Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. март 2006. године

ДЕЛЕГАЦИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ: СТАТУС
ВЕРСКИХ СЛОБОДА И ПРАВА МАЊИНА НА КОСОВУ

Чланови делегације Српске Православне Цркве који се налазе у двонедељној посети Вашингтону учествовали су на сведочењу пред радном групом Конгреса за људска и верска права, под насловом „Статус верских слобода и права мањинa на Косову“. Сведочењем је председавао републикански конгресмен Трент Френкс, а у име делегације СПЦ говорили су викарни епископ Теодосије и јеромонах Иринеј Добријевић. Поред њих такође су сведочили г-ђа Морин Гринвуд из „Амнести интернешнела“ и амбасадор Томас Мелади из Института за светску политику.

У уводном излагању конгресмен Френкс је рекао да решења до којих се дође о будућем статусу Косова треба да дођу од људи који тамо живе, а не само од међународне заједнице или УН који би решење наметнули. Френкс је упозорио да у случају да се не дође до задовољавајућег решења веома лако може да се створи ситуација која би била извор нестабилности за шири регион Балкана. Конгресмен Френкс је констатовао да мањинске заједнице на Косову и даље живе у тешким условима, без адекватне слободе кретања, права на здравствену заштиту и запослење. Он је посебно изразио забринутост што је на Косову од 1999. године уништено сто педесет православних цркава и манастира, без обзира на присуство снага НАТО-савеза и мисије УН.

Владика Теодосије је у свом обраћању изјавио да је на Косову и Метохији још потребно јако међународно присуство, како цивилно тако и војно, јер без тога Покрајини прети трагедија у којој ће, како је рекао, страдати не само Срби већ и умерени Албанци. Он је у име Српске Православне Цркве изразио озбиљну забринутост јер Срби и неалбанци, као и сви други грађани Косова и Метохије који желе да живе у просперитетном и демократском друштву, не могу да виде будућност у условима у којима доминирају ратнички дух, корупција и племенске везе. Он је затим изразио мишљење да динамика решавања будућег статуса Косова и Метохије, с једне стране, и развој стабилних институција и напредак на пољу људских и верских права, са друге стране, стоје у огромном раскораку. Стога је потребно да међународна заједница задржи конкретнија извршна овлашћења, а не да мисију УН замени једном обичном посматрачком мисијом ЕУ, а Србе и остале заједнице препусти само косовским институцијама које још нису сасвим мултиетничке. Рекао је да ће Црква дати свој допринос изградњи поверења јер је будућност свих грађана Покрајине тамо где они живе, али је напоменуо да је тешко очекивати интеграцију у условима етничке дискриминације и друштва које је скројено само по интересима већинске, албанске популације.

Владика Теодосије је нагласио да је српском народу и његовим светињама неопходна заштита не само у случају евентуалне промене статуса Косова и Метохије већ и у постојећим условима. Нарочито је поменуо потребу децентрализације не само на општинском већ и на регионалном, односно хоризонталном нивоу, са посебним везама у областима здравства, школства и културе са институцијама Србије. Он је додао да посебна пажња мора бити посвећена економским бенефицијама за српско становништво, које живи без запослења и могућности да обрађује своју земљу. Јер, у противном ће бити тешко очекивати да се Срби задрже или врате на своја огњишта без основних економских услова за будућност њихових породица и без основних слобода и безбедности.

У свом обраћању владика је такође рекао да треба обезбедити посебну заштиту српске духовне и културне баштине у Покрајини, као и да имовина Срба и Српске Православне Цркве мора бити адекватно заштићена од узурпације или исхитрене и нелегалне приватизације. Таква заштита, додао је он, не може бити сведена на локалне косовске законе већ мора бити остварена на нивоу конкретних међународних гаранција и посебних провизија које би биле регулисане у оквиру свеобухватног споразума о будућем статусу Косова и Метохије.

Јеромонах Иринеј Добријевић је истакао да Црква не доноси политичку поруку већ инсистира на изградњи мултиетничког Косова без обзира на резултате разговорa о будућем статусу. Према његовом мишљењу, за решавање проблема Срба на Косову и Метохији веома је важно да се обезбеде повратак расељених, реституција имовине, специјалне везе са институцијама у Београду и ефикасан облик децентрализације и локалне самоуправе.

Госпођа Морин Гринвуд, представница „Амнести Интернешнела“, показујући фотографије снимљене после мартовског погрома, рекла је да је забрињавајућа чињеница што се фондови Стејт Департмента намењени Косову све више смањују. Када је у питању будућност Косова, рекла је она, сматрам да би представници међународне заједнице требало да ураде три ствари: да обелодане резултате истрага спроведених након мартовског насиља, да се задржи исти ниво фондова за помоћ Косову и, као посебан захтев, да се не заборави проблем расељених Рома и Ашкалија, чија су деца, како је нагласила, затрована оловом.

Амбасадор Мелади је истакао да је приликом своје прошлогодишње посете Косову и Метохији био запањен атмосфером страха и неизвесности у којој живе припадници мањинских заједница. Како је напоменуо, на Косову и Метохији ће бити потребно међународно присуство све док се одређени стандарди у поштовању људских права мањинa озбиљно не поправе. Даље је изјавио да, ма каква буде политичка будућност Косова, црквена имовина мора да остане у рукама Цркве и оних који су је градили и штитили годинама. Нарочито је нагласио да се морају очувати имовинска права Срба који су напустили Покрајину 1999. године и после ње.

Конгресном сведочењу присуствовало је више аналитичара и представника разних владиних и невладиних институција у Вашингтону.

У коментару за медије после сведочења у Конгресу, о. Иринеј Добријевић је дао следећу изјаву:
Суштинска је разлика између сведочења пред пуним Комитетом за инострана питања у мају и овог пред комисијом за надзор верских слобода. Прошлог маја се видело да нису били расположени према нама и нашем излагању. Био је присутан и велики број Албанаца и чланова њиховог лобија и видело се да је све било намештено. Ово сада је било добронамерно, уз присуство чланова кабинета многих конгресмена, и мислим да ће уродити добрим плодом.

Састанак са представницима Конгреса и Сената САД

У јучерашњем разговору са чланом Конгреса Мелисом Бин (која је иначе српског порекла) вођа делегације Српске Православне Цркве Епископ шумадијски Јован изразио је посебну захвалност за све што припадници српског кокуса чине како би званични Вашингтон боље и објективније разумео сложену ситуацију на простору Србије и Црне Горе. Он је посебно пренео поздраве Његове Светости Патријарха српског Павла и Светог Архијерејског Синода, изразивши наду да ће се сарадња са члановима нашег кокуса све више унапређивати.

О. Иринеј је упознао госпођу Бин са досадашњим састанцима делегације у Вашингтону. Посебно је поменуо десет Основних начела, која су и платформа делегације, и истакао да је тај документ изузетно добро примљен код свих чинилаца. Поред свега осталог, он је посебно истакао четири основне потребе: повратак прогнаних и интерно расељених, обнову светиња као живих заједница, реституцију црквене имовине и веома важно питање децентрализације, односно спровођења локалне самоуправе.

Конгресмен Бин је захвалила делегацији на посети и рекла да ће с пажњом пратити све активности у Конгресу поводом Косова и Метохијe.

Владика Теодосије, као игуман манастира Високи Дечани, упознао је госпођу Бин са непосредном ситуацијом на терену. Нарочито је истакао потребу да се заштити име и идентитет Српске Православне Цркве на Косову. У том смислу институције Српске Православне Цркве и њено административно-канонско устројство мора бити у потпуности заштићено када се буде решавало питање статуса. Посебно је поменуо и разговоре које су чланови Косовског одбора Српске Православне Цркве водили са невладином организацијом Елиамеп из Атине и потребу да се нарочита пажња, поред основних мера заштите за целокупну српску баштину, посвети заштити институција Српске Православне Цркве и њених живих манастира и формулише једна Повеља која би имала статус међународно-правног документа.

На крају разговора, владика Григорије је позвао госпођу Бин да посети Косово и Метохију и да буде његов гост у Херцеговини, такође, што је она са задовољством прихватила.
Поред састанака са госпођом Мелисом Бин, делегација је имала састанак у канцеларији сенатора Руса Феинголда, као и краћи сусрет са конгресменом Самом Браунбеком и сенатором Крисом Смитом из Хелсиншког комитета при Конгресу САД.

У вечерњим часовима делегација Српске Православне Цркве се неформално састала са члановима српског кокуса и том приликом су додатно размењена мишљења о текућој ситуацији.

ЕПИСКОП ШУМАДИЈСКИ ЈОВАН СЛУЖИО ЛИТУРГИЈУ И ПАРАСТОС ПОСТРАДАЛИМ СРБИМА У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ

Епископ шумадијски Јован служио је у САД свету Литургију и парастос Србима пострадалим у мартовском погрому 2004.

Са благословом надлежног архијереја, епископа источноамеричког Г. Митрофана, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је 17. марта у српском православном храму Светог Апостола и Еванђелиста Луке у Вашингтону свету  Литургију пређеосвећених Дарова, а потом и парастос Србима пострадалим у мартовском погрому 2004. године.

Епископ шумадијски Г. Јован, са осталим члановима делегације Српске Православне Цркве, налази се у двонедељној посети Сједињеним Америчким Државама ради сведочења о тешкој ситуацији у којој живи српски православни народ на Косову и Метохији.

МРАЧНА СЕНКА МАРТОВСКОГ ПОГРОМА ЈОШ ЛЕБДИ
НАД КОСОВОМ И МЕТОХИЈОМ

Српски народ са својом Црквом ће овогодишњу тужну годишњицу обележити достојанствено у храмовима, сећајући се оних који су изгубили своје животе само зато што су желели да мирно живе у својим домовима и што су били православни Срби. Својом тихом молитвом, али и мирним протестним шетњама, преостали косовски Срби ће још једном подићи глас против неправде и насиља, лажи и лицемерја, са надом да се овакво насиље више никада неће поновити.

Две године после мартовског погрома на Косову и Метохији, у коме су Срби и Роми доживели своју "кристалну ноћ", у присуству више хиљада међународних снага и међународне мисије УН, тешко да се иста суштински променило набоље. Иако је међународна заједница оштро осудила погром, иако је косовска влада под притиском западних влада обновила један број уништених објеката, само неколицина од четири хиљаде прогнаних Срба и Рома вратила се у своје домове. Највећи број то није учинио, у стрепњи од новог насиља у коме им нико не би могао гарантовати живот. Највећи број цркава је и даље у рушевинама. Гробља се и даље скрнаве. Слободе кретања и живота и даље нема, а преостали Срби ову тужну годишњицу дочекују у сталном страху од новог таласа насиља, уз све јаче тензије поводом започетих преговора о будућем статусу Косова и Метохије.

Косово и Метохија данас понајмање личи на толерантно мултиетничко друштво у коме сви његови грађани могу да нађу свој дом и своју будућност. Најжалосније је, ипак, да међународна заједница није нашла снаге, а умерени Албанци ни довољно образа, да именују главне организаторе мартовског погрома. Остало се на апстрактним осудама и покушајима да се насиље оправда. Главни организатори који су руководили масом од преко 60.000 људи, обезбедили транспорт екстремистима из најудаљенијих села и вешто поставили блокаде пред базама КФОР-а, и даље уживају прећутни међународни имунитет, а косовске институције које су потпуно заказале у тим пресудним тренуцима, сада се представљају као демократске и обећавају безбедну будућност Србима на независном Косову(!).

Извор: www.kosovo.com

УОЧИ ДРУГЕ ГОДИШЊИЦЕ МАРТОВСКОГ ПОГРОМА ПОНОВО ОСКРНАВЉЕНО ГРОБЉЕ У УРОШЕВЦУ И РАЗБИЈЕНА СТАКЛА НА САБОРНОМ ХРАМУ У ГРАДУ

Према саопштењу Косовске полицијске службе јуче рано ујутро је поломљено неколико надгробних споменика на српском православном гробљу у Урошевцу, док је на саборном храму у граду разбијено неколико прозора.

Гробље у Урошевцу било је и раније мета вандалa и у склопу активности Комисије за обнову Савета Европе ситуација на гробљу је добрим делом санирана крајем прошле године. Такође је поправљена и штета на храму Светог Великомученика Цара Уроша, који је оштећен молотовљевим коктелима у току мартовског погрома 2004. године, када су га храбро бранили војници грчког контингента.

Нажалост, овај најновији пример вандализма показује да они који су пре две године учествовали у скрнављењу православних светиња, као и у прогону и убијању невиних цивила, и даље некажњено настављају са својим неделима.

Делегација Српске Православне Цркве која борави у Вашингтону јуче је у разговорима са саветницима председника Буша посебно поменула овај пример као подсетник да на Косову и Метохији још нема мира и спокоја за православне Србе, њихова гробља и светиње.

Извор: www.kosovo.com

ЈЕРЕЈ ВЕЛИБОР ЏОМИЋ У БАРУ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ НА ТЕМУ «ПРАВОСЛАВЉЕ И СЕКТЕ»

У организацији Црквене општине барске синоћ је одржано предавање пароха подгоричког, јереја  Велибора Џомића, на тему „Православље и секте“ .

У уводном дијелу јереј Велибор Џомић је говорио о појави јеретика као тобожњих реформатора и подјеле секти на три врсте - протестанске, далекоисточне нехришћанске и црномагијске.

Током предавања, отац Велибор је присутне посебно информисао о сектама присутним на нашем подручју које су хришћанског поријекла, попут суботарa и Јеховиних свједока. Осим што по кућама разносе разне часописе и себе називају озбиљним истраживачима Библије, секте поричу тајну Крста Христовог, каже отац Џомић, истичући да идентитет треба градити на вјери, а не на њеном негирању.

Паганске, далекоисточне секте у основи свог учења пропагирају многобоштво и „Бога” као јединство супротности, који је истовремено и добар и зао.

Сатанистичке секте настале су из комплетне негације Јеванђеља. Њихов је мото: „Чини оно што хоћеш и то нека ти буде сав закон“. Карактеришу их ритуални обреди и цртање пентаграма. Сатанистичке секте отац Џомић је окарактерисао као најгору врсту и навео како оне по Западу већ узимају свој данак.

На крају предавања, отац Велибор  је говорио и о читавом низу других превара, поред  лажних пророка, биоенергетичара и сличних, уз закључак да се човјек не завршава овдје и сада, да се не поводимо и да схватимо да се духовна блага добијају кад отварајумо Господу срце.

Извор: Светигора прес (М.В./ С.К)

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail