Информативна служба
Српске Православне Цркве

4. мај 2006. године

МЕЂУВЕРСКА КОНФЕРЕНЦИЈА О МИРНОМ
ЗАЈЕДНИЧКОМ ЖИВОТУ И ДИЈАЛОГУ

2-3. мај 2006. године
МАНАСТИР ПЕЋКА ПАТРИЈАРШИЈА
ЗАЈЕДНИЧКА ИЗЈАВА

Високи представници Српске Православне Цркве, Римокатоличке Цркве, Исламске заједнице Косова, Протестантске Евангеличке Цркве и Јеврејске заједнице састали су се од 2. до 3. маја 2006. године у историјском манастиру Пећкој Патријаршији на међуверској конференцији о мирном заједничком животу и дијалогу.

Конференција, чији домаћин је била Српска Православна Црква, одржана је на иницијативу верских представника на Косову и Метохији у организацији и под покровитељством Норвешке црквене помоћи.

У име Његове Светости Патријарха Павла, конференцију је отворио Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Церемонији отварања присуствовали су представници међународне заједнице и локалних власти као и други званичници.

Овде изражавамо захвалност свима који су помогли у организацији ове конференције, особито сестринству манастира Пећке Патријаршије, братству манастира Високи Дечани, особљу канцеларије Одбора за Косово и Метохију Српске Православне Цркве, међународним модераторима, КФОР-у, а нарочито италијанском контигенту при Пећкој Патријаршији, УНМИК-у и локалним општинским властима.

Циљ конференције је био да лидерима верских заједница пружи могућност за разговор о кључним питањима и вредностима које су заједничке њиховим заједницама, као и да установе пожељне заједничке иницијативе за унапређење помирења и мира, узајамног поштовања и прихватања, заједничког живота и сарадње кроз институционализовани облик дијалога и конкретне пројекте.

Стога смо ми, верски представници, убеђени да су мржња и рат пораз и трагедија за све, а помирење и праштање води у слободу за све и сваког. Човек који мрзи никада није слободан. Права слобода се састоји у служењу Богу кроз служење сваком човеку без обзира на његову веру, народност и сваку другу припадност.

Није достојно наше вере у Бога мира, правде и љубави да само толеришемо једни друге као неко „нужно зло“ и није довољно да, као личности и заједнице, само живимо једни поред других. Позвани смо, у име наше вере и савести, да живимо једни са другима, са жељом и молитвом да постанемо способни да живимо једни за друге. Дакле, наш циљ је уважавање идентитета и достојанства сваке личности и сваке заједнице прихватањем начела јединства у различитости.

У помирењу са прошлошћу ми признајемо да су све заједнице страдале. Изражавајући жаљење због патње других, молимо се да данас та патња више не буде камен спотицања који спречава наше кретање ка отвореној будућности, него разлог узајамности и дубље одговорности једних за друге пред Богом.

Осуђујемо уништавање свих цркава, џамија, гробаља и других верских места и радујемо се обнови која је у току и чијем се окончању надамо. Апелујемо на ширу заједницу да нам се придружи у настојању да обновимо не само своја молитвена места него и свој живот, срце и ум.

Као верске вође и представници обавезујемо се да ћемо:

  • Одржавати редовне састанке међу верским заједницама на нивоу високих верских представника и саветника у Радном одбору као и на општинском нивоу;
  • Појачати међуверски дијалог и сарадњу;
  • Позвати све да допринесу побољшању живота и напретку ради омогућавања процеса повратка свих расељених лица;
  • Промовисати размену међу верским заједницама, као што су посете верским местима и размена предавања међу богословским факултетима, као и да се омогући повратак Богословије Светог Кирила и Методија у Призрен;
  • Позвати медије да саопштавају наше заједничке међуетничке и међуверске вредности;
  • Омогућити комуникацију и размену информација међу верским заједницама, на пример састављањем заједничког именика са адресама;
  • Наставити наш ангажман, као одговорних верских лидера, у процесу израде Закона о верама; и
  • Сазвати семинар на Академији Нансен у Лилехамеру у Норвешкој ради јачања преданости локалних верских лидера изградњи мира и помирења.

Као закључак, саопштавамо да су Косово и Метохија наш заједнички дом и обавезујемо се да ћемо га чувати као заједничко наслеђе за будуће нараштаје.

Домаћин следеће конференције биће Исламска заједница Косова у Приштини, у току 2006. године.

ПРИЈЕМ ДИРЕКТОРА ОСНОВНИХ И СРЕДЊИХ ШКОЛА У ПАТРИЈАРШИЈСКОМ ДВОРУ, У БЕОГРАДУ

Данас је у Патријаршијском двору, у Београду, приређен пријем за све директоре основних и средњих школа у Београду.

У име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, директорe је примио и пожелео им добродошлицу Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, члан Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. У беседи, Високопреосвећени Митрополит је, између осталог, истакао да је овај сусрет у Патријаршијском двору историјски догађај приближавања Цркве и школства. После присећања на страшна времена комунистичких прогона, када су само најхрабрији родитељи своју децу водили у цркве на верску наставу, Високопреосвећени Митрополит је заблагодарио Богу да је данас стање у школству много боље и да је вероучитељима дозвољено да се врате у школе и предају православни катихизис. Митрополит Јован је истакао да је Црква задовољна одзивом ђака, и посебно нагласио да је хришћанско васпитање од великог значаја за живот у савременом друштву, које је огрезло у неморалу. “Младе угрожава наркоманија, која децу стваља у манипулистички положај. Данас се школе због малог броја деце затварају, а знајте да ако су школе празне и Цркве ће бити празне.” Високопреосвећени Митрополит Јован је похвалио вероучитеље за њихову ревност у преношењу Истине.

После речи Митрополита Јована, Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије, као председник Одбора за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке, захвалио се свим директорима што су својим доласком показали да разумеју овај историјски тренутак и да подржавају сарадњу српског школства са вероучитељима Српске Православне Цркве. “Хвала на помоћи коју сте пружили свим катихетама да се успешно интегришу у образовни процес.” На крају беседе, Преосвећени Владика Атанасије је подсетио на стару народну мудрост: Дрво које има велику крошњу и даје доброг плода, мора да има јак и дубок корен. “Ако ту мудрост пренесемо на наш план, требало би да останемо чврсти у својој вери и култури и да наставимо да сарађујемо и даље. Нека ово буде нови почетак још јаче сарадње.”

Потом је, Високопреосвећени Митрополит Г. Јован даривао директоре основних и средњих школа примерком Светог Писма Новог Завета. Затим су сви присутни обишли Музеј Српске Православне Цркве и Патријаршијску библиотеку.

СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ ПРОСЛАВЕ
125-ТО ГОДИШЊИЦЕ САРАЈЕВСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ

Јуче је у великој дворани Коларчеве Народне Задужбине, у Београду, одржана Свечана академија поводом прославе 125-то годишњице Сарајевске богословије.

У присуству Високопреосвећених митрополита: Загребачко-љубљанског Г. Јована и Дабробосанског Г. Николаја и преосвећених епископа: Зворничко-тузланског Г. Василија, Сремског Г. Василија, Епископ за Америку и Канаду Митрополије новограчаничке и администратор Епархије западноамеричке Г. Лонгина, Врањског Г. Пахомија, Милешевског Г. Филарета, Викарног Епископа хвостанског Г. Атанасија, Викарног Епископа хумског Г. Максима, протојереја-ставрофора Сава Б. Јовића, главног секретара Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, декана Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију и старешине Цркве Ружице на Калемегдану и протојереја-ставрофора Петра Лукића, старешина Саборне цркве у Београду, протојереја-ставрофора Јеремије Старовлаха, и многих других свештеника и угледних гостију, програм Свечане академије је почео у 20 часова.

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај, је у поздравној беседи, између осталог, рекао да је неопходна веру у Васкрслог Бога да би човек делао, стварао и живео. Најбитније је да у вери човек остане непоколебан, па ће онда и плод његове вере бити вечан. Наша вера нам је помогла да Богословија у Сарајеву доживи овај велики јубилеј. Затим је Високопреосвећени Митрополит представио све учеснике програма и зажелео да црквено-просветни завод који обележава овај значајан јубилеј потраје још дуго.

Затим је Камерни хор Одсјека за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, на челу са диригентом мр Радетом Радовићем отпевао Стихиру Светом Стефану Дечанском, глас 1. Хиландарски неумски запис (транскрибовао Д. Стефановић), Во Царствији Твојем, С. В. Рахмањинов, и Тропаре ПО НЕПОРОЧНИМ (Англескиј собор), С. В. Рахмањинов.

После ових дивних мелодија протојереј-ставрофор др Предраг Пузовић је беседио на тему 125 ГОДИНА САРАЈЕВСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ. На почетку беседе, проф. Пузовић је истакао историјски тренутак у коме је стварана Сарајевска богословија, а као главну личност издвојио је Митрополита Саву Косановића, који се, и код власти и у Цркви, трудио да овај црквено-просветни завод заживи. Проф. Пузовић је затим хронолошки описао развој Сарајевске богословије од краја XIXвека до данас. У моденом добу посебно је истакао залагање и труд Митрополита дабробосанског Г. Николаја који је од државе издејствовао простор у коме ће радити и Академија и Богословија, а затим и у Светом Архијерејском Сабору покренуо идеју да Академија буде проглашена за Православни Богословски факултет, који је као такав признао и Универзитет у Источном Сарајеву.

После надахнуте и исцрпне беседе проф. Предрага Пузовића, ученици Богословије и студената Богословског факултета у Фочи, под руководством проф. Неђа Никачевића извели су рецитал Чујте Срби, одломци (Р.А. Рајс). Затим су се низале мелодије и игре: Што Морава мутна тече, В. Цвијетић; Врбице, Врбо зелена, ђурђевданска песма, Призренска Гора; Свадба (бугарска национална песма) - женска певачка група Русалке, уметнички руководилац Валентина Цвијетић; рецитал чланова Српског соколског друштва СОКО, из манастира Добруна Мисли о добру и злу, одломци – Свети Владика Николај Охридски и Жички; Радујсја Архијерејев, С. Пашћан;
С нами Бог, Епископ Јонатан, соло: Радослав Нунић, тенор; Молитва Богородици, напев Вазнесењског манастира у Кремљу; Њишто в пољушке ње калишетсја, руска народна песма, хор Богословије и Богословског факултета из Фоче, диригент мр Раде Радовић; Лет изнад времена, П. Маконен, Никола Јанковић, хармоника, студент 1. године Музичке академије у Источном Сарајеву, класа др Зоран Ракић, ванредни професор; Житејскоје море, К. Манојловић, из Опела вечној сени Александра краља; Велико славословље, С. В. Рахмањинов; Тропари Светом Николи, глас 4. Д. Величковић; Хвалите Господа с небес, С. Бинички, ; Ој, Србијо, В. Шистек, Голема ч’чкалица, Д. Величковић; Густа ми магла паднала, традиционална песма са Косова и Метохије, аранжман В. Цвијетић, Камерни хор Одсјека за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, диригент мр Раде Радовић; Хор Богословије и Богословског факултета из Фоче; и Женска певачка група Русалке.

ПРАВОСЛАВНА САБОРНОСТ У АУСТРАЛИЈИ

У Бенкстауну, западни Сиднеј, на дан Светих Апостола Аристраха, Пуда и Трофима, ( Светли Петак), служена је Свеправославна Света Архијерејска Литургија, на имању грчког колеџа, у цркви Свете Јефимије.  Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Милутин, одазвао се позиву свога сабрата и саслужитеља у Христу, грчког Архиепископа Г. Стилианоса, да заједно са њим и његовим викаром Епископом Серафимом принесу Богу бескрвну жртву.

Торжествени тропар Христовог Воскресенија се громогласовно певао на грчком, руском, српском, румунском и енглеском језику. Ово разноврсно појање Богу је настављено и у јектенијским молитвама, током целе Свете Литургије.

Народ разних култура, раса и изгледа, на очиглед свију, сав је био сабран у једно, јединим могућим средством, силом с висине, Духом Светим.  Свако срце је имало пред собом исту радост, исту утеху, испуњење речи  Божије упућене нашим прародитељима, па преко пророка и свима нама, да ће доћи Спаситељ који ће разорити силу греха и смрти, и обновити разрушени мост који је спајао земаљско са небеским, човека са Богом.

Ово стање, је потврђено, и од самог Архиепископа, који је рекао присутним вернима, да Васкрсеније Христово не би требало да се схвати само као радост нас Православних Хришћана, већ би требало да буде радост свих људи ове планете, јер је Христос дошао на свет ради свих и за све, да свима дарује спасење и усиновљење.  И у томе је мисија нас Православних овде на далеком западу, да сведочимо и проповедамо ову радост свим народима; рекао је Архиепископ.

После великосрдачне захвалности упућене Његовом Преосвештенству Епископу Г. Милутину, за своје присуство и саслужење на овај светли дан, Архиепископ са Епископом Милутином поделио је присутним верницима васкрсшња јаја.

Радост је настављна и у сали школског комплекса, где се обратио присутним Њ.П. Епископ Г. Милутин. Епископ се веома срдачно захвалио Архиепископу Стилианосу и грчком народу, на братској љубави иказаној не само тога дана, већ кроз читав низ година, српском народу, када им је било најтеже у ратовима и под санкцијама. По завршетку обраћања, Архијереји двеју помесних Православних Цркава, су се поздравили братским целивом, док су свештенослужитељи са присутним народом певали многаја љета!

Александар Мракић

МОЛИТВЕНО ВЕЧЕ ПОСВЕЋЕНО ВЛАДИЦИ НИКОЛАЈУ

У цркви Рођења Пресвете Богородице, у Габошу, код Винковаца, у Епархији осјечкопољској и барањској, 2. маја 2006. године, одржано је молитвено вече посвећено Светом Владики Николају Велимировићу.

Вечерње богослужење почело је у 20 часова у присуству великог броја верника. Вечерње су служили свештеници протојереј-ставрофор Душан Колунџић, протојереј Предраг Азап, протојереј Милован Влаовић, јереј Саша Кузмановић и јереј Влада Лазић из Беркасова.

Богослужењу су присуствовали и челници грађанских општина Трпиња и Маркушица као и други представници српске заједнице овог краја. О Светом Владики Николају је надахнуто говорио протојереј Душан Колунџић, парох нирнбергшки у пензији, као о најлепшем плоду Цркве Христове, Српском Златоусту, великом мислиоцу, најплоднијем писцу Српске Цркве, учитељу и мученику. Његове речи су упијали сви присутни препознавајући у њему духовну снагу и дубину и лик правог монаха свете Цркве Христове .

На крају беседе и богослужења служен је Акатист Светом Владики Николају.

Ово вече остаће присутним верницима у најлепшем сећању јер су отишли обогаћени духовно утврђенији у својој вери и оданији својој Светој Цркви.

Иначе ових дана је и годишњица погрома и протеривања српског народа из Западне Славоније тако да је ово вече било пуно емоција и ово подсећање на дело и значај св. владике Николаја за српски народ и Православље охрабрује јер је Свети Владика како говоре речи Акатиста : «Вољене Србе молитвено крепио, и за њих се молио да им држава једног дана поново чврсто на ноге стане. Да Срби, после дугогодишњег лутања и падања, поново очи своје подигну у небо, и Господу кличу: Алилуја.»

Протојереј Предраг Азап

ПАРАСТОС У КУМОДРАЖУ И ЈАЈИНЦИМА

У недељу, 7. маја 2006. године, биће служена Света Архијерејска Литургија у кумодрашкој цркви, а после Свете Литургије служиће се парастос ратницима из Првог и Другог балканског и Првог светског рата.

Истог дана, у 17 часова, у Спомен парку – Јајинци биће служен парастос жртвама бањичког логора, односно јајиначког стратишта, уз учешће хора и са прикладним школским програмом.

ИЗЛОЖБА  СТАРО И НОВО, И УВЕК ИСТО

У понедељак, 8. маја 2006. године, у простору новог Парохијског дома на Врачару, поред Спомен Храма Светог Саве, биће отворена изложба црквених утвари, рукотворина протојереја-ставрофор Велимира Петаковића, из Сан Дијега, Калифорнија, Сједињене Америчке Државе, на којој ће говорити г. Стеван Чукић, академски сликар из Београда.

Протојереј-стварофор Велимир Петаковић ће овом приликом изложити крстове за благосиљање, напрсне крстове, панагије, окове за Свето Јеванђеље и престоне крстове, које је сам израдио. Приход са изложбе биће употребљен за декорацију унутрашњости Спомен Храма Светог Саве на Врачару.

Прота Велимир је свештенички син. Био је прва генерација призренских богослова после Другог светског рата, а последња генерација студената која је завршила Православни богословски факултет Универзитета у Београду, пре избацивања ове институције из окриља Београдског универзитета (1952). Свештеник је Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама од 1960. године, и архијерејски заменик у Епархији западноамеричкој. Био је парох у Гера Индијани, Сан Дијего и у Сен Маркосу (Калифорнија). Уз Божју помоћ и Божјом вољом успешно је саградио цркву Светог великомученика и победоносца Георгија у Сан Дијегу и Свете Петке у Сен Маркосу, коју су украсили мозаицима г. Стеван Чукић, академски сликар из Београда и упокојени ђакон Марко Илић. Он је био покровитељ радова у унутрашњости капеле у новој згради Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

Протојереј-стварофор Велимир Петаковић се бавио сликарством, а последњих двадесетак година бави се обликовањем и израдом разних црквених утвари и богослужбених предмета.

У МАНАСТИРУ МОРАЧА ОДРЖАН ВАСКРШЊИ САБОР

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је, 29. априла 2006. године, уз саслужење свештенства, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Морача, чиме је почео  Васкршњи сабор који у оквиру традиционалних свечаности за велики хришћански празник Васкрс организују Удружење Морачана «Светигора» и Удружење Ровчана «Гојак».

«Око ове Немањићке лавре, око Светигоре, вјековима се окупљају људи жељни вјечне свјетлости», рекао је по завршетку Свете Архијерејске Литургије Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, отварајући овогодишњи Васкршњи сабор Ровчана и Морачана у манастиру Морачи.

«Божија љубав која нас је произвела из небића у биће данас нас је сабрала да се у љубави поклонимо Христу васкрсломе и да се у љубави саберемо око овог Светог трона Немањићког, да се сађенемо око ове Светиње», рекао је Митрополит Амфилохије у својој бесједи.

Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је нагласио да је ова Светиња сама по себи знамен и додао да она обједињује духовно-историјски по предању вјером и свим оним  што је часно и честито. Не треба друга прича од ове приче записане и уписане у овој лаври Стефана Вукана. И у она времена као и данас, биће  ових простора било је располућено а ова Светиња је увијек била призив на јединство, на преовладавање те располућености и разједињености. И благо оним људима и братствима и оној Црној Гори која чује глас ове Светиње, у њој је све записано, и црква и држава, и прошлост и садашњост, и језик и љепота, и свјетлост која обасјава сваког човјека и сваки народ који долази у овај свијет. Само треба прочитати њена слова и одгонетнути њене знаке и символе и на основу тог дејствовати у овом пресудном историјском тренутку», поручио је сабраном народу Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

На сабору су бесједили и академик Матија Бећковић, Миро Вуксановић, Драган Лакићевић, Лабуд Драгић и Мато Пижурица.

У музичком дијелу програма учествовали су гуслари Јован Лакићевић и Славко Јекнић, хор Светог Василија Острошког из Кумбора код Херцег Новог а скупу су присуствовали лидери политичких странака из Блока за заједничку државу Србија и Црна Гора.

Извор: Светигора прес (Р.В./ С.К)

ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКА ИГНАТИЈЕ ОСВЕШТАО НОВИ ИКОНОСТАС У ЦРКВИ СВЕТОГ ПЕТРА И ПАВЛА У ОСИПАОНИЦИ

У недељу, 30. априла 2006. године, Његово Преосвештенство Епископ браничевски Г. др Игнатије служио је Свету Архијерејску Литургију, у цркви Светог Петра и Павла, у Осипаоници, уз саслужење старешине храма Милије Милошевића и других свештеника из подунавског намесништва. Том приликом Преосвећени Владика је освештао нови иконостас у цркви. Иконе је живописао г. Милан Кочијашевић, дипломац Академије Српске Православне цркве за уметности и консервацију, уз менторство г. Тодора Митровића, професора Иконописа. Највећи приложници били су г. Драгослав Радојковић и г. Драгиша Јовановић из Осипаонице.

У току Свете Литургије, Преосвећени Епископ Игнатије крстио је два детета и у беседи окупљеном народу надахнуто говорио о Светој Тајни крштења и о духовном и физичком рађању човека.

ЗАУПОКОЈЕНА ЛИТУРГИЈА И ПОМЕН БЛАЖЕНОПОЧИВШЕМ ВЛАДИКИ БУДИМСКОМ ДАНИЛУ (КРСТИЋУ)

У суботу, 29. априла 2006. године, Његово Преосвештенство викарни Епископ диоклијски Г. Јован служио је Заупокојену Литургију у манастиру Ваведењу, у Београду, у присуству Преосвећеног Епископ бачког Г. др Иринеја.

После Свете Литургије епископи су, на гробу, служили помен блаженопочившем Владики будимском Данилу. После помена, Преосвећени Владика бачки Г. Иринеј беседио је о Васкрсењу и личности Владике Данила. Преосвећени Владика Иринеј се сетио неколико најупечатљивијих детаља из земаљског живота Владике Данила. Владика бачки је истакао жељу блажене памјати Владике Данила да увек помогне људима и да са сваким подели и последњу корицу хлеба. Сетио се Владика, да је извесни професор стално долазио да разговара са Владиком Данилом и да му је овај увек нудио да са њим обедује. Затим је Владика бачки Г. Иринеј поменуо и да су код блаженопочившег Владике Данила долазили и студенти из Африке који су остајали без стипендије и да је Владика њима делио своју скромну епископску плату. “Својом смиреношћу и скромношћу био је и остао пример свима нама.”

На крају је речено да ће Заупокојена Литургија и помен Владики Данилу бити служени сваке године у последњој суботи, у месецу априлу, осим ако та субота буде Велика субота.

ИЗЛОЖБА ИКОНА И ФРЕСАКА – ВАСКРСЕЊЕ ХРИСТОВО

У петак, 28. априла 2006. године, у Манаковој кући, протојереј-ставрофор др Радомир Поповић отворио је изложбу икона и фресака које су живописали студенти Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

Пре отварања госпођа Драгана Стојковић, управница Манакове куће, захвалила се Декану и Академији Српске Православне Цркве на доброј сарадњи и пожела још много лепих изложби у простору Манакове куће.

Отварајући изложбу Декан Академије протојереј-ставрофор др Радомир Поповић говорио је о самом празнику Христовог Васкрсења и о савременом добу као о добу слике, односно иконе. После Гутенбергове галаксије долази период у коме владају слике и фотографије, које су основни преносиоци информације. Тај изазов треба да буде стављен пред иконописца, који у савременом свету својим иконама мора да проповеда Христа. На крају своје беседе Декан се захвалио Манаковој кући и Енографском музеју који су суорганизатори ове изложбе.

Генерални покровитељ изложбе икона и фресака Васкрсење Христово је Секретаријат за културу града Београда.

Изложба ће бити отворена до 8. маја 2006. године.

ОСВЕШТАНИ ТЕМЕЉИ ПАРОХИЈСКОГ ДОМА И ПОЛОЖЕН КАМЕН ТЕМЕЉЦА ПРВОГ ХРАМА У БОРОВУ НАСЕЉУ

На Источни петак, 28. априла 2006. године, Његово Преосвештенство Епископ осечко-пољски и барањски Г. Лукијан, освештао је темеље парохијског дома и положио камен темељац првог храма у Борову Насељу, који се подиже у част Светог Краља Стефана Дечанског.

Ово данашње приградско насеље града Вуковара настало је двадесетих година прошлога века, упоредо са чувеном фабриком обуће ''Бата'', касније ''Борово''. Два досадашња покушаја за изградњом светог храма осујетили су Други светски рат, те последњи рат на овим просторима.

Тренутно, богослужења у Боровонасељској парохији, основаној 1992. године, обављају се у импровизованој капели, унутар изнајмљеног простора.

Јереј Слободан Блажић, надлежни парох

ДАНИ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ У НИКШИЋУ

У Будимљанско-никшићкој епархији се, већ традиционално, крајем априла и почетком маја, одржавају Дани Светог Василија Острошког, у Никшићу. Овом приликом доносимо програм ових дана:

23. април  Васкрс, – Дом Св. Василија, 20 часова
Изложба украсних Васкршњих јаја
27. април – Дом Св. Василија, 20 часова
Ауторско вече академика Милосава Тешића, о аутору говори др Јелица Стојановић. Књижевни програм Дана отвориће књижевник Милутин Мићовић.
30. април – Саборна Црква Св. Василија Острошког, 20 часова
Концерт духовне музике. Учествују: Мјешовити хор Св. Василија Острошког и Женски хор Св Анастасија Српска (Требиње) и Хор Св. Новомученика Станка (Никшић)
3. мај – Дом Св. Василија Острошког, 20 часова
Промоција Изабраних дјела Будимира Дубака
4. мај – Дом Св. Василија Острошког, 21 часова
Концерт Асима Сарвана
5. мај – Дом Св. Василија Остошког
Концерт класичне музике 20 часова
6. мај
9 часова - Св. Архијерејска Литургија – Манастир Ђурђеви Ступови (Беране),
11 часова – Културно умјетнички програм 
Никшић – Дом Св. Василија Острошког,
20 часова - Голијски Сабор културе – Промоција часописа Нова Зора
7. мај
Дом Св. Василија Острошког, 12 часова
Трибина Јован Делић – Црна Гора криза идентитета
Дом Св. Василија, 20 часова
Књижевно вече Мира Вуксановића (добитник Нинове награде за 2006),
говоре Јован Делић и Милутин Мићовић
8. мај – Дом Св. Василија Острошког, 20 часова
Промоција књигеОстрошки источник владике Диоклијског, игумана Острошког, г. Јована (Пурића), говоре: јереј доцент доктор Борис Брајовић, проф. др Саво Лаушевић и аутор
9. мај
Дом Св. Василија Острошког, 19.00 часова
Изложба ликовне групе АРТ-а и гостију
Трг Шака Петровића 21 час
Концерт Етно музике. Учествују Група Ступови и гости
10. мај 
Дом Св. Василија Острошког, 19.30 часова
Пјесничко вече књижевног друштва „Његош“
Дом Св. Василија Острошког, 21.30 час.
Вече о Николи Тесли, говори проф. др Невенка Антовић; Филм: Никола Тесла
11 мај – Сцена 213, 12 часова
Округли сто „Црна Гора криза идентитета“
11 мај – Плато испред Саборне Цркве, 20 часова (у случају невремена Сцена 213 )
Голијски сабор културе: Пјесничко вече Матије Бећковића
12. мај
Св. Василије Острошки – ЛИТИЈА
Сцена 213, 20,30
Вече традиционалне музике и предања: Снежана Спасић, NAISSA

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail