Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. фебруар 2006. године

ДЕЛЕГАЦИЈА СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ПОСЕТИЛА ПРЕДСЕДНИШТВО БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ

Делегација Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, коју су чинили Високопреосвећена г. г. митрополити: Загребачко-љубљански Г. Јован и Дабробосански Г. Николај; те Преосвећена г. г. епископи: зворничко-тузлански Василије, шумадијски Јован и будимљанско-никшићки Јоаникије, посетила је у Сарајеву, у петак, 24. фебруара 2006. године, Председништво Босне и Херцеговине. Делегацију су примили председавајући Председништва г. Иво Миро Јовић, са члановима Председништва: г. Бориславом Паравцем и г. Сулејманом Тихићем.

На почетку разговора, чланови Председништва упознали су делегацију Светог Синода са закључком са седнице Председништва, да уговор?, попут усвојеног Предлога основног уговора између Ватикана и Босне и Херцеговине, треба што хитније припремити и са Српском Православном Црквом, Исламском и Јеврејском заједницом, те додали како је то одраз секуларног друштва, али и права заштите вере у цивилизованим временима, те једнаког третмана свих, у верском и националном погледу у Босни и Херцеговини, којим се жели допринети бржем развоју демократије.

Чланови делегације су, поздрављајући доношење тих закључака, истакли како у изградњи мира у Босни и Херцеговини Српска Православна Црква учествује, али и тражи своје место равноправно са другима. У вези с тим, изразили су забринутост због дугогодишњег проблема повратка зграде Богословије у Сарајеву, али и остале национализоване имовине у Босни и Херцеговини, напоменувши да се, почетком маја ове године, треба обиљежити 125. годишњица сарајевске Богословије, те би желели да то могу учинити и у згради у Сарајеву. Наглашено је да је Извршно веће Босне и Херцеговине још 1990. године донело одлуку о враћању зграде Богословије Српској Православној Цркви, под истим или сличним условима као што су биле враћене зграде Исламској заједници и Римокатоличкој Цркви.

Чланови Светог Синода су упознали чланове Председништва о тешком положају и учесталим нападима на свештенство Српске Православне Цркве, православне храмове и гробља, али и православне вернике у Федерацији Босне и Херцеговине, те да код локалних органа власти често наилазе на опструкције у остваривању својих права и слобода. Указали су како им је досад при обнови храмова изостала помоћ хуманитарних и међународних организација, као и да наилазе на неразумевање домаћих власти, које на грађевински материјал за ове сврхе наплаћују ПДВ. Казали су да Епархије Српске Православне Цркве у Босни и Херцеговини налази у тешком материјално-финансијском стању, као и да им нису регулисана права на здравствено и пензијско осигурање, а изостала је помоћ домаћих надлежних институција.

Чланови Председништва Босне и Херцеговине исказали су разумевање за проблеме које им је представила делегација Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Једногласно је закључено да ће се учинити све у складу са ауторитетом и овлаштењима да се сви проблеми реше. Сходно томе ће, што хитније, од надлежних институција затражити актуелизовање одлуке Извршног већа из 1990. године, о повратку зграде Богословије, нагласивши како политичка воља за враћањем изузете имовине постоји, само треба отклонити законско-правне препреке. Још једном је наглашено како је потребно наставити с активностима око уговора који третира статус Цркве и верских заједница те повратак имовине, на начелима оног између Ватикана и Босне и Херцеговине.

Домаћини су упознали високу делегацију Српске Православне Цркве и са активностима у нареднssом периоду, нагласивши да Босна и Херцеговина има стабилну и сигурну будућност једино у равноправном третману свих народа и Цркава и верских заједница, препознатих у домаћим законима, те је у том циљу потребно успоставити свакодневну комуникацију, како би се наставио рад на општем добру сваког грађанина ове земље, што ће допринети убрзању пута Босне и Херцеговине у евроатланске интеграције.

Извор: Митрополија дабробосанска

ДЕЛЕГАЦИЈА СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ПОСЕТИ ПРЕДСЕДНИКУ РЕПУБЛИКЕ ХРВАТСКЕ

Делегација Светога Архијерејскога Синода Српске Православне Цркве : Његовo Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије и Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јованом, разговарали су са г. Стјепаном Месићем, председником Републике Хрватске.

Прва тема о којој се разговарало јесте учесталост напада на Српску Православну Цркву на територији Републике Хрватске. Преосвећени Владика Василије је нагласио да су, и поред обостране жеље за добрим односима, напади на Српску Цркву, свештенство и њене вернике све чешћи. То се директно одражава на повратак Срба избеглица и решавање њиховог статуса, о чему је посебно било речи у разговору са г. Месићом. Затим је расправљано о обнови урушених или срушених објеката у власништву Српске Православне Цркве на подручју Републике Хрватске.

Делегација Српске Православне Цркве истакла је чињеницу да, по свим овим питањима, власти Републике Хрватске мало или готово ништа не раде. Истакнута је и чињеница да председник Владе Републике Хрватске до сада није нашао за сходно да прими делегацију Српске Православне Цркве и да разговара о решавању нагомиланих проблема. На крају овог важног састанка Преосвећени Архијереји Српске Православне Цркве су замолили г. Месића да све учини како би дошло до унапређења односа између Владе Републике Хрватске и Српске Православне Цркве, те да се коначно и на делу покаже владино опредељење за поштовање основних људских права и демократије.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail