Информативна служба
Српске Православне Цркве

6. април 2006. године

МЕЂУРЕЛИГИЈСКА ДЕЛЕГАЦИЈА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ У БРИСЕЛУ

У организацији Фондације Конрад Аденауер, представници Међурелигијског вијећа Босне и Херцеговине (МРВ), са сједиштем у Сарајеву, у времену од 2. до 5. априла 2006. године, учинили су посјету европским политичким и вјерским установама у Бриселу.

Делегацију Међурелигијског вијећа сачињавали су: Узорити кардинал Винко Пуљић, надбискуп врхбосански и предсједавајући МРВ; Високопреосвећени Митрополит дабробосански Николај Мрђа; г. Ифет Мустафић као лични представник реису-л-улеме др Мустафе Церића, поглавара Исламске заједнице у Босни и Херцеговини; г. Јакоб Финци, председник Јеврејске заједнице у БиХ, као и протођакон Радомир Ракић, предавач на Богословском факултету у Фочи.

За вријеме свога боравка у Бриселу, високу међурелигијску делегацију примили су званичници Европске уније, међу којима комесар за проширење г. Оли Рен и директор ЕУ Дирекције за проширење г. Рајнхард Прибе, затим г. Ерхард Бусек, специјални координатор Пакта стабилности, представници Конференције европских цркава при ЕУ, чланови Комисије католичких бискупских конференција при ЕУ, на чијем је челу Преузвишени бискуп др Јозеф Хомајер, затим представник Исламске заједнице у Бриселу, као и Канцеларије Цариградске патријаршије при ЕУ, и други.

Вјерски великодостојници су званичницима Европске уније изложили структуру и активности МРВ, које су отпочеле и прије званичног успостављања ове установе у јулу 1997. године. Они су такође нагласили важност даљег јачања МРВ и предочили будуће активности које ће бити усмјерене на даљу изградњу и јачање друштва на темељу правде, мира и помирења, равноправности и међусобног повјерења свих грађана БиХ, као и замолили подршку Европске уније око рјешавања проблема у овој земљи, међу којима су истакнути проблем визног режима и незапослености. У наредном периоду ће МРВ усмјеравати своје активности ка интензивнијем раду међу младима и успостављању форума, односно Академије за међурелигијски дијалог.

Висока делегација МРВ Босне и Херцеговине је у свим разговорима истицала јасну опредјељеност за европске интеграције и подршку оваквим настојањима. Званичници Европске уније су истакли важност оствареног дијалога у БиХ и одали признање досадашњем раду Међурелигијског вијећа.

Извор: Митрополија дабробосанска

СТАЊЕ БЕЗБЕДНОСТИ ПОВРАТНИКА И ВЕРСКИХ ОБЈЕКАТА У ФЕДЕРАЦИЈИ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ (ОПШТИНА КАЛЕСИЈА)

Нажалост, након немилих догађаја везаних за напад на православног свештеника и на његов дом и породицу у Пурачићу, у Тузланском Кантону, и Црквена Општина Дубница је приморана да се јавно огласи.

Повод је кривично дело провале у парохијски дом и отуђивање одређене количине бакра која је неопходна за покривање храма ,,Св.Јоакима и Ане,,. Овај храм је освећен 1912. године, страдао је у Другом светском рату, обновљен  1965. године, да би  поново у последњем рату 1992. године у ван ратним операцијама био спаљен и у потпуности уништен, а од 2001. године до данас је у фази обнове и рестаурације. Нажалост овај последњи догађај није први, он је само један у низу кривичних пријава које је Црквена општина Дубница упутила Калесијској полицији, од којих до данас није добила никакав одговор о решавању бар једног кривичног дела.

Од  2000. године и враћања у посед власништва ова Црквена општина је имала проблема у виду спречавања прављења нелегалног пута кроз Црквену порту, затим крађе грађевинског материјала, исписивања погрдних графита унутар храма па и оних најнецивилизованијих облика скрнављења храма тј. прављења нужника унутар храма, затим скидања олука са парохијског дома и разваљивање улазне капије по неколико пута. На сва ова дела смо од Калесијског ЦЈБ добили уверење да ће актери ових дела бити приведени правди. Међутим до данас нисмо добили никакав одговор о решавању бар једног кривичног дела.

Циљ овог јавног оглашавања јесте осуда ових недела и апел ЦЈБ-Калесија да се
озбиљније позабави овим проблемима и некажњене актере приведе лицу правде, како се овакви и слични случајеви не би поновили.

Парох дубнички, јереј Драган Тодоровић

СУОЧАВАЊЕ САВЕСТИ СА ИСТИНОМ

ИЗЈАВА МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА ПОВОДОМ ПОСЈЕТЕ СВЕТОЗАРА МАРОВИЋА И ФИЛИПА ВУЈАНОВИЋА ЦЕТИЊСКОМ МАНАСТИРУ

Поводом посјете Цетињском Манастиру и Митрополији г.Светозара Маровића, предсједника СЦГ и г.Филипа Вујановића, предсједника ЦГ Митрополит Амфилохије изјавио је следеће:

 „Црква је по својој природи и по својој мисији отворена за све. Она мири и сједињује Бога и људе међусобно, призивајући све људе и народе, нарочито најсродније, „да буду једно“ као што су Бог Отац и Син и Дух Свети један Бог, Бог Љубави. Надахнута тим духом и Митрополија Црногорско-приморска је одувијек примала и данас прима све људе без разлике, од просјака до краља и владара, подстичући их не на раздоре и мржњу него на заједништво, слогу и љубав. Што се тиче референдумског питања за њу, уткану у биће Црне Горе, већ давно је „преломио“ Немања мјестом свога рођења, Св. Василије својим доласком из Херцеговине под Острог, Свети Петар Цетињски својим ратовањем за „славено сербско царство“ и његову обнову, Владика Раде својим зовом књазу Србије да иде за краља у Призрен а он ће за патријарха у Пећ (1848) и књаз Никола својом химном „Онамо, намо“. Биће Црне Горе је изнад свега  „преломила“ крв братска проливена прије и за вријеме Другог свјетског рата, у одбрану образа, слободе и јединства народнога. Цркву, међутим која очекује да референдум буде витешко такмичење свих за добро народа, озбиљно забрињава трговина са том светом крвљу, која се у ове дане продаје и купује и тако се „преламањем у мозгу“ манипулише са људима. Она је утолико забринутија што јој је јасно да овако спровођени референдум, без обзира на исход, неће ријешити ни један проблем, друштвени политички или економски: само ће провалија међу браћом, и онако наслијеђено дубока, постати још дубља,  већа и непремостивија, а проблеми још сложенији. Зато Црква у овом пресудном историјском тренутку, позива све без разлике на разум, трезвеност и поштење у међусобним односима и одговорност пред будућношћу Црне Горе“.

Извор: Светигора прес

УРЕЂЕЊЕ ЦРКВЕ У КУЛЕН ВАКУФУ

У организацији манастира Рмња и православне омладине из Дрвара, у суботу 01. априла о.г. радило се на уређењу цркве и црквеног дворишта у Кулен Вакуфу. Тај дан очишћен је терен око цркве као и сама црква која је већ дуги низ година била препуштена пропадању и уништавању од локалног муслиманског становништва, које је ову цркву претворило у нужник.На крају радова у цркви је одржан парастос свим пострадалим Србима из Кулен Вакуфа и околине, а послије тога на свим гробовима запаљене су свијеће за покој душа. Куленвакуфска црква, посвећена Вазнесењу Господњем, сазидана је 1898. године, а у Другом свјетском рату је запаљена и уништена од усташа – муслимана. У истом периоду поред цркве страдало је и локално српско становништво, међу њима и свештеномученици наше цркве Вукосав и Родољуб куленвакуфски. Обнова цркве започета је 1989. и трајала је до 1991. године, но због ратних дешавања није завршена.

Извор: http://www.eparhijabihackopetrovacka.org

ПОКЛОНИЦИ СВЕТОСАВСКЕ ОМЛАДИНСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ
У МАНАСТИРУ РМЊУ

Манастир Рмањ угостио је у недјељу, 2. априла 2006. године, поклонике СОЗ-а из Бања Луке који су тога дана присуствовали Светој Литургији и потом уживали у природним љепотама Мартин Брода. Поклонике је на крају Литургије поздравио и Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом, говорећи им о улози и значају манастира Рмња, као и о успомени на Светог Јована Лествичника који се прославља четврте недјеље Часног поста. Прије одласка из Мартин Брода у манастирском храму одржан је Молебни канон Пресветој Богородици, након чега су биле изнесене и свете мошти за целивање.

Извор: http://www.eparhijabihackopetrovacka.org

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail