Информативна служба
Српске Православне Цркве

21. фебруар 2006. године

ВИСОКА РУСКА ДЕЛЕГАЦИЈА И ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ РАЗГОВАРАЛИ СА ПАТРИЈАРХОМ СРПСКИМ Г. ПАВЛОМ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, примио је данас у Патријаршијском двору у Београду, заједно са Високопреосвећеним Митрополитом црногорско-приморским г. Амфилохијем и Преосвећеном г. г. епископима: зворничко-тузланским Василијем, бачким Иринејем, шумадијским Јованом и будимљанско-никшићким Јоаникијем, Његово Превасходство г. Георгија Сергејевича Полтавченка, опуномоћеног представника председника Руске Федерације и његовог званичног домаћина, г. Бориса Тадића, председника Републике Србије. У пратњи г. Полтавченка су били и госпођа Јекатерина Давидовна Полтавченко, господин Герасимов, заменик директора Трећег Европског одељења у Министарству иностраних послова Руске Федерација, господин Зураб Церетели, један од најпознатијих вајара у Русији.

Разговор је протекао у духу пуног међусобног разумевања и братске сарадње каква се између Руске Православне Цркве и руског и српског народа негује вековима. Највећа пажња је посвећена разговорима о будућем статусу Косова и Метохије. Његова Светост Патријарх Г. Павле је истакао да постигнуто решење мора донети добро свим народима који живе на Косову и Метохији, а и да у оквиру таквог општеприхватљивог решења, статус и заштита Српске Православне Цркве и њених верника треба да буду по стандардима који важе у цивилизованом свету.

Разговарано је и о положају Српске Православне Цркве у Црној Гори, перспективи очувања заједничке државе Србије и Црне Горе, као и о положају српског народа у Босни и Херцеговини.

Његова Светост Патријарх Г. Павле је г. Полтавченка замолио да Његовој Светости Патријарху московском и све Русије Г. Алескију и г. Владимиру Путину, председнику Русије пренесе најтоплије поздраве и захвалност на свему што су руски народ и Руска Црква вековима чинили за Српску Православну Цркву и српски народу.

На крају разговора г. Полтавченко је Светејшем Г. Павлу даровао икону Светог великомученика и победоносца Георгија, заштитника Русија, а Патријарх српски је узвратио копијом иконе Пресвете Богородице Дечанске, која свакако спада у најлепше српске иконе.

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРИМИО У ПОСЕТУ БИСКУПА ХОМАЈЕРА

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Николај примио је 17. фебруара 2006. године, у Сарајеву, Преузвишеног бискупа др Јозефа Хомајера, председника Комисије бискупских конференција Европске Уније (COMECE) и г. Франка Ронгеа, директора Комисије за друштвена и социјална питања Бискупске конференције Немачке. Разговору је присуствовала и др Кристина Краузе, директор сарајевске канцеларије Фондације Конрад Аденауер, која је и била организатор посете др Хомајера и г. Ронгеа Босни и Херцеговини.

Високопреосвећени Митрополит г. Николај је госте упознао са историјом Митрополије дабробосанске и данашњим стањем у њој, поменувши тешкоће око повратка зграде сарајевске Богословије и друге имовине која је одузета Српској Православној Цркви. Такође, Високопреосвећени Митрополит је говорио и о акцији СФОР-а на Палама, 1. априла 2004. године, када су тешко повређени протојереј-ставрофор Јеремија Старовлах и његов син Александар.

Високопреосвећени Митрополит је упознао Бискупа Хомајера да је Међурелигијско већа Босне и Херцеговине постигло значајне резултате, а да је његов рад високо оцењен, како од домаће, тако и од међународне јавности. Може се рећи да Међурелигијско веће представља добар пример сарадње и дијалога за све у Босни и Херцеговини, али и у Европи.

Преузвишени бискуп Хомајер је закључио да дијалог између хришћанских Црква и ислама, који се у Босни и Херцеговини већ дуго одвија, тек треба да заживи у Европској Унији, као и да Цркве у Западној Европи данас траже пут ка дијалогу у коме ће се очувати различити идентитети, али и наћи решење које ће све задовољити. С тим у вези, бискуп Хомајер је Босну и Херцеговину истакао као пример међурелигијског дијалога и предложио да се под покровитељством Међурелигијског већа, а уз помоћ Фондације Конрад Аденауер, образује институција која би се бавила религијским питањима и у којој би се образовали млађи нараштаји за живот у вишеверском и вишекултурном окружењу.

***

У понедељак 20. фебруара 2006. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Николај је, у одвојене посете, примио Њену Екселенцију г-ђу Константину Мавроскелиду, новоименованог Амбасадора Републике Грчке и Његову Екселенцију г. Булента Тулуна, новоименованог Амбасадора Републике Турске у Босни и Херцеговини.

Високопреосвећени Митрополит Г. Николај је дипломатске представнике упознао са историјом и данашњим животом Митрополије дабробосанске, те са настојањима Српске Православне Цркве да се у Босни и Херцеговини поново изграде добри међуверски и међунационални односи, у чему требају учествовати све Цркве и верске заједнице, наводећи као пример добре сарадње Међурелигијско вијеће Босне и Херцеговине.

Извор: Митрополија дабробосанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail