Информативна служба
Српске Православне Цркве

16. фебруар 2006. године

САОПШТЕЊЕ ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ ПОВОДОМ ТЕКСТОВА ОБЈАВЉЕНИХ НА НОВОСАДСКОМ РАДИО 021 И У ДНЕВНОМ ЛИСТУ БЛИЦ ДА ЈЕ ЕПАРХИЈА БАЧКА ОДБИЛА ПОНУДУ ПРЕТХОДНИХ ГРАДСКИХ ВЛАСТИ У НОВОМ САДУ ЗА ОБНОВУ АЛМАШКОГ ХРАМА СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА

Поводом најновијих инсинуација објављених у таквим ,,независним” медијима као што су новосадски Радио 021 и дневни лист Блиц, да је Епархија бачка одбила понуду претходних (ДОС- овских) градских власти у Новом Саду за обнову алмашког храма Света Три Јерарха, Канцеларија Епископа бачког најодлучније одбацује такве и сличне дезинформације.

Никада раније ниједна градска, покрајинска или републичка власт није понудила било какву врсту помоћи Алмашком храму у Новом Саду. Једини озбиљан подухват урађен је новембра 1999. године, када је заслугом стручних лица у Заводу за заштиту споменика културе Новог Сада и надлежних у Заводу за изградњу града Новог Сада, израђен Сепарат пројекта санације и реновирања храма Света Три Јерарха у Новом Саду.

Истину говорећи, било је разних (читај: празних) обећања да ће се у кратком року реализовати наведени пројекат обнове овога храма. Једино што је реално било понуђено јесте то да Епархија бачка подржи дистрибуцију мултимедијалног компакт-диска о Алмашком храму. Тај компакт-диск је, без знања и одобрења Епархије бачке, израђен по налогу неколицине бивших градских отаца, од којих су неки још увек овде, а неки се ,,подвизавају” на Далеком Истоку. Ову понуду је Епархија у то време одбила не само због квалитета тог компакт-диска него и због нереалног очекивања да ће он бити довољан да обезбеди сва потребна средства за обнову храма. Епархија бачка је сматрала да Црква од таквог подухвата неће имати никакве користи, утолико пре што је било више него очигледно да је имао рекламну намену.

Из Канцеларије Епископа бачког

МЕЂУНАРОДНЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ ФОНДА ЈЕДИНСТВА ПРАВОСЛАВНИХ НАРОДА О ОДНОСУ ЦРКВЕ И ДРЖАВЕ

У организацији Међународног фонда јединства православних народа и суорганизацији Митрополије црногорско-приморске и Владе Републике Црне Горе, на Цетињу је 14. фебруара 2006. године, као што смо већ писали, почела Међународна конференција «Држава и Црква у свијету који се мијења-тражење путева партнетства за рјешавање савремених проблема».

У сали цетињског Парламента скуп је прво поздравио предсједник међународног Фонда јединства православних народа, професор Универзитета «Ломоносов» из Москве Валериј Алексејев, након чега је поруку и благослов Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла учесницима скупа пренио Преосвећени Епископ Будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Учеснике Конференције поздравио је и предсједник Владе Републике Црне Горе Мило Ђукановић. „Не постоје јединствени и оптимални модели који успостављају однос између духовног и политичког наслеђа, што важи и за односе држава и вјерских система и организација. С обзиром да смо ми лоцирани унутар европског простора и да са тим простором дијелимо многа и позитивна и негативна искуства, стојимо чврсто на увјерењу да је раздвајање Цркве од државе нужан предуслов њихове позитивне сарадње али такво раздвајање које обезбјеђује сваком грађанину, као и сваком члану било које политичке структуре личну слободу савјести која укључује и слободу вјероисповијести. Незамисливе су стабилне и просперитетне државе данас без такве слободе. Уважавање те слободе се тражи, како од свих државних структура тако и од свих религиозних. Морамо заједно омогућити свакоме да искаже оно најбоље у себи, оно што му даје морални, културни и духовни идентитет”, између осталог, рекао је премијер Ђукановић.

У име Владе Републике Србије, скупу се обратио и предсједника Владе Србије Војислава Коштунице, др Милан Радуловић, министар вјера у Влади Србије, који је између осталог рекао: „Поздрављајући учеснике овог великог научног скупа, увјерен сам да ће својим закључцима оснажити и политичаре у Црној Гори која им је указала овако дивно гостопримство, и политичаре у Србији, и политичаре у региону, и политичаре Европи да потраже у свим ситуацијама излазе из свих историјских тешкоћа ослањајући се, не само на прагматични ум, не само на економске интересе, не само на политичку логику него се ослањајући на духовна искуства која је сабрала Православна Црква у себи. Посебно се надамо да ће ти идеали, идеали правде, слободе за сваког човјека без разлике на вјеру и нацију, поштовање права, стварање држава у којима нема конфронтација, у којима постоји хармонизација односа међу слојевима становништва, да ће та логика у чијој основи су духовност, хришћанска и јеванђелска логика у суштини руководити све кад будемо рјешавали питање положаја Косова и Метохије, тачније речено кад будемо стварали нов историјски споразум између српског и албанског народа у Србији.“

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, Архимандрит Петар из Антиохијске Патријаршије, Архимандрит Закхеј из Руске Православне Цркве, Архимандрит Јустин из Албанске Православне Цркве служили су јуче, на празник Сретења Господњег, Свету Архијерејску Литургију у Цетињском манастиру, чиме је почео други дан Конференције.

“Сретење са Господом које је имао Свети Симеон Богопримац најдубља је чежња сваког људског бића и смисао нашег живота овдје на земљи. Све док се човјек не сретне са Богом, не може се срести ни са ближњим својим на прави начин. Самим тим што смо се срели са Господом и једни са другима, ми представници парламената и православних цркава, у овој древној Светињи поред ћивота Светог Петра Цетињског, руке Светог Јована Крститеља и дијела Часног Крста на коме је Господ распет, наш сусрет је тако значајан и благословен”, рекао је у бесједи Митрополит Амфилохије.

Високопреосвећени Г. Митрополит је рекао да Валериј Алексејев, предсједник Фонда јединства православних народа, није могао изабрати бољи дан за овај сусрет од празника Сретења Господњег, јер је у њему најдубљи смисао оне теме која је окупљене сабрала данас у црногорској престоници.

„Нема праве државе, правог закона, поретка и устројства људског друштва ако се оно не заснива на сретењу са Господом. Само они људи и народи који се сретну са Богом правде, правдом Божјом, законом Божјим, са Богом као законодавцем могу организовати на прави, истински начин свој људски живот. Право, правда и закон на коме почивају државе и организовање људског друштва заснивају се на том сусрету са Оним који је извор права, извор правде и закона. Свети Петар Цетињски чије мошти овдје почивају, у својој личности објединио је и Цркву и државу. Био је законодавац и помиритељ људи и носилац правде Божје. Његова ријеч је зато била и остала тако моћна. Срео се као Симеон Богоримац са живим Богом, па је зато његово свједочанство тако моћно и снажно до дана данашњег. Он благосиља овај наш сабор, ово сабрање и сусрет као што га благосиља и рука Светог Јована Крститеља коју цјеливамо и која нас позива на покајање, јер само кроз промјену људског ума, срца, људских односа могуће је организовати прави, истински људски живот, људску заједницу, живот сваког појединачног народа, живот сваког појединца, сваког од нас“, рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије.

Подсјетивши на вишеструке димензије празника Сретења Господњег у свом обраћању окупљенима Архимандрит Закхеј из Руске Православне Цркве је рекао да му је посебно драго што се овај скуп одржава у древној, духовној, црквеној и културној престоници Црне Горе, на Цетињу, мјесту које чува овако велике Светиње.

По завршетку Свете службе Божије, учесници Конференције посјетили су манастирску ризницу, након чега је услиједила посјета манастиру Острог гдје је организован пријем за учеснике Конференције од стране Митрополије Црногорско-приморске и обилазак Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

Извор: Светигора прес, С.К.

УМЕТНИЦИ ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

Друштво за подизање Храма Светог Саве на Врачару сутра, 17. фебруара 2006. године, у 19 часова, у београдској Галерији 73 (Пожешка 83 а) отвара добротворну изложбу Уметници Храму Светог Саве.

Изложба је добротворног карактера и сав приход остварен од продаје уметничких дела намењен је довршетку Храма Светог Саве.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле позвао је крајем 2003. године све савремене уметнике, чланове УЛУС-а и УЛПУДУС-а, да својим рукотворинама дарују храм Светог Саве на Врачару. Њима су се придружили и чланови Удружења академских уметника Републике Српске са више од 60 уметничких дела.

До данас је приложено више од четири стотине уметничких дела.

У прошлој години су одржане две добротворне изложбе од којих је најуспешнија била аукција у Атријуму Народног музеја у Београду Српки сликари Храму Светог Саве на којој је продато 70 радова.

СПИСАК ИЗЛОЖЕНИХ РАДОВА (.pdf 2MB)

ДОДЕЛА ВУКОВЕ НАГРАДЕ ИЗДАВАЧКОЈ УСТАНОВИ
ЕПАРХИЈЕ КАНАДСКЕ «ИСТОЧНИК»

Вечерас, 16. фебруара 2006. године, у 19, 30 часова, у малој сали Коларчеве задужбине, ће бити уручена Вукова награда Издавачкој установи Епархије канадске «Источник».

Награду ће у име «Источника» примити Његово Преосвештенство Епископ канадски Г. Георгије, а златна значка «Вукове задужбине» биће уручена протојереју Василију Томићу, главном уредник «Источника».

О издавачкој делатности Епархије канадске говориће Преосвећени Епископ Г. Георгије, књижевник Драгомир Брајковић, др Бранимир Јовановић, др Давор Миличевић и протојереј Василије Томић.

Овим поводом ће бити представљен и часопис «Источник» као и књига «Никола Тесла и његово време».

У суботу 18. фебруара 2006. године, у 18 часова, у амфитеатру Машинског факултета биће одржано предавање на тему: Српска Црква у дијаспори – Канада; и представљање књиге «Никола Тесала и његово време».

На Трибини ће говорити: Преосвећени Епископ канадски Г. Георгије, књижевник Драгомир Брајковић, др Бранимир Јовановић, др Давор Миличевић и протојереј Василије Томић.

Овом приликом ће бити представљена и књига «Никола Тесла и његово време», коју је издала Издавачка установа Епархије канадске «Источник».

ДРУШТВО ЗА НЕГОВАЊЕ ТРАДИЦИЈА ОСЛОБОДИЛАЧКИХ РАТОВА СРБИЈЕ ДО 1918. ГОДИНЕ ПРОСЛАВИЛО КРСНУ СЛАВУ

Друштво за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године прославило је јуче, 15. фебруара 2006. године, у Конаку Кнегиње Љубице у Београду, своју крсну славу, Сретење Господње,.

Домаћин овогодишње славе, г. Милоје Шћекић, и председник Друштва, г. Драгољуб Јуришић, су дочекавши све званице, међу којима су били и представници амбасада савезничких земаља, поздравили пригодним говором све присутне госте и чланове Друштва.

Архијерејски намесник Града Београда, протојереј–ставрофор Чедомир Вучковић је, пререзавши славски колач, честитао у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла свим члановима Друштва крсну славу и пожелео свако добро од Господа и напредак у даљем раду и јединственој мисији коју врше.

Својим појањем славље је, као и сваке године до сада, увеличало Прво београдско певачко Друштво, основано 1853. године.

У НОВОМ САДУ ПОЧЕО ДРУГИ ДЕО ЦИКЛУСА ПРЕДАВАЊА
ТРИБИНЕ ШКОЛА ПРАВОСЛАВНЕ ДУХОВНОСТИ

Предавање протојереја Милована Миодраговића, одржано у суботу, 11. фебруара 2006. године, у свечаној дворани Змај – Јовине Гимназије, друго je по реду предавање у наставку циклуса предавањa трибине Школа православне духовности.

Пратећи редовни литургијски и богослужбени образац читања јеванђелских одељака, тема одржаног предавања била је Молитва цариника и фарисеја. Указујући на нарочити карактер и смисао поста, његово порекло и црквени доживљај, отац Милован је, на веома садржајан начин, пажњу слушалаца усмерио ка суштинском значењу јеванђелске приче о митару и фарисеју. Тиме је стварност библијског догађаја, од чијег правилног тумачења егзистенцијално зависи наша црквеност, искуствено пренета у оквире садашњице и савременог човека, као и његове способности да у слободи остварује свој лични подвиг поста и покајања.

Наставак трибине протекао је у одговарању оца Милована на бројна питањa њених учесникa.

Никола Раонић

У БРАЗИЛУ ОТПОЧЕЛА СА РАДОМ
СКУПШТИНА СВЕТСКОГ САВЕЗА ЦРКАВА

Прва скупштина Светског савеза Цркава која се одржава у XXI веку, отворена је у бразилском граду Порто Алегреу, 14. фебруара 2006. године. Скупштина се одржава под насловом Боже, по милости Твојој, преобрази овај свет.

Српску Православну Цркву на скупштини представљају Његово Преосвештенство Епископ браничевски Г. др Игњатије, Преосвећени викарни Епископ хумски Г. др Максим, јеромонах Иринеј (Добријевић), референт Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве; протопрезвитер др Владан Перишић, декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду; гђа Оливера Јовановић, извршни секретар Светске конференције религија за мир у Сарајеву; и гђа Викторија Трбуховић, дипл. теолог из Лакаване, Њујорк.

Скупштина, која представља највише тело Светског Савеза Цркава, састаје се сваких седам година. На овој, IX Скупштини (прва одржана 1948. године у Амстердаму), окупљен је 691 делегат, који раде на 5 тематских панела, 22 екуменска разговора, 6 комитета, 90 група које проучавају библијске теме и преко 200 радионица. У разговорима ће бити поново сагледан рад Савеза од последње скупштине, одржане у Харареу, Зимбабве, 1998. године. На пленарним заседањима расправљаће се о разним темама, од којих ће најзаступљеније бити економска правда, јединство хришћанских Цркава, хришћански идентитет у савременом свету и међуверски дијалог.

На крају Скупштине, 23. фебруара 2006. године, биће објављено саопштење за јавност.

Извор: www.wcc-assembly.info

МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ НИКОЛАЈ СЛУЖИО У РОГАТИЦИ

На празник Сретења Господњег, 15. фебруара 2006. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај служио је свету архијерејску Литургију у храму Свете Тројице у Рогатици. Повод за служење је била и прослава Крсне славе Културно-умјетничког друштва „Сретење“ Црквене општине у Рогатици.

У својој бесједи Високопреосвећени Митрополит Г. Николај је најприје окупљеним вјерницима честитао празник Сретења Господњег, а члановима друштва „Сретење“ њихову Крсну славу. Потом је Високопреосвећени Митрополит говорио о смислу и значају празника, истакао поруку празника да се сви трудимо да нам живот буде непрестано богослужење, како би се уподобили Господу Исусу Христу и Пресветој Богородици.

Након Свете Литургије, Високопреосвећени Митрополит Николај је благословио славско жито и преломио славски колач друштва „Сретење“.

Културно-умјетничко друштво „Сретење“ основано је 2003. године при Црквеној општини у Рогатици. Чини га око 250 чланова, младића и дјевојака из Рогатице, окупљених у секције фолклора, хора, оркестра, изворне пјевачке групе и друге. Осим ових активности, чији су главни циљеви очување духовног и националног идентитета нашег народа, чланови друштва организовали су и вођење бриге о старим и немоћним лицима и о четрдесет социјално угрожених лица.

Међу најважнијим досадашњим успјесима друштва „Сретење“ издвајају се учешће на Осмој европској смотри српског фолклора (Пале 2003.), наступ на фестивалу фолклора у грчком граду Лариса (2003.), наступи у аустријском граду Велсу и у њемачким градовима Келн и Дизелдорф (2005.), као и наступи на концерту „Игром и пјесмом против абортуса“, те смотри српског фолклора у Дервенти (2005.).

Извор: Митрополија дабробосанска

ОДРЖАНА СЕДНИЦА ЕПАРХИЈСКОГ САВЈЕТА
МИТРОПОЛИЈЕ ДАБРОБОСАНСКЕ

У суботу, 11. фебруара 2006. године, у Сокоцу је одржана сједница Епархијског савјета Митрополије дабробосанске.

Сједница је отпочела заједничком молитвом, након које је Високопреосвећени Митрополит Г. Николај поздравио све чланове Епархијског савјета, топло им се захваливши на одзиву.

Говорећи о тренутном стању у Митрополији дабробосанској, Високопреосвећени Митрополит Г. Николај обавијестио је Епархијски савјет да је оно и даље тешко, нарочито у црквеним општинама и парохијама које се налазе на територији Федерације Босне и Херцеговине, одакле се, само из Митрополије дабробосанске, иселило око 280.000 вјерника, остављајући за собом велику имовину, како приватну тако и црквену. Иако суочени са многим тешкоћама, захваљујући најприје вјерном народу, а затим и свештеницима, у 2005. години остварени су добри резултати.

У току сједнице прочитан је извјештај о Завршном рачуну Митрополије дабробосанске за 2005. годину, и прочитан и усвојен приједлог Буџета за 2006. годину. Слиједили су извјештаји о стању фондова Митрополије, те о грађевинској и издавачкој дјелатности. Епархијском савјету су поднијети извјештаји о раду Богословског факултета и Богословије у Фочи, о активностима Кола српских сестара и статистички извјештај Просвјетног одбора Митрополије дабробосанске о успјеху полазника Православне вјеронауке у основним школама у Републици Српској. Такође, Епархијски савјет обавјештен о току повраћаја зграде сарајевске Богословије и друге имовине у Сарајеву.

На крају сједнице заједнички је оцијењено да је и поред многих проблема, претходна календарска година у Митрополији дабробосанској била успјешна.

Извор: Митрополија дабробосанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail