Информативна служба
Српске Православне Цркве

29. март 2006. године

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ
ПОВОДОМ ПОВРАТКА ДЕЛЕГАЦИЈЕ
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ИЗ
СЈЕДИЊЕНИХ АМЕРИЧКИХ ДРЖАВА

Конференција за штампу, поводом повратка делегације Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, која је, по благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, боравила у Сједињеним Америчким Државама, где се састала са високим представницима власти Сједињених Америчких Држава и функционерима Уједињених нација, одржана је 28. марта 2006. године у 13 часова у Патријаршијском двору у Београду.

На Конференцији су говорили Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован, члан Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, који је био шеф делегације Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама; Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије, члан Саветодавног тела канцеларије Одбора за Косово и Метохију; Његово Преосвештенсво викарни Епископ липљански Г. Теодосије, потпредседник Одбора за Косово и Метохију и игуман манастира Високи Дечани; јеромонах Иринеј Добријевић, референт Светог Архијерејског Синода за међународна и међуцрквена питања и секретар Одбора за Косово и Метохију; и професор др Богољуб Шијаковић, продекан за науку Православног Богословског факултета Универзитета у Београду.

На почетку Конференције, Преосвећени Владика Јован је у најкраћим цртама описао боравак делегације Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама. Његово Преосвештенство Епископ Јован је нагласио да је делегација примљена у Сједињеним Америчким Државама на највишем нивоу, и да су сви разговори били уствари наставак прошлогодишњих разговора. “Сви су желели да чују став Српске Православне Цркве о Косову и Метохији. Делегација је на свим састанцима саговорницима давала копију Основних начела Светог Архијерејског Синода у десет тачака, које смо у разговорима свели на четири најбитније: заштита цркава и манастира и српског народа на Косову и Метохији, питање повратка, реституција и децентрализација. Сви у Сједињеним Америчким Државама схватају да је Косово и Метохија важан фактор за стабилност целог региона. Ми смо њихово знање проширивали чињеницама из историје тог вековног српског подручја.” У даљем излагању, Владика Јован је нагласио да су сви чланови делегације наступали као представници Цркве и да је њихов говор био говор Цркве, али да су на пут у Сједињене Америчке Државе кренули са знањем др Војислава Коштунице, председника Владе Републике Србије, и Бориса Тадића, председника Републике Србије. Владика је истакао да су ставови Српске Православне Цркве били идентични са ставовима српске државе. На крају свог излагања, Преосвећени Владика шумадијски Г. Јован дао је реч јеромонаху Иринеју.

Јеромонах Иринеј је навео државне институције у којима је делегација имала важне састанке и навео је имена саговорника, затим је истакао боравак у Белој кући, Стејт Дипартменту и Савету Безбедности. Јеромонах Иринеј је нагласио да се делегација Српске Православне Цркве састала и са амбасадорима земаља Контакт групе, а да је у Њујорк боравила у Уједињеним Нацијама где је било разговора о безбедности српског народа и њихових светиња на Косову и Метохији. На крају, јеромонах Иринеј је нагласио и разговоре са представницима Сталне конференције православних епископа у Сједињеним Америчким Државама, а посебно са Архиепископом Грчке Православне Цркве у Америци Г. Димитријем, Његовим Блаженством Митрополитом Г. Германом, поглаваром Православне Цркве у Америци и Митрополитом Бугарске Православне Цркве у Америци Г. Јосифом.

После уводног излагања Епископа шумадијског Г. Јована и јеромонаха Иринеја, окупљеним новинарима присутни чланови делегације одговарали су на питања која су се углавном тицала улоге Српске Православне Цркве у решавању стања на Косову и Метохији, затим о повратку избеглих Срба, повратку имовине, међуверске сарадње на Косову и Метохији и да ли се нешто променило од прошле године када је први пут у Сједињене Америчке Државе путовала делегација Српске Православне Цркве. На ова питања углавном су одговарали викарни Епископ Г. Теодосија, Епископ Г. Григорије и проф. др Богољуб Шијаковић.

Проф. др Богољуб Шијаковић је истакао да циљ делегације није био да се прејудицира решење статуса и да делегација није ишла у Сједињене Америчке Државе у политичке сврхе, већ је то била црквена делегација која је била занимљива за саговорнике у Сједињеним Америчким Државама зато што је за њих религија важан фактор. Они су оценили да Српске Православна Црква има велики утицај на друштво. У Америци се респектује религија јер може да буде корисна у политици, само ако се она дефинише као одговорна делатност за добробит заједнице. Проф. Шијаковић је истакао да Америка респектује Србе у смислу интеграције целог Балкана, који би као такав ушао у Европу. Потенцијал Српске Православне Цркве је огроман, самим тим што поседује добро организовану инфраструктуру од око 6000 парохија на Балкану.

Викарни Епископ Г. Теодосије нагласио је да је међуверских састанака представника свих религија на Косову и Метохији било, али само на неутралном терену. Српска Православна Црква понудила је да организује конференцију у Пећкој Патријаршији, што је у Сједињеним Америчким Државама прихваћено са одушевљењем, али је албанска страна одложила одржавање те веома важне конференције на простору Косова и Метохије. Што се тиче реституције, Преосвећени Владика Теодосије је истакао да ће о том болном питању бити речи на састанцима Срба и Албанаца, који се воде у Бечу. Сви саговорници су били свесни чињенице да је велики број земљишних парцела био у поседу Срба и Српске Православне Цркве. Владика је навео пример да се веома лако и брзо може вратити земља која је одузета манастиру Дечани. Питање реституције треба решити у складу са Међународним законима.

Преосвећени Епископ Г. Григорије, на питање новинара да сведе четири најбитније теме на једну, одговорио да је то немогуће јер једна из друге извиру. “Не можете да посматрате обнову без повратка избеглица, а ни повратак избеглица без гарантоване безбедности.” Владика Григорије је истакао да су, по питању децентрализације, чланови делегације предложили да српска локална самоуправа има директне везе са Београдом и Србијом. Владика је нагласио добар предлог проф. Шијаковића да енклаве буду повезане коридорима са Србијом, што није новина, јер већ постоји такав случај у Федерацији Босне и Херцеговине, где је Горажде повезано коридором за Федерацију, иако је географски одвојено. За саговорнике у Сједињеним Америчким Државама опстанак Срба на Косову и Метохији значи опстанак мултинационалног Косова и Метохије, и значи опстанак Срба на тим просторима, а самим тим и опстанак цркава и манастира, што би значило да се неће рушити трагови једне хришћанске културе и цивилизације. Ако нема мултиетничког Косова и Метохије, онда није потребно присуство европских снага. Преосвећени Владика се осврнуо и на бурне разговоре са амбасадорима земаља Контакт групе, а посебно са амбасадором Енглеске који је желео да главна тема разговора буде сарадња са Хашким трибуналом. Владика Григорије је нагласио да су храмови Српске Православне Цркве отворени и да може свако да их посети кад год пожели, и да је недопустиво да се сумња да Српска Православна Црква сарађује са хашким оптуженицима. Са друге стране, поменут је парадокс да је Запад оптуживао Српску Цркву да сарађује са комунистичким режимом Слободана Милошевића, али да ипак, на његовој сахрани није било црквеног обреда – опела. Највећа је грешка Запада што према вестима из таблоида покушава да уђе у траг оптуженима пред Хашким трибуналом; јер је на тај начин дошло до кобног напада на свештеничку породицу Старовлах, када су мучки, и умало са трагичним последицама, претучени протојереј-ставрофор Јеремија Старовлах и његов син. На крају свог излагања Владика Григорије је поновио став који су делегацији Српске Православне Цркве пренели политички званичници у Сједињеним Америчким Државама, а то је да Србија и Црна Гора имају лидерском месту на Балкану.

На крају Конференције за штампу Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован захвалио се свим присутним и нагласио да је било веома важно што је делегација Српске Православне Цркве била у Сједињеним Америчким Државама и сведочила о стању на Косову и Метохији, јер све што је делегација том приликом рекла узето је у разматрање.

У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ СРПСКИ МЛАДИЋ УБОДЕН НОЖЕМ

Двојица младића убола су синоћ, 28. марта 2006. године, ножем Милисава Илинчића (19) у северном, српском делу Косовске Митровице, у близини моста на Ибру, што је одмах изазвало протестно окупљање Срба.

Илинчић је у болници оперисан, а лекари кажу да су повреде које је задобио опасне по живот. Очевици су посведочили да су два младића после напада на Србина, побегла у јужни део Косовске Митровице, насељен искључиво Албанцима.

Илинчић је, према наводима очевидаца, у тренутку напада био у близини моста на Ибру са девојком, и нападнут је изненада. На том мосту, који раздваја Косовску Митровицу на српски и албански део града, налазили су се припадници Косовске полицијске службе и међународне полиције, али они нису реаговали после напада.

Тај напад је изазвао револт Срба у северном делу града који су се у великом броју окупили у близини моста. Они протестују и траже од представника међународне администрације и полиције да им обезбеде мир и сигурност. На мост су убрзо стигле војне и полицијске јединице које су започеле истрагу.

СЕДНИЦА ЕПИСКОПСКОГ САВЕТА ЕПАРХИЈА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
НА ПОДРУЧИЈУ РЕПУБЛИКЕ ХРВАТСКЕ

У четвртак 23. марта 2006. године, у резиденцији Митрополије загребачко-љубљанске, одржана је сједница Епископског савјета и сви епископи са подручја Републике Хрватске узели су учешће на овом важном састанку. Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански и цијеле Италије Господин Јован-предсједник Епоскопског савјета, Његово преосвештенство епископ осјечко-пољски и барањски Господин Лукијан, Његово преосвештенство епископ славонски Господин Сава, Његово преосвештенство епископ далматински Господин Фотије и Његово преосвештенство епископ горњокарловачки Господин Герасим, разговарали су о средствима које држава уплаћује епархијама, измјенама и допунама Уговора Српске православне цркве у Републици Хрватској и обнови парохијских домова. У другом дијелу састанка архијереји су разговарали о питању склапања црквеног брака и његове законитости пред државом те о обиљежавању 150 година рођења Николе Тесле.

У току разговора закључено је да су неопходне измјене и допуне Уговора Српске православне цркве и Владе Р. Хрватске. По овом питању потребна је добра припрема и разговори на усаглашавању потребних измјена са надлежним властима. Обнова порушених храмова и других црквених објеката тече прилично споро, закључак је овог састанка. Исто тако закључено је да је доста тога и урађено и да се не може рећи да се ништа не ради по овом питању. По питању црквеног брака и његове законитости пред државом, закључено је да је неопходно надлежним матичним канцеларијама доставити попис свих свештеника по епархијама и разјаснити сам административни поступак обраде и доставе потребне документације. У години обиљежавања 150. година од рођења Николе Тесле, закључено је да ће црква молитвено прославити овај значајни јубилеј.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

АЗБУЧНИК ВЕРОНАУКЕ

Председник Већа српске националне мањине Вуковарско-сремске жупаније г. Јован Ајдуковић и секретар Већа г. Милош Ерић уручили су крајем протеклог месеца у просторијама Патријаршког двора у Даљу, Његовом Преосвештенству Епископу осјечко-пољском и барањском Г. Лукијану 1500 примерака „Азбучника веронауке“, који је намењен „првенствено ђацима који похађају православни катихизис. Ова „верско-поучна књижица“ названа „Азбучник веронауке“ штампана је уз финансијску подршку Већа српске националне мањине града Загреба.

Његово Преосвештенство Владика Лукијан захвалио се на поклону и нагласио да је ово знак да српске институције размишљају о деци и православним верницима. Владика је овом приликом најавио штампање књижице у којој ће бити објашњење Свете Литургије, која ће се штампати уз благослов Епископа осечко-пољског и барањског г. Лукијана, а биће даривна верницима Епархије осечко-пољске и барањске. Излазак ове књиге из штампе планира се до Васкрса, како би се на дан Васкрсења Господњег била даривана свим православним верницима на подручју ове Епархије.

Извор: Епархија осечко-пољска и барањска

“ВЕЋЕ СРПСКЕ НАЦИОНАЛНЕ МАЊИНЕ” ВУКОВАРСКО СРЕМСКЕ ЖУПАНИЈЕ ОБЕЛЕЖИЛО СЛАВУ ВЕЋА- св. СИМЕОН МИРОТОЧИВИ

“Веће српске националне мањине” Вуковарско-сремске жупаније обележило је славу Већа Светог Симеона Мироточивог, 26. фебруара 2006. године. Овогодишња прослава је одржана у Негославцима, а кум славе био је г. Душан Јецков, начелник општине Негославци.

Веће српске националне мањине Вуковарско-сремске жупаније донело је одлуку да ће се сваке године у другом српском месту обележити слава Већа.
Обред резања славског колача и благослов славског жита обавио је игуман Исаија (Лукић) и протојереј-ставрофор Душан Марковић. Затим је проф. Сретенка Чаовић, председница Одбора за образовање Већа српске националне мањине Вуковарско-сремске жупаније, говорила о заштитнику и патрону Светом Симеону Мироточивом, а ученици Економске школе и Основне школе „Негославци“, тим поводом, приредили су рецитал.

Извор: Епархија осечко-пољска и барањска

У НИКШИЋУ ОДРЖАН КОНЦЕРТ ХОРА СВЕТОГ ПЕТРА ЦЕТИЊСКОГ

У организацији Богословије Светог Петра Цетињског са Цетиња и братстава православне омладине из Подгорице и Никшића, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Будимљанско-никшићког Г. Јоаникија у храму Светог Василија Острошког у Никшићу, у суботу 25. марта 2006. године, одржан је концерт и промоција компакт диска  Камерног хора Светог Петра Цетињског.

Поздрављајући Његово Преосвештенство Епископа Будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, ректора цетињске Богословије протојереја Гојка Перовића, диригента хора ђакона Михаила Лазаревића, чланове хора и окупљену публику, старјешина Саборног храма јереј Слободан Јокић је рекао да је радост чути појање хора Цетињске Богословије, чији концерт, како је казао представља на неки начин најаву манифестације „Дани Светог Василија Острошког“ која ће почети од Васкрса.

По ријечима Преосвећеног Владике Будимљанско-никшићки Г. Јоаникија, црквено појање дио је богослужења и Богу је угодно да се служба највећим дијелом пјева. Подсјећајући на мисли Светог Василија Великог о значају црквеног појања Епископ Јоаникије је рекао да су оне божанске истине и небеске стварности најчешће недоступне људском уму а важне за спасење сваког човјека и толико узвишене да их људско биће у обичном стању не може досећи нити успијева да их смјести у своје срце, али уз помоћ одуховљених мелодија, срце се отвара а чула оплемењују и човјек и његова личност су тада спремни да прихвате оно што је Божанско, казао је Преосвећени Владика.

Обраћајући се окупљенима бесједом ректор Богословије Светог Петра Цетињског протојереј Гојко Перовић је истакао да је Цетињска Богословија  најстарија средња школа у Црној Гори, основана 1863. године, трудом изабраних Божјих људи, свештеника који су у то вријеме боравили у Црној Гори и наклоношћу књаза Николе. Током своје историје школа је мијењала статусе, била је привремена богословија, затим Цетињска богословија и Богословско-учитељска школа а име Светог Петра Цетињског, «пресвијетлог свјетилника Црне Горе», како су пјевали ђаци у тропару, које данас носи, добила је двадесетих година прошлог вијека и као таква радила до 1944. године.

Протојереј Гојко Перовић казао је да је музичко образовање на Богословији имало специфичан развојни пут. Први професор појања обновљене богословије био је Његово Преосвештенство Епископ Диоклијски, игуман острошки г. Јован, затим ђакон Никола Гачевић као и дугогодишњи професор појања а сада свештеник  у Епархији бачкој Србислав Стојановић. Сви они, нагласио је отац Гојко Перовић трудили су се да хор добије своју физиономију, која је потврђена 1995. године доласком професора Михаила Лазаревића, који је ове године рукоположен у чин ђакона, нагласио је ректор Гојко Перовић.

Компакт диск Камерног хора Светог Петра Цетињског, на којем се налази двадесет богослужбених пјесама објављен је 2005. године благословом Његовог Високопреосвешетнстава Митрополита Црногорско-приморског Г. Амфилохија.

У Саборном храму у Никшићу, осим литургијских хор је појао и неколико српских народних пјесама а публика  је имала прилику да чује и појање којим се слави Господ и Његова љубав, којим је камерни хор са диригентом професором Михаилом Лазаревићем, остварио високе резултате на најзначајнијим домаћим фестивалима, од којих су «Хорови међу фрескама» у Београду, «Југословенске хорске всечаности» у Нишу, крагујевачки «Фестивал камерних хорова», «Сабор хорова отаџбине и дијаспоре» у Београду и «Мокрањчеви дани» прошле године у Неготину.

Извор: Светигора (С.Ч./ С.К)

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail