.

За Информативну службу
Српске Православне Цркве

Епископ бачки др Иринеј

РАЗГОВОР О ПОЛОЖАЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ И
ВЕРНОГ НАРОДА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Чланови Одбора Светог Архијерејског Сабора за Косово и Метохију, Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј и Његово Преосвештенство викарни Епископ липљански Г. Теодосије, примили су данас у Патријаршијском двору у Београду, г. Алберта Роана, заменика специјалног изасланика генералног секретара Уједињених нација за преговоре о статусу Косова и Меотхије, заједно са Матијасом Радошћем, специјалним саветником, Бернардом Шлагхеком, политичким саветником, гђом Хуа Јианг, портпаролом специјалног изасланика и Димитријем Шлапаченком, политичким званичником.

На данашњем састанку, разматрана су питања о којима је било речи приликом разговора Његове Светости Патријарха српског Г. Павла и чланова Косовско-метохијског одбора са г. Мартијем Ахтисаријем, специјалним изаслаником генералног секретара Уједињених нација за преговоре о будућем статусу Косова и Метохије, 25. новембра 2005. године. Посебна пажња посвећена је актуелној ситуацији на Косову и Метохији, као и могућностима да у оквиру општеприхватљивог решења, статус и заштита Српске Православне Цркве буду сагласни важећим европским и светским стандардима.

ПОЧЕЛА СА РАДОМ КОНФЕРЕНЦИЈА ФОНДА ЈЕДИНСТВА ПРАВОСЛАВНИХ НАРОДА, У ПОДГОРИЦИ И ЦЕТИЊУ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле упутио је данас, поводом почетка Међународне конференције “Држава и Црква у свету који се мења - тражење путева партнерства за решавање савремених проблема”, поздравно писмо Његовом Високопреосвештенству Митрополиту црногорском-приморском Г. Амфилохију, Његовом Превасходству Валерију Аракадијевичу Алексејеву, председнику Фонда јединства православних народа и учесницима ове Конференције:

“Ваше Високопреосвештенство,
Поштована господо Председници,
Уважени господине Алексејев, Председниче Фонда,

Немајући, из здравствених разлога, могућности да присуствујемо вашој значајној међународној конференцији, све вас поздрављамо са очинском љубављу и радошћу, молитвено желећи успеха раду конференције, сазване ради научног дијалога на једну изузетно значајну тему. Живот човеков, и живот људске заједнице уопште, незамислив је без његовог организовања на основама правног поретка и закона. Сва историја човечанства потврђује: закона, права и поретка може бити само онде где постоји организована држава и где постоји вера као смисао и вертикала устројства и поретка људског живота на земљи. Стога држава и Црква, односно религија, и данас представљају хоризонталу и вертикалу људског друштва. Однос међу њима се мењао кроз историју, мења се и данас, мењаће се и убудуће. Но, без обзира на све промене, то су две константе људске заједнице без којих је она незамислива. Увек се при томе постављало питање, а поставља се и данас: како успоставити равнотежу између та два основна чиниоца, пресудно важна за развој и унапређење живота појединих народа и друштва уопште? Некад је Црква била у искушењу, најчешће под принудом историјских неприлика, да преузима на себе надлежности државе; некад је, опет, држава, као што се то код нас догодило у системима недавне прошлости, апсолутизовала своју моћ, обоготворујући себе и проширујући своје надлежности на све области људског живота.

Све то историјско искуство упућује нас данас, ради постизања општег добра свих, на остваривање узајамности Цркве и државе. Држава је дужна да на начелима владавине права поштује и обезбеђује права свих, па и неотуђива права Цркве ради остваривања њене духовне, моралне и социјалне мисије. Црква, остварујући своју благотворну улогу у духовно-моралном преображају народа, то чини уз поштовање друштвеног поретка и државних закона, отварајући држави и друштву вечне видике, а људској природи богодане могућности све већег усавршавања и напредовања.

Уверени смо да ће научна конференција на ову тему својим радом значајно допринети осветљавању и дефинисању низа важних питања, ослобађању од наслеђених предрасуда и успостављању здравијих односа међу државом и Црквом у будућности, на начелима партнерства и сарадње. У то име још једном поздрављамо све учеснике скупа, желећи свима вама, као и Црквама и народима које представљате, благослов Божји.

Архиепископ пећки
Митрополит београдско-карловачки и
Патријарх српски Г. Павле”

У организацији Међународног Фонда јединства православних народа, а на иницијативу Митрополије црногорско-приморске, од 14. и 16. фебруара 2006. године у Цетињу, одржава се Међународна конференција “Држава и Црква у свету који се мења - тражење путева партнерства за решавање савремених проблема”. У раду конференције ће учествовати представници помесних Православних Цркава из Русије, Бугарске, Румуније, Албаније, Јерменије, Украјине, Естоније, Пољске, Сједињених Америчких Држава...

Поред прадставника Цркава на конференцији ће учествовати и представници парламената наведених држава.

САОПШТЕЊЕ ЕПИСКОПА БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКОГ Г. ЈОАНИКИЈА ПОВОДОМ ЈАВНЕ САБЛАЗНИ КОЈУ ЈЕ ИЗАЗВАО БИВШИ ПАРОХ БЈЕЛОПОЉСКИ, ПРОТОЈЕРЕЈ ЈОВАН ТОМОВИЋ

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије јуче се јавности обратио саопштењем које преносимо у целини:

“С обзиром на јавну саблазан коју је изазвао бивши парох бјелопољски, клирик Епархије будимљанско-никшићке, протојереј Јован Томовић својим приступом у заједницу са анатемисаним распопом Дедејићем, овим путем саопштавамо свим православним вјерницима да је поменути протојереј Томовић због овог тешког преступа стављен под најстрожију забрану свештенодејства и да је против њега покренут црквено-судски поступак.

Све док је под овом заслуженом казном протојереј Јован Томовић нема право да врши богослужења, нити било каква свештенодејства, јер би то било богохулно, проклето и погубно.

По крајњем снисхођењу Цркве и по нашој дужности позивамо нашег клирика Јована Томовића на покајање и очување свештеничког чина и здраве памети, да не би бесповратно и за свагда био одсјечен од Једне Свете, Саборне и Апостолске Цркве Православне и био предат најстарашнијем проклетству и огњу вјечне осуде”.

ЕПИСКОП БАЧКИ ИРИНЕЈ И ЕПИСКОП ЈЕГАРСКИ ПОРФИРИЈЕ ПРЕДСТАВЉАЈУ КЊИГУ: ЖИВОТ И ПОУКЕ СТАРЦА ПОРФИРИЈА КАВСОКАЛИВИТА

У Дому Културе Вук Караџић, у Булевару Краља Александра 77а, у среду 15. фебруара 2006. године, у 18 часова, у оквиру Трибине Православље, Епископ бачки Г. др Иринеј и викарни Епископ јегарски Г. др Порфирије, заједно са академиком Владетом Јеротићем представиће књигу Живот и поуке старца Порфирија Кавсокаливита. Организатор трибине је г. Горан Раденковић, професор Богословије Светог Саве.

 

АРХИМАНДРИТ НЕКТАРИЈЕ СЕРФЕС - С ЉУБАВЉУ
ЗА ДЕЦУ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Архимандрит Нектарије Серфес, председник Фонда Грчке Православне Архиепископије у Америци, с благословом Преосвећеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија, а у организацији Хуманитарног фонда манастира Високи Дечани, посетио је Косово и Метохију, где је у пратњи викарног Епископа липљанског Г. Теодосија, потпредседника Хуманитарног Фонда, и братије манастира Дечани поделио помоћ коју су за децу са Косова и Метохије прикупили приложници из Сједињених Америчких Држава.

Архимандрит Некатарије Серфес, који обавља дужност пароха при цркви Св. Цара Константина и Царице Јелене у граду Боизи, пуних 7 година неуморно помаже страдални православни народ на Косову и Метохији.

Хуманитарни фонд манастира Високи Дечани основан је 1998. године и његов председник је Архимандрит Некатарије, подпредседници Фонда су Епископ Теодосије и протосинђел Сава Јањић.

Фонд свесрдно помаже и парохија Светог Јована Претече, из Вашингтона, са протојерејем Виктором Потаповим. За протеклих неколико година Фонд је од бројних православних, али и неправославних приложника, прикупио преко 300.000 америчких долара који су дељени сиромашним и страдалним појединцима и породицама на Косову и Метохији, сиромашним манастирима, а посебно деци. Поред благослова надлежних архијереја Епископа Артемија и Митрополита Исаије Денверског (Грчка Архиепископија), Дечански Фонд су подржали и благословили: Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле и Његова Свесветост Патријарх Цариградски Г. Вартоломеј.

Посета оца Нектарија Косову и Метохији, од 24. јануара до 2. фебруара 2006. године, била је прилика да представници Фонда још једном обиђу угрожене српске енклаве и уз новчане прилоге, зимске капе и рукавице, пренесу најмлађима да њихова браћа и сестре из далеке Америке и целога света и даље мисле на њих. Отац Нектарије посетио је први пут Косово и Метохију прошлог лета поделивши прилоге и непосредно се упознавши са тешком хуманитарном ситуацијом у којој живе Срби на Косову и Метохији. Његово сведочење, које су пренели православни часописи у Сједињеним Америчким Државама и у осталим деловима света, још више је подстакло бројне приложнике да преко о. Нектарија и манастира Високи Дечани дају своју лепту за помоћ најугроженијим.

Архимандрит Нектарије такође је познат у православном свету као човек који је и лично дигао свој глас против утамничења Архиепископа охридског Г. Јована. О. Нектарије је неуморно писао бројна писма а свој молитвени вапај излио је у прекрасној молитви која је објављена на званичној интернет презентацији Српске Православне Цркве као и другим презентацијама широм православног света.

На почетку овогодишњег обиласка српских енклава о. Нектарије и владика Теодосије посетили су најпре епископа Артемија у Грачаници који је свесрдно захвалио о. Нектарију на његовом неуморном труду и помоћи и благословио његов даљи рад. О. Нектарије је заједно са епископима и локалним свестенством служио Свету Архијерејску Литургију у капели Светог Максима Исповедника у епископском двору у Грачаници и пренео присутним верницима да хришћанска љубав не познаје границе и нације, те да страдање православних на Косову и Метохији једнако боли и православне у Сједињеним Америчким Државама и широм света који са зебњом у срцу прате овдашња збивања.

Боравећи у Грачаници о. Нектарије је посетио школу Светог Саве где је поделио прилоге малишанима који су се окупили да га поздраве. Он им је посебно пренео поздраве православних хришћана из Америке који дубоко саосећају страдања кроз која пролазе православни Срби на Косову и Метохији, поготово у ове хладне зимске дане у којима су често без редовног грејања и електричне енергије.

Потом су Преосвећени Владика Теодосије и о. Некатарије продужили пут до Липљана где су се помолили у цркви Светог Флора и Лавра пред чудотворном иконом Пресвете Богородице Липљанске, која је чудом заплакала, и посетили неколико угрожених породица којима је подељена помоћ. У оближњем српском селу Старо Грацко, које је остало упамћено по масакру српских жетелаца у лето 1999. године, о. Нектарије и Преосвећени Владика Теодосије посетили су и сеоску школу "Браце Аксић" и поделили прилоге малишанима који су их дочекали са својим учитељима. Дечански фонд је и раније помагао деци из Старог Грацког, посебно онима који су изгубили своје ближње у ратним и поратним недаћама.

Наредног дана, након Свете Архијерејске Литургије у манастиру Високи Дечани где је отац Нектарије боравио за време своје посете Косову и Метохији, Владика Теодосије и о. Нектарије посетили су манастир Зочиште и село Велику Хочу, код Ораховца. Са дубоком ганутошћу и молитвом на уснама о. Нектарије је обишао оскрнављене гробнице поред манастира Зочишта као и рушевине храма. Манастир је тренутно у обнови, а очекује се да ће од пролећа у село Зочиште пристићи и први српски повратници.

Отац Нектарије је обећао да ће наставити да прикупља прилоге и за манастире који су у обнови и да поред средстава која буду додељивана за обнову од стране надлежних институција обнову треба својим прилозима да подрже и верници широм света.

Након посете манастиру Пећкој Патријаршији и Гориоцу, о. Нектарије је посебно пожелео да поново посети манастир Девич у коме је био приликом своје прошлогодишње посете. У срдачном разговору са игуманијом Анастасијом и сестрама у новообновљеном конаку, за који је један део новца за обнову дошао преко Дечанског хуманитарног фонда, о. Нектарије је бираним речима охрабрио сестре да устрају у свом сведочењу вере и љубави у манастиру који је духовно оживио убрзо након његовог уништења у марту 2004. године. Иначе манастир Девич је под посебном бригом манастира Дечани који га помаже посебно у набавци огрева и других потрепштина, док дечански јеромонаси редовно слузе у девичкој цркви.

Посету северној Метохији о. Нектарије и Владика Теодосије завршили су у повратничком селу Осојане, где су посетили новообновељну цркву и школу и поделили помоћ деци која су се и овом приликом као прошлог лета окупила да поздраве о. Нектарија и захвале на његовом труду и љубави.

О. Нектарије је изразио велику радост што види толико младих људи у Осојанима и што се Срби полако враћају у околину Клине и Истока, па чак и у сам град Клину. Он је пренео чврсте жеље православних из Сједињених Америчких Држава да ће они и даље помагати процес повратка који је од посебног значаја за даљи опстанак православних хришћана на овим просторима.

Владика Теодосије је лично испратио драгог госта из Сједињених Америчких Држава на Београдски аеродром одакле је о. Некатарије отпутовао за Америку са чврстим обећањем и жељом да поново дође на Косово и Метохију, где му је, како је рекао на опроштају, остало срце.

Извор: www.kosovo.com

АЛМАШКИ ХРАМ СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА У НОВОМ САДУ
ПРОСЛАВИО ХРАМОВНУ СЛАВУ

У недељу Митара и Фарисеја, 12. фебруара 2006. године, односно на празник Света Три Јерарха – Василија Великог, Григорија Богослова и Јована Златоуста – Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј служио је свету архијерејску Литургију у истоименом новосадском Алмашком храму, поводом прославе престоног празника овога храма.

Том приликом Преосвештени Епископ Иринеј истакао је специфичност данашњих празника говорећи о томе да су на светој Литургији прочитана два одељка из светог Јеванђеља са задатком да појасне смисао празникa које данас празнујемо у молитвеном сабрању на светој Литургији: Први јеванђелски одељак обележен је посебним значајем, јер представља почетак духовне припреме свих нас за Часни пост. У овоме одељку Црква проповеда смирење и неприписивање себи никаквих врлина, никаквих заслуга ни пред Богом ни пред људима, а у исто време одавање благодарности Богу за сва добра која имамо. Гордост и високомерна уображеност и надменост из које следи презирање других јесте узрок духовне погибли и пропасти, а смирење, љубав и самилост су духовне врлине које воде ка путу спасења и нас и наших ближњих.

За други јеванђелски одељак Епископ Иринеј је рекао да служи подсећању на Тројицу светих Јерараха великих васељенских Учитељa и Светитељa које света Црква данас прославља – Василија Великог, Григорија Богослова и Јована Златоуста. Владика Иринеј је укратко изнео животопис ових светих угодника наглашавајући њихову ревност у пастирском раду, као и њихово усавршавање у богословљу, духовништву и благодатном подвижништву. Истичући њихову мудрост и лични пример којим су нам показали истинске подвиге покајања, смирења, љубави и трпљења, Владика је нагласио да тако ови свети Учитељи Васељене и нама помажу на путу спасења молећи се Господу за нас и за Цркву Божју којој су верно послужили.

Благосиљајући славско кољиво и колач, владика Иринеј је честита о храмовну славу братству, славским кумовима и парохијанима Алмашког храма, као и свима који данас прослављају своје крсно име, уз молитвену жељу да славе на многа и блага лета у духовном и телесном здрављу и радосном празничном расположењу.

Ђакон Бранислав Мркић

СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕНА СЛАВА БОГОСЛОВИЈЕ
СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА У МАНАСТИРУ КРКИ

На празник Света Три Јерарха, 12. фебруара, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом, уз саслужење Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, Епископа захумско-херцеговачког Г. Григорија, Епископа горњокарловачког Г. Герасима и домаћина ове славе Епископa далматинког Г. Фотија, свештенства и монаштва из више епархија служио је Свету архијерејска Литургију у манастиру Крки. Богословија у манастиру Крки је, 12. фебруара прославила своју Крсну славу.

У својој беседи Епископ Фотије је поздравио све присутне госте и укратко говорио о историјату Епархије далматинске, истакавши да је никада није било лако бити православни Србин у Далмацији. Епархија далматинска васкрсава из пепела и управо овакви сабори показују велику љубав свештенства, монаштва и благочестивих хришћана према Богословији и светињи манастира Крке.

После поздравне беседе Епископа Фотија, сабрано свештенство, ученике Богословије и народ, у име Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, поздравио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, изразивши велику радост због напретка и све успешнијег рада Богословије Света Три Јерарха, у манастиру Крки.

Након Свете Литургије одржан је културни програм у сали Богословије. На трпези љубави госте је поздравио домаћин, Епископ Фотије, а затим су се на братској љубави и гостопримству захвалили Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом, г. Радивој Цветићанин, амбасадор Србија и Црна Горе; г. Војислав Станимировић, предсједник СДСС-а; и представник Републичког секретаријата за вере Р. Српске. Ова слава је мали јубилеј богословије јер је ово пета година од поновног отварања школе након избеглиштва.

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail