Информативна служба
Српске Православне Цркве

8. март 2006. године

ПОСЛЕ 220 ДАНА ПРОВЕДЕНИХ У СКОПСКОМ ЗАТВОРУ ИДРИЗОВО, АРХИЕПИСКОП ЈОВАН ПУШТЕН НА СЛОБОДУ

Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован (Вранишковски), јуче ујутру је, одлуком Врховног суда Републике Македоније, после 220 дана проведених у централном скопском затвору Идризово, пуштен на слободу. "Изражавамо наду да је ослобађање Архиепископа Јована радостан догађај за све грађане Републике Македоније, без обзира на верску и националну припадност, јер представља корак напред у поправљању слике наше отаџбине пред међународном заједницом", стоји у саопштењу православне Охридске Архиепископије.

Његово Блаженство Архиепископ Јован је одмах после изласка из затвора служио свету архијерејску Литургију и том приликом се у беседи захвалио Богу што му је дао снаге да издржи неправедни прогон и затворску казну. Заблагодарио је што су га читаво време подржавали епископи, свештеници и верни народ, који нису одступили од вере православне, иако су разни непријатељи ударили на њиховог пастира.

Врховни суд Републике Македоније осудио је Архиепископа Јована, у августу 2004. године, на осамнаест месеци затвора. Изречена казна је потврђена средином 2005. године, након што је Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве издао Томос о аутономији Охридске Архиепископије , а Митрополита Јована именовао за Архиепископа и Митрополита. Македонске власти су тврдиле да ова два догађаја међусобно немају узрочно-последичне везе, поричући да је изрицање казне повезано са вишедеценијским канонским спором између Српске Православне Цркве и расколничких епархија организованих у неканонску "Македонску Православну Цркву".

Блажењејши Архиепископ Јован је у централни затвор Идризово отишао 26. јула 2005. године, када је казни од осамнаест месеци додато и годину дана из условне казне за "самовољу и насиље" (због покушаја да крсти унуку своје сестре). На његово утамничење Српска Православна Црква је, заједно са другим помесним Православним Цркавама и читавим хришћанским светом, реаговала одлучно, обавештавајући све значајне европске и светске институције о кршењу људских права и слобода у Републици Македонији.

Врховни суд Републике Македоније је у септембру 2005. године, одбацио две од три тачке оптужнице које су Архиепископа Јована теретиле за "ширење националне и верске мржње, подела и нетрпељивости". После свега, на основу жалбе за смањење затворске казне, повучена је и казна која је од условне претворена у извршну, тако да је   Врховни суд недавно казну затвора смањио са осамнаест на осам месеци, колико је Архиепископ Јован и провео у затвору.

МОСКОВСКИ ПАТРИЈАРХ АЛЕКСИЈЕ II РАЗГОВАРАО СА ДЕЛЕГАЦИЈОМ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Свјатјеши Патријарх московски и све Русије Г. Алексије II примио је у четвртак, 2. марта 2006. године, у Патријаршијској резиденцији, у Чистом переулку, у Москви, делегацију Српске Православне Цркве, која је боравила у званичној посети Русији.

Делегација Српске Православне Цркве, у саставу Митрополит црногорско-приморски Г. др Амфилохије, Епископ бачки Г. др Иринеј и Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, коју је пратио и архимандрит Антоније (Пантелић), настојатељ Подворја Српске Православне Цркве у Москви, разговарала је са Патријархом московским и све Русије Г. Алексијем II . Разговорима су присуствовали и протојереј Николај Балашов, секретар Одељења за међуцрквене односе Московске Патријаршије, и јеромонах Меркурије, службеник истог Одељења.

Делегација Српске Православне Цркве допутовала је у Москву по одлуци Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве из 2005. године. Циљ посете је био упознавање Патријарха и Синода Руске Православне Цркве и руског државног руководства са трудом и напорима Патријарха српског Г. Павла и архијерејa Српске Православне Цркве на решавању питања раскола у Републици Македонији и њиховим ставовима и активностима пред преговоре о будућем статусу Косова и Метохије, као и о црквеној проблематици везаној за предстојећи референдум о државној будућности Црне Горе. Митрополит Амфилохије упознао је Светејшег Патријарха московског и све Русије Г. Алексија II са током и резултатима међународне конференције «Црква и држава у свијету који се мијења: тражење путева партнерства за рјешавање савремених проблема», која је недавно одржана на Цетињу. Светејши Патријарх Алексије II са задовољством је констатовао да се примећују назнаке побољшавања ситуације у Републици Македонији, будући да је најављено скоро ослобађање утамниченог предстојатеља Православне Цркве у Македонији, Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јована. На крају разговора, српски јерарси заблагодарили су Свјатјејшем Патријарху Алексију II , за напоре које он чини у циљу јачања свеправославног јединства, као и на подршци у решавању свих проблема са којима је суочена Српска Православна Црква, посебно на распетом Косову и Метохији.

У Москви су се чланови делегације Српске Православне Цркве сусрели и са Митрополитом смоленским и каљининградским Г. Кирилом, председником Одељења за међуцрквене везе Московске Патријаршије, са којим су разговарали о истим темама, као и о темама које се тичу целокупног православног света.

Делегација Српске Православне Цркве посетила је Сергијево-Тројицку лавру и поклонила се моштима Светог Сергија Радоњешког. Том приликом, делегација је посетила и Московску Духовну Академију.

Извор: www.pravoslavie.ru , Светигора прес.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail