Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. април 2006. године

ВАСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ИНФОРМАТИВНЕ СЛУЖБЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Свим православним верницима, посетиоцима Интернет презентације и корисницима услуга Информативне службе Српске Православне Цркве, честитамо најрадоснији хришћански празник Васкрсења Господњег, са вером и надом на васкрсење у данима искушења за цео свет.

Да Васкршњи празници буду свима на спасење и духовно узрастање, како бисмо у хришћанској љубави сведочили Васкрслога Господа нашег Исуса Христа.

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!
ЗАИСТА ВАСКРСЕ!

ВАСКРШЊА ЛИТУРГИЈА У СПОМЕН ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

У Спомен Храму Светог Саве на Врачару, на Васкрс, у поноћ, Свету Архијерејску Литургију служиће Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, члан Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

 

АМБАСАДОР ВИЗНЕР У ПОСЕТИ СРПСКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ

У име Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла, Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, примио је 17. априла 2006. године,  у Патријаршијском двору у Београду специјалног изасланика Стејт департмента за преговоре о будућем статусу Косова и Метохије, Њ.Е. амбасадора Френка Визнера. У делегацији Српске Православне Цркве били су и Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије, Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и јеромонах Иринеј (Добријевић), референт за међународне и међуцрквене односе Светог Архијерејског Синода и шеф канцеларије Одбора за Косово и Метохију Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве. Састанку су присуствовали и амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду, Г. Мајкл Полт, и политички саветник у Амбасади Г. Густаво Делгадо.

Његова Екселенција, амбасадор Френк Визнер, замолио је Високопреосвећеног Митрополита Амфилохија да пренесе поздраве Његовој Светости и честитке поводом највећег хришћанског празника Васкрса.

Амбасадор Визнер је, посетивши институције Европске уније у Бриселу, Македонију, Приштину и власти у Београду, пренео Митрополиту Амфилохију да је веома важно да Црква остане и опстане на Косову и Метохији и да тамо развија свој живот. Став Владе Сједињених Америчких Држава је да Црква треба да има улогу у процесу преговора о будућем статусу Косова и Метохије како би се заштитила њена права, манастири и светиње, како међународно тако и кроз локалне законе.

Његово Високопреосвештенство Митрополит Амфилохије је рекао да је Косово и Метохија најозбиљнија брига наше Цркве. Он је истакао да ''Црква, по својој природи, жели истину и правду за све људе који на Косову и Метохији живе'' и да је у том смислу спремна да помогне у изналажењу праведног решења за питање које се тиче не само једне земље него и региона у целини.

Захваљујући амбасадору Визнеру на интересовању и забринутости за права Цркве и народа на Косову и Метохији, Митрополит Амфилохије је рекао да се нада да ће ''Сједињене Америчке Државе радити на доношењу праведног и дугорочног решења за Косово и Метохију, како би се очувала егзистенција и права Срба али и других који тамо живе''. Он је истакао, међутим, да Цркву и народ не охрабрује то што се и данас уништавају и скрнаве српске православне светиње и гробља, као што је то случај са гробљем у Пећи испред чијег улаза се налази депонија смећа.

Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије је изложио десет основних начела Српске Православне Цркве у вези са решавањем питања будућег статуса Косова и Метохије. Он је нарочито скренуо пажњу на четири основна захтева, и то: повратак изгнаних, обнова порушених светиња и објеката, повратак имовине и децентрализација, односно локална самоуправа.

Осврнувши се на неке кључне тачке које су поменули Митрополит Амфилохије и Епископ Григорије, јеромонах Иринеј (Добријевић) је рекао да је исте захтеве званична делегација Цркве заступала код власти Сједињених Америчких Држава и у Уједињеним нацијама, те да су исти веома добро примљени. Он је изнео одређене конкретне предлоге како омогућити њихово спровођење.

Честитајући Васкршње празнике, Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је уручио на дар амбасадору Визнеру књигу ''Задужбине Косова'', која садржи историју свих српских православних цркава и манастира на Косову и Метохији и говори о њиховом значају за хришћанску културу и духовност Балкана и Европе.

Извор: http://www.kosovo-office.org

ВЛАДИКА ТЕОДОСИЈЕ: ЗАБРИНУТОСТ ЗБОГ ОДНОСА ИНСТИТУЦИЈА ПРЕМА ПРАВОСЛАВНИМ ГРОБЉИМА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Епископ Липљански Теодосије изразио је дубоку забринутост због бројних примера неодговорности локалних институција на Косову и Метохији у њиховом односу према имовини Српске Православне Цркве. Дана, 16. априла група Срба отишла је да посети српско православно гробље у Пећи, али се суочила са тужним призором који нажалост није реткост на овим косовско-метохијским просторима. Улаз у гробље, уочи самих васкршњих празника, потпуно је закрчен смећем које се очигледно систематски одлаже пред самим улазом у гробље и непосредно уз пут који води у оближње повратничко српско село - Бело Поље.

"Нажалост, неодговоран однос према природној околини је општи проблем у многим срединама на Косову и Метохији, али овде је очигледно реч о намерном одлагању смећа пред уласком у гробље које представља светињу. Непосредну одговорност за овај призор сноси општина Пећ која дозвољава скрнављење овог гробља већ више од 6 година. Осећамо дубоку забринутост шта можемо у будућности да очекујемо од општинских институција које толеришу овакву врсту вандализма. Нажалост, одговарајуће реакције нема ни од стране међународне заједнице и српска православна гробља све више личе на депоније смећа и угинулих животиња. Однос према покојницима је једно од главних мерила културе и поштовања других, али и показатељ зрелости једног друштва. Ето, за неколико дана у Пећи треба да одржимо међуверску конференцију о толеранцији, а међународни гости суочиће се са овавким страшним призорима који су на срамоту и општине и целог друштва", изјавио је владика Теодосије.

"Поред улаза у пећко православно гробље које је засуто брдом смећа прекјуче је прошао и специјални амерички представник за преговоре о статусу Косова Френк Визнер на путу ка Белом Пољу, где се сусрео са српским повратницима. Могу само да замислим какву је слику овај ужасан призор оставио на њега", рекао је Преосвећени Владика Теодосије.

Извор: http://www.kosovo-office.org

ФРЕНК ВИЗНЕР ПОСЕТИО МАНАСТИР ВИСОКИ ДЕЧАНИ

Манастир Високи Дечани данас је посетио специјални изасланик Сједињених Америчких Држава за статус Косова и Метохије амбасадор Френк Визнер у пратњи шефа америчке канцеларије у Приштини Филипа Голдберга и Стивена Џија. Амбасадор Визнер је претходно посетио Призрен, затим породице жртава рата у селу Мала Круша код Ораховца, а након посете Високим Дечанима америчка делегација продужила је пут, у Бело Поље, код Пећи, где ће посетити српске повратнике. Амбасадора Визнера и његове сараднике примили су у манастиру Високи Дечани игуман манастира владика липљански Теодосије са протосинђелом Савом и протосинђелом Нектаријем, директором КИМ Радија из Чаглавице.

У току разговора у манастирској библиотеци амбасадор Визнер је изјавио да је циљ његове посете Косову да се упозна са ситуацијом у којој живе различите заједнице како би потпуније могао да сагледа потребе које треба узети у обзир приликом решавања будућег статуса Косова. Он је показао посебно разумевање за заштиту српских православних манастира и других културно-историјских споменика нагласивши да администрација Сједињених Америчких Држава чврсто стоји на становишту да ови објекти морају бити сачувани за будућност. Амбасадор Визнер је посебно истакао да заштита споменика није само обавеза међународне заједнице већ и локалних заједница које би требало да још активније раде на успостављању узајамног поверења.

Владика Теодосије, се искрено захвалио амбасадору Визнеру на његовом разумевању ситуације у којој се налази Српска Православна Црква на овим просторима. Он је истакао да поред институционалне заштите српског народа и повратка расељених у своје домове треба радити на изналажењу одговарајућих модела заштите манастира и других српских верских и културно-историјских споменика. Владика Липљански је посебно нагласио пример заштитне зоне око манастира Високи Дечани као пример који би се могао применити и на другим локацијама. Он је објаснио да заштитна зона представља покушај да се на одговарајући начин заштити околина и сам манастир који представљају јединствену целину и да Српске Православне Црква не жели да се питање заштите светиња политизује. Заштита светиња и културног блага треба да нас међусобно још више приближи у одговорности за њихово очување, а не да буде камен спотицања за помирење и заједнички живот међу заједницама, закључио је владика Теодосије.

Након разговора амбасадор Визнер и чланови америчке делегације обишли су манастир и упознали се са активностима монаха. Разгледајући цркву г. Визнер је изјавио да је дубоко импресиониран лепотом храма и уметничким вредностима које су сачуване у манастиру Високи Дечани и које представљају благо целог цивилизованог света.
Пре одласка из манастира Високи Дечани амбасадор Визнер је дао изјаву за албанске и српске представнике медија у манастирској порти.

Извор: http://www.kosovo-office.org

СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ ПРОСЛАВЕ 125-ТО ГОДИШЊИЦЕ САРАЈЕВСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита дабробосанског Г. Николаја, Српска Православна Митрополија дабробосанска организује Свечану академију поводом прославе 125-то годишњице Сарајевске богословије, у великој дворани Коларчеве задужбине, 3. маја 2006. године у 20 часова.

Програм Свечане академије:

Поздравна реч Митрополита дабробосанског Г. Николаја,
Стихира Светом Стефану Дечанском, глас 1. Хиландарски неумски запис (транскрибовао Д. Стефановић),
Во Царствији Твојем, С. В. Рахмањинов,
Тропари ПО НЕПОРОЧНИМ (Англескиј собор), С. В. Рахмањинов,
Камерни хор Одсјека за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, диригент мр Раде Радовић,
125 ГОДИНА САРАЈЕВСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ, беседа протојереј-ставрофор др Предраг Пузовић,
Чујте Срби, одломци (Р.А. Рајс), рецитал ученика Богословије и студената Богословског факултета у Фочи, руководилац проф. Неђо Никачевић,
Што Морава мутна тече, В. Цвијетић,
Врбице, Врбо зелена, ђурђевданска песма, Призренска Гора,
Свадба (бугарска национална песма), женска певачка група Русалке, уметнички руководилац Валентина Цвијетић,
Мисли о добру и злу, одломци – Свети Владика Николај Охридски и Жички, рецитал чланова Српског соколског друштва СОКО, из манастира Добруна,
Радујсја Архијерејев, С. Пашћан,
С нами Бог, Епископ Јонатан, соло: Радослав Нунић, тенор,
Молитва Богородици, напев Вазнесењског манастира у Кремљу,
Њишто в пољушке ње калишетсја, руска народна песма, хор Богословије и Богословског факултета из Фоче, диригент мр Раде Радовић,
Лет изнад времена, П. Маконен, Никола Јанковић, хармоника, студент 1. године Музичке академије у Источном Сарајеву, класа др Зоран Ракић, ванредни професор,
Житејскоје море, К. Манојловић, из Опела вечној сени Александра краља,
Велико славословље, С. В. Рахмањинов,
Тропари Светом Николи, глас 4. Д. Величковић
Хвалите Господа с небес, С. Бинички, Камерни хор Одсјека за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, диригент мр Раде Радовић,
Ој, Србијо, В. Шистек,
Голема ч’чкалица, Д. Величковић,
Густа ми магла паднала, традиционална песма са Косова и Метохије, аранжман В. Цвијетић, Камерни хор Одсјека за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, диригент мр Раде Радовић; Хор Богословије и Богословског факултета из Фоче; и Женска певачка група Русалке.

За ову духовну радост карте су бесплатне, а можете их подићи на билетарници Коларчеве народне задужбине.

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПОСЕТИО ПРЕМИЈЕРА ДОДИКА

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај, заједно са деканом Богословског факултета у Фочи проф. др Предрагом Пузовићем, посјетио је у Бањој Луци предсједника Владе Републике Српске г. Милорада Додика. У току двочасовног разговора ријечи је било о положају Српске Православне Цркве у Босни и Херцеговини, односу са другим вјерским заједницама и о другим нерешеним питањима.

Премијер Додик је рекао да ће Влада Републике Српске пружити одговарајућу финансијску помоћ Митрополији дабробосанској и другим епархијама Српске Православне Цркве у Босни и Херцеговини, те да ће посредством републичких институција, помоћи обнову два манастира из 14. вијека, Свете Тројице, у Возућици, и Успења Пресвете Богородице, у Добруну. Такође, рекао је да ће Влада помоћи рад Богословског факултета у Фочи, као једине православне високошколске установе у Босни и Херцеговини, и омогућити посебан статус овом факултету у оквиру Универзитета у Источном Сарајеву.

Високопреосвећени Г. Митрополит упознао је премијера Додика са проблемима које има Српска Православна Црква, посебно у Сарајеву, гдје још увијек није враћена црквена имовина. Посебно је истакао питање обнављања рада сарајевске Богословије, која је, као прва високошколска установа у Босни и Херцеговини, почела са радом 1882. године.

Премијер Додик је исказао разумијевање за наведене проблеме и изјавио да ће од надлежних институција у Босни и Херцеговини затражити да се поштују права и врати имовина Српској Православној Цркви у Сарајеву, те да јој се обезбиједи равноправан статус у односу на друге цркве и вјерске заједнице. Додао је да се једино уважавањем и поштовањем свих вјерских заједница у Босни и Херцеговини може градити боља будућност конститутивних народа.

Митрополит Николај је упознао премијера Додика са радом Међурелигијског вијећа Босне и Херцеговине, чије је предсједавање недавно преузео, које се, такође, залаже за реституцију одузете имовине.

Извор: Митрополија дабробосанска

МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЈ ПРЕУЗЕО ДУЖНОСТ ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋЕГ МЕЂУРЕЛИГИЈСКОГ ВИЈЕЋА

Међурелигијско вијеће у Босни и Херцеговини одржало је, 11. априла 2006. године, 38. редовну сједницу. Сједници у Сарајеву су присуствовали: у име реису-л-улеме Мустафе еф. Церића наибу реис хаџи хф. Исмет Спахић, Митрополит дабробосански Г. Николај, Надбискуп врхбосански Винко кардинал Пуљић, и предсједник Јеврејске заједнице г. Јакоб Финци.

На сједници је анализиран рад у протеклој години, те су разматране активности за будуће дјеловање Међурелигијског вијећа. Такође је извршена примопредаја дужности предсједавања Вијећем између Узоритог Надбискупа Винка кардинала Пуљића и Високопреосвећеног Митрополита Николаја, који ће ову дужност обављати наредних годину дана.

Чланови Вијећа дали су изјаву за јавност у којој позивају одговорне инстанце власти и представнике народа да по питању реституције донесу праведан закон који ће се базирати на принципу натуралне реституције. " Међурелигијско вијеће у Босни и Херцеговини сматра да сви власници одузете имовине, по било којим основама, треба да буду једнаки пред законом. Овим принципом доказаћемо свијету и себи да градимо друштво правде и једнакости за све, поштујући елементарна људска права. Подржавамо оправдане захтјеве власника девизних штедних улога и залажемо се за што скорије доношење Закона о враћању старе девизне штедње, обзиром да је и ово једно од елементарних људских права," каже се у изјави за јавност чланова Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини.

Извор: Митрополија дабробосанска

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО НА ТЕМЕЉИМА МАНАСТИРА ЗЛАТИЦА У ПОДГОРИЦИ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је 16. априла 2006. године Свету Архијерејску Литургију на темељима древног манастира Златица у Подгорици.

Говорећи о значају данашњег празника Митрополит Амфилохије је рекао: «Ми се клањамо живом и истинитоме Богу јер нам је Он рекао ко види мене види Оца и ко прима мене прима онога који ме је послао. Љубећи Њега и поштујући Њега ми љубимо најсавршенију човјечност. Чак је и Пилат, макар и несвјесно када Га је осуђивао на распеће, рекао Јеврејима и првосвештеницима и сабраним Римљанима: Ево човјека. Он дакле у овај дан улази у Јерусалим и то је такорећи једини његов радосни дан овдје на земљи међу људима. Једини пут када су му људи, на првом мјесту дјеца, појали свету пјесму „Благословен који долази у има господње”, рекао је Митрополит Амфилохије.

Говорећи о значају древне светиње на Златици, на чијим темељима је служена данашња литургија Владика је подсјетио и на њен историјат и на први благослов Светога Саве који је добило ово свето мјесто. Такође се зна, рекао је Митрополит Амфилохије, да је , када је Свети Сава основао Зетску Епископију први Зетски Епископ Иларион на овоме мјесту боравио да би касније његови наследници пренијели Епископију на Михољску Превлаку код Тивта.

Митрополит је подсјетио бројне вјернике и присутни народ на свету хришћанску обавезу да се обнови светиња на Златици.

Током Свете литургије у чин ђакона Митрополит је рукоположио бившег ђака Цетињске Богословије и студента Богословског факултета Предрага Катанића, и миропомазао Душана, Николину и Гаврила који су овај дан и ово мјесто изабрали да приступе светој тајни крштења.

Овогодишњи кум храмовне славе Павић Радовић, кумство је за наредну годину предао Филипу Мијовићу, а након свете литургије присутном народу пригодном бесједом обратио се и пјесник Момир Војводић.

Извор: Светигора прес (С.Ж./В.К)

ЛАЗАРЕВА СУБОТА У КНИНУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије је и ове, као и претходних година, по традицији на празник Четверодневног Лазара (16. априла 2006. године) служио Свету Архијерејску Литургију, у цркви Покрова Пресвете Богородице, у Книну.
Након Свете Литургије, Епископ Фотије је са присутним свештенством осветио маслинове гранчице у спомен Уласка Господњег у Јерусалим. Овим празником се обележава почетак Страсне седмице и улази се у васкршњи циклус богослужења.

На овом духовном сабрању, између осталог, било је присутно и много православне деце из Книна и околине. Обраћајући се верном народу, Епископ Фотије је у својој беседи рекао како је смисао и циљ Лазаревог васкрсења да нам покаже како Христос побеђује смрт, и не само смрт већ и све муке, тегобе и недаће којима смо обремењени, тако нам дајући наду да радосни дочекамо и прославимо Празник над Празницима - Васкрсење Христово!

Извор: Епархија далматинска

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail